بوتاکس زیر بغل

بوتاکس زیر بغل

بوتاکس زیر بغل یکی از  پیشرفته ترین روش درمانی تعریق بیش از حد زیر بغل می باشد . این شیوه در حال حاضر موثرترین روش برای حل این مشکل به شمار می رود . از مزایای بوتاکس کردن زیر بغل می توان به غیر تهاجمی بودن این روش ونداشتن دوره نقاهت اشاره کرد.

 

 

بوتاکس زیر بغل

عملکرد بوتاکس زیر بغل

با انجام تزریق بوتاکس در زیر بغل ، ارتباط اعصاب محرک سمپاتیک با غدد عرق قطع می شود در نتیجه پالس‌های عصبی متوقف شده و اجازه نمی دهند عضلات دور غدد عرق فعالیت کنند .

از این رو دیگر عرق چندانی تولید نمی شود . اگر این تزریق به درستی انجام شود ، تاثیر آن در حدی است که می تواند موضع درمان را به طور کامل خشک کند و افرادی که تا مدت ها از خیسی ناشی از عرق دررنج بوده اند را با رضایت کامل انجام دهد.

 

 

 

کاندیدای مناسب بوتاکس زیر بغل

در کنار این شرایط باید درنظر داشت که تزریق این آمپول به مهارت خاصی نیاز دارد و تنها متخصص پوست است که صلاحیت تزریق آن را دارد.افرادی که ضمن کنترل بیماری های زمینه ،‌ استفاده از لباس های ضد عرق ،‌ کاهش وزن خود و یا مصرف داروهای ضد تعریق باز هم موفق به درمان و متوقف ساختن تعریق بیش از حد زیر بغل خود نشده اند به شرط داشتن شرایط زیر می توانند بر روی بوتاکس حساب باز کنند . از جمله این شرایط عبارتند از :

 

-بیماری های زمینه ای نداشته باشند.

-برخی از داروهای خاص را استفاده نکنند .

-دچار اختلات تنفسی و یا گفتاری نباشند.

-حداقل 18 سال سن داشته باشند .

-مبتلا به بیماری های عضلانی نباشند .

-بیماری عصبی نداشته باشند .

بوتاکس زیر بغل

نکات مهم قبل از تزریق بوتاکس زیربغل عبارت اند از

-برای تزریق بوتاکس زیر بغل حتما به یک کلینیک معتبر مراجعه نمایید تا بهترین نتیجه را به دست آورید.

-در رابطه با برند های معتبر بوتاکس تحقیق کنید و برند مورد استفاده پزشک را سوال کنید.

-حدود ۲ الی ۳ روز قبل از تزریق از شیو زیر بغل خودداری نمایید.

– در صورت استفاده از داروهای رقیق کننده خون تا چند روز قبل و بعد از تزریق از مصرف آن ها بپرهیزید.

– اگر از داروی خاصی مصرف می کنید حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

 

 

آیا بوتاکس زیر بغل درد دارد ؟

در بیشتر کلینیک ها و مطب های پزشکی برای تزریق بوتاکس به زیر بغل از گان مزوتراپی به جای سوزن استفاده می شود. زیرا به کاهش درد کمک شایانی می کند وهم اینکه سبب می شود تزریق بوتاکس درعمق مناسبی انجام شود .

علاوه براین برخی به این دلیل که احیانا شنیده اند بوتاکس زیربغل درد دارد قبل ازانجام آن استرس دارند و ترجیح می دهند به نوعی موضع درمان را بی حس کنند ، برای این افراد از کرم های بی حس کننده در کنار کمپرس یخ جهت بی حسی ناحیه تزریق استفاده می شود .

 

بوتاکس زیر بغل

مراقبتهای بعد ازبوتاکس زیر بغل

-در طول 24 ساعت اول پس از تزریق ، زیر بغل دچار التهاب و تورم است که پس از این مدت به شرط رعایت دیگر مراقبتهای بعد از بوتاکس در زیر بغل ، این التهاب کاهش خواهد یافت .

-پس از گذشت دو روز ناحیه درمان به آن شکل التهاب ندارد و می توانید به روند عادی زندگی خود بازگردید . برای تسریع در فرایند کاهش التهاب و تورم زیر بغل می توان از کمپرس یخ استفاده کنید .

-تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس در زیر بغل اجاز ه لیزر موهای زائد زیربغل را ندارید به علاوه مجاز به موم انداختن و وکس و یا در کل اپیلاسیون در این ناحیه نیز نمی باشید .

-تا 24 ساعت نباید ورزش های سنگین انجام داد و یا با آب داغ استحمام کرد .

-در مواردی ممکن است  ناحیه تزریق ، به صورت مختصر کبود شود که جای نگرانی نیست چون خیلی زود کبودی برطرف می شود .

-افرادی که تعریق بیش از حد آنها با یک جلسه درمان حل نشده است باید در چند مرحله بوتاکس انجام دهند و یا اینکه در همان یک جلسه میزان تزریق در واحد سطح را افزایش دهند .

