جراحی افتادگی شکم

 

جراحی افتادگی شکم

جراحی افتادگی شکم که باروش آبدومینوپلاستی نیز شناخته شده است . در این روش  پزشک شما با برداشتن قسمت های شل شده، بافت چربی اضافی و پوست مربوط به آن، باعث صاف شدن عضلات دیواره شکم ومحکمتر شدن پوست این ناحیه می‌شوند.

 

جراحی افتادگی شکم

 

شما همچنین با انجام جراحی شکم می توانید تمام یا بخشی از علائم کشیدگی ایجاد شده در قسمت پایین شکم را بردارید. این مشکل بیشتربعد از زایمان، کاهش وزن زیاد یا ضعیف شدن عضلات شکم ایجاد می شود. اکثر بیمارانی که عمل جراحی افتادگی شکم را انجام داده اند اعتماد به نفس آنها بعد از جراحی شکم بالا رفته است.

شما با انجام جراحی افتادگی شکم می توانید به تناسب اندام دلخواه خود برسید. همان گونه که می دانید داشتن شکم بزرگ و افتادگی شکم  برای بیشتر افراد ناخوشایند و آزار دهنده است اما افراد به دنبال رفع این مشکل هستند و امروزه شما می توانید با انواع روش های لاغری شکم و جراحی افتادگی شکم این مشکل را برطرف کنید و شکم تخت و سفت داشته باشید.

 

روشهای  رایج  جراحی افتادگی شکم

-ابدومینوپلاستی یا جراحی پلاستیک شکم

-لیپوساکشن ( خارج کردن چربی زیر پوستی )‌

-استفاده از این دو روش به صورت ترکیبی

جراحی افتادگی شکم با ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی وجراحی افتادگی شکم

در جراحی افتادگی شکم با ابدومینوپلاستی پزشک برشی در قسمت تحتانی شکم مثل   برش سزارین روی پوست شکم  شما ایجاد می کند سپس پزشک پوست و چربی جدارشکم را از پایین ناف برمی دارد اما ناف طبیعی بیمار حفظ می شود تا بعدا از سوراخ جدیدی در پوست ایجاد شود سپس پوست باقی مانده شکم ازقسمت  بالا ی ناف تا حدودی از عضلات جدار شکم جدا می شود تا پوست باقی مانده به اندازه کافی کشیده شود تا بتوانیم آن را به لبه پایینی برش شکم متصل کنیم .

 

لیپوساکشن یا لیپولیزر

در جراحی افتادگی شکم با لپولیزرپزشک در ابتدا  مقدار معینی از سرم حاوی ترکیبات خاص (محلول تاموسنت) را به داخل چربی های زیر پوست شما تزریق می کند سپس مایع تزریق شده و چربی  را با استفاده از لوله های مخصوصی با ایجاد سوراخهای کوچک در پوست خارج می کند.

 

مایع تزریقی به زیر پوست براساس وزن فرد و وضعیت سلامتی او برای هر کسی متفاوت است و مقدار چربی خارج شده هم به مقدار مایع تزریق شده بستگی داردالبته در این باره باید گفت که  در بهترین شرایط هم پزشک شما نمی تواند بیشتر از چند لیتر چربی در یک جلسه خارج  کند

 

به همین دلیل  در افراد با چربی ضخیم دور شکم و پهلو ممکن است پزشک این کار را بیش از یک جلسه انجام دهد .در مورد این روش باید گفت که این روش برای افرادی مناسب است که شکم چاق دارند  ولی پوست اضافه و افتادگی شکم ندارند و کیفیت پوست خوبی دارند وترک پوست کمی دارند.

جراحی افتادگی شکم با لیپولیزر

ترکیب این دو روش

روش ترکیبی برای افرادی مناسب است که چاقی موضعی در بالای شکم و پهلوها دارند و هم قسمت پایین شکمشان حالت افتاده دارد با ترکیب دو روش بالا می توان به نتایج مطلوبی دست پیدا کنید.

