جراحی زیبایی پلک

جراحی زیبایی پلک

جراحی زیبایی پلک بیشتر برای درمان پوست های شل، آویزان و اضافی چشم انجام می شود که بعد از انجام جراحی زیبایی فرد بهتر می شود و ظاهر بهتری به چشم های اومی دهد.

 

 

جراحی زیبایی پلک

 

 

این عمل همچنین چین و چروک های خفیف دور چشم را نیزبرای بهبود ظاهر شما اصلاح می کند. در جراحی زیبایی چشم، پوست شل چشم ها و هر گونه توده چربی اضافی با استفاده از برش های کوچک توسط جراح برداشته می شوند.

در جراحی زیبایی چشم با اصلاح افتادگی پلک و رفع چین و چروک اطراف آن، نواحی دور چشم جوانسازی می شود و چهره فرد جوان تر شده و همچنین مشکلات عملکردی آن نیز برطرف می شود.

 

 

جراحی زیبایی پلک فوقانی

جراحی  پلک فوقانی برای برطرف کردن پف چشم و شلی پوست پزشک شما  برشی در خط چین پشت پلک ایجاد می شود به گونه ای  که بعد از مدتی محو خواهد شد.

البته برخی از افراد به حدی افتادگی پلکشان زیاد است که موجب محدود شدن دید جانبی فرد خواهد شد این اشخاص می توانند با انجام عمل بلفاروپلاستی پلک فوقانی باعث بهبود وضعیت پلک های خود و دید خود زا نیز بهبود ببخشند.

جراحی زیبایی پلک تحتانی

جراحی پلک تحتانی با پلک فوقانی متفاوت است . زمانی که پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد قادر به نگهداری از بافت چربی زیرعضله خود نخواهد بود در نتیجه چربی از زیرعضله پلک وارد پوست زیرین پلک خواهد شد که در نهایت پلک حالت پف آلودی خواهد گرفت.

به منظور برداشتن پوست اضافه و تنظیم کردن بافت چربی پلک تحتانی پزشک شما برشی خیلی باریک در زیر خط مژه شما  ایجاد خواهد شد که اصلا قابل مشاهده نخواهد بود.

جراحی  پلک برای بیشتر افراد  دارای نتایج مطلوب و مورد رضایت است و تاثیر بسزایی در موقعیت پلک و جوانتر نشان دادن چهره فرد خواهد داشت.

 

 

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک

– طور کلی بروز تورم و کبودی بعد از جراحی پلک ، امری عادی و طبیعی است و این تورم برای بیشتر بیماران رخ می دهد اما میزان آن متفاوت است ؛ بیماران می توانند جهت کاهش تورم و کبودی از کمپرس یخ استفاده .

-بیمارانی که جراحی  پلک انجام داده اند ، باید در دوره نقاهت جراحی پلک از خوابیدن بر روی شکم و پهلو خودداری کنند  و جهت جلوگیری از وارد شدن فشار به چشم ها به پشت و طاق باز بخوابند.

-همچنین این نکته را بدانید که مصرف برخی از داروها سبب بروز اخلال در انعقاد خون شما خواهد شد ، به همین علت بیماران باید تا مدتی جهت جلوگیری از خونریزی از مصرف از این قبیل داروها خودداری کنند.

-استعمال دخانیات ، سبب افزایش تورم ناشی از جراحی  پلک و در نهایت افزایش دوره نقاهت عمل پلک می شود ؛ به همین علت بیماران باید تا مدتی از مصرف سیگار و قلیان خودداری کنند.

– کسانی که عمل زیبایی پلک انجام ی دهند ، تا مدتی نمی توانند از نوشیدنی های حاوی الکل استفاده کنند چرا که مصرف الکل سبب بروز تداخل در بهبودی جراحی پلک خواهد شد.

 

افراد مناسب جراحی زیبایی پلک

همان گونه که می دانید هرعمل جراحی باید  به دلیل خاص و یا در سن خاص خود انجام شود اما می‎‌توان گفت جراحی زیبایی پلک این‌گونه نیست و سن مناسب برای انجام آن به نوع جراحی بستگی دارد.

سنین انجام این جراحی به سه دسته تقسیم می‌شود. دسته اول برای عمل جراحی درسنین جوانی، دسته دوم در سنین میانسالی و دسته سوم در سنین سالخوردگی انجام می‌پذیرد. بنابراین بر حسب نیاز، این جراحی می‌تواند متقاضیانی از سنین زیر ۲۰ سال تا بالای ۸۰ سال را داشته باشد. به‌طور کلی در مشکلات مادرزادی، جراحی پلک در سنین پایین ودرمشکلات ناشی از پیری وافتادگی پوست، جراحی در سنین بالاتر انجام می‌گیرد.

