جراحی زیبایی چانه

جراحی زیبایی چانه

جراحی زیبایی چانه روشی برای زیباتر کردن صورت است برخلاف بسیاری از افرادی که برای جراحی های زیبایی صورت مراجعه می کنند، افرادی که تحت اعمال جراحی زیبایی چانه قرار می گیرند، افرادی هستند که برای صورت نازیبا یا جهت دیگر اعمال زیبایی صورت مراجعه کرده اند و جراح پلاستیک با بررسی دقیق صورت متوجه مشکل در چانه می شود.

جراحی زیبایی چانه

درصورت شک به نازیبایی چانه، بایستی تناسب اندازه و محل چانه نسبت به دیگر اجزای صورت انجام گیرد. گاهی اوقات علاوه بر چانه، فک تحتانی نیز در محل نامناسبی قرار گرفته است و بایستی با اعمال جراحی ارتوگناتیک فک را در محل مناسب قرارداد.

عمل جراحی زیبایی چانه، در بیمارانی انجام می گیرد که چانه کوچک یا عقب رفته، چانه بزرگ یا برجسته، ویا چانه غیرقرینه دارند. در هنگام بررسی وضعیت چانه، بایستی وضعیت قرارگیری دندانها را نیز درنظر داشت.

عمل جراحی زیبایی چانه و عقب بردن چانه

در این عمل جراحی با برش زیر چانه یا داخل دهان، مقداری که لازم به کوچک کردن یا عقب بردن چانه می باشد مشخص می گردد، سپس با اره مخصوص این قسمت برداشته می شود و باقیمانده استخوان چانه به استخوان فک تحتانی با استفاده از پلیت و یا پیچ فیکس می گردد.

استفاده از فیلر

با روشهای گوناگونی می توان چانه را در محورهای مختلف بزرگ کرد. با تزریق فیلر تا حدودی می توان نتیجه مطلوب را بدست آورد، ولیکن درنظر داشته باشید که با فیلر می توان بصورت محدود چانه زیباتری بدست آورد و برای بزرگتر کردن یا جلوآوردن قابل توجه چانه حتما بایستی از اعمال جراحی چانه استفاده کرد.

ارزیابی قبل ازعمل جراحی زیبایی چانه

اغلب قبل ازعمل با گرافی مخصوص از نمای پهلو، وضعیت قرارگیری چانه و ارتباط آن با استخوانهای صورت و جمجمه بررسی می گردد.

انتخاب های درمان جراحی زیبایی چانه

پروتز چانه

روشهای گوناگونی برای درمان چانه کوتاه یا بدون برجستگی وجود دارد که  پروتز چانه یکی از آنهاست. پروتز چانه از مواد متفاوتی مانند سیلیکون می تواند درست شده باشد، همچنین انواع اشکال با اندازه های متفاوت پروتز چانه وجود دارد که جراح با توجه به معاینه می تواند پروتز مطلوب را انتخاب کند.

روش قرار دادن پروتز می تواند ازطریق دهان یا از طریق زیر چانه باشد. برش زیرچانه اغلب در محلی می باشد که قابل رویت نیست. اغلب جراحی فوق تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد و بیمار می تواند در همان روز ترخیص گردد.

ژنیوپلاستی

در این عمل جراحی قسمت استخوانی چانه با اره مخصوص بریده می شود و سپس در محل مناسب، جلوتر یا پایین تر قرارداده می شود و با پیچ و پلیت در محل فیکس می گردد. این جراحی نسبت به جراحی قراردادن پروتز چانه وسیع تر می باشد و مراقبتهای بیشتری بعداز عمل لازم دارد.

جراحی زیبایی چانه درکنار دیگر اعمال جراحی زیبایی صورت

همانگونه که گفته شد، اغلب بیماران برای زیبایی دیگر قسمتهای صورت مراجعه می کنند و با بررسی دقیق بیمار جراح عمل جراحی زیبایی چانه را درکنار دیگر اعمال جراحی توصیه می کند. عمل جراحی رینوپلاستی، لیفت گردن، لیفت صورت اعمالی هستند که بطور شایعتر همراه با ژنیوپلاستی یا پروتز چانه بکار می روند.یک چانه کوچک موجب می شود تا بینی بزرگتر از حد به نظر برسد و با انجام همزمان جراحی زیبایی چانه می توان ظاهر زیباتری بدست آورد.

مراقبت بعد از جراحی زیبایی چانه

-درچند روزاول  بعد از جراحی زیبایی چانه بایستی بیمار پانسمان و چسب مخصوصی را بکار بگیرد. اغلب برای 7-10 روز تورم وجود دارد.

-گاهی بی حسی در چانه بعداز عمل وجود دارد که اغلب بعداز چند هفته بهبودی حاصل می گردد. در هر دو نوع عمل جراحی زیبایی چانه بعداز 2-3 ماه با ازبین رفتن کامل تورم چانه، نتیجه نهایی مشخص می گردد

-بیشتر تورم درشش هفته اول  از بین می رود و شما می توانید از ظاهر جدید خود لذت ببرید.