در افرادی که چاقی موضعی در بالای شکم و پهلوها دارند و همچنین به دلیل چاقی شکم آنها دچار افتادگی شده باشد با ترکیب دو روش بالا می توانید به نتایج مطلوبی دست پیدا کنید.در این روش ابتدا چربی های موضعی اضافی نواحی گفته شده به کمک ساکشن خارج می شود. سپس تمام پوست اضافه و آویزان قسمت زیر شکم برداشته می شود. درنهایت پزشک جدار شل شده شکم را ترمیم می کند ودر آخر ناف به محل جدیدش لبه بالایی برش به برش تحتانی وصل و دوخته می شود

 

 

آیا مادران باردار می توانند عمل آبدومینو پلاستی انجام دهند؟

 

آبدومینوپلاستی برای بارداری شما مشکلی ایجاد نمی کند. جراحی شکم وپهلو برای مادران باردار خطری ندارد. اما باید بارداری پس از دوران نقاهت بعد از جراحی افتادگی شکم انجام شود.

 

 

 

جراحی افتادگی شکم برای خانم های باردار

 

جراحی افتادگی شکم برای زنان باردارباید حداقل ۱ سال بعد از جراحی افتادگی شکم صورت بگیرد.

 

جراحی افتادگی شکم وبارداری

مزایای جراحی افتادگی شکم

-کاهش خونریزی در حین جراحی شکم با روشهای بالا

-از آنجایی که چربی ها با لیپوساکشن تخلیه می شوند شکم فرم و ظاهری طبیعی خواهد داشت

-جراحی افتادگی شکم دوران نقاهت کوتاه مدت و راحتی دارد.

 

نتایج و دوام جراحی افتادگی شکم

در مورد دوام جراحی افتادگی شکم باید گفت که نتایج حاصل از جراحی شکم در بیشتر موارد دائمی است، با این وجود شما نمی توانید ازعوارضی مانند افزایش سن جلوگیری و ممانعت کنید.

زیرا پس از محکم شدن پوست و سفت شدن آ پس مدتی  با افزایش سن اندکی در پوست فرد افتادگی ایجاد خواهد شد با این وجود افتادگی ایجاد شده زیاد نیست.

البته به این نکته توجه کنید که اگر پس از مدتی وزن شما پس ازعمل به مقدار زیاد افزایش یافته باشد ودوباره  کاهش پیدا کند، پوست شکم می تواند مجدداً حالت افتادگی پیدا می کند و این موضوع تاثیر منفی بر ظاهر کلی شکم بیمار خواهد داشت.

 

دوام جراحی افتادگی شکم

 

همچنین اگر شما باردار شوید، شکم شما دوباره دچار افتادگی خواهد شد. به همین دلیل، هنگامی که می خواهید این عمل جراحی زیبایی شکم را انجام دهید بهتر است دیگر قصد بچه دار شدن نداشته باشید.

بنابراین اگر شما دچار اضافه وزن هستید بهتر است قبل از انجام جراحی افتادگی شکم وزن خود را کاهش دهید .

جراحی شکم و پهلو

جراحی شکم وپهلو بیشترروشی سریع  برای حذف چربی های اضافه در ناحیه شکم وپهلو است. جراحی شکم وپهلو معمولابه کمک داروهای بیهوشی انجام می شود.مدت زمان این جراحی در شرایط مختلف ، متفاوت است وبستگی به میزان برداشت بافت های اضافه و لیپوساکشن دارد .

جراحی شکم و پهلو چگونه انجام می شود

در جراحی شکم وپهلو بعد از بیهوشی جراح قسمت فوقانی ناحیه لگن را برش می زند همچنین علاوه بر این  برش دیگری  دور ناف شما  انجام  خواهد شد که این قسمت را از بافت های اطراف آزاد می کند.