 

جراحی پلک

جراحی زیبایی پلک چگونه انجام می‌شود؟

 

جراحی پلک را می‌توان در، درمانگاه یا بیمارستان انجام داد. معمولاً جراحی زیبایی پلک به صورت سرپایی انجام می‌شود و نیازی به بستری شدن ندارد. زمان انجام جراحی برای افراد متغییر است و بسته به آنکه جراحی روی پلک بالا یا پایین یا هر دو انجام گیرد بین یک تا سه ساعت انجام می شود. جراحی معمولاً با بی حسی موضعی انجام می‌شود اما بسته به وضعیت بیمار و با صلاحیت  پزشک ممکن است بیمار به طور کامل بیهوش شود.

در جراحی پلک فوقانی ابتدا برشی های  موازی در چین‌های طبیعی پلک ایجاد می‌شود. ازاین  طریق این برش پزشک یک بخش هلالی شکل از پوست و عضلات زیر پوستی و تقریباً تمام چربی اضافه را برمی‌دارد. درصورتیکه افتادگی پلک نیز وجود داشته باشد در همین مرحله با استفاده از بخیه‌های قابل جذب ‌ترمیم می‌شود. سپس محل برش با بخیه‌های ظریف بسته می‌شود.

در جراحی پلک تحتانی نیز برش درپایین مژه‌ها به موازات چین‌های طبیعی پلک ایجاد می‌گردد. چربی اضافه برداشته می‌شود و درصورتی که پوست اضافه نیز وجود داشته باشد یک برش هلالی نازک از پوست هم برداشته می‌شود و محل برش با بخیه‌های ظریف دوخته می‌شود.

 

دوران نقاهت جراحی زیبایی پلک چقدر است؟

بخیه‌ها در جراحی پلک معمولا با نخ‌های قابل جذب انجام می شود  و نیاز به کشیدن ندارند.بستری بیمارهم ممکن است از نصف روز تا حداکثر یک شب متغیر باشد. علاوه براین بلافاصله بعد ازجراحی پلک ، بیمار قادر به باز کردن چشم‌هایش خواهد بود و تنها ممکن است تا چند روز ورم و کبودی دور چشم خود داشته باشد، بنابراین بهتر است دو روز در منزل استراحت کند. استفاده از کمپرس یخ نیز باید بلافاصله بعد از عمل شروع شود و تا یک روز ادامه پیدا کند.

آب زدن به چشم‌ها بعد از 48 ساعت اشکالی ندارد، همچنین در چند روز اول موقع خوابیدن سر تخت باید با زاویه 30 درجه بالاتر باشد.

 

آیا نتایج جراحی زیبایی پلک دائمی و ماندگار است؟

نتایج جراحی زیبایی  پایین در بیشتر موارد دائمی می باشد اما ممکن است بعد از گذشت ۶ تا ۷ سال دو مرتبه افتادگی اندکی در پلک بالایی مشاهده شود که در این حالت لیفت پیشانی بهترین گزینه می باشد و نیازبه تکرار جراحی زیبایی پلک ندارید . البته بعد از جراحی زیبایی پلک جاذبه زمین و افزایش سن می تواند موجب افتادگی پلک شود درواقع پلک بعد از جراحی فرایند پیری خود را ادامه می دهد و دچار افتادگی می شود که این افتادگی بسیار اندک است .

 

 

 

 

نتایج عمل جراحی زیبایی پلک

ترمیم زخم بعد از جراحی زیبایی یک فرایند تدریجی است. محل برش معمولاً تا شش ماه به رنگ صورتی خواهد بود و پس از این مدت کم کم به صورت یک خط ظریف سفید درمی آید و تقریباً محو می‌شود.جراحی زیبایی پلک یا جراحی افتادگی پلک نتایج مفیدی برای فرد به دنبال دارد که این نتایج عبارتند از: بهبود میدان دید جانبی، افزایش اعتماد به نفس فرد، باقی ماندن نتیجه عمل برای سالهای متمادی و گاهی تا پایان عمر است.

عوارض جراحی پلک

جراحی پلک همانند دیگر جراحی ها دارای عوارضی است که ممکن است بعد از عمل پلک برخی عوارض را برای فرد داشته باشد. خصوصا که عمل جراحی پلک در ارتباط با بینایی فرد می باشد.

لذا توصیه می شود جراحی پلک وچشم توسط دکتر فوق تخصص ،با تجریه وماهر انجام شود که آشنایی کامل با آناتومی دقیق چشم داشته باشد تا عارضه ای در ارتباط با بینایی فرد ایجاد نشود.

مسلما در دست جراح با تجربه عوارض این جراحی به کمترین حالت خود میرسند.احتمال عوارضی مثل عفونت محل زخم یا حساسیت به ماده بیهوشی همیشه که وجود داردبه کمترین حد ممکن می رسد. با رعایت دستوراتی که پزشک گفته است قبل و بعد از عمل جراحی پلک احتمال بروز عوارض کاهش می یابد.

