تزریق چربی

تزریق چربی

تزریق چربی یکی از راههای جوان سازی پوست است که در بین افراد مخصوصا خانم ها طرفداران خود را دارد به طور کلی با افزایش سن به تدریج بافت چربی صورت  کاهش می یابد همین کاهش چربی باعث افتادگی پوست ،شلی و چروک شدن پوست می شود.

 

تزریق چربی

 

البته دربعضی مواقع سفتی و کشید گی پوست باعث جوانتر شدن پوست نمی شود و فرد برای  پرترکردن پوست صورت  که باعث جوانتر شدن و زیباتر شدن پوست می شود می تواند ازتزریق چربی در پوست بدن خود استفاده کند.

 

تزریق چربی چگونه انجام می شود

بیشتر پزشکان برای این نوع تزریق سه مرحله را انجام می دهند تا یک تزریق درست داشته باشند

برداشت چربی

در مرحله اول پزشک چربی های اضافه بدن فرد را از طریق ساکشن ویا با تزریق سرم مایع تزریق شده را  به صورت حرکت های رفت و برگشت چربی مورد نیازرا جمع آوری می کند. پزشک برای بدست اوردن چربی مازاد از قسمت هایی  مانند باسن، ران ها، شکم و دیگر اندام ها که چربی اضافه دارند برای این کار استفاده می کند.

سلول های چربی معمولا با سوزنی مخصوص و بصورت زیر پوستی و یا لوله  مخصوص کانولا  از بدن خارج می شود. خروج این چربی ها به گونه ای است کمترین آسیب به سلول های چربی بدن وارد می کند .برداشت چربی از بدن  در بیشترمواقع به صورت  بدون برش انجام می شود.چربی ها  توسط پزشک و از طریق سرم به داخل سرنگ کشیده می شوداین کاربه دقت وظرافت پزشک نیاز دارد تا سلولهای چربی آسیب نبیند.

جداسازی چربی ها برای تزریق

پزشک بعد از برداشت چربی مورد نیاز از بدن فرد شروع به جداسازی  سلول های چربی از مواد زائد و آب  می کند . معمولا پزشک برای جدا کردن چربی وخون از دوروش  استفاده می کند یکی از روشهای مورد استفاده توسط پزشکان سانتریفیوژ کردن است .

 

در روش سانتریفیوژ ممکن است در هنگام جداسازی به سلولهای چربی آسیب برسد . روش دیگربه این صورت است که  پزشک چربی بدست آمده را در یک مکان ثابت نگهداری می کند تا با گذشت زمان سلولهای چربی که از مواد دیگر  سبک ترهستند به سمت  بالاتربیایند وسلولهای خونی ومواد دیگردرسرم ته نشین شوند و باگذشت زمان سلولهای چربی به آرامی از سلولها جدا می شوند.ودر  نهایت پزشک از نمونه های کامل، سالم و تمیز چربی به منظور این  تزریق استفاده خواهند کرد

تزریق چربی در بدن فرد

پزشک بعد از جداسازی چربی های سالم را به بافت مورد نظرتزریق می کند این تزریق می تواند در لب ها ،گونه ها  تزریق شود. البته پزشک برای تزریق چربی از سرنگی مخصوص استفاده می کند و قبل تزریق از بی حسی موضعی در ناحیه مورد نظر مانند گونه، چانه، زاویه فک، شقیقه، خط خنده می تواند این تزریق را انجام دهد .

آمادگی لازم قبل از  انجام تزریق چربی

-قبل از انجام  تزریق صورت  خود را با آب و صابون شستشو دهید و از مواد آرایشی استفاده نکنید.

– بهتر از شب قبل  از انجام تزریق حمام کنید.

-اگر بیماری دارید واز داروهای خاصی استفاده می کنید مانند دیابت، فشار خون بالا، قبل از تزریق به پزشک خود اطلاع دهید.

-در صورتی که از آسپیرین، وارفارین، هپارین، داروهای ضد التهابی استفاده کرده اید حتما به پزشک معالج خود اطلاع دهید.

– در صورتی که  باردار هستید  و یا در صورت شیردهی به پزشک معالج  خود اطلاع دهید .

-در صورت داشتن حساسیت به دارو حتما پزشک معالج خود را مطلع کنید.

