جراحی ترک شکم

جراحی ترک شکم

جراحی ترک شکم روشی سریع برای رفع ترک وزیباسازی  شکم است. البته باید گفت که ترکها تنها در ناحیه شکم ایجاد نمی شودبرخی افراد ممکن است این ترکها به غیر از شکم در نواحی مانند بالای بازو، بالای سینه، باسن، ران، زانو ایجاد می شود که این امرتا حد زیادی از زیبایی پوست بدن افراد می کاهد.

جراحی ترک شکم

در اصطلاح پزشکی به ترکهای پوستی که ممکن است  در جاهای مختلف بدن ایجاد شود  استریا یا استرچ مارک می گویند. البته بیماران  معمولاً در ایجاد شدن ترک شکم نقش مهمی ندارد اما در از بین بردنش می تواند نقش مهمی ایفا کند.

دلایل ایجاد ترک شکم چیست

ترک های روی شکم دربیشترافراد به دو دلیل ایجاد می شود، این ترک های در زنان بیشتربه دلیل حاملگی و زایمان ایجاد می شود ویا در برخی افراد ممکن است به دلیل بالا رفتن وزن و کم کردن وزن ناگهانی بوجود می آید.

ازبین بردن این ترک ها بسیار سخت و نیازمند زمان زیاد است،امروزه روشهای برای ترک شکم وجود دارد که این مشکل را به راحتی برطرف می کند. یکی از این روشها جراحی ترک شکم است که  یک روش سریع برای رفع هر نوع ترک بر روی پوست است.

بهترین و موثرترین روشهای درمان ترک شکم و بدن

همان گونه که در بالا اشاره شد روش‌های مختلفی برای رفع ترک خوردگی بدن  وجود دارد که موثرترین روش برای رفع این مشکل استفاده از نوعی لیزر های  خاص ، و همچنین جراحی شکم با روش ابدومینوپلاستی است.

جراحی ترک شکم چیست

همان گونه که گفته شد در چند سال اخیر روشهای مختلفی برای حذف ترک های شکم ایجاد شده است که شاید اثر بخش ترین آن جراحی ترک شکم باشد.

با انجام  جراحی ترک شکم  ترکهای موجود به صورت کامل از بین می روند و افتادگی پوست نیز با جراحی ترک شکم  به طورچشمگیری کاهش پیدا می کند. جراحی ترک شکم  بیشتر برای افرادی مناسب می باشد که دچار ترک های عمیق شده اند و تحمل استفاده از این روش را دارند.

جدیدترین جراحی شکم

امروزه روشهای زیادی برای جراحی شکم وجود دارد اما جدیدترین جراحی شکم که در کشور ما نیز رایج شده است جراحی با ابدمینوپلاستی و لیپوماتیک است.

جراحی شکم ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی از روشهای جدید جراحی ترک شکم است که در چند سال اخیر برای افتادگی پوست و ترکهای شکم مورد استفاده قرارمی گیرد.در این جراحی برشی برروی  شکم فردانجام می شودکه در آخر محل مورد نظر با بخیه بسته می شود.

در حقیقت می توان گفت که ابدومینوپلاستی یک روش برای برداشتن چریی ها اضافه ی شکم می باشد که شکم های شل و آویزان کاندیدای خوبی برای این جراحی هستند. جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی نوعی جراحی زیبایی پلاستیک است که با برداشتن بافت و چربی اضافه وهمچنین  سفت کردن عضلات دیواره شکم اندامی متناسب با شکمی  صاف بعد از جراحی  را برای فرد به ارمغان می آورد.

جراحی شکم با لیپوماتیک

لیپوماتیک نیز از روشهای جدید جراحی شکم است در روش لیپوماتیک جراح به کمک  یک میله فلزی چربی های شکم را خارج می کند که در این روش می توان چربی های تخلیه شده را به اندام های دیگر بدن منتقل کرد . این روش نیاز به برش ندارد .

جراحی ترک شکم چیست

به عبارتی دیگر لیپوماتیک از روش های نوین برای کوچک کردن شکم است . این دو روش جراحی شکم که در بالا اشاره شد در عملکرد و افراد مناسب برای جراحی با هم متفاوت هستند.

در لیپوماتیک افرادی که میزان چربی شکمی سفت و بزرگی دارند، گزینه های مناسبی برای این جراحی هستند. چربی شکمی این افراد ابتدا با انجام لیپوماتیک تخلیه می شود سپس برای رفع و اصلاح شلی و افتادگی حاصل از تخلیه چربی فرد تحت جراحی ابدومینوپلاستی قرار می گیرند.

چه افرادی مناسب جراحی ترکهای شکم هستند

زنانی که بعد از حاملگی و شیر دهی در پوست خود علائمی مانند شلی، ترک های پوستی و چربی های موضعی مشاهده می کنند.گزینه مناسبی برای جراحی شکم هستند.

همچنین افراد که می خواهند جراحی  شکم انجام دهند باید ازلحاظ  جسمی در سلامتی کامل باشید و به اختلال و بیماری مبتلا نشده باشد.

