جراحی زیبایی شکم

جراحی زیبایی شکم

جراحی زیبایی شکم از انواع جراحی زیبایی می باشد. کسانی که این گونه جراحی ها را می خواهند انجام دهند اقدامات زیادی برای کاهش وزن انجام داده اند که این اقدامات باعث افتادگی و شل شدن بافت‌های شکم در این افراد شده است.

 

و همچنین زنانی که به دلیل بارداری مشکلاتی مانند افتادگی شکم پیدا کرده اند جراحی زیبایی شکم را انجام می دهند.

جراحی زیبایی شکم

 

در برخی افراد چاقی و افتادگی شکم  دلیل ژنتیکی دارد که همه این موارد باعث شده است فرد اقدام به جراحی زیبایی شکم کند.

 

معمولاً این جراحی به چند دسته تقسیم می‌شود وانواع مختلفی دارد.انجام جراحی زیبایی شکم بین ۱ الی ۵ ساعت زمان لازم است که این زمان بسته به وسعت جراحی متفاوت است در صورتی که وسعت این جراحی کم باشد جراحی زیبایی شکم درحدود  ۱ الی ۲ ساعت بیشتر زمان لازم ندارد .

 

 

کاندیدای مناسب جراحی زیبایی شکم

به طور کلی می توان گفت که جراحی زیبا یی شکم  برای کسانی منسب است که در ناحیه شکم  خود چربی اضافه دارند  و شکمشان آویزان و افتاده است .

پس این جراحی در بیشتر افراد تنها به دلیل اضافه وزن انجام نمی شود وعلاوه بر چاقی افرادی که در این ناحیه افتادگی شکم دارند گزینه مناسبی برای این کار هستند.

کسانی که به دلیل بارداری‌ متعددی و یا به دلیل افزایش سن پوست آنها خاصیت ارتجاعی خود را ازدست‌ داده اند و افرادی که به دلیل بزرگی شکم اعتماد به‌ نفسشان کاهش یافته است  گزینه مناسبی برای انجام جراحی زیبایی  شکم هستندالبته نباید از جراحی زیبایی شکم انتظارات غیرواقع بینیانه داشته باشید.

افراد مناسب جراحی زیبایی شکم

چه کسانی نمی توانند جراحی زیبایی شکم انجام دهند

کسانی که می‌خواهند جراحی شکم انجام دهند باید در سلامت کامل باشند و افرادی که  بیماری قلبی، دیابت یا آسم  دارند گزینه مناسبی برای این جراحی نیستند زیرا اینگونه بیماریها خطرجراحی زیبای شکم را افزایش می دهند .

همچنین درصورتی که افراد دچار نوسان وزن باشند گزینه مناسبی برای انجام جراحی شکم نمی باشند زیرا برای انجام این جراحی افراد باید وزن ثابتی داشته باشند

 

انتخاب جراح زیبایی شکم

 

اگر شما قصد دارید جراحی  شکم  انجام دهید باید قبل ازهر اقدامی یک جراح با تجربه و ماهررا که در این زمینه تخصص لازم را دارد را انتخاب کنید. برای این کار شما باید تحقیقات لازم را انجام دهید ویک جراح مناسب  برای این جراحی پیدا کنید

قبل از انجام جراحی شکم  جلسه مشاوره‌ای با پزشک خود داشته باشید و از او بخواهید درباره نحوه انجام جراحی شکم و معایب و مزایا و خطراتی این جراحی که ممکن است برای شما داشته باشد اطلاعات لازم را کسب کنید .

 

انتخاب جراح زیبایی شکم

همچنین  شما می توانید با مراجعه به مطب با مراجعه کنندگان قبلی نیز صحبت کنید و نتیجه جراحی زیبایی شکم  آنها را مشاهده کنید .اما در نهایت شما باید  تصمیم نهایی را برای این جراحی بگیرید

اقدامات لازم برای انجام جراحی زیبایی شکم

در جلسه مشاوره جراح سؤالاتی در مورد سلامتی جسمی و روحی  از شما بپرسد  می شود و اگردارو مصرف می‌کنید و سابقه بیماری دارید باید در این جلسه پزشک خود رامطلع کنید.همچنین در صورتی که  مصرف سیگار ،الکل و مواد مخدر دارید با پزشک خود در میان بگذارید.