مراقبت های لازم بعد از انجام  تزریق چربی

– پس از انجام  تزریق در  محل تزریق به مدت  سه الی پنج دقیقه از  کمپرس یخ  استفاده کنید و 2 ساعت بعد مجددا تکرار نمایید.

– به مدت  دو الی سه ساعت بعد از انجام  تزریق  سر و گردن  خود را خم نکنید وسعی کنید دراز نکشید وتا جای ممکن بایستید، بنشینید و یا راه بروید.

-در چند روز اول بعد از تزریق وجود بروز درد ،التهاب  ،قرمزی در صورت و کبودی،خون مردگی و یا کوفتگی در محل تزریق و اطراف محل تزریق چربی طبیعی است.

-بعد از 48 ساعت می توانید کمپرس گرم استفاده کنید

-در صورت بروز درد و یا سردرد، تنها استامینوفن کدئین مصرف نموده و از دیگر مسکن ها خوداری کنید .

 

مراقبت های بعد از تزریق چربی

-داروهای تجویز شده توسط پزشک معالج خود را به طور مرتب و طبق دستور مصرف نمائید.

-پس از دو هفته می توانید نتیجه تزریق خود را ببینید.

-تا یک  هفته  پس از  انجام تزریق  از رفتن به استخر، سونا، جکوزی خودداری نمایید.

به مدت یک هفته  از نمک کمتر استفاده کنید.

-در هنگام استراحت  حتما از یک بالش اضافه استفاده کنید.

مزایا ی تزریق چربی چیست

یکی از مزیت های تزریق  چربی در این است که از چربی شخص دیگری استفاده نشده  است به همین دلیل امکان واکنش و حساسیت به چربی کم می شود

تزریق چربی اگر با روش درست انجام گردد ماندگار آن دربدن بالا می رود.

ازاین تزریق  تنها برای  گونه و چانه  استفاده نمی شود و از این روش می توانید برای جوان ‌سازی کل صورت استفاده کنید .

ازروش تزریق چربی همچنین می توانید برای جوان سازی دست ها، لاغری‌های موضعی ران‌ها ،ساق پا، مچ دست و پا و یا هرجایی که نیاز به اصلاح باشد، می‌توان استفاده کرد.

-این تزریق به صورت سرپایی، بدون بستری وبا بی‌حسی موضعی انجام می گیردواین از مزیت های مهم آن  است.

-دوره نقاهت در این تزریق  بسیارکوتاه است  و فرد بعد ازچند روز به کار روزمره خود باز می گردد

 

مزایای تزریق چربی

تزریق چربی چقدر دوام دارد

در رابطه با ماندگاری چربی تزریق شده  نظرات مختلفی وجود دارد و در واقع می توان گفت به طور میانگین ماندگاری این تزریق  معمولا به میزان سالم بودن سلول های چربی و مراقبت از پوست خود برمی گردد. می توانید  تا چندین سال از ماندگاری چربی در بدن خود مطمئن شوید.

سن مناسب برای تزریق چربی

سن مناسب برای انجام  این تزریق  مهم  است برای این تزریق  هیچ محدودیتی سنی وجود ندارد اما  پزشکان معتقد هستند که این تزریق  برای افراد 16 سال به بالا موثر است پس می توان گفت که سن مناسب برای تزریق  از 16 سالگی  می باشد و بالاترین سن  برای تزریق  60 سال است .

 

 

کاربرد تزریق چربی چیست

 

از این نوع تزریق  به غیر از برطرف کردن، چین و چروک های عمیق در صورت ودست می توان در سایر بخش های بدن نیزاز این روش استفاده کرد.دراینجا به برخی از کاربردهای این روش اشاره شده است

– پر کردن مناطق فرورفته صورت مانند گونه وزیر چشم

– برجسته سازی لب ها , گونه ها ,چانه

-برجسته کردن باسن

-بزرگ کردن سینه ها وهمچنین  بازسازی سینه

– جوانسازی دست ها و بهبود ظاهری پوست دست

-پرکردن اسکار یا جای زخم فرورفته و سوختگی ها

تزریق چربی

نتیجه نهایی  تزریق چربی چه زمانی مشخص می شود

پس از انجام تزریق چندین هفته زمان لازم است تا نتیجه نهایی  حاصل از این روش را مشاهده نمایید .در چند روز اول به دلیل  تورم و کبودی نمی توانید نتیجه عمل را مشاهده کنید. حدود دو تا دو و نیم هفته  زمان لازم است تا تورم و چربی کاهش یابد . اما به طور میانگین می توان گفت پس از سه ماه شما می توانید نتیجه نهایی را مشاهده کنید.

