جراحی زیبایی صورت

جراحی زیبایی صورت

جراحی زیبایی صورت به منظور اصلاح ناهنجاری های فیزیکی که در اثر بیماری، آسیب و نقایص مادرزادی ایجاد شده اند، به کار می رود. امروزه، تعداد زیادی از مردان و زنان جراحی زیبایی صورت را برای بهبود ظاهر خود و کاهش نشانه های افزایش سن انتخاب می کنند.

 

 

 

جراحی زیبایی صورت

 

 

هر ساله تعداد زیادی از افراد برای جراحی بینی، جراحی پلک، پروتز چانه و گونه برای زیبایی صورت  به مطب جراحان مختلف مراجعه می کنند. در این مقاله در مورد تعدادی از محبوب ترین جراحی های زیبایی صورت توضیح می دهیم و اطلاعات مختصری راجع به هر کدام ار آنها ارائه می دهیم

 

جراحی بینی از محبوب ترین جراحی زیبایی صورت

 

جراحی بینی یا رینوپلاستی جزء یکی از محبوب ترین جراحی های صورت محسوب می شود. یک جراح متخصص و با تجربه می تواند بینی های بزرگ و پهن را که روی آن قوز دارد یا کج شده است و به طور طبیعی یا در اثر یک آسیب از مرکز خارج شده است، به خوبی اصلاح کند.

 

 

 

جراحی پلک

جراحی پلک، که در اصطلاح همان بلفاروپلاستی نیز نامیده می شود می تواند کمکی برای انواع نگرانی ها باشد. از افتادگی پلک بالا گرفته تا پف زیر چشم. در این جراحی پوست و چربی های اضافه برای ایجاد پلک های صاف تر و تنگ تر حذف می شود. برای کاهش پف چشم و کیسه های زیرچشم می توانید چربی را از یک نقطه به نقطه ی دیگر انتقال داد. فرآیند بهبود حدودا یک هفته طول می کشد، و جای بخیه نیز خیلی به چشم نمی آید.

جراحی صورت

جراحی لیفت صورت

لیفت صورت می توانید یک صورت صاف تر و جوان تر داشته باشید. این جراحی از کنار گوش آغاز می شود و جراح در طول این فرآیند پوست های اضافه را حذف می کند و برای اینکه بتواند صورت بیماررا سفت تر کند روی لایه های عمیق تر و ماهیچه های زیر پوست کار می کند. امروزه لیفت صورت دیگر جزو ۵ جراحی پر طرفدار محسوب نمی شود. چون در حال حاضر گزینه های آسان تری مانند فیلر های تزریقی، بوتاکس، سفت کردن یا درمان به وسیله ی لیزر جای آن را گرفته است.

 

تزریق بوتاکس

 

تزریق توکسین بوتولینوم یا بوتاکس که همان سم تولید شده توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم است، این ماده برای درمان چین و چروک صورت استفاده می شود.

 

با تزریق این سم سیگنال های عصب به عضلات مسدود می شود. بنابراین عضله ای که به آن تزریق انجام شده است دیگر نمی تواند آن طور که قبلا سفت می شد، محکم شود. این امر منجر به شل شدن ماهیچه ها می شود.

 

این روش برای درمان خطوط خفیف در پیشانی، خطوط پنجه کلاغی در گوشه های چشم یا خطوط اطراف چشم و هیپریدروئید زیر بغل و یا افزایش تعریق بیش از حد زیر بغل استفاده می شود. به غیر از “بوتاکس”، چندین نام تجاری دیگر از سم بوتولینوم نیز اکنون در دسترس هستند.

 

تزریق چربی

 

تزریق چربی و پیوند چربی در جراحی زیبایی کاربرد گسترده ای دارند.در این روش چربی های خود بیمار از یک قسمت از بدن با استفاده از لیپوساکشن جمع آوری می شود و به مناطق مورد نیاز برای افزایش حجم اندام تزریق می شود. این روش معمولا برای صورت، از جمله لب ها، دست ها و فرو رفتگی های پوستی استفاده می شود.

 

نتایج حاصل ازاین روش به طور کلی ایمن و طولانی مدت است و می تواند با کم شدن حجم چربی ناخواسته درمناطق دیگر بدن منافع دو جانبه داشته باشد. چربی برداشته شده در این روش، شسته شده و تمیز می شود و سپس با سوزن مخصوص طراحی شده به دقت تزریق می شود. گاهی اوقات این روش باید برای چندین بار تکرار شود.

 

لیفت گردن

لیفت گردن  جراحی است  که به اصلاح نشانه های واضح افزایش سن در ناحیه ی فک و گردن می پردازد. این جراحی به بهبود موارد زیر می پردازد:

– چربی و پوست اضافه در پایین صورت
– تجمع چربی اضافی در زیر چانه
– پوست شل شده گردن
– چسبندگی عضلات در گردن که شکل نا متناسبی را به وجود می آورد.