-پس از جراحی زیبایی چانه در اطراف چانه ممکن است درد داشته باشید و نتوانید دهان خود را خیلی خوب باز کنید ولی به مرور زمان این مشکل برطرف خواهد شد.

-معمولا  ده روز بعد از جراحی زیبایی چانه شما قادر به انجام فعالیت های طبیعی خود خواهید بود.

افراد مناسب برای جراحی زیبایی چانه

مناسب ترین افراد برای انجام عمل جراحی زیبایی چانه افرادی هستند که:

-سلامت جسمی سالم برای انجام جراحی زیبایی چانه مناسب است.

-حساسیت به ایمپلنت ها نداشته باشند.

-انتظارات واقع بینانه ای از نتیجه جراحی زیبایی چانه داشته باشند.

نحوه انجام جراحی زیبایی چانه

کاربردی جراحی زیبایی چانه

در برخی افراد به دلیل کوچک بودن چانه، قسمت پایین صورت با قسمت بالایی صورت تناسب ندارند، به همین دلیل زیبایی بخشهای دیگر صورت نیزچندان دیده نخواهد شد.

لبهای زیبا درکنار چانه کوچک، جذابیت زیادی ندارند.در این صورت شما با انجام جراحی زیبایی چانه می توانید با استفاده از برجسته کردن چانه این ناهماهنگی را اصلاح نماییم و علاوه بر زیبا سازی چانه اجزاء دیگر صورت را نیز به زیبایی به نمایش بگذاریم.

دوران بهبودی جراحی زیبایی چانه

اگر بعد جراحی زیبایی چانه  از بخیه استفاده شده است در ظرف یک هفته بخیه ها  باید برداشته شود و اکثر افراد یک هفته بعد از عمل می توانند به سرکارشان بر گردند.

اما در چند هفته اول از فعالیتهای سنگین پرهیز کنید ولی بعد از حدود2 هفته می توانید ورزش را از سر بگیرید. اگر برش در داخل دهان انجام شده است، ممکن است چند روزنیازبه رژیم غذایی مایعات داشته باشید.

در انتخاب پروتز چانه به چه نکاتی توجه کنیم

اغلب افراد در زمان انتخاب پروتز چانه فقط به جلو آمدن چانه فکر می کنند. در حالی که برای داشتن چانه زیبا باید به چندین چیز دقت داشته باشید.

در هنگام انتخاب پروتز چانه به عرض چانه در نمای تمام رخ دقت داشته باشید. عرض متناسب چانه می تواند لبه استخوان فک پایین را هموار و در یک راستا نشان دهد و همچنین به زیبا نشان دادن زاویه فک کمک فراوان کند.

تاثیر جراحی زیبایی چانه در زیبایی

با انجام جراحی زیبایی چانه هماهنگی و تناسب در بین اجزای صورت ایجاد می شود، در واقع این عامل در زیبایی فرد نقش زیادی ایفا می کند. یکی از اجزای مهم درزیبایی صورت چانه است، تناسب چانه تاثیر زیادی در ظاهر صورت و به خصوص در نمای نیم رخ و سه رخ او دارد.

افرادی که چانه ی کوچکی دارند می تواند  با انجام جراحی زیبایی چانه برجسته ترداشته باشند. اغلب افرادی که چانه آنها مقداری عقب است و از آن آگاه نیستند، پزشک به آنها پیشنهاد عمل جراحی جلو آوردن چانه را می دهد، این در حالی است که افراد به دنبال عیوب در قسمت های دیگر صورت هستند.

سایر نکات مراقبت بعد از عمل زیبایی چانه

– بعد از جراحی برجسته سازی چانه احساس کوفتگی عضلات نیز داشته باشید.در موارد بسیاری، داروهای تسکین دهنده درد برای کاهش این ناخوشی کافی است.

-بعد از این جراحی یک رژیم غذایی ملایم را دنبال کنید. اطمینان حاصل کنید غذاهایی که انتخاب میکنید سرشار از ویتامین و پروتئین باشد چرا که این مواد مغذی سیستم ایمنی شما را تقویت کرده و پروسه بهبودی را سرعت می بخشد.

پزشکان می توانند در طول ریکاوری راهنمایی بیشتری به شما ارائه دهند. آنها همچنین به شما خواهند گفت که چه زمانی برای ملاقات های بعد از عمل به آنها مراجعه کنید. عوارض برجسته سازی چانه نادر است، اما می تواند اتفاق بیفتد. اقدامات منظم بعد از جراحی می تواند این خطرات احتمالی را کاهش دهد.

هزینه جراحی زیبایی چانه چقدر  است

هزینه های جراحی چانه بطور گسترده تغییر می کند. هزینه متوسط در بالا شامل بیهوشی، تجهیزات اتاق عمل یا هزینه های مرتبط دیگر نمی شود. دستمزد  جراح بر اساس تجربه او، نوع فرآیند مورد استفاده و مکان جغرافیایی مطب می باشد.

