جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی یکی از جراحی های پرطرفدار جراحی زیبایی است. بیشترین و مهمترین کار در جراحی بینی های گوشتی کاهش بافت از یک قسمت و افزودن بافت به قسمت دیگر بینی است.بافت پیوند زده به بینی از غضروف تیغه ی بینی فرد برداشته می شود البته گاهی اوقات به دلیل شکستگی تیغه ی بینی فرد صدمه دیده است ،در نتیجه جراح از غضروف گوش برای پیوند استفاده می کند .این کار در ظاهر گوش تاثیری ندارد.

 

مشخصات کلی بینی های گوشتی

-دارای پوستی ضخیم است.
-نوک پهن و بزرگ و دارای غدد چربی
-نوک بینی افتاده و بینی به حالت نیم دایره است
-ساختار بینی ترکیبی از غضروفی و استخوان ضعیف بینی است

نحوه جراحی بینی های گوشتی

جراح بینی در عمل جراحی بینی های گوشتی از یک قسمت بینی بافت غضروفی را برداشته و به قسمت دیگر اضافه می کند. در بینی های گوشتی برای اینکه نوک بینی رو به بالا شود ا یک غضروف استفاده می شود البته در مواردی که بینی فرد غضروف نداشته باشد می توان از غضروف گوش و یا دنده و حتی در بعضی موارد از غضروف های مصنوعی استفاده کرد. کوچک کردن پره های بینی در اولویت بعدی جراح قرار میگیرد.

نحوه انجام جراحی بینی گوشتی

در بینی های گوشتی هدف اصلی باریکتر کردن نیمه تحتانی بینی تا حد امکان و شکل دهی مطلوب به ناحیه نوک و پره های بینی است.
پزشک برای رسیدن به این هدف ساختار غضروفی بینی را با استفاده از غضروف تیغه میانی بینی همان شخص تقویت می کند تا با اعمال فشار بر روی پوست ضخیم و چرب آن، بینی شکیل تر و باریک تر به نظر برسد.
در این بینی ها حتی الامکان از برداشتن زیاد غضروف و استخوان بینی پرهیز می شود وتنها در صورت داشتن قوز بینی این کار انجام خواهد شد.

نازک کردن پوست ضخیم در این افراد به دلیل امکان بروز عوارض برگشت ناپذیر و آسیب ماندگار پوستی جز در موارد خاص و به مقدار ملایم انجام نمی شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی گوشتی

بعد از جراحی بینی در صورت مشاهده علائمی همچون موارد زیر به جراح بینی   خود مراجعه کنید.
-در صورت داشتن خونریزی اگر خونریزی بینی در هفته اول به صورت خون آبه و مقدار کم باشد طبیعی است اما چنانچه خونریزی غیر خونابه ای و رنگ روشن باشد باید حتما به جراح بینی خود مراجعه کنید
-در صورتی که دمای بدن شما تا 38 درجه باشد طبیعی است اما اگر متوجه تب شدید و دمای بالاتری داشتید حتما به پزشک خود اطلاع دهی.
-اگر بعد از جراحی بینی حالت تهوع ، استفراغ و اسهال مکرر داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید
-اگر متوجه ضربان بالای قلب خود شدید یا تنفس سریع و غیر طبیعی داشتید با منشی مطب ارتباط و اطلاع رسانی کنید.

عمل بینی های گوشتی با استخوانی چه تفاوتی دارد

تفاوت عمل بینی های گوشتی با استخوانی بیشتر مربوط به ضخامت پوست آنها می باشد . عمل بینی امروزه به عنوان یکی از شایع ترین جراحی های زیبایی محسوب می شود و مخاطبان خاص و عام خود را دارد .

جراحی بینی اغلب به افرادی توصیه می شود که دچار مشکلات حاد تنفسی هستند و به نحوی در این حوزه با مشکلاتی مواجه می شوند . انحراف تیغه بینی شایع ترین مشکلی است که اشخاص را ملزم به جراحی زیبایی بینی می کند .

 

نتیجه جراحی بینی گوشتی

به طور کلی بینی های گوشتی دارای ظاهری مشخص هستند؛ اغلب این بینی ها پهن بوده و دارای غضروف های ضعیفی می باشند که به راحتی خم می شوند و میزان چربی و گوشت این بینی ها بسیار بالا است .

جراحی بینی گوشتی هم می تواند یک بینی بسیار زیبا و متناسب ایجاد کند ، اما به شرطی که جراح به قدر کافی دقیق و ماهر باشد.
جراحی بینی گوشتی از حساس ترین جراحی ها در زمینه ی زیبایی بینی است که افراد بسیاری را نگران می کند. بعد از جراحی باید سوراخ های بینی متقارن باشند و تیغه ی میانی آن ظریف و زیبا جراحی شود.

چرا جراحی بینی گوشتی مشکل تر است؟

عمل بینی گوشتی از جراحی های دیگر مشکل تر است زیرا بافت پوستی و نرم روی بینی در هنگام انجام جراحی رینوپلاستی برداشته می شود و آسیب می بیند.