بعد از این مرحله پوست با لایه چربی زیرین از روی شکم توسط جراح برداشته می شود تا عضلات شکم مشخص شوند بعد از آن جراح این عضلات را بخیه می کند و آنها را فشرده تر می کند تا دیواره شکم حالت و فرم خوبی بگیرد. در صورت نیاز پوست اضافه جدا می شود و سوراخی برروی  قسمت ناف در پوست جدید ایجاد می شود. برش بخیه شده وبا بانداژها بسته می شوند.

 

تکنیک های جراحی افتادگی  شکم

جراحی کوچک کردن شکم بیشتر برای بزرگی و افتادگی شکم انجام می شود روشهای مختلفی برای جراحی افتادگی شکم وجود دارد لیزر لیپولیز وابدومینوپلاستی از مهمترین روشهای رفع افتادگی شکم است.

شکم به لحاظ آناتومیک شامل چندین بخش است

– احشاء داخل شکم  که شامل معده ، روده و  چربی های داخل شکم است.

– جدار عضلانی وغلاف عضله

– چربی زیر پوست

در صورتی که در هر کدام یک ازاین قسمت ها چربی اضافه وجود داشته باشد شکم شما  نمای بزرگی پیدا می کند

به عنوان مثال بزرگی شکم عمدتا ناشی از وجود چربی در زیر پوست است.

علل افتادگی شکم در زنان چیست

ازمهمترین علت های افتادگی شکم در زنان می توان به حاملگی متعدد آنان اشاره کرد. زیرا حاملگی باعث می شود که دوعضله راست که در جلوی شکم قرار دارند کشیده و شل شوند وازهم فاصله بگیرند و بیشترافتادگی وفرم بد شکم بعد از حاملگی و زایمان مربوط به همین موضوع می باشد به همین علت جراحان تکنیک ها وروشهایی برای  ترمیم عضلات شکم از زیر جناق سینه تا لگن ابداع کردند که به شما کمک می کند تا با جراحی افتادگی شکم این مشکل را رفع کنید.

بهترین کاندید برای افتادگی جراحی شکم چیست

بهترین کاندید برای افتادگی جراحی شکم مردان و زنانی هستند که از لحاظ ظاهر وشکل بدن تقریبا طبیعی بوده ، اما از وجود مقدار زیادی رسوب چربی یا پوست شل در ناحیه شکم رنج می برند که به ورزش و رژیم پاسخ نمی دهد.این عمل خصوصا در مورد زنانی که به سبب حاملگیهای متعدد دچار کشیدگی و شلی عضلات وپوست جدارشکم شده اند مفید است.

نکاتی در مورد بعد از جراحی  افتادگی شکم

-پوشیدن گن پس از ابدومینوپلاستی برای ایجاد فشار یکنواخت روی شکم است تا  از لخته شدن خون و خونریزی جلوگیری کند.

-باید در انتخاب گن دقت لازم را به عمل در آورد که متناسب با سایز بدن و طبق تجویز جراح پلاستیک باشد تا ناراحتی برای فرد به دنبال نداشته باشد.

-بعد از جراحی شکم در هفته اول انجام ویزیت جهت بررسی قسمت تحت درمان امری ضروری می باشد.

-به مدت ۲ هفته رژیم غذایی بعد از جراحی شکم باید با رعایت کردن مصرف حداقل سدیم باشد.

-از استعمال دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی بعد از جراحی شکم به مدت دو ماه پرهیز کنید.

-تا چند روز بعد از جراحی شکم داشتن ترشح خونابه و کبودی جزئی طبیعی میباشد و چنانچه دچار خونریزی شدید باید به پزشک مراجعه نمایید.

 

انواع روش های جراحی افتادگی شکم

 • جراحی تامی تاک : یا جراحی ابدومینوپلاستی بدشکلی شکم را رفع و پوست آویزان شکم را حذف می کند . این عمل  با عنوان تامی تاک شناخته می شود.
  یک جراحی که عمدتاً توسط خانمها بعد از زایمان های مکرر و توسط افرادی که کاهش چشمگیر وزن دارند درخواست می شود. ممکن است در طی عمل ناف دستکاری و جا به جا شود .

