بزرگ کردن بینی

رینوپلاستی - عمل جراحی بینی

بزرگ کردن بینی

بزرگ کردن بینی برای کسانی انجام می شود که از لحاظ تنفسی دچار مشکلاتی هستند ویا بینی آنها خیلی کوچک است و تناسبی با صورت آنها ندارد. در بیشتر موارد کوچک بودن بینی به دلیل عمل های جراحی قبلی می باشد. در عمل بینی باید توجه شود که بینی بیش از حد کوچک نشود و نسبت به ابعاد صورت تناسب داشته باشد.

این نوع جراحی  برای بینی های بسیار کوچک که با صورت همخوانی ندارند ، انجام می شود.همان گونه که می دانید زیبایی صورت در بینی کوچک یا بزرگ نیست ، صورتی زیبا است که اندازه بینی با سایر اجزای صورت هماهنگ باشد .البته اندازه بینی شما به نژاد هم بستگی دارد.

 

در کشور ما بیشتر درخواست ها برای کوچک کردن بینی است .اما در بعضی مواقع لازم است برای رسیدن به چهره زیبا به جای کوچک کردن بینی اقدام به بزرگ کردن بینی کنید.

نحوه حراحی بزرگ کردن بینی

در جراحی بزرگ کردن بینی جراح بینی باید بتواند تمام برجستگی های مورد نظر را اعمال کند . در طی جراحی پل بینی صاف شده و برجستگی بینی به حال متعادل تبدیل خواهد شد. برای اعمال این جراحی به طور معمول از یک شکاف در پوست دیواره بینی و یا بخش داخلی سوراخ بینی استفاده می شود .

اگر نیاز به پیوند استخوان باشد جراح بینی  از دنده ها ، استخوان پشت آرنج ، سطح بیرونی جمجمه ، ستیغ ران وغیره استفاده می کند . پیوند استخوان از این نواحی هیچ گونه مشکلی را برای ساختار استخوانی ایجاد نمی کند .اگر نیاز به استفاده از غضروف باشد ، جراح بینی از گوش ها و یا غضروف های اضافه در خود بینی برای این کار استفاده می کند .

مراقبت های بعد از جراحی  بزرگ کردن بینی

مراقبت های بعد از عمل بزرگ کردن بینی می تواند به  بهبود نتیجه پیوند بینی کمک بسیاری کند. در اینجا به برخی از این مراقبت ها اشاره شده است.

– روز عمل جراحی از رانندگی بپرهیزید.

– برای خوابیدن سررا از بدن بالاتر قراردهید و مواظب باشید به بینی در زمان خواب فشار وارد نشود.

– از نوشیدن مایعات با استفاده از نی پرهیز کنید.

– از انجام کارهای سنگین تا مدتی بپرهیزید.

– بعد از جراحی  مواظب باشید  به بینی ضربه ای وارد نشود.

– تا دوماه بعد از عمل بزرگ کردن بینی از ورزش های آبی پرهیزکنید.

– از کشیدن سیگار و مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید.

چند نکته بعد از جراحی بزرگ کردن بینی

بعد از جراحی  ممکن است کبودی و تورم در اطراف بینی ایجاد شود که در مدت دو الی سه هفته تمام مشکلات برطرف خواهد شد . به منظور کاهش تورم بهتر است  در هنگام استراحت سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید . نمک و ادویه مصرفی در بین غذاها باید کاهش پیدا کند . استفاده از کمپرس سرد نیز به منظور کاهش تورم کمک می کند .

بزرگ کردن بینی با افزایش ارتفاع بینی

افزایش ارتفاع بینی درواقع همان عمل بزرگ کردن بینی است. با برداشتن غضروف از نقاط دیگر بدن و پیوند آنها به بینی افزایش ارتفاع بینی انجام می شود. افزایش ارتفاع بینی به دو دلیل بیش از حد کوچک بودن بینی و رفع اختلالات تنفسی انجام می شود.