به طور کلی از دست دادن تناسب صورت و گردن می تواند به دلایل مختلفی صورت گیرد که شامل وراثت، نیروی جاذبه، شرایط محیطی و استرس می باشد. در صورتی که بخش صورت مشکلی ندارد و از تناسب خوبی برخوردار است، نیازی به لیفت صورت نمی باشد و می توان تنها از لیفت گردن بهره برد.

لیفت پیشانی

لیفت پیشانی یک روش جراحی زیبایی صورت برای اصلاح پوست افتاده پیشانی، ابروها و پلک بالایی می باشد. با لیفت پیشانی می توان بچین و چروک های پیشانی و خط اخم  را بهبود بخشید. در لیفت پیشانی با برداشتن و تغییر در شکل ماهیچه ها و پوست می توان به کاهش نشانه های افزایش سن مانند افتادگی ابروها، افتادگی چشم ها و خط اخم و خطوط پیشانی پرداخت. این جراحی می تواند همراه با دیگر جراحی ها انجام گیرد.

 

عمل جراحی بالا کشیدن ابرو

عمل جراحی بالا کشیدن ابرو اغلب در افرادی که مایل به جوانسازی چهره، به ویژه در اطراف چشمان خود هستند، انجام می شود. همان گونه که می دانید با افزایش سن پوست صورت شروع به از دست دادن کشش می نماید و چین و چروک در اطراف چشم، دهان و فک نمایان می گردد. جراحی بالا کشیدن ابرو می تواند با رفع افتادگی ابرو، چین و چروک پلک را نیز کاهش دهد و به سفت شدن پوست آن کمک نماید.

جراحی زیبایی بالا کشیدن ابرو معمولا برای افراد میانسال و بالاتر که به دلیل افزایش سن دچار افتادگی ابرو شده اند توصیه می شود. در بسیاری از موارد این جراحی به طور همزمان با جراحی پلک انجام می شود تا اثربخشی آن در چشم مشخص باشد. انواع روش‌ های بالا کشیدن ابرو عبارتند از تزریق بوتاکس، استفاده از لیزر، هایفوتراپی، لیفت با نخ و لیفت با جراحی.

 

 

نکاتی درباره جراحی زیبایی صورت

 

افرادی که در حال بررسی جراحی زیبایی هستند باید قبل از انتخاب گزینه ها پیش روی دقت و توجه لازم را داشته باشند. نکاتی که باید هنگام انتخاب مد نظر قرار دهید عبارتند از:

-یک جراح معتبر را انتخاب کرده و شهرت آن را در انجام عمل جراحی بسنجید.

-پس از کسب نظر جراح، تصمیم خود را بگیرید و سعی کنید از تصمیمتان که مبتنی بر نظر متخصص است منصرف نشوید.

-اطلاعات کامل را در مورد روش جراحی که قرار است انجام دهید به دست آورید و تمام پیشینه ها، مزایا و منافع آن را مد نظر قرار دهید.

-از خطرات و محدودیت ها عملتان آگاه باشید. و سعی کنید از این که آیا این روش در طی 6 ماه آینده نیاز به تجدید دارد یا خیر نیز اطلاع کسب کنید.

 

جراحی صورت

 

 

-برای جراحی زیبایی زمان مناسب را انتخاب کنید. به عنوان مثال، سعی کنید پس از رویداد استرس زا، مانند تغییر شغل، این عمل را انجام ندهید.

-هرگز تحت تاثیر دیگران اقدام به انجام عمل جراحی زیبایی نکنید.

-بعد از جراحی زیاد سفر نکنید و یا اگر سفر ضروری در پیش دارید، اطمینان حاصل کنید که همه تمهیدات لازم را برای مراقبت از خود انجام داده اید. ضمن این که باید سفرتان بعد از جراحی توسط پزشک تایید شود.

-ذهن خود را برای پذیرش تغییرات ایجاد شده پس از عمل آماده کنید.

 

 

 

 

 

نتایج جراحی  زیبایی صورت

جراحی زیبایی صورت ممکن است ویژگی های موجود را اصلاح یا تقویت کند اما صورت یا زندگی جدید به بیمار نمی دهد. میزان تغییراتی که با جراحی زیبایی صورت حاصل می شوند به خود فرد و روش جراحی انتخابی او بستگی دارد.

سن، وضعیت سلامتی، بافت پوستی، ساختار استخوانی، ظرفیت بهبودی و عادات فردی مانند سیگار کشیدن یا مصرف الکل همه فاکتورهایی هستند که نتایج جراحی زیبایی صورت را تغییر می دهند.