 

 • مینی ابدومینوپلاستی : یا مینی تامی تاک در صورتی که افتادگی پوست فقط در ناحیه زیر ناف باشد استفاده می شود زیرا نیاز به برش های زیاد و جابه جایی ناف نیست .

 

 • لیپوساکشن : روشی است که در آن یک میله با مکش زیاد چربی زیر پوست را بیرون می‌کشد . این روش قدیمی است و بافت چربی آسیب دیده و امکان استفاده مجدد از چربی وجود ندارد .
 • لیپولیز لیزری : ابتدا چربی زیر پوست با لیزر ذوب شده و سپس بیرون کشیده می شود .

 • لیپوماتیک : این روش با امواج اینفراسونیک انجام می شود که امن ترین روش برای لاغری می باشد . در لیپوماتیک بافت چربی آسیب نمی بیند و می توان از چربی خارج شده از شکم برای تزریق به باسن ، لب ، گونه و … استفاده کرد .

 

 • لیپوابدومینوپلاستی : پزشک ابتدا چربی های موضعی شکم را خارج می کند و سپس با جراحی ابدومینوپلاستی به رفع افتادگی و شل شدگی پوست و سفت کردن شکم اقدام می کند .

 

انجام همزمان لیپوساکشن با ابدومینوپلاستی

برای بیمارانی که مایل به رفع شلی پوست و سفت کردن عضلات در کنار حذف چربی در ناحیه شکم هستند ، ممکن است نیاز به انجام هر دو روش تامی تاک و لیپوساکشن باشد.

جراحان پلاستیک باید به صورت موردی ارزیابی کنند که آیا این دو روش ممکن است به طور همزمان انجام شود یا به صورت جداگانه در مراحل مختلف انجام شود. در بیماران جوان تر و سالم ، ممکن است یک عمل جراحی همزمان امکان پذیر باشد و زمان بهبودی کلی را به حداقل برساند اما برای بسیاری دیگر، رویکرد مرحله بندی شده ممکن است محتاطانه تر باشد تا میزان آسیب های جراحی و خونریزی را کاهش دهد. برای داشتن مشاوره و معاینه شدن توسط بهترین جراحان پلاستیک تهران با گروه جراحان زیبایی الماس تماس بگیرید .

 

 

هزینه جراحی شکم

هزینه جراحی شکم یکی از مواردی می باشد که افراد برای انجام این جراحی زیبایی به آن توجه می کنند. هزینه جراحی شکم به عوامل بسیاری بستگی دارد که بدون معاینه و بررسی های لازم توسط متخصص مجرب، قابل تشخیص نمی باشد.لازم به ذکر است که هزینه جراحی شکم برای هر فردی با توجه به میزان چربی و موارد دیگر متفاوت می باشد.

به دلیل این که جراحی شکم جزو جراحی های زیبایی به حساب می آید بیمه هزینه آن را پرداخت نمی کند. هزینه جراحی شکم برای هرپزشک متخصصی متفاوت است.

عواملی چون میزان افتادگی شکم، محل جغرافیایی، هزینه اتاق عمل و غیره بر روی هزینه جراحی شکم تاثیر می گذارند. توجه داشته باشید که هزینه جراحی شکم برای هر فردی متغییر است.

برای تعیین هزینه جراحی شکم فاکتورهای زیادی مد نظر قرار گرفته می شود که مهم ترین آن ناحیه ای است که تحت عمل قرار می گیرد. مثلا هزینه لیپوساکشن شکم با غبغب بسیار متفاوت است. به علاوه هزینه دستمزد پزشک بسته به تخصص متفاوت است. با این حال از 3 میلیون تومان شروع می شود و تا 15 میلیون هم می تواند ادامه داشته باشد. همچنین برای تعیین هزینه جراحی شکم باید به این موارد توجه داشت

 • هزینه بیهوشی
 • هزینه بیمارستان یا مرکز جراحی
 • قیمت داروهای تجویز شده
 • هزینه آزمایش‌ها
 • قیمت گن پس از جراحی
 • هزینه جراح

 

دکتر حسامی