 

 

 

نکاتی را که پس از تزریق بوتاکس باید انجام داد ؟

-به مدت ۴ ساعت پس از تزریق دراز کشیدن ممنوع است .

-ناحیه تزریق شده را نباید ماساژ بدهید .

-نواحی تزریق شده را نباید به شکل ارادی منقبض کرد .

-از کمپرس گرم و یا سرد پس از تزریق استفاده نکنید .

 

بوتاکس بهترین گزینه برای بیمارانی است که به دنبال راهی برای کنترل تعریق زیاد بدن خود هستند.

چه افرادی نمی توانند تزریق بوتاکس انجام دهند؟

 

-خانم های باردار

– افراد مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی حاد

-بیماران مبتلا به ام اس

-افراد زیر ۱۸ سال و بالای ۷۰ سال

– کسانی که به عفونت فعال دچار هستند و یا سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است

-افراد مبتلا به بیماری های اختلالات انعقادی

 

آیا تزریق بوتاکس زیر بغل عوارض دارد

معمولا تزریق بوتاکس زیر بغل عوارض خاصی برای فرد نخواهد داشت.اما در بعضی از موارد مشاهده شده است افرادی به ماده بوتاکس که معمولا برای تزریق زیر بغل از نوع دیسپورت استفاده می شود واکنش نشان می دهند.

برای آن که از عوارض آن مطمئن شوید بهتر است که با پزشک مشورت کنید زیرا پزشک با توجه به وضعیت بدن شما به راحتی مشخص می کند که آیا بوتاکس برای شما خوب است یا بد.

 

در آخرتوجه داشته باشید که انجام این تزریق باید در یک محیط کاملا بهداشتی انجام شود و حتما توسط یک پزشک مجرب این عمل را انجام دهید.

 

 

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که تزریق بوتاکس در زیر بغل عارضه ای برای غدد لنفاوی نداشته زیراعمق نفوذ آن بسیار کم است و دسترسی به این غدد نخواهد داشت .

 

ماندگاری آن نیز در هر فرد متفاوت خواهد بود اما معمولا بین 6 ماه تا یک سال تاثیر گذار است در صورتیکه از رضایت کاملی برخوردار شدید میتوانید دوباره تزریق بوتاکس را تمدید نمایید .

 

میزان تعرق شما به مرور کاهش یافته و به راحتی میتوانید فعالیت های روزانه را انجام دهید .

معمولا اثر بوتاکس بعد از یک هفته پدیدار شده و نیاز است تا بیمار هر شش ماه یکبار این تزریق را تمدید نماید .

 

نتایج تزریق بوتاکس در زیر بغل

معمولا 2 الی 7 روز بعد از تزریق بوتاکس، بیمار می تواند شاهد توقف تعریق در زیر بغل خود باشد. خشکی زیر بغل می تواند بین 4 الی 14 ماه ادامه داشته باشد و بعد از این مدت، بیمار نیاز دارد تا مجددا اقدام به تزریق بوتاکس نماید.

بهترین زمان برای تزریق مجدد بوتاکس در زیر بغل، شش ماه بعد از اولین تزریق است. البته تزریق بوتاکس در زیر بغل هم به وضعیت و خصوصیات بیمار بستگی دارد و حتی در بعضی از بیماران هیچ تاثیری در کاهش میزان تعریق آنها ندارد.

 

 

 

نتایج حاصل از درمان ماندگاری دائمی نداشته و برای افزایش ماندگاری نتایج حاصل از درمان باید تزریق مجددا تکرار شود. این مورد می تواند یکی از مزایای  باشد زیرا اگر فردی از مزایای انتقال بوتاکس رضایت نداشته و خواستار بازگرداندن شرایط قبلی باشد، می تواند تزریق مجددی انجام داده تا پس از مدتی وضعیت به شرایط قبل از درمان بازگردد.

 

 

بهترین دکتر برای تزریق بوتاکس زیر بغل؟

تزریق بوتاکس در زیر بغل بسیار حساس است . در این مواقع شما نباید فقط به نظر پزشک متخصص زیبایی برای تزریق بوتاکس توجه کنید بلکه باید نظر پزشک معالج خود را نیز در این باره بپرسید و مطمئن شوید که بوتاکس برای شما خطرناک نباشد.

زیر بغل به علت آن که همیشه در معرض تعریق است هنگام تزریق بوتاکس باید به طور کامل استریل و پاکیزه شود زیرا در غیر این صورت می توان شاهد مشکلات بعدی از جمله عفونت ها باشید. با توجه به مطالب گفته شده می توان به این نتیجه رسید که از مهمترین ویژگی های یک دکتر خوب برای تزریق بوتاکس زیر بغل علاوه بر تخصص باید تجربه آن را هم در نظر گرفت و این که وجدان کاری داشته باشبد.

 

 

علت اثر نکردن تزریق بوتاکس چیست ؟

اگر پس از گذشت یک هفته  اثرات خشکی زیر بغل نمایان نشد می توانید به علت های مختلفی چون تزریق نادرست ، مقاومت به سم ، مقدار کم سم بوتولینوم و یا کیفیت پایین محصول باشد. به همین علت باید قبل و بعد تزریق بوتاکس معاینه شوید تا مشکلی برای انجام درمان وجود نداشته باشد و در صورت تزریق نادرست دوباره تزریق صورت بگیرد.

