اسکار جراحی زیبایی

اسکار عمل جراحی زیبایی

اسکار عمل جراحی زیبایی می توانند درهر نقطه ای از پوست که در آن برشی برای انجام جراحی زیبایی ایجاد شده و یا پاره شده به وجود می آید .

اسکار عمل جراحی زیبایی

در صورتی که بافت اسکار داخلی باشد ، با استفاده از تزریق استروئید و ماساژ می توان آن را درمان نمود . تمام عمل های جراحی موجب ایجاد اسکار می شوند که یا مخفی اند و یا قابل مشاهده می باشند .

اسکار چیست؟

اسکار بافت فیبروزی است که بعداز ترمیم زخم جایگزین بافت طبیعی میگردد. اسکار قسمتی از پروسه طبیعی ترمیم زخم میباشد. ترمیم زخم در افراد متفاوت در قسمتهای متفاوت بدن هیچگاهیکسان نمیباشد.

 بعداز ترمیم زخم طیف وسیعی از تنوع اسکار ممکن است ایجاد شود مانند: ترمیم زخمها در دوران جنینی بدون باقیماندن اسکار، اسکارهای بایک خط ظریف (اسکار طبیعی)، اسکارهای پهن شده، اسکارهای فرورفته( آتروفیک)، contractureاسکار، اسکارهیپرتروفیک و کلویید.

با اینکه ازنظر جراحی پلاستیک،‌اسکار مرحله آخر ترمیم زخم میباشد که از ۲-۳ هفته پس از ایجاد زخم شروع شده و تا یکسال یا بیشتر  پس از آن باقی میماند، ازنظر بیماران اسکار موجب ناراحتی روحی روانی و گاهی جسمی میگردد.

اسکار عمل جراحی زیبایی چیست

روند طبیعی ترمیم زخم و اسکار عمل جراحی زیبایی چیست؟

ترمیم زخم به روشهای مختلف صورت می گیرد. زخم در چند هفته اول بعداز ترمیم  بصورت کمی برجسته و قرمز رنگ میباشد که به مرور زمان بصورت صاف و کمی کمرنگ یا پررنگ تبدیل خواهد شد.

بهترین ترمیم زخم هنگامی صورت میگیرد که دو لبه زخم بصورت مناسبی در کنار یکدیگر قرار گرفته باشند و فاصله ای بین  دو لبه زخم از یکدیگر وجود نداشته باشد. درصورتی که لبه های زخم از هم فاصله داشته باشند احتمال ایجاد اسکار جراحی زیایی بیشتروجود خواهد داشت

مراقبت بعد از اسکار عمل جراحی زیبایی

بعداز انجام عمل جراحی، بایستی مراقبت از ز اسکار عمل جراحی زیبایی تا بهبودی کامل آن انجام شود مراقبت مناسب اززخم موجب کاهش اسکار، کاهش درد و ناراحتی زخم و کاهش خطر ایجاد عفونت می شود.

جراح شما ممکن است جهت بستن زخم از بخیه، استپلر، نوارهای چسب، یا چسبهای بافتی استفاده کرده باشد. وظیفه شما مراقبت از زخم، تمیز نگهداشتن آن و تعویض پانسمان طبق نظرجراحتان می باشد.

-جهت شستشوی اسکار عمل جراحی زیبایی می توانید از صابون و آب ویا سرم شستشو استفاده کنید.

درمان اسکار عمل جراحی زیبایی

هنگام شستشوی زخم به آرامی محل زخم را بشویید،‌ بعداز استحمام محل زخم را کاملا خشک کنید.

از فشار ویا کشش بر روی زخم اجتناب کنید.

بایستی درصورت ایجاد هرگونه شواهد عفونت زخم، پزشک خود را مطلع کنید.

شواهد عفونتاسکار عمل جراحی زیبایی

-ترشحات زرد یا سبز که افزایش پیدا کرده است.

-تغییر بوی زخم وایجاد بوی بد در زخم

-تغییر اندازه زخم

-قرمزی و تورم در اطراف زخم

-افزایش حرارت زخم

-تب

-افزایش درد یا درد غیرطبیعی

چگونه به ترمیم اسکار عمل جراحی زیبایی خود کمک کنیم؟

-تغذیه مناسب موجب بهبودو ترمیم اسکار عمل جراحی زیبایی می شود. غذاهای غنی از ویتامینها، مواد معدنی و پروتیین بخورید. اثبات نشده است که مکملهای غذایی موجب تسریع ترمیم زخم در افرادی که کمبود آنها را ندارند بشود.