در صورتی که شما شرایط لازم را برای جراحی شکم داشته باشید  پزشک معاینات و آزمایش‌ها و عکس‌های مورد نیاز را برای سلامتی شما تجویزمی کند تا برای جراحی شکم  آماده شوید وشما قبل از جراحی باید این آمازیشات را انجام دهید.

قبل ازعمل در صورتی که داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپیرین  مصرف می کنید باید قبل ازعمل آن را قطع کنید  در صورتی که سیگار و مواد الکی مصرف می کنید باید چند هفته قبل از جراحی از مصرف آن خوداری کنید.

 

جراحی زیبای شکم چگونه انجام می شود

در مرحله اول شخص تحت  بیهوشی عمومی قرارمی گیرد بعد از اینکه فرد بی‌هوش شد جراح یک برش به وسعت ناحیه مفصل ران تا لگن درست بالای ناحیه زهار ایجاد می‌کند جراح برش دیگری در نزدیکی ناف و اطراف آن برای تخلیه چربی و برداشتن پوست اضافی بالای ناحیه شکم ایجاد می‌کند .

جراح  برای خارج کردن  چربی‌های اضافه شکم از ساکشن استفاده می‌کند .در این جراحی پوست شکم  شما کشیده می شود و در نهایت محل جراحی پانسمان می‌شود.

در صورتی که شما نیاز به جراحی جزئی شکم داشته باشید برای این جراحی ،جراح یک برش کوچک برروی پوست شما ایجاد می کند و پوست و چربی اضافه را تخلیه می کند سپس پوست پایین شکم را می‌کشند و بخیه می کنند

اگر جراحی شکم  در حد وسیعی باشد این جراحی در حدود ۵ ساعت زمان لازم دارد ،و در این جراحی پزشک با ایجاد  برشهای عمودی و افقی چربی اضافه را تخلیه می کند این جراحی باعث می شود شکم  شما تا حد زیادی تخت شود .

 

مراقبت های لازم  بعد از جراحی زیبایی شکم

پس از جراحی شکم شما نیاز دارید برای چند هفته استراحت کنید تا فرد به بهبودی کامل برسد.در این مدت در صورتی که پزشک برای شما دارو تجویز کرده است آنها را به طور مرتب استفاده کنید در این مدت توصیه های پزشک خود را به در ستی انجام دهید  تا از نتایج جراحی رضایت کامل داشته باشید .

درچند روز اول پس از جراحی شکم از مسکن‌ ها و ضد دردها استفاده کنید تا درد شما کاهش یابد .پس از جراحی استراحت مطلق نداشته باشید چون استراحت مطلق باعث می شود خون در پاها لخته می شود بنابراین می توانید در این مدت  فعالیت‌های سبک روزانه خود را انجام دهید.

بیمار می‌تواند برای بهبودی سریع‌تر جای زخم در شکم ، از میوه هایی آناناس استفاده کند و مصرف میوه ،ماهی و میگو را در این مدت بیشتر کند تا هر چه سریعتر بهبود یابد.

 

 

 

هزینه جراحی شکم زیبایی

هزینه جراحی  شکم جهت زیبایی  در نقاط مختلف متفاوت است و هزینه جراحی  شکم  حتی  از کشوری به کشور دیگر و از شهری به شهر دیگر متفاوت  می باشد .هزینه جراحی شکم زیبایی مانند دیگر جراحی های زیبایی به عوامل مختلفی بستگی دارد .

این عوامل شامل سن بیمار ،وزن بیمار،وضعیت  جسمانی فرد ،تجهیزات جراحی ، دستمزد جراح، بی‌هوشی و داروهای مصرفی ازجمله  مواردی هستند که برهزینه این جراحی تاثیر گذاراست . بنابراین برای تعیین دقیق هزینه جراحی با پزشک خود مشورت کنید.