ترمیم این بافت پوستی کمی پس ازپایان جراحی زیبایی بینی انجام می شود. حال در نظر داشته باشید در صورتی که بافت پوستی روی بینی نازک باشد ترمیم آن مدت زمان بسیار کوتاهی انجام می شود و بر عکس در صورتی که بافت بینی ضخیم باشد این بهبودی طولانی تر خواهد شد و میزان تورم و مدت زمان بهبودی نیز افزایش می یابد.

البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید در صورتی که پزشک از تبحر خوبی برخوردار باشد میزان آسیب به بافت های مجاورو بافت پوستی در بینی گوشتی کاهش یافته و مدت زمان بهبودی آن نیز تا حد قابل توجهی کم می شود.

تشخیص بینی گوشتی

یک جراح مجرب و متخصص زمانی که بینی شمارا ارزیابی می‌کند می‌تواند به شما بگوید که بینی و پوست شما از چه نوعی است و نتیجه جراحی بینی شما چگونه است.
ضخامت پوست شما هنگام جراحی نیز ارزیابی می شود و سپس توسط پزشک تشخیص داده می‌شود تغییرات موردنیاز برای چارچوب و اسکلت‌بندی بینی چگونه اعمال شود.

پوست ضخیم در جراحی بینی گوشتی

در بینی‌های گوشتی خطوط تیز و زاویه‌ها در زیر یک پوشش ضخیم پنهان‌شده‌اند و به‌خوبی نمایان نمی‌شود. در این شرایط می‌توان بافت چربی را از زیرپوست به‌خصوص نوک بینی خارج کرد که البته این کار باید کاملاً بااحتیاط صورت بگیرد.

پوست نازک در جراحی بینی گوشتی

به طور کلی هر چه ضخامت پوست بینی نازک‌تر باشد سریع‌تر بهبود می‌یابد و بهتر منقبض می‌شود. داشتن پوست نازک در بینی مزایای خاص خود را دارد اما ممکن است معایبی نیزبرای فرد داشته باشد. پوست نازک مشخصات بینی را به‌خوبی نمایش می‌دهد اما در عوض ایرادهای خیلی کوچک را نیز نمایان می‌کند. در شرایط خاص که پوست خیلی نازک باشد .پزشک در بعضی مواقع از یک‌لایه پوشاننده‌ی نازک بر روی اسکلت‌بندی بینی استفاده می‌کند تا ظاهربینی صاف‌تر و برجستگی‌ها ملایم‌تر به نظر برسد.

 

هزینه عمل بینی گوشتی

عوامل بسیار زیادی در تعیین قیمت جراحی زیبایی بینی ، تاثیر گذار هستند که برخی از آن ها عبارت اند از :
-تجربه ومهارت جراح بینی
-ایرادات بینی فرد
-شرایط بیماران
-هزینه آزمایشات و داروها
-هزینه بیمارستان و کلینیک
-هزینه اتاق عمل
-دستمزد جراح بینی
و غیره

 

دلیل حساسیت انجام عمل بینی گوشتی

درجراحی بینی های گوشتی  به دلیل اینکه غضروف بینی نمی تواندحجم پوست ضخیم بینی را  تحمل کند به همین علت در حین جراحی این نوع از بینی ها  پزشک باید به تقویت غضروف بپردازد.

در صورتی که این تقویت بهدرستی انجام نشود و ساختمان بینی شما ساختار ضعیفی داشته باشد وبعد از گذشت چند سال عوارضی مانند افتادگی نوک بینی و برهم ریختگی فرم بینی برای فرد ایجاد خواهد شد. به همین علت  جراحی بینی گوشتی از حساسیت بالایی برخوردار است و شما باید برای جراحی بینی بهترین جراح را انتخاب کنید.

 

دکتر رضا حسامی

 

سن مناسب برای عمل بینی گوشتی

عمل زیبایی بینی باید زمانی انجام شود که رشد اجزای صورت و به خصوص بینی پایان یافته باشد ، بنابر این اگر انگیزه ی انجام جراحی بینی برای درمان و رفع نقص مانند عیوب مادرزادی و یا انسداد یا انحراف بینی نباشد باید تا بعد از بلوغ برای انجام این جراحی صبر کنید.گرچه برای دختران بعد از ۱۴ سالگی و برای پسران بعد از ۱۶ سالگیاین عمل  انجام می شود اما معمولا بهترین نتیجه بعد از ۱۸سالگی برای افراد رقم میخورد زیرا رشد اجزای صورت پایان گرفته و بینی شکل نهایی خود را گرفته است.

 

آیا مراقبت از بینی های گوشتی متفاوت است؟

به دلیل حساسیت هایی که بینی های گوشتی دارند باید مراقبت های ویژه ای را بعد از عمل داشته باشند. این مراقبت ها گاه تا سه ماه بعد از عمل نیز اجرا می شود. گاهی ممکن است این گروه برای برطرف شدن تورم ناحیه بینی مجبور به تزریق شوند تا بتوانند ورم بینی را مهار کنند.از طرفی آنها نیاز به دریافت ماساژ بینی ۱ تا ۲ ماه بعد از جراحی دارند. این ماساژ باید زیر نظر پزشک انجام شود تا به شکل گرفتن بینی و کاهش التهاب و تورم بینی کمک کند.

