جراحی بینی افزایشی

جراحی بینی افزایشی

جراحی بینی افزایشی  با هدف افزایش قسمت فوقانی استخوان بینی و یا افزودن استحکام نوک بینی برای فرد انجام می شود جراحی بینی افزایشی بیشتر برای بینی های مسطح به کار می رود این مشکل در افراد بیشتر به دلیل ضربه یا جراحی های که بینی بعد از جراحی دچار مشکل شده است انجام می شود.

 

جراحی بینی ترمیمی

 

جراحی بینی افزایشی چیست

بر خلاف جراحی بینی که برای کوچک کردن بینی استفاده می شود جراحی بینی افزایشی  پزشک شما تلاش می کند سایز کلی بینی را به تناسب  صورت شما افزایش دهد.

جراحی بینی افزایشی  نسبت به جراحی بینی دیگررواج کمتری دارد اما افرادی هستند که به دلایل مختلف ممکن است به این نوع جراحی نیاز داشته باشند. بینی برخی افراد ممکن است به دلایل ژنتیکی یا دلایل محیطی مانند تصادفات  کوچک تر از حد نرمال باشد و ظاهر نامتناسبی را در صورت فرد ایجاد کند.

در بعضی موارد بعد از جراحی بینی در جراحی ترمیمی یا جراحی ثانویه نیز ممکن است  بینی فرد نیاز به افزایش سایز بینی داشته باشد. زیرا در جراحی اولیه بینی فرد، معمولا غضروف یا بافت بینی بیش از حد برداشته شده است به همین دلیل  جراح شما با انجام جراحی بینی ترمیمی باید با افزایش سایز پیوند غضروف یا روش های دیگر این مشکل را در بینی شما برطرف کند.

دلیل انجام جراحی بینی افزایشی

 همان گونه که در بالا به آن اشاره شد جراحی زیبایی بینی ممکن است به صورت افزایشی یا کاهشی  برروی بینی فرد انجام شود در حین عمل جراحی بینی افزایشی شکل نوک بینی، پل بینی و سوراخ‌های بینی و زاویه بین لب بالا و بینی افراد تغییر می‌کند.

 

 

یکی از دلایل  انجام جراحی بینی افزایشی مسطح بودن بینی است که به دلیل ضربه و جراحات بینی ایجاد می شود . بعضی مواقع نیز ممکن است این مشکل به دلیل وراثتی باشد. گاهی اوقات پس از عمل جراحی که بر روی چارچوب داخلی بینی انجام می‌شود چنین اتفاقی رخ می‌دهد.

اگر بینی به دلیل جراحت مسطح شده باشد، استخوانی که دو نیمه بینی را از هم جدا می‌کند ممکن است در اثر جراحت دچار انحراف شود. که این امر باعث می‌شود تنفس از راه بینی برای فرد  دشوار شود. در این مواقع هم زمان با رینوپلاستی افزایشی، انحراف تیغ بینی نیز صاف و اصلاح ‌شود.

در جراحی بینی افزایشی چه کاری انجام می‌شود؟

در جراحی بینی افزایشی پزشک برای بهبود شکل بینی مسطح، باید چارچوبی به زیر پوست بینی فرد اضافه کند تا بینی فرد حالت  برجسته‌تر و پل بینی صاف تری داشته باشد. برای افزودن چارچوب در بینی افراد پزشک از استخوان، غضروف و مواد مصنوعی که بی‌خطر بودن آن برای پزشکان ثابت شده است استفاده می کند. البته این روش جراحی نیز برای بیمار معایب و مزایای خاص خود را دارد.

پزشک برای افزایش چارچوب بینی معمولاً از طریق ایجاد شکاف در داخل سوراخ بینی یا درپوست دیواره بین دو سوراخ بینی این کار را انجام می دهد.

 

 

اگر پزشک شما برای این جراحی از پیوند استخوان استفاده کند،  این استخوان را معمولاً از ستیغ ران، دنده‌ها، پشت آرنج یا سطح بیرونی جمجمه  فرد بر می دارد بدون اینکه  آسیبی به ساختار استخوانی فرد وارد کند . درصورتی ‌که از غضروف برای افزایش چارچوب بینی استفاده  شود معمولاً از یک یا هردو گوش و یا غضروف اضافی داخل بینی خود فرد برای این جراحی استفاده می شود.

نتایج عمل رینوپلاستی افزایشی

پس از عمل مقداری کبودی و تورم در صورت به ویژه دراطراف چشم ایجاد می‌شود. حدود سه هفته طول می‌کشد تا کبودی و تورم فروکش کند.

در این مدت احتمالاً بینی با یک اسپلینت (آتل) سفت پوشانده می‌شود. پس از اینکه تورم اولیه فروکش کرد، متوجه خشکی و بی‌حسی بینی تان می‌شوید. بی‌حسی به تدریج ظرف چند ماه آینده برطرف می‌شود اما خشکی آن احتمالا ماندگار خواهد بود.

 

 

اگر لازم به پیوند استخوان است بهتر است از بخشی از بدن گرفته شود، در صورتی که استخوان از ران یا سینه برداشته شود ممکن است جای زخم آن بر روی بدنتان باقی بماند.

پس از جراحی بینی افزایشی رعایت چه نکاتی ضروری است؟

– در هفته های اول پس از عمل در معرض آفتاب قرار نگیرید

– از تخلیه ترشحات بینی با فشار در چندین هفته اول خودداری کنید.