-سیگار نکشید. کشیدن سیگار موجب تأخیر ترمیماسکار عمل جراحی زیبایی می شود و عوارض ترمیم زخم و اسکار عمل جراحی زیبایی را افزایش میدهد.

-درصورت وجود بیماریهای مزمن مانند دیابت،‌کنترل دقیق آن به تسریع ترمیم زخم واسکار عمل جراحی زیبایی کمک میکند.

-از تماس نور خورشید با زخم و اسکار عمل جراحی زیبایی برای حدود ۱۸ ماه بعداز عمل جلوگیری کنید. درصورت تماس با نور خورشید میتوانید از ضد آفتابهای با SPF بیش از ۳۰ استفاده کنید. جلوگیری از تماس با نور آفتاب موجب کاهش تغییر رنگ پوست محلاسکار عمل جراحی زیبایی میگردد.

فعالیتهای روزانه بعد از جراحی زیبایی

 میزان محدودیتهای فعالیتهای روزانه و نوع فعالیتهای مجاز بعداز عمل با توجه به نوع و محل عمل جراحی، سن شما و… متفاوت میباشد. قبل از ترخیص از بیمارستان یا کلینیک از جراح خود در مورد آن سوال کنید.

چه چیزهایی در مورد اسکار عمل جراحی زیبایی نگران کننده نیست؟

-خارش یا سوزش گهگاهی بعد از اسکار عمل جراحی زیبایی اتفاق می افتد

-قرمز یا تیره شدن زخم و کمی برجسته شدن آن در طول روند ترمیم زخم رخ میدهد.

-بی حسی گاهی در محل زخم رخ می دهد که گاها پایدار باقی می ماند.

آیا امکان ازبین بردن کاملا اسکار عمل جراحی زیبایی وجود دارد؟

امکان ازبین بردن کامل اسکار عمل جراحی زیبایی وجود ندارد ولیکن میتوان با انجام اقداماتی قبل، حین و بعداز عمل اسکار بدون فرورفتگی یا برجستگی با رنگ مناسب و باریک ایجاد کرد که در برخی از بیماران به سختی قابل رویت باشد.

اسکار عمل جراحی زیبایی غیرطبیعی چگونه هستند؟

گاهی در برخی از افراد اسکارهای غیرطبیعی و برجسته رخ می دهد. همچنین باید در نظر داشت که برخی از نقاط بدن مانند روی قسمت خارجی بازو یا روی جناق سینه محلهای با احتمال بیشترایجاد اسکارهای فوق می باشند.

کلویید، نوعی از اسکارهای غیر طبیعی میباشد که برجستگی بیش از حد اسکار رخ داده و از لبه های زخم حتی فراتر میرود. کلویید اغلب چند ماه بعداز ایجاد اسکار به آرامی شروع به ایجاد شدن میکند و روند رشد آن متوقف نمیشود.

اسکار هیپرتروفیک نوعی از اسکار غیرطبیعی میباشد که چند هفته بعداز ایجاد اسکار ایجاد می شود و سپس به آرامی شروع به پسرفت می کند و نهایتا بعداز چندین ماه اسکاری با کمی برجستگی به جا می گذارد.

اقداماتی که جهت پیشگیری اسکار عمل جراحی زیبایی غیرطبیعی

  -شیتهای سیلیکونی: اگر سابقه ایجاد زخمهای کلویید یا اسکار هیپرتروفیک را داشته باشید، استفاده از شیتهای فوق موجب کاهش احتمال ایجاد آنها میگردد. در افراد نرمال استفاده از آنها ممکن است فایده ای نداشته باشد.

-پمادهای ترمیم زخم: هنوز اثبات نشده است که پمادهای فوق موجب تسریع یا بهبود ترمیم زخم و اسکار عمل جراحی زیبایی می گردند.

اسکار عمل جراحی زیبایی

-انواع روشهای لیزرتراپی را میتوان جهت بهبوداسکار عمل جراحی زیبایی بکار برد تا اسکار مناسبی باقی بماند

-سیانواکریلات: اثبات شده است که سیانواکریلاتها در اسکارهای درمعرض پهن شدن میتواند بسیار کمک کننده باشد.

-پانسمانها و لباسهای فشاری: استفاده از پانسمانها یا لباسهای فشاری میتواند موجب بهبود زخم بخصوص در موارد ترمیم زخمهای سوختگی گردد.