 

چند نکته مهم پس از عمل بینی گوشتی

-به مدت چهار روز، ترشحات خونابه از بینی طبیعی است.

-کبودی دور چشم و بینی بعد از حدود سه هفته رفع خواهد شد.

-دوره مراقبت و بهبودی افرادی که دارای بینی گوشی هستند، طولانی‌تر است.

-افراد پس از جراحی بین یک تا دو ماه بایستی از چسب بینی استفاده کنند.

 

به دلیل ساختار بینی گوشتی ، متقاضیانی که دارای بینی گوشتی هستند باید صبور تر باشد زیرا دوره نقاهت شان کمی طولانی تر است . وبلافاصله پس ازانجام جراحی  نتیجه گیری نکنید و حداقل 6 ماه به بینی زمان دهید تا به تثبیت نهایی برسد.

البته این نکته را بدانید که اگر بینی گوشتی ا توسط یک جراح بینی ماهر انجام شود قطعاً نتیجه زیبایی خواهد داشت اما بیماران باید بدانند که بینی شان برای بهبود نهایی نیاز به مدت زمان بیشتری دارد .

 

عوارض عمل بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی  مانند جراحی دیگربینی نیز همچون سایر جراحی ها ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد ازجمله:

-انسداد و گرفتگی بینی ناشی از تورم درونی بینی

-احتمال سوراخ شدن سپتوم یا دیواره بینی

– عدم تقارن بینی نسبت به صورت

-تورم و التهاب در ناحیه اطراف بینی

-ترشح های بد بوی بینی

-نیاز به جراحی ترمیمی

-کبودی اطراف بینی

مهارت پزشک در عمل بینی گوشتی

شاید تصور شما این باشد که جراحی بینی گوشتی سخت تراست و درنتیجه نیاز به انتخاب پزشک متخصص وبا مهارت بیشتری می شود، اما واقعیت این است که هر دو شیوه جراحی بینی گوشتی و جراحی بینی استخوانی نیاز به ظرافت  و  تخصص و مهارت بالای پزشک دارد.

به طور کلی انتخاب جراح بینی ماهر یکی ازعوامل مهم و تاثیرگذار در موفقیت آمیز جراحی وهمچنین کاهش عوارض جراحی است. لازم است جراح بینی علاوه بر تخصص و مهارت، شنونده خوبی نیز برای شنیدن خواسته های فرد از جراحی باشد. صبر،دلسوزی و توجه به سلامت فرد بیش از مسائل اقتصادی از فاکتورهای مهم در انتخاب پزشک متخصص است.

زخم و برش در جراحی بینی گوشتی

در تمام جراحی ها دربافت مورد جراحی زخم ایجاد می شود و جراحان در جراحی بینی گوشتی علاوه بر برش ها و زخم های داخلی بینی، باید با اسکار زخم زیر پوست مقابله کنند.

میزان زخم و بافتی که بعد از جراحی بینی گوشتی ایجاد می شود ، اغلب در بیمارانی با پوست ضخیم و بینی های گوشتی نیز بیشتر است که انجام جراحی و مراقبت های بعد از جراحی در این افراد کمی متفاوت تر است.

کدام از بینی های گوشتی می تواند کاندید مناسب جراحی باشند؟

بینی های گوشتی صرفا بزرگ کاندید مناسبی برای جراحی بینی نخواهند بود زیرا بر روی این نوع بینی ها نمی توان تغییرات خاصی را اعمال نمود، لذا در چنین شرایطی این افراد کاندید مناسبی برای جراحی نخواهند بود.

ولی بینی گوشتی همراه با قوز و افتادگی می توانند تحت جراحی زیبایی بینی قرار بگیرند و سبب می شود تا چهره فرد نسبت به قبل از جراحی متفاوت باشد.

البته لازم به ذکر است که بینی های ضخیم و گوشتی که اندازه بسیار بزرگی ندارند با گذاشتن غضروف در قسمتی از نوک بینی می توان به بینی فرم دلخواه را داد تا نتیجه دلخواه بدست آید.

 

جراحی ترمیمی بینی گوشتی

هر جراحی ممکن است نیاز به ترمیم داشته باشد که جراحی بینی نیز از این قاعده مستثنا نخواهد بود. به طور معمول پوست بینی های استخوانی نازک است و همین امر سبب می شود تا تمامی ناهمواری های اسکلت بینی مشخص شود و درصد احتیاج به ترمیم در این نوع بینی ها به نسبت بینی های گوشتی بیشتر است اما بینی های گوشتی به دلیل ضخامت پوست اسکلت بینی کمتر مشخص خواهد بود و در این نوع بینی ها از این لحاظ نیاز به ترمیم نخواهد بود و معمولا پره های بینی نیاز به تقویت و ترمیم خواهند داشت.