جراحی زیبایی شکم بعد از زایمان

زنان بعد از بارداری و زایمان دچار  تغییراتی در بدن خود  می‌شوند . این تغییرات باعث می‌شوند تا تناسب‌اندام افراد در دوران بارداری که فضای شکم بزرگ می‌شود و بعد از زایمان و با کاهش وزن شکم‌شل و افتاده می‌شود . این تغییرات نه‌تنها تناسب‌اندام فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد بلکه باعث تضعیف روحیه و اعتمادبه‌نفس فرد می‌شود . با انجام جراحی شکم  می‌توانید این مشکل را برطرف کنید.

 

زمان مناسب برای انجام جراحی زیبایی شکم بعد از زایمان

شاید برای  بیشتر افراد  این سؤال پیش آید که یک فرد می‌تواند هم‌زمان با زایمان سزارین عمل زیبایی شکم را انجام داد ؟ انجام این جراحی زیبایی شکم همراه با زایمان سزارین برای فرد توصیه نمی‌شود.

زیرا در دوران بارداری اندام‌های لگن و رحم بزرگ‌تر می شود  و زمان لازم است تا اندام‌ها به شکل اصلی بازگردد.در ضمن هرجراح در رشته خود تخصص دارد .زایمان توسط پزشک متخصص زنان انجام می‌شود و جراحی زیبایی شکم نوعی عمل زیبایی است که توسط جراح زیبایی انجام می‌شود.

به همین جهت برای هر جراحی باید به پزشک متخصصی که در آن رشته دانش و تجربه کافی دارد مراجعه کند. و درنهایت جراحان توصیه می‌کنند بعد از گذشت یک سال از زایمان فرد می‌تواند جراحی زیبایی شکم را انجام دهد.

چهار روش جراحی زیبایی شکم چیست

-ابدومینوپلاستی یا جراحی پلاستیک شکم  در این نوع از جراحی زیبایی برشی درشکم  فرد صورت می‌گیرد . درروش  ابدومینوپلاستی که برش و بخیه در حین جراحی صورت می‌گیرد .روشی برای برداشتن چریی ها اضافه‌ی شکم می‌باشد که شکم‌های شل و آویزان کاندیدای خوبی  برای این جراحی می‌باشند .

-جراحی زیبایی لیپولیزر که در این نوع روش جراحی  زیبایی چربی زیرپوستی با استفاده از لیزرچربی های اضافه شکم  خارج می‌شود.

– جراحی شکم با لیپوماتیک در این روش با کمک دستگاه لیپوماتیک جراح چربی های اضاف را از بدن خارج می کند. درروش لیپوماتیک با استفاده از یک میله چربی‌های شکم خارج می‌کنند که در این روش چربی‌های تخلیه‌شده را می‌توانند به اندام‌های دیگر بدن منتقل کنند البته این نکته قابل‌ذکر است که در این روش نیاز به برش ندارد .

-در جراحی  شکم  می‌تواند از ترکیب چند روش بالا نیز استفاده کرد.

جراحی  شکم که برای از بین بردن چربی‌های زائد و صاف کردن شکم می‌باشد . شکم و پهلو ازجمله اعضای مهمی می‌باشد که در زیبایی تناسب‌اندام افراد بسیارموثر می‌باشد . رژیم‌های سخت غذایی ،  انجام ورزش‌هایی که برای لاغر کردن شکم مناسب است نه‌تنها برای فرد مشکل می‌باشد بلکه نیاز به زمان طولانی و مداوم دارد و در صورت توقف کردن ورزش‌ها آن‌ها چربی‌ها را به حالت اولیه بازمی‌گرداند.

جراحی شکم نه‌تنها باعث از بین رفتن چربی شکم در یک جلسه می‌شود بلکه درصورتی‌که فرد مراقبت‌های لازم را انجام دهد چربی به شکم بازنمی گردد.

ضرورت انتخاب بهترین پزشک جراحی شکم

بعداز انجام جراحی افراد انتظار بهترین نتیجه را از جراحی  شکم دارند به همین دلیل است که ریسک این جراحی زیبایی را به جان می خرند و برای انجام آن زمان و هزینه نسبتاً زیادی را صرف می کنند.