 

هزینه جراحی زیبایی صورت

افراد بسیاری بر مبنی هزینه جراحی زیبایی صورت اقدام به این نوع جراحی می کنند و هزینه و قیمت جراحی پلاستیک صورت برای آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

 

 

نکته ای که وجود دارد این است که هزینه جراحی زیبایی صورت در مرحله اول به محل انجام جراحی وشرایط بیمار بستگی دارد.مسلما هزینه جراحی زیبایی صورت در ناحیه پلک متفاوت تر از هزینه جراحی بینی می باشد. همچنین میزان تخصص و مهارت جراح خوب برای زیبایی صورت در تعیین هزینه از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

معایب جراحی زیبایی

در اغلب موارد جراحی پلاستیک تحت پوشش برنامه های بیمه درمانی قرار نمی گیرد و هزینه ها بسته به روش انجام شده متفاوت هستند. با توجه به هزینه های مداخله، شما همچنین باید هزینه های بهبودی، مراقبت های بعد از عمل و جراحی های ترمیمی را که ممکن است مورد نیاز باشند را نیز اضافه کنید. که می توان گفت هزینه جراحی زیبایی صورت نسبتا بالا است.

 

تورم و کبودی عوارض بعد از عمل جراحی پلاستیک هستند، و تا زمانیکه بافت ها در معرض آسیب قرار دارند و به خوبی درمان نشوند، باقی می مانند. اگر تورم و کبودی حاصل از عمل جراحی به مدت طولانی باقی بماند جای نگرانی نیست و به خودی خود برطرف می شود.

 

فواید و مزایا صورت

یکی از فوائد اصلی جراحی های زیبایی صورت ، ایجاد اعتماد به نفس در افراد است، و صورت یکی ازمهمترین نقاط بدن محسوب می شود . به طور کلی افزایش سن  , استرس  زندگی  نور خورشید و عوامل دیگر باعث شل شدن عضلات صورت وافزایش چین وچروک صورت می شوند.

 


به طور معمول صورت را می توان   با سایر اعمال زیبایی صورت مثل لیفتینگ گردن ، بلفاروپلاستی ، لیفتینگ ابرو وپیشانی، بطور همزمان انجام داد .

 

سئوالی که اغلب متقاضیان می پرسند این است که نتیجه این عمل های جراحی چقدر دوام دارد در این باره می توان گفت که  با این عمل چهره شما جوانتر ازافراد هم سن خودتان میشود، اما افزایش سن  تاثیر خود را بر روی چهره شما خواهد گذاشت. این عمل نمی تواند از این اثر گذاری جلوگیری کند اما باگذشت زمان باز هم شما به نسبت جوانتر خواهید شد.

مهمترین ویژگی های جراح زیبایی صورت 

جراحی های زیبایی صورت به دلیل حساسیت  باید حتما باید توسط یک فرد متخصص انجام شود. پزشکان فوق تخصص جراحی زیبایی که از تجربه و مهارت بالایی برخوردار هستند، افرادی مناسب برای انجام جراحی صورت  به شمار می روند. علاوه بر آن شناخت اجزای  صورت نیز یکی دیگر از ویژگی هایی است که لازم است پزشک زیبایی در مورد آن مهارت داشته باشد. تا بعد از عمل رضایت بیمار را به دست آورد.

از جمله دیگر ویژگی های یک جراح خوب برای انجام عمل زیبایی ، دسترسی آسان به ایشان است. تا در زمانی کوتاه بهترین عمل زیبایی را به صورت حرفه ای بر روی فرد انجام داده و نتیجه مناسب را به دست آورد.

نتیجه جراحی چه مدت دوام دارد؟

جراحی پلاستیک صورت و گردن با  افزایش سن داوم خود را از دست می دهد زودترین زمانی که شما نیاز به عمل بعدی خواهید داشت بستگی به جنس پوست شما  دارد.معمولا لیفت صورت و گردن که برای اصلاح شلی و افتادگی ناحیه فک و صورت و شلی پوست گردن انجام می شود. ممکن است ۵ تا ۸ سال بعد نیاز به عمل مجدد داشته باشد.

بهترین کاندید برای جراحی زیبایی

 برای مشخص کردن کاندید های مناسب برای عمل های زیبایی اولین گام داشتن جلسه مشاوره با یک  متخصص می باشد.

در طی این جلسات پزشک متخصص با بررسیعوامل گوناگون همچون وضعیت جسمانی و روانی، سن فرد متقاضی، موقعیت اجتماعی و خانوادگی او، به این تشخیص می رسد که می تواند گزینه مناسبی برای عمل زیبایی باشد یا خیر.

 

دکتر رضا حسامی