در اخر افرادی که از نتیجه جراحی انتظارات معقولی دارند برای  جراحی ترک شکم گزینه مناسبی هستند. به همین دلیل مشاوره قبل از جراحی ترک شکم را نزد پزشک خود انجام دهید.

چگونه از ترک های شکم و پوست جلوگیری کنیم

برای جلوگیری از ترک های شکم افراد باید از کاهش وزن ناگهانی در این دوران اجتناب کنند  مخصوصا کسانی که استعداد ابتلا به ترک پوستی دارند.

اگر فردی دچار ترکهای شکم وپوست شده است قبل از اینکه قرمزی ترک‌ها به سفیدی تبدیل شود، باید برای رفع این ترک هابه پزشک مراجعه کند  زیرا در این مرحله این ترک ها تا حدودی قابل‌درمان هستند ولی اگر خطوط قرمز به رنگ سفید درآیند، درمان آن یه سختی ومشکل خواهد بود .

به عنوان مثال زمانی که  این ترکها قرمز هستند، شما می توانید با زدن مرطوب‌کننده‌ها، ویتامین C، اسیدهای میوه و ریتنول‌ها باعث کمرنگ شدن این خطوط شوید.

همچنین شما در دوران بارداری می توانید برای جلوگیری از ترکهای شکم از  اسید گلیکولیک و آلفاهیدروکسی اسید استفاده کنید.

انواع جراحی ترک شکم

نکات درباره جراحی ترکهای  شکم باید بدانید

اگر  قصد بارداری دارید  ابدومینوپلاستی برای رفع ترکهای پوستی بهتر است بعد از زایمان انجام دهند. زیرا در طی این عمل عضلات عمودی سفت شده و در حین بارداری از پوست جدا می شوند.

بعد از جراحی ترک شکم برای حفظ نتیجه باید پس از جراحی وزن خود را ثابت نگه دارید. اضافه وزن بالای ۵ درصد بعد از جراحی  توصیه نمی شود.

برای گرفتن نتیجه بهتر از جراحی ترک شکم یک ماه قبل و سه هفته بعد از جراحی مصرف دخانیات را قطع کنید.

چه کسانی گزینه مناسب جراحی ترکهای شکم نیستند

بیشتر زنان  بعد از زایمان جراحی ترکهای شکم را انجام دهند. جز افرادی که شرایط زیر را داشته باشند

-افرادی که  دچار بیماری خود ایمنی یا اختلالات مربوط به انعقاد خون  هستن نمی توانند جراحی ترک شکم را انجام دهند.

– افرادی که دچار چاقی و اضافه وزن زیاد هستند گزینه خوبی برای جراحی ترک شکم نیستند.

– در صورتی که قصد دارید کاهش وزن زیاد داشته باشید نباید جراحی ترک شکم انجام دهید.

-در صورتی که قصد بارداری مجدد دارید گزینه مناسبی برای جراحی ترک شکم نیستید.

انواع جراحی ترک شکم

هزینه جراحی ترک شکم

هزینه جراحی ترک شکم  برحسب نوع جراحی برای هر فرد متفاوت است ودر حقبقت به عوامل مختلفی بستگی دارد در اینجا به برخی از آنها اشاره شده است.

– دستمزد جراح

-نوع  بی هوشی

-نسخه های داروئی

-لباس های برای عمل

-آزمایش های پزشکی

هزینه بیمارستان یا مرکز جراحی که می خواهید جراحی شکم را آنجا انجام دهید.از مواردی هستند که در نتیجه جراحی تاثیرگذار هستند.

چه افرادی مستعد این عارضه هستند؟

استریا یا ترک های پوستی، ضایعات پوستی هستند که بیشتر  به دلیل نازک شدن لایه درم و اپیدرم پوست به شکل بریدگی اغلب در نواحی تحت فشار مثل ران، باسن، شکم و سینه ها در افراد  ایجاد می شود.

ترک های پوستی هنگام بلوغ، اغلب روی ران، باسن و سینه ها ایجاد می شود ولی در دوران حاملگی این ترک ها بیشتر در نواحی شکم و سینه ها بروز پیدا می کند.

مهم ترین عامل کشیدگی پوست به طور ناگهانی است که مثلاً در بارداری و بلوغ شاهد آن هستیم ولی کشیدگی پوست تنها یکی از عوامل ایجاد ترک های پوستی است و عوامل درونی نیز در بروز آن ها مؤثر می باشند. از جمله این عوامل تغییرات هورمونی است که سبب عدم تعادل در فیبروبلاست ها ( سلول های تولید کننده الاستین و کلاژن ) می شود که این امر منجر به کاهش تعداد و کیفیت فیبرهای کلاژن و الاستین می گردد. در نتیجه پوست فیبرهای کلاژن دچار پارگی شده و پوست حالت ترک خوردگی پیدا می کند.

 

جراحی ترک شکم بعد از زایمان

بارداری از جمله مواردی است که باعث تغییرات زیادی در  ظاهر بدن مادر می شود. بسیاری از این تغییرات باعث برهم زدن تناسب اندام می شود که بسیار محسوس می باشد.افتادگی سینه، بزرگ شدن ران ها و شکم در دوران بارداری باعث ایجاد ترک و شل شدگی در پوست می شود.

