جراحی بینی ترمیمی

جراحی بینی ترمیمی

جراحی بینی ترمیمی

جراحی بینی ترمیمی به عبارتی همان جراحی بینی ثانویه است .با این جراحی پزشک تلاش می کند بسیاری ازمشکلات جراحی اولیه را برطرف کند.

هنگامی که در جراحی اولیه بینی به هر دلیلی برای بینی  یک فرد مشکلی به وجود آید بهترین راه برای بیمار این است که یک جراح بینی ترمیمی انتخاب کند .

 

جراحی ثانویه بیشتر برای بازسازی و اصلاح ایرادات  که در جراحی ابتدایی بینی ایجاد شده است انجام می شود . بعضی مواقع پیش می آید که در جراحی بینی اولیه  جراح به  بعضی نکات ریز توجه لازم را نمی کند ودربینی بیمار نقص های کوچکی برای فرد ایجاد می شود .این نقص ها در بینی باعث می شود که بیمار از جراحی رضایت کامل نداشته باشد بنابراین بیمارتصمیم می گیرد جراحی بینی ثانویه را انجام دهد.

اگر تمایل به مشاوره با دکتر حسامی دارید ، لطفا روی دکمه زیر کلیک نمایید
نیاز به مشاوره دارم

جراحی بینی ترمیمی چگونه انجام می شود

همان گونه که گفته شد دربرخی مواقع فرد ازنتیجه اولین جراحی زیبایی بینی راضی نمی باشد و مجبور می شود جراحی بینی ترمیمی را انجام دهد. البته به این نکته توجه داشته باشید جراحی بینی ترمیمی در بیشتر مواقع حتی گران تر از جراحی اولیه بینی است این به آن علت است که جراح بینی علاوه برجراحی ترمیمی بینی باید تغییرات بیشتری را نسبت به جراحی اولیه انجام دهد و بنابراین این جراحی بینی ترمیمی پیچیده تر و سخت تر از جراحی اولیه ی بینی است.

 

ایرادات قابل حل جراحی بینی ترمیمی

اگر درعمل جراحی بینی اولیه اصلاحاتی مانند کجی بینی،انحراف بینی ویا بافت بینی بیشتر از اندازه برداشته شود .این تغییرات بیش از اندازه باعث می شود که درقسمت پشت و یا دیواره بینی فرورفتگی ایجاد شود و یا بینی بیش از اندازه سربالا شود این نوع نواقص تا حد زیادی با جراحی ترمیمی قابل حل می باشد و جراحی بینی ترمیمی می تواند این نواقص را برطرف کند.

 

همچنین اگرقوزبینی فرد به درستی برداشته نشده باشد و بینی همچنان دارای برآمدگی باشد می توان با جراحی بینی ترمیمی این نواقص را رفع کرد.

یکی از مشکل ترین جراحی بینی ترمیمی برای پزشک  زمانی است که پوست فرد در جراحی اول و یا بعد از آن آسیب  دیده باشد به گونه ای که گاهی حتی ترمیم برای این بیماران مقدور نمی شود.

جراحی بینی ترمیمی را چه زمانی می توان انجام داد

برای انجام جراحی بینی ترمیمی زمان دقیقی از طرف جراحان مشخص نشده است .بعضی از جراحان  معتقدند حداقل یک سال  پس ازانجام  اولین جراحی بینی برای عمل  بینی ترمیمی مناسب است . البته گاهی وقتها می شود بعضی از نقایص بینی را قبل از یک سال نیز برطرف کرد. جراح شما با معاینه این تصمیم را می گیرد که زمان مناسب برای جراحی بینی ترمیمی چه زمانی است .

انجام ترمیم بینی زودتر از موعد باعث عوارضی برای فرد می شود که این عوارض گاهی حتی جبران ناپذیر خواهد بود به این خاطر که با دستکاری مجدد بینی در مدت کوتاه باعث مشکل خون رسانی در پوست می شود وبه ترمیم بینی آسیب می رسد.

تقریبا می توان گفت که بعد از یکسال تورم بینی فروکش  می کند و زخم و اسکارهای داخل بینی نیز تا حد زیادی بهبود می یابد با ترمیم زود هنگام بینی مشکلات دیگر بینی به دلیل تورم بینی قابل تشخیص نیست .

 

اقدامات لازم قبل از انجام جراحی بینی ترمیمی

در جراحی بینی ثانویه هم مانند جراحی بینی اولیه باید عکس برداری های لازم انجام بگیرد. در صورتی که فرد بعد از جراحی اولیه اختلالات تنفسی داشته باشید. جراح  از بیمار می خواهد عکس برداری های مانند سی تی اسکن بینی و سینوس ها، آندوسکوپی بینی و سینوس ها را نیز انجام دهد تا بتواند جراحی بینی ترمیمی  درست و دقیقی  انجام دهد در غیر این صورت تنها عکس برداری های معمولی انجام می دهید تا جراح بینی بتواند نقایص ظاهری بینی را متوجه شود.