عمل جراحی بینی نباید بیش از حد باعث کوچک شدن بینی شود و بینی باید نسبت به ابعاد صورت فرد عمل شود. افزایش ارتفاع بینی به معنای بیش از حد بزرگ کردن بینی نمی باشد. در برخی از موارد ممکن است افزایش ارتفاع بینی و جراحی بینی افزایشی در افرادی انجام می شود که بصورت ژنتیکی دارای بینی کوچکی می باشند.

 

بزرگ کردن بینی با پیوند غضروف

پیوند غضروف به بینی به دلیل افزایش ارتفاع بینی  انجام می شود. معمولا افراد به دلیل عمل های جراحی قبلی، دلایل ژنتیکی، ضربه خوردن و اختلالات تنفسی پیوند غضروف به بینی را انجام می دهند. به دلیل انعطاف پذیر نبودن استخوان و جذب شدن آن، پیوند غضروف دربینی نسبت به استخوان دارای اولویت می باشد.

بهتر است برای پیوند غضروف از غضروف های مصنوعی برای پیوند غضروف بینی استفاده نشود.زیرا به مرور زمان غضروف های مصنوعی دچار عفونت شده و در ظاهر بینی و کارایی آن اختلال ایجاد خواهند کرد.

همچنین  بسیاری از پزشکان توصیه می کنند  که در عمل پیوند غضروف بینی نباید از غضروف فرد دیگری استفاده شود. زیرا امکان انتقال بیماری وجود دارد  و اینکه غضروف بعد از گذشت چند سال جذب بدن شده و بینی به حالت اول خود باز می گردد. بهتر است از غضروف خود فرد برای پیوند غضروف به بینی استفاده شود.

بهترین منبع برای پیوند غضروف بینی، غضروف های پشت گوش می باشد. زمانی که از غضروف پشت گوش برای پیوند غضروف به بینی استفاده می شود در ظاهر گوش تغییری ایجاد نخواهد شد و بر در سیستم شنوایی هیچ اختلالی ایجاد نمی شود.

هزینه عمل بزرگ کردن بینی

هزینه عمل بزرگ کردن بینی مشخص نمی باشد و به عوامل زیادی بستگی دارد. در صورتی  که عمل بزرگ کردن بینی جنبه ی درمانی داشته باشد ممکن است شامل بیمه های مختلف قرار گیرد. از جمله عواملی که به هزینهاین  عمل بینی تاثیر دارند می توان به نوع بینی و مقدار کوچک بودن آن، دستمزد مشخص شده پزشک، تیم بیهوشی ، دستمزد دستیاران پزشک و هزینه های بیمارستان اشاره کرد.

نکات مهم پیش از عمل جراحی پلاستیک بینی چیست؟

قبل از عمل جراحی باید اقدامات پیش از جراحی زیبایی را انجام دهید که در این بخش برخی از آن ها را ذکر کرده ایم

– آسپرین وداروهای مشابه آن مانند بروفن دست کم دو هفته بیش از رینوپلاستی نباید مصرف شوند زیرا تمایل به خونریزی را افزایش می دهند.

– درصورت سرما خوردگی ویروسی لازم است عمل جراحی بزرگ کردن بینی  به مدت چند هفته به تعویق بیافتد.

عوارض جراحی بزرگ کردن بینی

این جراحی مانند سایر عمل های جراحی بینی با استفاده از بی حسی موضعی و یا بیهوشی انجام می شود . تورم و کبودی جز عوارض موقت جراحی بینی می باشد که این عارضه ها در چند روز اولیه طبیعی است و جایی هیچ گونه نگرانی نیست و با نکات ذکر شده می توان به کاهش این عوارض پرداخت . به منظور پیشگیری از عفونت احتمالی در جراحی بینی ممکن است نیاز به مصرف آنتی بیوتیک داشته باشید .

باید توجه داشته باشید که برای داشتن نتیجه جراحی بینی خوب حتما به یک جراح با تجربه و ماهر مراجعه نمایید تا عوارض ناشی از جراحی بینی به شدت کاهش یابد.

