جراحی زیبایی سینه

جراحی زیبایی سینه

جراحی زیبای سینه یکی ازجراحی های زیبایی است که امروزه زنان با انجام آن  به سایز دلخواه و فرم مناسب سینه خود دست می یابند ازجراحی زیبایی سینه  گاهی برای کوچک کردن سینه و گاهی برای بزرگ کردن سینه ها استفاده می شود .

 

جراحی زیبایی سینه

روش هایی که امروزه  برای انجام جراحی زیبایی  سینه استفاده می شود شامل لیپوساکشن، ایمپلنت و برش سینه است.

جراحی سینه خانم ها مناسب چه افرادی است

سینه برای خانم ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا سینه هم باعث تناسب اندام  فرد است وهم مهم‌ترین سمبل زنانگی برای خانم ها محسوب می شود  به همین دلیل بیشتر خانم ها  برای زیبایی و تناسب اندام جراحی زیبایی سینه انجام می دهند

 یکی از دلایلی که ممکن است خانم ها  جراحی سینه انجام دهند بزرگی بیش اندازه سینه فرد می باشد. افرادی  که دارای سینه های بزرگ هستند چاق نیستند ودلیل  بزرگی سینه  در این گونه افراد حساسیت بافت سینه به هورمون‌های جنسی است.

 

یکی از روشهای درمان بزرگی سینه انجام جراحی زیبایی سینه است که می توان گفت از مؤثر ترین وبهترین روش درمان برای بزرگ کردن سینه است  البته روش‌های درمانی و دارویی نیز وجود دارد که به دلیل عوارض مختلف بیشتر پزشکان آن را توصیه نمی کنند.

 

نحوه انجام جراحی زیبایی سینه

سینه بزرگ برای بیشتر افراد مشکلات جسمی متداول به وجود می آورد که این مشکلات می تواند ایجاد درد در شانه، گردن، وپشت شود.

برخی افراد نیزبرای رفع مشکل کوچکی بیش از اندازه سینه‌هایشان به پزشک جراح مراجعه می‌کنند که این افراد می توانند با انجام  تمرینات ورزشی ودر صورت نیازبا انجام روش‌های جراحی سینه مثل پروتز سینه این مشکل را رفع کنند.

همان گونه که گفته شد جراحی زیبایی سینه روشی برای بزرگ کردن وکوچک کردن سینه است  علاوه بر این از جراحی زیبایی سینه می توان  برای بازسازی و بالا کشیدن سینه ها نیز استفاده کرد.جراحی زیبایی سینه ازجراحی های  زیبایی است که امروزه در بین زنان طرفدارانی پیدا کرده است

جراحی زیبایی سینه به چه روشهایی انجام می شود

 

لیپوساکشن

 لیپوساکشن یکی از روش‌های جراحی زیبایی سینه می باشد  که پزشک به کمک  لیپوساکشن  سینه های فرد  را کوچک می کند . درهنگام انجام  لیپوساکشن پزشک در ابتدا مایع حاوی ماده بی‌حسی را به داخل سینه‌ها تزریق می کند سپس سوراخ‌های دو تا سه میلی‌متری درپوست ایجاد می کند که از این قسمت با استفاده از این لوله چربی که در داخل سینه  قرار گرفته شده وچربی های اضافه ساکشن شده و حجم سینه کوچکتر می‌شود .

 

به این نکته توجه داشته باشید که با این روش افتادگی سینه اصلاح نمی شود وکوچک کردن سینه با لیپوساکشن برای افرادی مناسب است که چربی زیادی در سینه های خود دارند در این روش می توانند با تخلیه چربی اضافه سینه کوچکتری داشته باشید  . البته با انجام لیپوساکشن نمی‌توان پیش‌بینی کرد که چه حجمی از سینه را می‌توان کوچک کرد.

 

 

برش سینه

 برای کوچک کردن سینه پزشک  بر روی سینه فرد  برش‌های مختلفی  ایجادمی کند.به طور معمول هر چقدر سینه فرد بزرگتر باشد و حالت افتادگی وپوست اضافه بیشتری داشته باشد بر روی پوست بیمار برش وسیع‌تری ایجاد می شود در سینه‌های خیلی بزرگ اغلب پزشکان  برش هایی  دورهاله و برش عمودی زیر هاله و برش افقی در چین زیر سینه فرد ایجاد می کنند این  گونه عمل ها باعث می شود فرد سینه‌هایی کوچک‌تر ، سفت‌تر داشته باشد برای مشاهده نتیجه نهایی با توجه به نوع روش جراحی که  پزشک برای شما در نظر گرفته است گاهی تا یک سال زمان لازم است .