 

جراحی زیبایی پلک

ماندگاری نتایج جراحی پلک وچشم

مشاهده نتایج جراحی پلک  یا بلفاروپلاستی به چند هفته زمان نیاز دارد اما ماندگاری بالایی دارند. جراحی پلک بالا می تواند تا ۱۰ الی ۱۵ سال و خیلی بیشتر ماندگار بماند و جراحی پلک پایین نیز نتیجه ای تا آخر عمر فرد دارد. البته پروسه طبیعی پیر شدن روی نتایج حاصل از آن تاثیر می گذارد. به طور کلی، بعد از انجام این جراحی ها پلک چشم سالم تر، جوان تر و زیباتر به نظر می رسد.

به طور کلی باید گفت که هیچ یک از روش های جراحی پلک برای جوان سازی دائمی نیستند و عمل پلک نیز مانند دیگر جراحی ها در بیشتر افراد حالت افتادگی پوست با گذشت زمان و افزایش سن به تدریج بازمی گردد.

اما شما می توانید با  پیشگیری از پیری پوست، افتادگی و شلی پوست را تا حد زیادی به تاخیربیاندازید . یکی ازنکاتی  که در این زمینه باید بیشتر مورد توجه قرار دهید دوری از اشعه های مضر آفتاب و دود سیگارمی باشد البته با روش های مختلف جوانسازی مانند لیزرهای غیرتهاجمی، روند افتادگی پوست را می توان تا حد زیادی به تاخیر بیاندازید.

 

 

 

 

 

چه کسانی مناسب عمل زیبایی پلک هستند

-در صورتی که بر روی پلک خود پوست اضافی در بین چین طبیعی پلک بالا و زیر ابرو دارید می توانید عمل پلک انجام دهید.

– اگر پوستی شل از پلک بالا بر روی چشم فرد آویزان باشد لازم است این جراحی را انجام دهد.

– افرادی که افتادگی پلک پایینی ویا اصلاح نا زیبایی های پلک دارند می توانند این جراحی را انجام دهند.

انتخاب هریک از این روشهای جراحی برای انجام جراحی به نظر جراح و براساس شرایط بیمار و نوع پلک بیمار انتخاب می شود . اما این نکته قابل ذکر است که  در عمل  پلک پایین  بیشتر جراحی بدون برش پوست انجام می شود.

 

تاثیر جراح در نتیجه جراحی پلک

چشم و پلک از اعضای مهم صورت هستند که نه تنها برای زیبایی بلکه برای بینایی فرد نیز نقش مهمی ایفا می کند. به همین دلیل  عمل بلفاروپلاستی حتماً باید نزد فوق تخصص جراحی پلاستیک انجام شود که مهارت و تبحر بالایی در انجام جراحی های زیبایی دارد. بنابراین لازم است  پیش از جراحی بهترین جراح زیبایی پلک را انتخاب کنید.

جراحی زیبایی پلک نزد چه پزشکانی انجام می شود

بعضی از متخصص های چشم که دوره تکمیلی را گذرانده اند و همچنین جراحان فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی  می توانند بلفاروپلاستی انجام دهند ولی برای انجام این جراحی توصیه می شود تا به جراح فوق تخصص پلاستیک مراجعه شود زیرا این پزشکان به دلیل تجربه بالای جراحی زیبایی  به راحتی می توانند نتیجه رضایت بخشی را ایجاد نمایند.

جراحان فوق تخصص پلاستیک بدلیل اشراف کامل به تمام آناتومی صورت و بدن حتی می‌توانند این عمل را به صورت عملهای ترکیبی صورت انجام دهند.

چرا باید بهترین جراح پلک را برای جراحی انتخاب کرد؟

همان گونه که در بالا اشاره شد چشم، یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین اعضای بدن انسان است. اگرآسیبی به چشم‌ها وارد شود، جبران آن، به‌سختی امکان‌پذیر است. پس بهتر است، برای انجام جراحی‌های مختلف، خصوصاً زیبایی، پزشک مطمئن و قابل اعتمادی انتخاب کنید. با انتخاب بهترین جراح پلک پمی‌توانید با خیالی آسوده برای جراحی پلک اقدام کنید.

 

 

 

هزینه عمل جراحی پلک

هزینه‌های جراحی پلک می‌تواند بسیار متغیر باشد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

-هزینه جراح

-هزینه‌های بیمارستان یا مرکز جراحی

-هزینه‌های بیهوشی

-نسخه‌های دارویی

-آزمایش‌های پزشکی

هزینه یک جراح برای انجام جراحی زیبایی پلک بستگی به تجربه وی ، نوع روش استفاده شده و موقعیت جغرافیای محل مطب او دارد. هنگام انتخاب جراح پلک به یاد داشته باشید که تجربه جراح و مهارت او به همان اندازه‌ی هزینه نهایی عمل جراحی، حائز اهمیت است.

 

 

 

دکتر رضا حسامی