نتایج جراحی بزرگ کردن بینی

پس از عمل مقداری کبودی و تورم در صورت به ویژه دراطراف چشم ایجاد خواهد شد . حدود سه هفته طول می‌کشد تا کبودی و تورم فروکش کند. در این مدت احتمالاً بینی با یک اسپلینت (آتل) سفت پوشانده می‌شود. پس از اینکه تورم اولیه فروکش کرد، متوجه خشکی و بی‌حسی بینی تان می‌شوید. بی‌حسی به تدریج ظرف چند ماه آینده برطرف می‌شود اما خشکی آن احتمالا ماندگار خواهد بود. در صورت لزوم ممکن است پیوند استخوان انجام شود که  از بخشی از بدن گرفته می شود، در صورتی که استخوان از ران یا سینه برداشته شود ممکن است جای زخم آن بر روی بدنتان باقی بماند.

 

چند نکته بعد از جراحی بینی افزایشی

بعد از جراحی بینی ممکن است کبودی و تورم در اطراف بینی ایجاد شود که در مدت دو الی سه هفته تمام مشکلات برطرف می شود . به منظور کاهش تورم بهتر است در هنگام استراحت سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید . نمک و ادویه مصرفی در بین غذاها باید کاهش پیدا کند . استفاده از کمپرس سرد نیز به منظور کاهش تورم کمک کننده است.

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ما با بینی‌هایی است که قبلا جراحی شده و خیلی کوچک شده‌اند. جراح نمی تواند خیلی روی بینی کار کند. بنابراین بیمار باید توقعات منطقی داشته باشد. بسیاری از این بیماران علاوه بر مشکلات زیبایی مشکلات تنفسی هم دارند.

در این موارد ما باید بینی را بزرگ کنیم تا کمی هوا از آن عبور کند. از جنبه زیبایی نیز هدف، برگرداندن بخشی از زیبایی از دست رفته بینی است نه این‌که بخواهیم بینی را به شکلی عمل کنیم که انگار نخستین بار است جراحی می‌شود. در واقع ما فقط شدت نقص را کم می‌کنیم. مراقبت این قبیل جراحی‌ها نسبت به جراحی بار اول سخت‌تر است و نتیجه هم به اندازه جراحی اول مطلوب از کار در نمی‌آید.

محدودیت‌های جراحی بزرگ کردن بینی

اگرچه معمولاً امکان ایجاد تغییرات زیاد در شکل بینی از طریق رینوپلاستی امکان‌پذیر است، اما چارچوب جدید ممکن است غیرطبیعی به نظر برسد. علت آن این است که چارچوب جدید سازگاری و انعطاف‌پذیری چارچوب طبیعی بینی را ندارد. همچنین ممکن است متوجه شوید چارچوب افزوده شده در زیر پوست حرکت می‌کند . در صورتی که چارچوب جدید به استخوان پیشین بینی خوب نچسبیده باشد . این محدودیت‌ها نباید شما را نگران کند چرا که یک جراح مجرب و ماهر احتمال بروز این عوارض را به حداقل میرساند.

جراحی بزرگ کردن بینی برای چه کسانی مناسب است

جراحی بزرگ کردن بینی برای کسانی انجام می شود که از لحاظ تنفسی دچار مشکل  یا بینی آنها خیلی کوچک است و تناسبی با صورت آنها ندارد. در بیشتر موارد کوچک بودن بیش از اندازه بینی به دلیل عمل های جراحی قبلی می باشد. در عمل بینی باید توجه شود که بینی بیش از حد کوچک نشود و نسبت به ابعاد صورت تناسب داشته باشد.

جراحی بزرگ کردن بینی در واقع به این معنی نیست که بینی بیش از حد بزرگ شود؛ در عمل بزرگ کردن بینی و عمل جراحی بینی باید به تناسب بینی نسبت به ابعاد صورت فرد توجه شود. این جراحی با استفاده از پیوند غضروف انجام می شود. به اینگونه که در از نقاط دیگرمانند غضروف پشت گوش و قسمت های دیگر غضروف برداشته و به بینی پیوند زده می شود

دکتر رضا حسامی