ایمپلنت

ازدو روش بالا پزشک برای کوچک کردن سینه  استفاده می کند اما روش ایمپلنت یکی از روشهای جراحی زیبایی سینه است  از ایمپلنت برای بزرگ کردن سینه‌هایی  که بیش از حد نرمال کوچک هستند  استفاده می شود

 بزرگ کردن سینه با جراحی زیبایی سینه

 

دلیل افتادگی سینه‌ها چیست

در برخی از زنان پس اززایمان و شیردهی درسینه های آنها تغییراتی ایجاد می شود که این تغییرات باعث افتادگی سینه ها می شود همچنین  افزایش سن و تغییرات وزن از دیگر دلایل افتادگی سینه ها می باشد در حقیقت  سینه‌ها ی این افراد شکل اولیه خودشان را از دست می‌دهند و سینه های آنها  شل می شوند و سینه ازجای اصلی‌ خود که در برجسته‌ترین قسمت سینه است به سمت پایین کشیده می شود و شما می توانید با انجام جراحی زیبایی سینه این افتادگی را برطرف کنید.

درمان افتادگی سینه‌هابا جراحی زیبایی سینه

برای درمان افتادگی سینه های خود می توانید  از جراحی زیبایی سینه استفاده  کنید  همچنین شما می توانید علاوه بر جراحی زیبایی سینه با کشیدن پوست سینه خود سینه ها خوش فرم و زیبایی داشته باشید  با انجام این روش سینه‌های شل شده مجددا شکل گرفته و به سمت بالا  کشیده می شوند بدون اینکه در حجم کلی سینه  ها تغییری ایجاد شود .

 

چه افرادی می توانند جراحی زیبا یی سینه انجام دهند

افرادی که قصد دارند جراحی زیبایی سینه انجام دهند باید از لحاظ سلامتی در سلامت کامل باشند . زیرا جراحی زیبایی سینه برای افردی که مشکلاتی  قلبی ، کبدی ، کلیوی ، دارند می تواند عوارضی داشته باشد بهتر است این بیماران قبل از جراحی سینه با پزشک خود مشورت کنند در صورتی که پزشک صلاح ببیند می توانند این جراحی را انجام دهند .

 

کوچک کردن سینه با جراحی زیبایی سینه

یکی از کاربردهای جراحی سینه کاهش حجم سینه‌ها ودرحقیقت کوچک کردن سینه هایی که به هر دلیلی بیش از حد بزرگ به نظر می‌رسند.

 این حجم بزرگ  سینه در برخی  افراد باعث مشکلاتی مانند  درد کمر، شانه درد و یا گردن درد  می‌شود. شما با انجام جراحی زیبایی سینه می توانید وزن سینه‌ها ی خود را کاهش دهید وسینه هایی زیبا وخوش فرم داشته باشید.

 

کوچک کردن سینه با جراحی زیبایی سینه 

نحوه کوچک کردن سینه با جراحی زیبایی سینه

شما با انجام جراحی کوچک کردن سینه  می توانید چربی های اضافی را در این قسمت از بین ببرید به طور کلی عمل جراحی زیبایی سینه با استفاده از یکی از این سه روش انجام می شود :

برش وارونه T شکل از آرئول به سمت پایین و در امتداد چین سینه

برش که گرداگرد آرئول انجام می‌شود و سپس به سمت چین سینه امتداد می‌یابد.

برش آخر که به صورت  دایره‌ای ودر اطراف لبه آرئول ایجاد می‌شود.

پزشک هریک از این روشها را برحسب نوع بافت و نوع آناتومی بدن بیمار انتخاب می کند پس ازاینکه  هر یک از این برش ها ایجاد شد وبافت اضافی سینه برداشته شد وبافت باقی‌مانده، در مکان خود تغییرمی یابد . در نهایت، محل برش بسته می‌شود و بانداژ مخصوص بر روی آن قرار داده خواهد شد.

 

 

بزرگ کردن سینه با جراحی زیبایی سینه

برای بزرگ کردن سینه معمولا پزشکان  پروتزسینه ای را در پشت هر سینه برای افزایش حجم و بهبودی شکل سینه فرد قرار می دهند .

 

برش جراحی زیبایی سینه

 

روشی که  پزشک برای قرار دادن پروتز درون سینه استفاده می کند به آناتومی بدن بیمار و نظر جراح بستگی دارد و در هنگام ایجاد برش پزشک به گونه ای این برش را ایجاد می کند که اسکار آن تا حد ممکن قابل مشاهده نباشد. سپس پروتز به طور مستقیم در پشت بافت سینه و زیرعضله دیواره قفسه سینه، قرار داده می‌شود.