بیشتر بیمه ها هزینه جراحی برجسته سازی چانه و عوارض آن را پوشش نمی دهند، اما بسیاری از جراحان پلاستیک برخی برنامه های کمکی مالی به بیماران ارائه می دهند.هزینه های جراحی چانه می تواند شامل موارد زیر باشد:
– هزینه بیهوشی
– هزینه تجهیزات جراحی یا بیمارستانی
– آزمایشات پزشکی
– البسه مخصوص بعد از جراحی
– تجویزات دارویی
– هزینه جراح
زمانی که یک جراح دارای گواهی بورد را برای جراحی چانه در منطقه محل زندگی خود انتخاب می کنید، بخاطر داشته باشید که تجربه جراح و راحتی شما با او به همان اندازه مهم است که هزینه نهایی جراحی مهم است.

جراحی زیبایی چانه

آیا جراحی زیبایی چانه عوارض دارد

عوارض برجسته سازی چانه نادر است، اما می تواند برای هر فردی  اتفاق بیفتد. اقدامات منظم بعد از جراحی می تواند این خطرات احتمالی را کاهش دهد.

به طور کلی جراحی زیبایی چانه  با این که جراحی ساده و بی‌ عارضه ‌ای به نظر می ‌رسد، اما در هر حال خطرات خاص جراحی‌ های زیبایی را دارد. بی‌ هوشی، عفونت‌ های بعد از عمل، قرار گرفتن نامناسب پروتز، التهاب شدید در محل عمل و از همه مهم ‌تر، نارضایتی احتمالی بیمار از فرم جدید چانه ‌اش جزو این عوارض هستند.

به غیر از این ها ممکن است تا چند روز، بیمار در محل جراحی احساس درد و ناراحتی کند و همچنین تا مدتی برای لبخند زدن و حتی حرف زدن مشکل داشته باشد. این مشکل در صورت استفاده از پروتزهای بزرگ و نامتناسب با اجزای صورت بیشتر به وجود می ‌آید.

 

 

 

بزرگ کردن چانه

بزرگ کردن چانه اغلب روشی برای اصلاح اثرات پیری بر چانه و گردن است. با از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست، چانه نیز کمی عقب تر به نظر می رسد. به علاوه، چانه ممکن است به دلیل تحلیل استخوان یا بازسازی ساختار دهان جهت رفع مشکلات ناشی از آسیب دیدگی، بیماری یا حتی استفاده از دندان مصنوعی، نیز پسروی داشته باشد. اغلب، کسانی که قبلاً استخوان های فک یا بینی خود را عمل کرده اند، برای متعادل ترکردن ظاهر صورتشان به عمل بزرگ کردن چانه نیز نیاز پیدا می کنند.

چانه های عقب رفته  چانه هایی هستندکه کوچکتر یا کوتاه تر بوده است. این چانه ها نسبت به چانه های طبیعی برجستگی کمتری داشته است و باعث می شوند فرم صورت شخص غیرطبیعی به نظر برسد. به علاوه، در این حالت معمولاً به نظر می رسد که دهان جلو آمده است که این باعث می شود صورت شخص شادابی و زیبایی ظاهری خود را از دست بدهد. در موارد شدید، کوتاهی چانه باعث می شود بستن دهان دشوار شود.

جراحی کوچک کردن چانه

عمل کوچک کردن یا عقب کشیدن  چانه بزرگ یا پیش آمده را می توان از طریق کوچک کردن مستقیم یا ژنیوپلاستی اسلایدینگ انجام داد. در روش کوچک کردن مستقیم، جراح برشی را یا در زیر چانه و یا در داخل دهان ایجاد کرده و استخوان اضافه را با استفاده از «بِر» که نوعی دریل مخصوص جراحی است خارج می کند. ژنیوپلاستی اسلایدینگ برای کوچک کردن چانه مشابه ژنیوپلاستی برای بزرگ کردن چانه است، البته با این تفاوت که استخوان بریده شده به جای جلو کشیدن به عقب برده می شود.

 

جراحی کوچک کردن چانه چقدر طول می کشد؟

معمولاً این نوع جراحی است، بسته به پیچیدگی آن، حدود 1 تا 1/5 ساعت طول می کشد. برش در محل اتصال لب پایین به پایین لثه پایینی ایجاد شده و به همین دلیل در داخل دهان پنهان می شود. این برش ظرف 5 تا 7 روز بهبود می یابد.

 

 

دوره بهبودی پس از جراحی چانه به چه صورت است ؟

پس از جراحی چانه لازم است بیمار به مدت یک هفته الی ده روز از غذای نرم استفاده کند . تورم جراحی بطور عمده پس از چند هفته و بطور کامل پس از چند ماه برطرف میشود .بی حسی لب پایین و دندانهای جلو ممکن است تا چند ماه باقی بماند .

بطور کلی عوارض خاصی در جراحی چانه وجود ندارد و تمامی موارد  پس مدتی برطرف می شوند . در چند روز اول کمی تورم و کبودی ایجاد می‌شود و ۷ تا ۱۴ روز طول می‌کشد فرد به فعالیت‌های طبیعی زندگی بازگردد.

 

 

 

دکتر رضا حسامی