اما قبل از انجام جراحی به این نکته توجه داشته باشید که مهم ترین عامل در دستیابی به بهترین نتیجه از جراحی شکم ، انتخاب بهترین پزشک می باشد به همین دلیل باید در انتخاب یک پزشک خوب بسیار دقت کرده و عجله نکنند.

 

 

جراحی شکم برای چه افرادی ممنوع است

افراد چاق و دارای چربی های انباشته شده و آویزان، همواره به دنبال کوچک شدن شکم  هستند. امروزه با پیشرت علم و تکنولوژی شرایطی فراهم شده است که می توانندبا انجام برخی از جراحی ها به خواسته خود برسند. در این بین برخی از افراد هستند که خواهان لاغری هستند ولیکن شرایط آنها از نظر متخصص زیبایی برای جراحی شکم مناسب نیست.
در این قسمت برخی از این افراد را نام می بریم تا چنانچه شما نیز این شرایط را داشتید، بدانید که توانایی انجام جراحی زیبایی را ندارید.

 1. خانم هایی که احتمال بارداری در آینده را داشته باشند.
 2. افراد چاق با وزن بسیار زیاد.
 3. کسانی که پوستشان حساس و کلاژن ساز است و با جای بخیه مشکل خواهند داشت.
 4. افرادی که بیماری هایی دارند که جراحی شکم سلامتی آنان را به خطر خواهد انداخت.

 

جراحی زیبایی شکم

عوارض عمل جراحی شکم

همان گونه که می دانید هر عمل جراحی دارای یک سری عوارضی است که احتمال بروز آن بعد از جراحی وجود دارد .به طور کلی  در جلسه مشاوره با جراح پلاستیک پس از بررسی های دقیق روی بیمار، پزشک شما از عوارض احتمالی بعداز جراحی باشما صحبت می کند  تا پس از جراحی اگر یکی از آنها پیش آمد نگرانی خاصی پیش نیاید. بسته به مقدار چربی و سنگین بودن جراحی زیبایی شکم، درصد احتمال بروز عوارض نیز بیشتر می شود. از برجسته ترین عوارض احتمالی عمل شکم می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

 • احساس درد چند هفته الی 2و3 ماه بعد از عمل
 • احساس خستگی و ضعف عمومی
 • محل برش (اسکار) و بخیه روی پوست
 • خونریزی و یا هماتوم (تجمع خون)
 • عفونت
 • تجمع مایع
 • لخته شدن خون
 • ایجاد لخته و آمبولی
 • ترمیم نادرست و باز ماندن زخم

تمامی این عوارض احتمالی بوده و می توان با رعایت تمامی نکاتی که پزشک معالج به بیمار می گوید، از آنها جلوگیری کرد، با این وجود چنانچه عوارض بالا برای بیمار اتفاق بیافتد، با پیگیری به هنگام به راحتی قابل درمان هستند، ولیکن اگر پشت گوش بیاندازید ممکن است کار شما به بستری شدن و جراحی مجدد کشیده شود.

چطور اسکار جراحی زیبایی شکم را حداقل کنیم؟

راه هایی وجود دارد که کمک می‌کند، اسکار جراحی زیبایی ابدومینوپلاستی شما کمتر دیده شود. اما به خاطر داشته هدف هر چیزی که شما انجام می‌دهید، برای از بین بردن آن نیست بلکه برای حداقل کردن خلا هر اسکار است.

 1. دستورالعمل‌های مراقبت از زخم و بهداشت آن را همانطور که پزشک شما می‌گوید، انجام دهید.
 2. اگر شک به عفونت زخم کردید، سریعا به پزشک خود مراجعه کنید. زیرا عفونت اسکار را بد‌تر می‌کند. علائم عفونت قرمزی، ترشح چرکی، تب و لرز و تورم است.
 3. پماد‌های موضعی را در وقت درست شروع کنید. در یک هفته اول می‌توان ویتامین E استفاده کرد و بعد از آن از پماد‌های سیلیکونی استفاده کنید.
 4. شما می‌توانید مرطوب کننده‌های دور زخم را بعد از عمل شروع کنید.
 5. از تابش نور خورشید روی اسکار جلوگیری کنید. زیرا باعث تیره‌تر شدن و ضخیم‌تر شدن اسکار جراحی زیبایی شکم می‌شود. بهتر است روی اسکار ها با لباس پوشیده شود تا از کرم ضد آفتاب استفاده شود.
 6. استفاده از محصولات و لباس‌های تحریک کننده پوستی جلوگیری کنید. هر تحریک اسکار جراحی زیبایی شکم آن را بدتر می‌کند.