 

 

برای جراحی زیبایی سینه در حدود یک یا دو ساعت زمان لازم است . بعد از یک یا دو روز فردمی تواند برخیزد وراه برود  وبعد از یک هفته، به محل کار خود باز می‌گردد.

 

آمادگی ها ی لازم قبل از جراحی زیبایی سینه چیست

-قبل از جراحی سینه پزشک از شما می خواهد  آزمایشاتی را جهت تشخیص سلامت انجام دهید.

-قبل از جراحی در صورت مصرف دارو ممکن است از شما خواسته شود داروهای خاصی را قبل از جراحی زیبایی سینه  مصرف کنید یا نحوه مصرف داروهای خود را تغییر دهید.

-یک ماموگرافی پایه قبل از عمل و پس از جراحی سینه باید انجام دهید تا هر گونه تغییر دربافت سینه قابل تشخیص باشد.

-چندین هفته قبل از جراحی باید سیگار را کنار بگذارید.

-در صورت  مصرف آسپرین و بعضی از داروهای ضدالتهابی باید قبل از جراحی آنها را قطع کنید تاباعث خونریزی نشود.

 

تغذیه و جراحی زیبایی سینه

-بعد از جراحی سینه  با بدست آوردن هوشیاری کامل شما می توانید مایعات بیشتری بنوشید.

-بهترین رژیم  بعد از انجام جراحی سینه زیبایی رژیم غذایی شامل مایعات فراوان، غذای کم حجم و سبک است که برای فرد ایجاد نفخ نکند و مواد غذایی که مورد استفاده قرار می دهید باید حاوی پروتئین و ویتامین باشد.

 

-در صورتی که مشکل گوارشی دارید، پزشک خود را قبل از جراحی مطلع کنید  تا داروهای مناسبی برای  شما تجویز شود.

– بعد از جراحی باید ازمصرف غذاهای چرب تا حد ممکن خودداری کنید زیرا هضم این غذاها برای شما مشکلاتی ایجاد خواهد کرد.

-تا 48 ساعت بعد از جراحی می توانید از غذا هایی مانند سوپ، آب آناناس، آب پرتقال، آب کرفس و ویتامین ث مصرف کنید. و بعد از این مدت می توانید از رژیم غذایی معمولی استفاده کنید.

جراحی سینه زیبایی  چه تاثیری برابتلا زنان  به سرطان پستان دارد؟

در زمینه جراحی سینه  و رابطه آن با سرطان سینه پزشکان ومتخصصان مطالعات گسترده و فراوان در این زمینه  انجام داده اند وبیشتر  این مطالعات نشان می دهد رابطه ای بین سرطان پستان و عمل های جراحی زیبایی سینه زنان برای فرد وجود ندارد  وافرادی که قصد  انجام جراحی  سینه را دارند د می تواند با خیال راحت این عمل زیبایی را انجام دهند.

 

دوران نقاهت جراحی سینه

بعد از جراحی پلاستیک سینه از شما خواسته می شود در خانه  استراحت کنید و از فعالیت های سنگین تا مدتی اجتناب کنید.

در چند روز اول بهتر است برنامه خود را به خوابیدن؛ تماشای تلویزیون یا مطالعه در روز اول محدود کنید.  سینه شما  چند روز بعد از جراحی  درد خواهد داشت .در صورت تجوبز  پزشک  از دارو استفاده کنید.

 

– یک هفته بعداز جراحی می توانید فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید. . در ویزیت اول پس از جراحی پزشک بخیه ها را می کشد و محل برش ها را بررسی می کند. دستورالعمل فعالیت نیز داده می شود.

-بیشتر بیماران می توانند ورزش سبک را دو هفته بعد از جراحی انجام دهند و فعالیت سنگین 6-4 هفته بعد از جراحی آغاز می شود.

-سینه های شما دردو هفته اول متورم و اندکی کبود هستند. در این دوران باید از سینه بندی هایی که پزشک توصیه کرده استفاده کنید..

-در چند هفته اول سینه های شما ممکن است کمی شکل غیرعادی داشته باشند. با گذشت زمان متوجه می شوید که سینه هایتان شکل و ظاهر طبیعی به خود می گیرند.