برخی از روش ها مانند انجام ورزش و رژیم غذایی مناسب به کاهش این تغییرات کمک می کند ولی به طور کامل آن را برطرف نمی کند. از جمله این موارد بزرگ شدن و افتادگی پوست در شکم می باشد که تنها راه درمان آن جراحی ترک شکم می باشد.جراحی ترک شکم نه تنها به بهبود تناسب اندام فرد کمک می کند بلکه باعث تقویت اعتماد به نفس می شود.

جراحی ترک شکم

محدودیت جراحی ترکهای شکم

همه زنان می توانند بعد از زایمان جراحی ترکهای شکم را برای زیبایی  انجام دهند. جز در مواردی که دارای شرایطی  لازم را برای جراحی نداشته باشند

-بیماری های خود ایمنی یا اختلالات مربوط به انعقاد خون مانع جراحی ترک شکم می باشد.

-نباید هنگام چاقی و اضافه وزن زیاد این جراحی را انجام داد.

-در صورتی که قصد کاهش وزن زیاد را دارید هم نبایداین جراحی را  انجام داد.

-اگر قصد بارداری مجدد دارید.

-در صورتی که سیگار می کشید و نمی توانید چند هفته پیش و بعد از عمل آن را ترک کنید به هیچ وجه نباید برای جراحی ترک شکم اقدام کنید.

مهمترین علل ایجاد ترک های پوستی چیست؟

دو دسته علت اصلی برای ترکهای پوستی وجوددارد کهدر اینجا به برخی از آنها اشاره شده استعلل داخلی بیشتر شامل کاهش میزان توانایی پوست جهت ترمیم نواحی مختلف در زمانی که تحت فشار قرار می گیرند است که میتواند به علت کمبود املاح و ویتامینهای مختلف باشد.

ولی علل خارجی بیشترشامل فشارهای مستقیم روی پوست در ناحیه مورد نظر است که البته می تواند به صورت موقت باشد ولی خیلی شدید باشد. مثلا در ایام حاملگی میزان فشار تحمیلی در  چند ماه آخر خیلی زیاد است و پوست فرصت ترمیم و سازگاری نسبت به این تغییرات راندارد، اما وقتی که ختم حاملگی داریم ، فشار خارجی به پوست متوقف می شود و در این ایام فرصت مناسبی است که سریعا ترمیم نواحی آسیب دیده شروع شود.

یکی از مهمترین علل خارجی ایجاد ترکهای پوستی ، افزایش وزن به صورت شدید طی زمان کوتاه است که البته در این حالت بر خلاف دوران حاملگی که بیشتر ترکها در نواحی شکم است،در سایر نواحی بدن مثل رانها ، اطراف باسن، اطراف بازوها و سینه ها هم دیده می شوند ، که البته به شدت و عمق ترک های ایجاد شده در ایام حاملگی نیست ولی دارای سطح وسیع و گستردگی زیادی در نقاط مختلف بدن است.

 

 

آیا پس از ابدومینوپلاستی می توان زایمان انجام داد؟

بارداری پس از جراحی ابدومینوپلاستی بلامانع است و فرد می تواند باردار شود. اما نکته ای که باید دقت نمایید این است که جدارهای شکم که در اثر زایمان های قبلی شل شده محکم می گردد و بارداری مجدد و وجود جنین در شکم سبب می شود تا کششی ایجاد شود که همین امر موجب باز شدن بخیه ها می گردد در نتیجه فرد مجدد نیاز به جراحی دیگری پیدا می نماید. لذا بهتر است افرادی که تحت جراحی شکم قرار می گیرند پس از جراحی تصمیم به بارداری نداشته باشند.

 

مشاوره برای جراحی ترک شکم

در این مرحله فرد متقاضی بعد از تصمیم نهایی، به فوق تخصص پلاستیک مراجعه می کند و از وی مشاوره می گیرد. در این مشاوره که پس از آزمایشات کامل و بررسی های دقیق پزشک انجام می شود، جراح پلاستیک با متقاضی درمورد صلاحیت و دوره انجام جراحی با وی صحبت می کند. بیمار در این جلسه فرصت این را می یابد تا در مورد هدف و انتظارات خود از این جراحی حرف بزند و نظرات دکتر معالج خود را نیز بشنود.  در این مشاوره به بررسی موارد ذیل می پردازیم:

  • شرح دقیق از وضعیت بیماری و سابقه مصرف هر دارویی و یا سابقه داشتن جراحی در گذشته
  • معاینه دقیق شکم و پوست شکم و بررسی سابقه جراحی قدیمی شکم و جای آن
  • پزشک معالج در مورد خطرات و یا عوارض احتمالی با شما سخن می گوید تا با اطلاع دقیق تصمیم بگیرید
  • گرفتن راهنمایی ها برای استفاده از داروها و عادات غذاخوردن و نوشیدن قبل وبعد از جراحی
  • حداقل یک ماه قبل و بعد از آبدومینوپلاستی از مصرف سیگار باید پرهیز کرد، چرا که کشیدن سیگار روند بهبود زخم را کند می کند.

دکتر رضا حسامی