-ژلهای کراتینین: اثبات نشده است که موجب بهبود ترمیم زخم واسکار عمل جراحی زیبایی می گردند.

روش درمان اسکار عمل جراحی زیبایی

درمان های موضعی اسکار عمل جراحی زیبایی

شما می توانید با استفاده از ژل ها، پوشش های فشاری و یا نوارها در بستن و بهبود زخمها موثر باشید. این موارد در درمان اسکارهای سطحی و اسکار های که تغییر رنگ داده اند موثر است.

درمان های تزریقی اسکار عمل جراحی زیبایی

بسته به شرایط  و محل زخم و ماده تزریقی ممکن است چندین سال تاثیربگذارند در این صورت جهت حفظ و نتیجه تزریقی می بایست تکرار شوند. این تزریق ها معمولا جهت پرکردن فرورفتگی های زخم به کار می روند

ترمیم اسکار عمل جراحی زیبایی با استفاده از لیزر

  ترمیم اسکار با استفاده از لیزر یک درمان فوری برای شما است و باعث تغییر در سطح پوست و شکل گیری یک پوست سالم و جدید در اسکار می شود.

 

درمان های سطحی اسکار عمل جراحی زیبایی

درمان های سطحی اسکار عمل جراحی زیبایی اغلب ظاهر ناهموار سطح پوست را صاف می کند و رنگدانه های ناهموار را نیز کاهش می دهند. درمان های سطحی شیوه ای کنترل شده برداشتن مکانیکی لایه بالایی پوست یا تغییر طبیعی بافت می باشند. درمان های سطحی اصلاح جوشگاه می تواند به یکی از شیوه های زیر انجام شود.

درم ابریژن صیقل دادن مکانیکی پوست این نمونه درمان تغییراتی را در سطح پوست ایجاد میکند که پوستی سالم و جدید ایجاد میکند

همچنین همان گونه که در بالا اشاره شد محلول های لایه برداری شیمیایی نیز یه اسکارهای سطحی کمک می کند این محلولها به سطح پوست نفوذ کرده و ناهمواری های موجود در قوام و رنگ پوست را اصلاح می کنند.

اسکار جراحی زیبایی

درمان عمیق تراسکار عمل جراحی زیبایی

در اسکارهای عمیق تربرشی برای برداشتن اسکار قدیمی مورد نیاز است برخی از اسکار ها یا جوشگاه ها نیازمند بستن لایه ای هستند. بستن لایه ای هنگامی استفاده میشود که برش ها تا بافت و پایین سطح پوست توسعه پیدا کردند یا برش ها در حوزه های پر جنب و جوش میباشند. لایه اول، نیازمند بستن زیر پوستی  به وسیله بخیه قابل جذب یا غیر قابل جذب می باشد. لایه های بخیه تا روی سطح زخم ادامه پیدا میکنند.

 

هزینه درمان اسکار عمل جراحی زیبایی

 

هزینه اسکار عمل جراحی زیبایی با توجه به دستمزد پزشک متخصص جراحی پلاستیک ، هزینه های کلینیک ، میزان عمق و شدت اسکار و درمان های تکمیلی مورد نیاز تعیین خواهد شد ، لذا هزینه جراحی اسکار در کلینیک های مختلف ، متفاوت خواهد بود و همچنین هزینه انجام چنین عملی در یک کلینیک اما بر روی دو نفر به دلیل متفاوت بودن ویژگی ها فیزیکی فرد ، متفاوت خواهد بود که نیاز به درمان های تکمیلی ، هزینه ی این نوع جراحی را افزایش خواهد داد .

 

چه کسانی کاندید برای عمل اسکار عمل جراحی زیبایی هستند؟

شما در هر شرایط سنی که باشید و از محل زخم خود از لحاظ روحی یا بنا به هر دلیل عذاب میکشید  میتوانید ترمیم زخم اسکار را انجام دهید.فقط دقت داشته باشید که در آن قسمتی که اسکار صورت میگیرد نباید بیماری پوستی یا آکنه داشته باشید.

 

-کسانی که جای زخم صورتشان بیش از دو میلیمتر باشد که جز زخم های پهن به حساب می آیند.

-کسانی که جای زخم هایشان که گود شده ،زخم های برجسته و زخمهای پله ایی دارند .

– کسانی که جای زخمهاییشان فرم نواحی اطراف خود را تغییر داده باشد.

دکتر رضا حسامی