 

 

 

عوارض جراحی سینه

بعد از انجام این جراحی، ممکن است تا چند ماه در ناحیه نوک سینه، احساس بی‌حسی کنید اما نگران نباشید. بی‌حسی نوک سینه، یکی از عوارض کوتاه مدت جراحی سینه و کوچک کردن سینه است و نشان دهنده وجود مشکلی در این ناحیه نیست.

همچنین به این نکته توجه کنیدکه اگر قصد دارید صاحب فرزند شوید و فرزندتان را تا مدتی با شیر خود تغذیه کنید، بهتر است انجام جراحی را به بعد از زایمان و شیردهی موکول کنید. انجام این جراحی، محدودیت سنی ندارد؛ اما در سنین بالاتر، بعضی از عوارض انجام جراحی سینه با شدت بیشتری سراغ بیماران می‌روند. به وجود آمدن عفونت در زخم‌ها و تاخیر در ترمیم آنها، از جمله عوارضی است که گروه وسیعی از زنان بالای 50 یا حتی 40 سال، بعد از انجام جراحی سینه، با آن درگیر می‌شوند.

هزینه عمل جراحی سینه

هزینه عمل جراحی سینه به عوامل مختلفی بستگی دارد که در اینجا به برخی از آنها اشاره شده است هرچه سایز سینه بزرگ‌تر باشد زمان بیشتری برای جراحی نیاز است پس طبیعتا هزینه‌ی آن بیشتر خواهد شد. نوع پروتز و ژل به کار رفته در عمل جراحی سینه هم از عوامل تاثیرگذار بر قیمت آن است. هزینه عمل جراحی سینه با توجه به عوامل مختلف قیمت متفاوتی دارد.

 

هزینه جراحی سینه بستگی به اندازه و سایز پستان دارد. هرچه پستان بزرگ‌تر باشد، عمل نیز سخت تر و طولانی تر خواهد بود و در نتیجه هزینه نیز بیشتر می‌شود. هزینه جراحی سینه به محلی که شما قرار است در آن عمل شوید نیز بستگی دارد . اگر شما در بیمارستان خصوصی درجه یک عمل شوید هزینه آن از مرکز جراحی محدود ، بیشتر می‌شود. اگر عمل جراحی زیبایی سینه شما نیاز به پروتز داشته باشد. هزینه پروتز نیز به آن اضافه خواهد شد.

 

بهترین جراح زیبایی سینه چه کسی است؟

پیدا کردن یک جراح خوب برای جراحی زیبایی سینه کار راحتی  نیست و در واقع یک مسئله حساس برای هر کسی است که قصد انجام این عمل را دارد. عمل زیبایی سینه باتوجه به حساسیت بافتی و قرار داشتن در معرض خطر سرطان، بسیار ظریف است و مهارت و تجربه زیاد پزشک را می‌طلبد. همچنین پزشک باید علاوه بر زیبایی، سلامتی عمومی فرد و میزان ریسک او را مد نظر قرار دهد.

تاثیر جراحی زیبایی سینه در بارداری و شیردهی

انجام جراحی زیبایی سینه مشکلی در شیردهی به وجود نمی اورد بایستی برش عمل جراحی زیر بغل و یا زیر پستان باشد. برش در دور هاله ی سینه عمل شیردهی را با مشکل مواجه خواهد کرد. همچنین پروتز گذاری برای بارداری مشکل خاصی در پی ندارد و می توان با خیال راحت باردار شد.

البته بهتر است این عمل جراحی را به بعد از بارداری موکول کنید. چرا که بعد از حاملگی بافت سینه دچار تغییراتی همچون بزرگی سینه و کشیده شدن پوست سینه می شود و با قطع شیردهی سینه جمع و کوچک خواهد شد. لذا توصیه بر این است که بعد از بارداری نسبت به جراحی زیبایی سینه اقدام کنید.

چه سنی برای جراحی زیبایی سینه مناسب می باشد؟

معمولاً برای انجام پروتز سینه وجراحی سینه محدوده سنی خاصی وجود ندارد و هر زمانی رشد سینه که همان بلوغ سینه است کامل شده باشد یعنی سن 18 سالگی به بعد، این عمل قابل انجام است. یک نکته بسیار مهم در مورد سن مناسب جراحی سینه این است که فرد حتماً باید به بلوغ جسمی و فکری رسیده باشد زیرا اگر بیمار به بلوغ جسمی نرسیده باشد بعداً با افزایش سایز سینه ممکن است که سینه او دچار تغییر فرم شود و حالت مناسب خود را از دست دهد.

دکتر رضا حسامی- فوق تخصص جراحی پلاستیک وزیبایی