 

کدام قسمت صورت چربی تزریق می شود

از تزریق چربی برای پرکردن فرورفتگی های صورت ،برجسته کردن لب و گونه ها می توانید استفاده کنید . البته از این روش برای افرادی که سیاهی دورچشم ،گود شدگی اطراف چشم ها و نیز افرادی که صورت لاغر و تکیده ای دارند  می توانند از این روش جهت جوانسازی صورت خود استفاه کنند.

چربی مورد نیاز تزریق چربی از کدام ناحیه بدن تامین می شود

چربی مورد نیاز برای تزریق از کناره ران ها، شکم، باسن، پهلو یا کناره زانوها برداشته می شود و بعد از جدا سازی چربی خالص را با سرنگ به ناحیه ای از صورت که می خواهیم پرتر به نظر برسد، تزریق می شود

تزریق چربی چند بار باید تکرار شود

برای نتیجه مطلوب تزریق  بهتر است 4-2 بار  انجام شود بنابراین باید گفت که  تزریق چندین بار باید تکرارشود .برای این کار برخی پزشکان هربار از چربی تازه کشیده شده استفاده می کنند، وبرخی نیز چربی را فریزمی کنند  و ماه‌های بعد تزریق می‌کنند.

تزریق چربی

دوره نقاهت و عوارضی تزریق چربی

دور نقاهت این تزریق معمولا تا دوهفته به طول می انجامد.عوارض تزریق  نادر است،  اما گاهی تجمع کوچکی از چربی اتفاق می‌افتد که بعد از مدتی برطرف می‌شود، از عوارض دیگر کبودی، نامنظمی و ایجاد کیست است .

در اخر باید گفت که اگر تزریق به صورت صحیح انجام شود، درصد بالایی از سلول های چربی زنده می مانند و در محل ماندگار و جزو بافت طبیعی بدن می شوند. ماندگاری چربی در گونه و پشت دست ها که حرکات محدودتری دارند؛ بیشتر از نواحی دیگر مانند لب است که بیشتر متحرک است.

همچنین ببیماران باید توجه داشته باشند که انجام تزریق باید تحت نظر متخصصان پوست و یا جراح پلاستیک انجام شود و از انجام این عمل تحت نظر غیرمتخصص اجتناب شود، زیرا ممکن است عوارض غیرقابل جبرانی برای بیمار به همراه داشته باشد.

 

تزریق چربی و حجم دهی به سینه

برای  حجم دهی سینه با  تزریق چربی،  از لیپوساکشن جهت برداشت چربی از سایر قسمت های  بدن و تزریق به سینه استفاده می شود. این روش برای خانم هایی مناسب است که نمی خواهند سینه بسیار بزرگی داشته باشند و خواهان سینه ای با ظاهر طبیعی هستند.

درخصوص ایمنی و خطرات این روش باید گفت که احتمال بروز عوارضی مانند کیست، عفونت، نکروز و مرگ سلول های چربی بعد از تزریق وجود دارد. ممکن است جهت رسیدن به نتایج مطلوب لازم باشد تا این تزریق چندین بار تکرار گردد.

تزریق چربی به دست ها

تزریق چربی می تواند به دست ها و با هدف جوان تر شدن دست ها انجام شود . دست ها نیز به مرور زمان تحت تاثیر اثرات افزایش سن قرار می گیرند و استفاده از این روش، به رفع چین و چروک دست ها کمک می کند.

بسیاری از خانم هایی که جراحی لیفت صورت را انجام می دهند، خواهان انجام این تزریق  به دست ها نیز هستند. چرا که دست ها از جمله قسمت هایی از بدن هستند که سن فرد را نشان می دهند.

تزریق به دست ها نتایج طولانی مدتی را به همراه دارد. روش تزریق به این صورت است که ابتدا چند برش بسیار کوچک پشت دست ایجاد می شود تا فضایی در زیر پوست جهت تزریق سلول های چربی ایجاد شود. سپس دست ماساژ داده می شود تا بیرون زدگی استخوان ها و رگ های برجسته کامل پر شوند.

نتایج طبیعی این تزریق شش ماه بعد به طور کامل مشخص می شود، دوره نقاهت بسیار کوتاه می باشد و  هیچ گونه عوارضی را به همراه نخواهد داشت . جهت حاصل شدن نتایج بهتر، می توان تزریق های بیشتری را در آینده نیز انجام داد.