– پس از عمل بهتر است برای کاهش تورم دور چشم از کیسه یخ بر روی چشم ها ی خود استفاده کنید.

– پس از عمل برای تنفس بهتر در چندین نوبت با محلول سرم نمکی، داخل بینی را شستشو دهید.

 

مراقبت بعد از جزاحی افزایشی

 

– در هنگام خوابیدن سعی شود سر خود را بالا نگه دارید تا ورم کمتری در ناحیه صورت ایجاد شود.

– روزهای اول پس از عمل هیچ گونه ضربه به بینی نباید وارد شود به عنوان مثال در هنگام خواب باید حتما به پشت بخوابید.

– پس از عمل لازم است  در چند هفته اول از فعالیت های بدنی شدید و ورزش های سنگین وبلند کردن اجسام سنگین اجتناب کنید

– پس از عمل با دهان باز عطسه انجام شود درهنگام خنده و نیز گریه از حرکات بیش از اندازه صورت خود اجتناب کنید.

رژیم  غذایی و داروییِ قبل و بعد از جراحی

اگر شما قصد انجام جراحی بینی افزایشی را دارید از دو هفته قبل از عمل و تا دو هفته پس از آن  نباید از داروهای حاوی آسپرین یا ایبوپروفن  استفاده کنید زیرا این داروها درافراد باعث خون‌ریزی می شود.

اگر دارو خاصی را استفاده می کنید با پزشک خود دراین باره صحبت کنید. اگر سیگار می‌کشید، سیگارتان را هم کنار بگذارید. زیرا سیگارکشیدن روند بهبودِی را بعد از جراحی برای فرد کند می‌کند و موجب افزایش احتمال بروزعفونت در افراد می شود.

رژیم غذایی جراحی بینی افزایشی

آیا جراحی بینی دردناک است؟

میزان درد  در جراحی بینی در هر فرد متفاوت است واین درد یکی از عوارض عمل بینی است که می‌تواند در هر فرد متفاوت باشد. اما جراحی بینی افزایشی  برای بیشتر افراد آن‌قدرهم دردناک نیست.

در آخر فرد باید از جراحی بینی افزایشی هدف واقع بینانه داشته باشد در این جراحی بهبودی نسبی است و رسیدن به کمال مطلوب نیست . واین نکته قابل ذکر است که هیچ جراحی نمی‌تواند نتایج کارخود را صد درصد برای فرد تضمین کند.

عمل بینی برای چه کسانی مناسب نیست؟

عمل زیبایی بینی برای این دسته افراد ممکن است مناسب نباشد یا نتیجه عمل را پرریسک کند:

  • کسانی که پوست خیلی ضخیم یا نازک دارند.
  • کسانی که سنشان برای انجام جراحی بینی مناسب نیست.
  • افرادی که به طور حرفه ای ورزش می کنند چرا که بعد از جراحی، بینی آنها مانند قبل نخواهد بود و نیاز به مراقبت بیشتری دارد.
  • کسانی که می خواهند بینی خود را شبیه به هنرپیشه یا فرد دیگری در بیاورند.
  • کسانی که انتظارات واقع بینانه ای از نتیجه عمل ندارند.
  • افرادی که وسواس فکری دارند یا از سلامت روحی روانی خوبی برخوردار نیستند​​.

 

 

در جراحی بینی چه ویژگی هایی درنظرگرفته می شود

ویژگی های مهم در عمل زیبایی بینیاین است که این جراحی  با حفظ عملکرد تنفسی همراه می‌باشد، بدین معنی که نه تنها تنفس بیمار پس از جراحی دچار مشکل نمی‌شود، بلکه در صورت وجود مشکل تنفسی، بهبودی تنفس نیز حاصل می‌گردد.
عدم نیاز به قرار دادن تامپون بینی که در اکثر موارد با گرفتگی کامل بینی و خشکی دهان و نیز درد شدید هنگام خارج کردن آن همراه است.
بینی متناسب با سایر اجزای صورت و کاملاً طبیعی جراحی می‌شود و ظاهر بینی عمل شده را ندارد. مقدار کبودی و تورم به حداقل رسیده لذا، بیمار سریع تر فعالیت‌های اجتماعی خود را از سر می‌گیرد.
در جراحی زیبائی بینی که برای بهبود شکل ظاهری بینی انجام می‌شود، بخش‌های خاصی از بینی (استخوان و غضروف) تغییر داده می‌شوند تا هماهنگی بیشتری با سایر اجزای صورت برقرار گردد.

برای این کار می‌توان از برش‌های جراحی بسیار کوچکی در داخل بینی استفاده کرد (رینوپلاستی بسته) و یا اینکه علاوه بر برش‌های فوق از برش کوچکی در دیواره بین سوراخ‌های بینی استفاده کرد.

عوارض جراحی بینی افزایشی

این جراحی نیز مانند سایر عمل های جراحی بینی با استفاده از بی حسی موضعی و یا بیهوشی انجام می شود . تورم و کبودی جز عوارض موقت جراحی بینی می باشد که این عارضه ها طبیعی است و جایی هیچ گونه نگرانی نیست و با نکات ذکر شده می توان به کاهش این عوارض پرداخت .

به منظور پیشگیری از عفونت احتمالی در جراحی بینی ممکن است نیاز به مصرف آنتی بیوتیک داشته باشید .باید توجه داشته باشید که برای داشتن نتیجه جراحی بینی خوب حتما به یک جراح با تجربه و ماهر مراجعه نمایید تا عوارض ناشی از جراحی بینی به شدت کاهش یابد .