 

اگر برای عمل ترمیم خود می خواهید  به جراح بینی دیگری مراجعه کنید بهتر است اطلاعات کافی در مورد جراحی ابتدایی خود دراختیار جراح قرار دهید.همچنین  ممکن است  برای جراحی بینی ثانویه نیاز به بیهوشی باشد در این صورت باید تمامی آزمایشات پیش از جراحی بینی را نیز انجام دهید.

اهمیت پوست در جراحی بینی ترمیمی

در جراحی اولیه  پزشک  شما بر روی بینی برش ها ایجاد  می کند در جراحی بینی ثانویه  دوباره برش ها ی را بر روی بینی شما ایجاد می کند که ایجاد برش دوباره برای جراح محدودیت های ایجاد می کند و به همین دلیل جراح بینی ترمیمی باید به گونه ای این برش ها در پوست بینی شما ایجاد کند که آسیبی به پوست شما وارد نشود.اگر پوست بینی در جراحی اولیه بینی آسیب شدیدی دیده باشد عمل ترمیم به سختی می تواند این جراحی را انجام دهد واین نوع جراحی  باید توسط یک متخصص ماهر انجام گیرد.

جراحی بینی ترمیمی مناسب چه کسانی است

عمل ترمیم بینی مناسب افرادی است که درنوک بینی افتادگی دارند. جراحی بینی ترمیمی می توان برای افرادی که برآمدگی روی بینی آنها  درجراحی بینی اولیه کامل برداشته نشده است انجام داد.

با این جراحی می توان انحراف تیغه بینی که در جراحی بینی اولیه به آن توجهی نشده است را برطرف کرد.

با  ترمیم بینی میتوان  تقارن بین سوراخ های بینی  را برطرف کرد همچنین مشکلات تنفسی یا خشکی بینی که بعد از جراحی اولیه بینی به وجود آمده است نیز با این جراحی برطرف می شود.

با عمل ترمیم می توان  فرو رفتگی هایی که در جراحی اولیه به دلیل برداشتن بیش از اندازه بافت های بینی در پشت یا دیواره بینی ایجاد شده است را نیز به راحتی برطرف کرد.

 

چه بینی هایی برای جراحی ترمیمی سخت هستند؟

سخت ترین بینی ها در عمل ترمیمی ، آنهایی هستند که در جراحی اولیه به پوست بینی آسیب رسیده باشد. ترمیم این نوع بینی ها برای جراح  بسیار مشکل و در مواردی حتی غیر ممکن است.

حتی ماهرترین جراحان نیزممکن است در جراحی خود  خطا و اشتباهاتی داشته باشند با این وجود سعی کنیددر انتخاب جراح اول دقت  لازم را داشته باشید زیرا یکی از روشهای پیشگیری از این نوع مشکلات احتمالی انتخاب جراح خوب  خواهد بود.

 

اگر بینی شما  بعد از جراحی اول ایرادات کمی دارد  برطرف کردن این نوع ایرادات را به جراح خودتان بسپارید ولی اگر  ایرادات بینی شما زیاد است و از پزشک خود راضی نیستید حتما به پزشک دیگری مراجعه کنید  که دارای مهارت وتجربه لازم است زیرا پزشکی که جراحی بینی ترمیمی را انجام می دهد باید بسیار باتجربه و ماهرباشد.

در آخر عمل ترمیم یک جراحی بسیار حساس و ظریف است  زیرا پزشک باید مشکلات بینی را رفع کند سپس  اصلاحات لازم را در قسمت های تخریب شده نیز انجام دهد.

نکاتی که باید درباره جراحی ترمیمی بینی بدانیم

-بعد از عمل ترمیم  شما باید  استراحت کافی داشته باشید . معمولا بعد جراحی فرد نیاز به  یک دوره نقاهت دو هفته ایی برای بهبودی خواهد داشت .در این دوره بینی ورم و کبودی دارد که بعد از گذشت هفت روز تورم و التهاب کاهش چشم گیری دارد.

-عمل ترمیم مانند جراحی بینی اولیه تحت بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام می گرد و ممکن است بین یک تا سه ساعت زمان نیاز داشته باشد.