آیا جراحی زیبایی شکم درد دارد؟

جراحی زیبایی شکم  با بیهو شی انجام می گیرد که قاعدتا بیمار در حین جراحی چیزی را متوجه نشده و دردی را احساس نمی کند اما بعد از جراحی به دلیل برش ها و دیگر تغییرات درد به سراغ شما خواهد آمد که با مسکن ها و آرام بخش ها می تواند آنها را کنترل کند و یکی از بهترین راه حل ها هم استراحت کافی برای از بین رفتن دردهاست.

مهم ترین نکات درباره جراحی زیبایی شکم

-اگر احساس می کنید برآمدگی شکم شما اعتماد به نفستان را کاهش داده است و بر روی اعتماد به نفس شما تاثیر گذاشته است، جراحی زیبایی شکم را انجام دهید.

-در صورتی که تغییرات زیاد وزنی داشته اید، مانند کاهش بیش از اندازه یا پس از زایمان، جراحی زیبایی شکم را می توانید انجام دهید.

 

-اگر افتادگی شدید پوست شکم دارید، که با انجام فعالیت های ورزشی و یا رعایت رژیم غذایی مناسب نمی توانید آن را از بین ببرید، بهتر است با جراحی زیبایی شکم به درمان آن بپردازید.

-این جراحی برای اشخاصی که از برآمدگی شکم خود ناراضی هستند بسیار مناسب است. در حقیقت بسیاری از افراد فکر می کنند صرف انجام چربی کشی یا لیپوماتیک برای بهبود حالت شکم کافی است. در حالی که در بیش تر موارد باید این جراحی یا همراه با ابدومینوپلاستی و یا پیش از آن انجام شود تا بتوان در مرحله اول چربی ها را بیرون کشید و در مرحله دوم به حالت ظاهری پوست این بخش کمک کرد.

 

کدام روش جراحی زیبایی شکم برای من مناسب است ؟

بهتر است یک جلسه برای مشاوره مراجعه نمایید و سپس بعد از معاینه و بررسی میزان جربی انباشته شده   یکی از روش های جراحی زیبایی شکم را انتخاب کنید.

همان گونه که گفته شد لازم است بیماران قبل از تصمیم به انجام جراحی شکم، نسبت به انتخاب جراح پلاستیک ماهر و با تجربه در این زمینه اقدام کنند. در طول جلسات مشاوره، پزشک به بررسی مواردی از قبیل سلامت جسمانی بیمار و میزان چربی و پوست اضافی در ناحیه شکم می پردازد و بهترین روش و تکنیک را برای بیمار خود در نظر خواهد گرفت.

مزایای عمل جراحی زیبایی شکم

دراین  جراحی ، شکمی که آویزان و دارای مقدار بسیار زیادی چربی است، تخت و صاف شده و حالت بسیار ایده آلی پیدا می کند. عمل جراحی لاغری شکم مزایایی دارد که علاوه بر زیبایی بخشیدن به ظاهر بیماران، می تواند تاثیرات  مثبت دیگری نیاز داشته باشد و در کل باعث بهبود متابولیسم درونی بدن بیمار می شود. از مهمترین مزایای عمل زیبایی شکم می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

-وزن کم شده راحت تر قابل نگهداری است.

-شرایط و وضعیت ستون فقرات را بهبود می بخشد.

-فتق را برطرف می کند.

-قدرت بدنی برای تحمل ورزش افزایش پیدا می کند.

 

بهتر است قبل از هر گونه اقدام برای انجام جراحی زیبایی شکم ابتدا به بهترین دکتر جراح زیبایی شکم  مراجعه کرده و تمام خواسته ها و نیازهای خود را با پزشک خود درمیان بگذارید.

 

دکتر رضا حسامی – فوق تخصص جراحی پلاستیک وزیبایی