 

 

نحوه تشخیص تعریق زیر بغل بوتاکس

تعریق زیر بغل توسط تزریق بوتاکس قابل درمان است. بروز تعریق بیش از حد برای مدت 6 ماه به همراه حداقل دو مورد از عوامل زیر، نشان‌دهنده وجود هاپیر هیدروزیس و عرق کردن زیر بغل می‌باشد :

  • تعریق در دو طرف بدن به مقدار تقریبا برابر
  • اختلال در فعالیت‌های روزانه
  • بروز تعریق زیر بغل حداقل یک بار در هفته
  • وجود سابقه خانوادگی
  • توقف تعریق زیر بغل در زمان خواب

آیا تزریق بوتاکس تعریق را کاهش می دهد؟

می توان گفت که تزریق بوتاکس برای افرادی که بیش از حد عرق می کنند، نوعی درمان محسوب می شود  که می تواند تعریق را کاهش دهد.

تعریق بیش از حد، که همان گونه که در بالا اشاره شد با نام علمی هایپرهیدوزیس شناخته می شود، که با انجام  تزریق بوتاکس می توان  تا 80 درصد تعریق راکاهش داد.  اثربخشی تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق، به مدت 4 تا 12 ماه است و باید در طول سال نیز تمدید شود. اثرات تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بدن، طی مدت دو  هفته قابل مشاهده است.

 

 

هزینه تزریق بوتاکس برای تعریق چقدر است؟

هزینه های درمانی بوتاکس برای کنترل تعریق در قسمتهایی مانند زیر بغل ، به عوامل مختلفی بستگی دارد. میزان بوتاکس، نوع ماده بوتاکس، ناحیه مورد درمان و دستمزد پزشک از جمله عوامل تاثیرگذار در قیمت تزریق بوتاکس است.

بطور معمول برای تعریق در ناحیه زیربغل، به هر طرف 50 واحد از ماده بوتاکس تزریق می شود و جمعا 100 واحد بوتاکس برای هر دو زیربغل استفاده می شود.

 

نتایج تزریق بوتاکس برای عرق بیش از حد

شما می توانید دو روز بعد از درمان نتایج تزریق را مشاهده کنید. با این حال، این نتایج موقتی است و برای پایدار نگه داشتن اثر درمان باید آن را تکرار کنید. اثر درمان ممکن است سه الی دوازده ماه باقی بماند.

اگر وسعت بیشتری را بخواهید تزریق بوتاکس انجام دهید به بوتاکس بیشتری نیاز است و مزد پزشک هم بیشتر می‌شود. در نتیجه هزینه تمام شده بیشتر می‌شود.

در چه سنی می توان تزریق بوتاکس را انجام داد ؟

تزریق بوتاکس زیر بغل معمولا برای افراد بالای ۲۰ سال انجام می شود ، در اشخاصی که جهت زیبایی می خواهند تزریق بوتاکس  داشته باشند تزریق بوتاکس کمتر از این سن توصیه نمی شود.

 

تزریق بوتاکس در موارد زیر ممنوع است

تزریق بوتاکس در شرایط زیر ممنوع است

  • دوران بارداری و شیر دهی
  • داشتن دیابت
  • تشخیص تومورهای بدخیم
  • اختلالات سیستم عصبی

نقاحت پس از تزریق بوتاکس در زیر بغل

شما می توانید فعالیت های عادی خود را بلافاصله پس از دریافت تزریق بوتاکس از سر بگیرید. به طور کلی بین 2 تا 7 روز طول می کشد تا از تعریق محل درمان جلوگیری شود و تا دو هفته بعد اثرات تزریق بوتاکس در زیر بغل کاملا قابل مشاهده هستند.

 

آیا بعد از بوتاکس زیر بغل کبود می شود؟

بعد از تزریق کبودی زیر بغل به ندرت پیش می آید و در صورت بروز همچنین مشکلی خطری برای شما نخواهید داشت ، این کبودی به دلیل پارگی مویرگ های زیر بغل می باشد و بعد از مدتی کبودی رفع خواهد شد.

تزریق بوتاکس زیربغل

تزریق بوتاکس زیر بغل چقدر ماندگاری دارد؟ 

بوتاکس یک روش درمانی دائمی نیست و امکان دارد در برخی از افراد ماندگاری بیشتری داشته باشد. تزریق بوتاکس باعث رفع یا کاهش میزان تعریق زیر بغل می‌شود. نتیجه درمان معمولاً پس از دو هفته قابل مشاهده است  و تأثیر درمان بین شش تا هفت ماه ماندگار ی دارد. در صورت رضایت از درمان، متقاضی می‌تواند دوباره از تزریق بوتاکس استفاده کند. تکرار درمان هر 12 ماه یک بار امکان‌پذیر است.

 

 

دکتر رضا حسامی فوق تخصص جراحی پلاستیک وزیبایی