 

– عمل ترمیم از حساسیت بالایی برخوردار است و باید زیر نظر یک جراح بینی خوب انجام بگیرد زیرا نوک بینی ،پره های بینی و ساختمان بینی باید اصلاح شود و چون یک جراحی اولیه برای شما انجام شده است به همین دلیل جراح بینی محدودیت هایی در هنگام جراحی دارد  و باید تجربه ومهارت لازم را در این زمینهداشته  باشد.پس بهتر است از همان ابتدا برای انتخاب جراح بینی تحقیقات کافی را انجام دهید .

قبل از اقدام به جراحی بینی این موارد را درنظر بگیرید

-ترمیم بینی بسیار متفاوت با جراحی اولیه بینی  است و جراح بینی که آن را انجام می دهد باید با داشتن تخصص و مهارت و درک پیچیدگی های آناتومی بینی ، از مشکلات فراوان جراحی ترمیمی بینی آگاه  باشد و سپس اقدام به عمل جراحی نماید.

-این عمل جراحی بینی باید زمانی انجام شود که بیمار و جراح بینی هردو به طور کامل روی مشکل بینی  شما آگاهی داشته و عملیات اصلاحی روی بینی در صورت وجود مشکلات جدی انجام گیرد.

-برای گرفتن نتیجه هرچه بهتر از جراحی بینی ثانویه بهتر است بهترین جراح بینی را برای این کار انتخاب کنید .برای این  جراحی متخصصی انتخاب  کنید که علاوه بر داشتن تخصص و مهارت لازم ، درک مناسبی از اهداف بیمار برای داشتن ظاهر بینی مطلوب داشته باشد.

-گاهی پزشک متخصص تشخیص می دهد که انجام جراحی بینی ثانویه برای بیمار مناسب نیست و خطرات جراحی برای او خیلی بیشتر از مزایای عمل است. در این صورت بیمار باید از انجامجراحی بینی ثانویه خودداری نماید.

در آخر باید گفت  که نتیجه و موفقیت جراحی به مقدار آسیب دیدگی بینی در جراحی اولیه بستگی دارد به همین دلیل بیماران از نتیجه ترمیم  بینی باید انتظارات واقع بینانه تر و معقولی داشته باشند و تصور نکنند که با این جراحی به خواسته خود خواهند رسید. جراحی بینی ثانویه نسبت به جراحی اولیه نیاز به مهارت و تخصص بیشتری دارد از این رو انتحاب جراح با تجربه و متبحر در این جراحی بسیار پر اهمیت می باشد.

دوره نقاهت بعد از جراحی بینی ترمیمی

به طور مشخص نمی‌توان بیان کرد که دوره نقاهت بعد از انجام جراحی  چقدر خواهد بود. در صورتی که این عمل توسط بهترین جراح بینی ترمیمی انجام شود، دوره آن کوتاهتر خواهد بود. بیمارانی که پوست نازکی دارند، می‌توانند ۶ الی ۱۲ ماه بعد از انجام جراحی، شاهد نتیجه این جراحی  باشند. اما افرادی که پوست ضخیمی دارند، احتمالاً تا ذو سال بعد از انجام جراحی شاهد نتیجه نهایی نخواهند بود.

 هزینه جراحی ترمیمی بینی

به طور کلی جراحی بینی ثانویه جزو جراحی های پیچیده بینی محسوب می شود زیرا بینی قبلاً جراحی شده است و جراح پلاستیک بینی باید با دقت بیشتری تغییرات اصلاحی را بر روی بینی اعمال کند.

انجام عمل بینی ثانویه نیاز به مهارت بالایی دارد به همین دلیل هر جراح بینی قادر به انجام دادن آن نیست.هزینه  ترمیم بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ به طور مثال هزینه جراحی بینی ثانویه به نسبت جراحی اولیه با توجه به مشکلات و آسیب های بسیار و همچنین نیاز به غضروف تعیین می گردد. لذا قبل از معاینه و بررسی های لازم نمی توان هزینه دقیقی را مشخص نمود. به همین منظور جهت کسب اطلاعات دقیق می توانید به جراح پلاستیک مراجعه نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی ثانویه

-پس از جراحی  به دلیل دستکاری کردن ساختمان بینی ، مقداری تورم و التهاب و کبودی در بینی ظاهر می شود که با انجام مراقبت های لازم و به مرور زمان رفع خواهد شد.

-از کارهای موثری که موجب ایجاد تسریع در روند کاهش ورم و کبودی می گردد، بالا نگه داشتن سر نسبت به سطح بدن می باشد به همین منظور از دو یا سه بالشت به هنگام خواب و استراحت در زیر سر خود استفاده نمایید.

– از کمپرس سرد به مدت ۳ روز و استفاده از کمپرس گرم در ۳ روز بعدی از اقداماتی است که موجب کاهش ورم بینی می شود.

-خوردن غذاهای پرنمک و غذاهایی که دارای ادویه زیادی هستند موجب تشدید ورم بینی می شود، مصرف این غذاها را در رژیم غذایی خود به حداقل برسانید.

-از خوردن میوه جات و سبزیجاتی همچون هویج که سفت بوده و نیاز به جویدن زیادی دارند اجتناب نموده و از غذاهای نرم و آبکی استفاده کنید.

ویژگی های یک جراح بینی ترمیمی خوب

  1. جراحی بینی ثانویه به مراتب سخت تر از جراحی بینی اولیه می باشد، بنابراین جراح بینی باید از مهارت و تجربه بسیار زیادی در زمینه جراحی بینی ترمیمی برخودار باشد.
  2. ضمن آشنایی کامل با اصول ریاضی، از اصول زیبایی شناسی نیز کاملاً آگاهی دارد.
  3. حفظ عملکرد طبیعی بینی برای فرد در اولویت می باشد.
  4. وقت لازم را برای انجام بررسی ها و معاینات لازم و همینطور اطلاع از انتظارات بیمار از عمل جراحی بینی ثانویه صرف می کند.
  5. عملکرد او در زمینه جراحی ترمیمی بینی ، موفقیت آمیز است.

عوارض عمل جراحی ترمیمی بینی

همان گونه که می دانید هر عمل جراحی با خطرها و عوارض خاصی همراه است؛ عمل جراحی ترمیمی بینی نیز ممکن است عارضه‌هایی را به دنبال داشته باشد.به عنوان مثال خونریزی پس از جراحی ممکن است در موارد کمی روی دهد اکثر اوقات جراح  خونریزی را با سوزاندن زخم یا پانسمان سبک کنترل  می کند. عفونت نیز به ندرت درمواردی پیش می‌آید و در صورت بروز یافتن معمولاً با آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی درمان می‌شود.

عمل جراحی ترمیمی بینی تقریباً همیشه نسبت به عمل جراحی زیبایی بینی اولیه با خطرها و عوارض بیشتری همراه است.زیرا جراح مجبور است ساختمان ساختاری بینی برداشته شده در عمل اول را بازآفرینی کند.

 عمل ترمیمی بینی چند ساعت طول می کشد؟

برای انجام عمل ترمیمی بینی بیمار ابتدا باید تحت بیهوشی کامل قرار بگیرد، که باید گفت نسبت به جراحی اول بینی زمان زیادی می برد، چرا که پیچیدگی های عمل بسیار زیاد است. ولی معمولا جراحی بینی  بین 3 تا 4 ساعت زمان می برد. در صورتی که جراحی اول یک ساعت و نیم تا 2 ساعت طول می کشد.

 

نکاتی درباره عمل ترمیمی بینی

-عمل ترمیم بینی در بینی های گوشتی باید با تقویت  نوک بینی انجام بگیرد تا نوک بینی در مکان مناسب قرار بگیرد.زیرا پوست با ضخامت بالا باعث افتادگی نوک بینی می شود .

-در زمان عمل ترمیمی بینی باید زخم های جراحی اولیه از بین رفته باشند و یا آنکه تا درصد بالایی بهبود پیدا کرده باشند

-عمل ترمیمی بینی نسبت به جراحی اولیه دارای ریسک و خطرات بیشتری است و جراح بینی مجبور است که با تجربه خود برای  مشکلاتی مانند  مسدود شدن مجاری تنفسی راه حلی را ارائه بدهد.

-درباره نتیجه جراحی ترمیمی بینی انتظار معقولانه داشته باشید و به یاد داشته باشید که در این جراحی تنها بینی باز سازی خواهد شد و به حالت بینی قبلی شما باز نمی گردد.

-از اصرار به انجام عمل جراحی بینی ترمیمی زود هنگام خودداری نمایید.

-رعایت مراقبت های بعد از ترمیم بینی در کسب نتیجه دلخواه تاثیر گذار است.

-فرد متقاضی نباید طی یکسال گذشته  هیچگونه عمل زیبایی انجام داده باشد تا بدن آمادگی لازم جهت انجام جراحی بینی ثانویه را داشته باشد.

-در صورتی که فرد آمادگی جسمانی مناسبی نداشته باشد باید جراحی ترمیمی را عقب بیاندازد.

-حتما باید زخم و اسکار های داخل بینی تا حد زیادی بهبود یافته باشد.

دکتررضا حسامی – فوق تخصص جراحی پلاستیک وزیبایی

 

 

 

0 0 رای ها
Scoring the article
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x