ترزیق چربی ورفع و چین و چروک‌های روی پوست

با تزریق نیز می‌توان درست مانند فیلرهای پوستی، چین و چروک‌های روی پوست را با پر کردن زیر آنها از بین برد. این دو روش بسیار مشابه هم هستند و فقط نتایج حاصل از تزریق با چربی دوام بیشتری داشته و لاغری قسمت‌هایی که حجم خود را از دست داده‌اند را جبران کرده و ظاهر چین و چروک‌ها و خطوط روی پوست را بهبود می بخشد. این روش‌های درمانی برای اطراف چشم، اطراف دهان، بین بینی و دهان و روی پیشانی بسیار عالی است. با برجسته کردن جزئی پوست، چین و چروک‌ها هموارتر و نرم‌تر به نظر می‌رسند. این  یک روش عالی برای کاهش علائم ناخواسته افزایش سن و پیری است.

آیا تزریق چربی دردناک است؟

شدت درد هر عمل جراحی زیبایی در بیماران مختلف متفاوت است. بااین حال ناراحتی ناشی از تزریق معمولاً بسیار خفیف است و این عمل عموماً نیازی به بیهوشی ندارد. میزان درد به محل تزریق نیز بستگی دارد و تزریق در بعضی نقاط حساس، مانند اطراف لب، دردناک‌تر است.

در آخر بایدگفت که اکثر بیمارانی که این تزریق  را انجام می دهند از نتایج عمل راضی می باشند. در بسیاری از بیماران تزریق  می تواند به مقدار قابل توجهی چین و چروک و افتادگی صورت را کاهش دهد.

لازم به توضیح است که تزریق باعث بهبود صد درصدی  چین و چروک اسکارها، گونه های فرو رفته و لب های کوچک در تمامی بیماران نمی شود.در بعضی از بیماران اثرات تزریق چربی برای مدت یک سال با بیشتر باقی می ماند معمولا چربی به آهستگی توسط بدن جذب می شو د، اگر چه میزان جذب متغیر بوده و غالبا پیشگویی آن امکان پذیر نمی باشد.

 

روند بهبود بعد از تزریق چربی چقدر زمان می برد؟

به طور کلی بسته به محل  تزریقی که انجام شده است، روند بهبود نیز متفاوت است. با توجه به اینکه بسیاری از تزریق های گفته شده به صورت سرپایی و بدون بی حسی عمومی انجام می شوند، فرد می تواند به محض انجام این کار به خانه بازگردد و فعالیت های روزمره اش را انجام دهد. البته این مسئله باز هم به نظر تخصصی پزشک شما بستگی دارد.

به این نکات در تزریق چربی توجه کنید

 

– برای جلوگیری ازهر گونه عفونت، بهتر است تا مدتی تحت نظر پزشک باشید واز آنتی بیوتیک های تجویز شده به درستی استفاده کنید. برای جلوگیری هر نوع مشکلی از تزریق چربی  نباید چند روز به محل تزریق  دست بزنید چرا که ممکن است چربی تکان بخورد.

 

 

– در ناحیه تزریق  نباید هیچ فشاری وارد شودو به مدت یک هفته باید از این کار خوداری شود و در این زمان نباید فعالیت سنگین، ورزش شدید انجام دهید. در سه هفته ی اول تزریق، از قرار گرفتن دراز مدت در آفتاب، استفاده از فضاهای گرم و حمام های طولانی مدت پرهیزکنید.

-بهتر است چربی از بدن خود فرد برداشته شود زیرا بروز آلرژی در این روش نسبت به روشهای دیگر بسیار کم است

از چه مناطقی از بدن چربی برداشته می شود

 

محل مناسب برداشتن چربی در افراد مختلف متفاوت می باشد . اما همن طور که در بالا اشاره شد چربی هایی که به رژیم غذایی مقاوم هستند بهترین گزینه برای تزریق چربی هستند. به طور کلی تقریبا می توان گفت که از چربی زیر پوستی تمام مناطق بدن برای این منظورمی توان استفاده کرد. پهلو ها، ران ها، کنار زانو و زیر شکم معمولا چربی مقاوم نسبت به رژیم غذایی  هستند.

 

 

دکتر رضا حسامی – فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی