جراحی بینی شکسته – 2 روش

جراحی بینی شکسته

جراحی بینی شکسته

جراحی بینی شکسته یکی دیگر ازجراحی های بینی است . شکستگی بینی ممکن است براثرتصادف ویا برخورد با جسم سنگین و سخت بینی ایجاد شود . شکستگی بینی می تواند براثرزمین خوردن ،سقوط ، تصادف ، انواع ورزش هاو بسیاری از اتفاقات دیگراتفاق بیفتد. زمانی که بینی فرد می شکند ، درظاهر بینی فرد تغییراتی به وجود می اید که نیاز به جراحی بینی در او احساس می شود.

اگر تمایل به مشاوره با دکتر حسامی دارید ، لطفا روی دکمه زیر کلیک نمایید
نیاز به مشاوره دارم

رایج ترین نوع شکستگی صورت دربیشتر مواقع  شکستگی بینی می باشد . بنابرمطالعات که در شکستگی صورت انجام گرفته است، نیمی از شکستگی های صورت شکستگی بینی می باشد.

زمانی که بینی فردی شکسته باشد باید در اولین روزهای شکستگی به جراح مراجعه کند. هرچه برای درمان ورفع شکستگی زودتراقدام کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت زیرا بینی های شکسته در روزهای اول  برای ترمیم آماده تر هستند.

 

 علایم شکستگی بینی چیست

هنگامی که بینی شما براثر حوادث مختلف آسیب می بیند معمولا بینی دچارکبودی، تورم و خونریزی می شود. علائمی که نشان دهنده شکستگی است عبارتند از :

حساسیت ودرد به هنگام لمس بینی ،ایجاد تورم درصورت یا بینی، کبودی در اطراف بینی ،بدشکلی و بد فرمی بینی (کجی بینی)ودر بشتر مواقع هنگامی که به بینی خود دست می زنید احساس  شکستگی ، خرد شدگی یا سایش به گوش تان  می رسد و دربینی  فرد درد و مشکلات تنفسی از طریق بینی به وجود می آید.

روش جراحی بینی شکسته

جراحی بینی و یاجا انداختن بینی با روش بسته  : این روش می تواند هم به صورت سرپایی ودر صورت نیاز به صورت  بستری انجام گیرد. انتخاب روش جراحی به میزان آسیب دیدگی ، وضعیت عمومی بیمار، امکانات درمان بستگی دارد.در این روش پس از جا انداختن بینی پانسمان می شود و بینی گچ گرفته می شود.البته این گچ  پس از گذشت پنج روز برداشته می شود.

جراحی بینی  یا جا انداختن با روش باز: در این روش  پزشک قطعات شکسته استخوان رابا دقت بسیاری جابجا می کند و در محل مناسب خود قرار می دهند.پزشک ازاین روش  سه الی شش ماه بعد از آسیب دیدگی استفاده می کند  به گونه ای که تمام ورم ها صورت وبینی  ازبین رفته باشد و استخوان ها تثبیت شده باشند.

 

شکستگی بینی در چه قسمت هایی رخ می دهد

شکستگی بینی بیشتر برروی استخوان و غضروف ها ی بینی اتفاق می افتد . ممکن است در شکستگی بینی لخته خونی در ناحیه تیغه بینی ایجاد می شود که باعث مشکلات تنفسی برای فرد شود که در این شرایط باید  خیلی سریع به جراح بینی مراجعه نمایید .

در صورتی که تیغه ی بینی  آسیب ببیند در ظاهر وداخل بینی مشکلاتی برای فرد ایجاد می شود زیرا تیغه بینی ترکیبی از استخوان وغضروف است که این تیغه سوراخ های بینی را از یکدیگر جدا می کند.

در جراحی بینی شکسته جراح ابتدا معایب  بینی را که بر اثر آسیب دیدگی ایجاد شده است را رفع کرده وسپس  مشکلات ظاهری بینی فرد را نیز برطرف می کند . در جراحی بینی شکسته عواملی که باعث انسداد بینی و راه های تنفسی بینی شده اند در این جراحی از بین می رود و بینی ظاهر زیبا تری نسبت به گذشته خواهد داشت .

 

چگونگی تشخیص شکستگی بینی توسط پزشک

پزشک ابتدا با استفاده ازیک وسیله ی خاصی، داخل وبیرون  بینی را بازرسی می کند. این معاینه ممکن است کمی دردناک باشد.

عکسبرداری از بینی می تواند در شرایط خاص انجام شود. اما در صورتی که شکستگی بینی شدید باشد ممکن است از سر و صورت سی تی اسکن انجام شود

اگر برای درمان شکستگی بینی  هر چه سریعتر به بهترین جراح بینی مراجعه نکنید زمان را از دست خواهید داد و تنها راه برطرف کردن شکستگی بینی جراحی بینی شکسته می باشد.جراحی بینی شکسته حدود 2 الی 3 ساعت به طول می انجامد.

 

مراقبت های بعد ازجراحی بینی شکسته

انجام جراحی شکستگی بینی نیز مانند جراحی ها ی دیگر نیاز به مراقبت هایی دارد که شامل موارد زیر می باشد:

-اگر در جراحی بینی شکسته  برای شما از بیهوشی عمومی استفاده شده باشد، تا زمانی که اثربیهوشی ازبین نرفته نمی توانید رانندگی کنید .

-در چند روز اول جراحی بینی شکسته  احتمال بروز تورم و کبودی و گرفتی در بیشتر افراد وجود دارد

-بعد از جراحی بینی شکسته دارو هایی که جراح برای شما تجویز کرده است استفاده کنید.

-پس از یک هفته از جراحی بینی شکسته  می توانید به محل کار خود بازگردید.

– به مدت ۶ _ ۳ هفته بعد از جراحی بینی شکسته از انجام فعالیت های شدید ورزشی  پرهیز کنید.

– تا دو ماه  بعد از جراحی بینی شکسته از عینک استفاده نکنید.

– بعداز جراحی بینی شکسته بیمارمی تواند چند ساعت بعد مرخص شود.

-لازم است فردی به عنوان همراه در هنگام جراحی بینی شکسته درکنار شما باشد.

-بعد از جراحی بینی شکسته دارو هایی که پزشک تجویز کرده است را تا آخر مصرف کنید.

 

مراقبت های خانگی بعد از انجام جراحی بینی شکسته

-بعد از جراحی بینی شکسته مایعات زیادی بنوشید در روز اول جراحی از غذاهای نرم استفاده کنید . نوشیدن مایعات فراوان مانع از خشک شدن دهان شما خواهد شد. از مایعات داغ استفاده نکنید . می‌توانید، طبق تحمل خودتان، از روز دوم پس از جراحی به رژیم غذایی طبیعی خود بازگردید.

-بعد از جراحی بینی شکسته برای آنکه فشار بیش از حد روی بینی نباشد اجسام سنگین بلند نکنید ، فعالیت‌های شدید نداشته باشید سر خود را خیلی خم نکنید. بینی خود را بیش از اندازه  تکان ندهید.

–  بعد از جراحی بینی شکسته پانسمان بینی خود را درصورت نیاز عوض کنید. سعی کنید در هنگام تعویض پانسمان لب بالای خود را بیش از حد تکان ندهید.

-بعد از جراحی بینی شکسته اگر روی بینی شما آتل بسته شده است، سعی کنید آتل را خشک نگه دارید . در صورتی که آتل شل شده باشد بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

-اگر می‌خواهید عطسه کنید، با دهان باز و بصورت طبیعی این کار را انجام دهید.

جراحی بینی شکسته
جراحی بینی شکسته

هزینه جراحی بینی شکسته

اگر شکستگی به دلیل حوادث باشد جراحی بینی شکسته تحت پوشش بیمه قرار می گیرد ولی اگر همزمان با جراحی شکستگی بینی بخواهید  جراحی زیبایی بینی انجام شود  بیمه تحت پوشش تنها بخشی از آن را تقبل می کند.و هزینه جراحی  زیبایی بینی به عهده خودتان است.

در اخر به این نکته توجه داشته باشید که در جراحی بینی شکسته علاوه بر فرم بینی عملکرد بینی نیز باید حفظ شود به همین دلیل این جراحی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .بنابراین افرادی که می خواهند جراحی بینی شکسته انجام دهند تا شکستگی بینی انها  رفع شود باید درانتخاب جراح بینی دقت لازم داشته باشند .

 

مشکلاتی که بر اثر شکستگی بینی به وجود می آید چیست؟

-انحراف استخوان بینی

-خونریزی بینی

– ترک خوردگی ،چرخش ،بدشکلی بینی

-انسداد هر دو یا یکی از سوارخ های بینی

– شکستگس بینی باعث عدم تقارن بینی می شود.

-تورم و کبودی و حساسیت به لمس در اطراف بینی از مشکلات شکستگی بینی است.

-کجی بینی و برآمدگی بر روی بینی می شود.

عوامل شکستگی بینی  چیست

علل شکستگی بینی به آسیب به بینی یا صورت مربوط می شود. شایع ترین علت شکستگی بینی، دعوا، تصادف و ضربه در حین ورزش است. اما به طور کلی می توان گفت که عواملی زیرا از مهمترین عوامل شکستگی بینی است

-صدمات ورزشی

-مجادله شخصی

– تصادف با موتور

-در کودکان نیز، شکستگی بینی اغلب به دلیل افتادن  اتفاق می افتد.

روش جراحی بینی شکسته

به منظور درمان شکستگی های بینی از جا انداختن بینی استفاده می شود که به صورت سرپایی قابل انجام است .

جراحی بینی شکسته نیز در صورتی که آسیب وارد شده سطحی باشد تحت بی حسی موضعی و در مطب انجام می شود .

 

شکستگی در چه بینی هایی رخ می دهد ؟

شکستن بینی برروی استخوان و غضروف ها  بیشتر اتفاق می افتد. در این حالت ممکن است ایجاد لخته خونی در ناحیه تیغه بینی مشکلات تنفسی برای فرد به همراه داشته باشد توجه داشته باشید که در این شرایط باید فورا به جراح بینی مراجعه نمایید .

آسیب های  وارد شده به تیغه ی بینی می تواند مشکلات بسیاری در ظاهر و باطن بینی فرد ایجاد نماید در حقیقت تیغه بینی ترکیبی از استخوان و غضروف است که این تیغه در داخل بینی دو سمت سوراخ های بینی را از یکدیگر جدا می کند.

جراحی بینی شکسته  سخت و پیچیده است و شامل ترمیم بینی و  بازسازی استخوان های بینی و بافت های اطراف آن می باشد در این جراحی اغلب بیهوشی وریدی به کار برده می شود وشکستگی های ساده که مشکلات زیادی را به وجود نمی آورند نیازی به جراحی بینی شکسته  نداردپزشک شما بهترین برنامه درمان را به شما پیشنهاد خواهد داد.

 

در چه مواردی مراجعه برای انجام جراحی بینی شکسته ضروری است؟

-هنگامی که با گذشت سه  روز همچنان درد و تورم وجود داشته باشد.

-هنگامی که بینی دچار تغییر شکل ظاهری شده باشد.

-زمانی که پس از برطرف شدن تورم همچنان دچار مشکلاتی برای تنفس از بینی باشید.

-زمانیکه  به خون دماغ های مکرر دچار شدید.

-هنگامی که به سر درد های شدید دچار می شوید.

-هنگامی که دچار استفراغ های مکرر دارید.

-هنگامی که در بینایی دچار اختلال شدید.

آیا همه شکستگی‌های بینی نیاز به ترمیم دارند؟

گاهی اوقات استخوان‌های بینی می‌شکنند اما جابجا نمی‌شوند. در این حالت نیاز به اقدامی نبوده و تنها باید اجازه داد استخوان‌های بینی خود به خود التیام بیابند. معمولاً پزشک بینی را گچ می‌گیرد تا در طول دوره بهبودی از استخوان‌های آن محافظت شود و از مزایای درمان شکستگی بینی بهره مند گردد .

هزینه عمل شکستگی بینی

در صوذت شکستگی بینی ابتدا باید به جراح و متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید زیرا در برخی مواقع بینی با جا انداختن درمان می شود و نیازی به انجام جرای بینی نمی باشد. تشخیص شکستگی بینی یا در رفتگی بینی به عهده جراح بینی است .

در صورتی که نیاز باشد بیمار تحت جراحی بینی قرار گیرد ، هزینه های بیمارستان و دستمزد جراح بینی از عوامل اصلی تعیین هزینه می باشند .

میزان شکستگی بینی بر روی پیچیدگی جراحی بینی تاثیر می گذارد به همین دلیل برای مطلع شدن از هزینه ،به جراح پلاستیک بینی مراجعه کنید تا بینی مورد بررسی قرار گیرد و هزینه به طور دقیق اعلام شود .

اگر حس کردید دچار شکستگی بینی شده اید در اسرع وقت به جراح بینی مراجعه کنید زیرا شکستگی جزئی با جا انداختن بینی برطرف می شود و جا انداختن بینی تنها یک ماه پس از آسیب دیدگی بینی امکانپذیر است .

درمان شکستگی بینی بدون جراحی

در صورتی که آسیب وارد شده به بینی جزئی باشد، از جاانداختن بینی برای درمان آن استفاده می شود.

چنان چه آسیب جزئی بوده ولی در زمان مناسب برای مراجعه (که بین ۱۵ روز تا ۱ ماه است ) به جراح بینی اقدام نشود، جاانداختن بینی دیگر موثر نخواهد بود و باید عمل بینی شکسته انجام شود.

فیلم عمل شکستگی بینی ، فیلم جا انداختن شکستگی بینی و عکس شکستگی بینی را می توانید در گوگل مشاهده نمایید.

در مورد مراقبت های بعد از عمل شکستگی بینی با مراجعه به قسمت های دیگر سایت، می توانید اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.

روش جراحی بینی شکسته

١-جراحی به روش بسته

انتخاب محل جا اندازی  به نوع و وسعت آسیب های همراه ، وضعیّت عمومی بیمار و امکانات درمانی بستگی دارد .شکستگی های ساده بینی  را می توان با استفاده از مواد بی حس کننده موضعی و سطحی در مطب درمان نمود . استفاده از این تکنیک های موضعی از نظر نتیجه ظاهری و عملکردی با بی هوشی عمومی برابر است .
بعد از جا اندازی شکستگی بینی، داخل بینی پانسمان می شود و روی بینی گچ گیری به عمل می آید . تمام این پانسمانها ۵ روز پس از جا اندازی برداشته می شوند.

 ٢- جراحی بینی به روش بسته

در این روش ، پس از بلند کردن پوست ، قطعات شکسته استخوان باید به دقت حرکت داده شوند و در محل مناسب جاگذاری گردد و ثابت شوند . بیمارانی که علاقه به انجام یک رینوپلاستی در زمان تصحیح تغییر شکل بینی پس از صدمه را دارند ، به سپتورینوپلاستی کنترل نیاز خواهند داشت . دوره مناسب جهت عمل جراحی رینوپلاستی ، ۳ ـ ۶ ماه پس از آسیب است که تمام تورم از بین رفته و استخوانها  تثبیت شده اند .

 

بر اثر شکستگی بینی چه مشکلاتی به وجود می آید؟

شکستگی بینی موجب  انحراف بینی می شود.

-شکستگی باعث خونریزی ، ترک خوردگی ، چرخش و بدشکلی بینی می شود.

-سبب انحراف سپتوم یا تیغه بینی می شود.

-باعث پارگی غضروف بینی و عدم تقارن بینی از دیگر مشکلات شکستگی بینی است .

-اطراف بینی به لمس حساس است و دچار تورم و کبودی می شود.

-باعث کجی بینی و قوز روی بینی می شود.

 

آیا دوره نقاهت جراحی بینی شکسته طولانی است ؟

بیماران باید به منظور بهبودی سریع تر در دوره نقاهت جراحی بینی در منزل استراحت کنند افراد بعد از جراحی  تقریبا پس از گذشت 7 الی 10 روز ، می توانند به سرکار خود باز گردند و همچنین ، به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند.تورم و کبودی ناشی از جراحی بینی شکسته نیز در این مدت ، تقریبا بهبود می یابد.

جراحی زیبایی بینی و شکستگی بینی

بهترین کاری که می توان برای شکستگی های بینی  انجام داد مراجعه  در زمان مناسب است، در این زمان بینی جا انداخته می شود و یک زمان 3 تا 6 ماهه به آنها داده می شود و بعد از شش ماه نیاز است دوباره بینی معاینه شود.

بهتر است در مرحله حاد بعد از شکستگی برای این افراد جراحی زیبایی بینی انجام نشود به دلیل التهابی که در آن ناحیه قرار دارد و شکستگی های ایجاد شده در غضروف و استخوان بهتر است همزمان با شکستگی های بینی این عمل زیبایی انجام نشود. اگر بینی کج باشد انحراف یا قوز داشته باشد بهتر است عمل جراحی بینی بعد از 6 ماه انجام شود قطعا در این زمان نتایج جراحی زیبایی بینی بهتر خواهد بود.

 

دکتر رضا حسامی -فوق تخصص جراحی پلاستیک وزیبایی 

0 0 رای ها
Scoring the article
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x