جراحی سینه – 3 روش متداول

جراحی سینه

جراحی سینه

جراحی سینه از روشهایی است که امروزه زنان می توانند با انجام آن سایز دلخواه و فرم مناسب سینه خود را داشته باشند این جراحی گاهی برای کوچک کردن سینه و گاهی برای بزرگ کردن آن انجام می‌شود. روش هایی که برای جراحی های سینه انجام می شود شامل لیپوساکشن، ایمپلنت و برش سینه می باشد.

چرا جراحی سینه انجام می دهیم

سینه برای خانم  از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا هم باعث تناسب اندام  می شود و هم مهم‌ترین سمبل زنانگی یک خانم نیز هست. به همین دلیل برای زیبایی و تناسب آن با دیگر اعضای بدن جراحی زیبایی سینه انجام می‌شود.

یکی از دلایلی که افراد  جراحی سینه انجام می دهند بزرگی سینه فرد می باشد. معمولا اینگونه افراد  چاق نیستند و علت بزرگی سینه ها، حساس بودن بافت سینه به هورمون‌های جنسی است.

تنها درمان مؤثر وبهترین روش درمان در سینه بزرگ جراحی است و روش‌های درمانی و دارویی به علت ایجاد عوارض مختلف توصیه نمی‌شوند.

سینه بزرگ مشکلات جسمی متداول برای شخص به وجود می آورد که شامل ایجاد درد در شانه، گردن، پشت می شود .

اگر تمایل به مشاوره با دکتر حسامی دارید ، لطفا روی دکمه زیر کلیک نمایید
نیاز به مشاوره دارم

البته افرادی نیز برای رفع مشکل کوچکی بیش از اندازه سینه‌هایشان به پزشک جراح مراجعه می‌کنند که آن هم به نوبه خود علاوه بر روش بزرگ کردن سینه با تمرینات ورزشی ویا با انجام روش‌های جراحی سینه مثل پروتز قابل انجام است.

پس به طور کلی جراحی برای بزرگ کردن وکوچک کردن سینه و همچنین بازسازی و بالا کشیدن آنها انجام می‌پذیرد. جراحی سینه از عمل‌های زیبایی است که این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته است ،بانوانی که به دلیل بزرگی یا کوچکی سینه‌هایشان اعتماد به نفس خود را از دست داده‌اند می توانند جراحی سینه را انجام دهند.

 

روش‌ های انجام  جراحی سینه

لیپوساکشن

لیپوساکشن از روش‌های جراحی است که برای  کوچک کردن سینه‌ها  استفاده می شود درروش  لیپوساکشن ابتدا مایع حاوی ماده بی‌حسی و منقبض کننده عروق به داخل سینه‌ها تزریق می کنند سپس با ایجاد سوراخ‌های دو تا سه میلی‌متری در قسمت هایی از پوست سینه با استفاده از لوله چربی داخل سینه ساکشن شده و حجم سینه کوچکتر می‌شود البته با این روش افتادگی سینه اصلاح نمی شودوبرای  افرادی مناسب است که مقدار زیادی چربی در سینه دارندو دراصلاح افتادگی مد نظرشان نیست . توجه داشته باشید که با این روش نمی‌توان پیش‌بینی کرد که چه حجمی از سینه را می‌توان با جراحی کوچک کرد.

ایمپلنت

برخلاف دو روش بالا که بیشتر برای کوچک کردن سینه با انجام جراحی سینه به کار می رود روش ایمپلنت برای افزایش حجم سینه‌هایی که بیش از حد نرمال کوچک هستند استفاده می‌شود.

برش سینه

برای کوچک کردن سینه بر روی سینه برش‌های متعدد و متفاوتی انجام می شود که هر چقدر سینه فرد بزرگتر ،افتاده‌تر وپوست اضافه بیشتری داشته باشد،  برش وسیع‌تری روی پوست انجام می شود در سینه‌های خیلی بزرگ برش هایی  دور هاله و برش عمودی زیر هاله و برش افقی در چین زیر سینه انجام می شود. نتیحه این عمل ایجاد سینه‌هایی کوچک‌تر ، سفت‌تر و بالا کشیده‌تر می‌باشد با توجه به نوع  روش جراحی سینه  برای نهایی شدن فرم سینه‌ها گاهی تا یک سال بایستی صبر کرد.

جراحی سینه
جراحی سینه

  

افتادگی سینه‌ها

پس از زایمان و شیردهی با افزایش سن و تغییرات وزن در بیشتر زنان تغییراتی در ظاهر سینه‌هایشان ایجاد می‌شود. وسینه‌ها شکل اولیه خودشان را از دست می‌دهند و شل می شوند و سینه ازجای اصلی‌شان که در برجسته‌ترین قسمت سینه است به سمت پایین جا به جا می‌شوند. برای این افراد در جراحی  لازم است از پروتز کوچکتر استفاده شود و لیفت هم با حداقل کشیدن پوست انجام می پذیرد.

درمان افتادگی سینه‌ها

برای درمان افتادگی سینه ها که از جراحی استفاده می شود با کشیدن پوست سینه همراه است با این جراحی  سینه‌های شل شده مجددا شکل گرفته و بالا می‌آیند بدون اینکه حجم کلی سینه تغییر کند. با این روش بافت سینه به حالت فشرده در می‌آید سینه‌ها کوچک‌تر دیده می‌شوند.

جراحی سینه مناسب چه افرادی است

افرادی که می خواهند این جراحی را انجام دهند سلامتی عمومی آنها باید در حد قابل قبول و خوب باشد. عمل جراحی  برای افردی که مشکلاتی مانند قلبی ، ریوی ، کبدی ، کلیوی ، عصبی روانی  دارد که اگراین بیماری ها کنترل نشده‌اند باشند می‌تواند خطرناک باشد.

در افراد بالای ۳۵ سال و درافرادی که دارای سابقه فامیلی هستند و سن پایین‌تری دارند بهتر است قبل از جراحی ماموگرافی و یا سونوگرافی سینه انجام پذیرد.استعمال هر نوع دخانیات روی کیفیت زخم اثر منفی دارد.

 

 

کوچک کردن سینه

یکی از روش های جراحی های سینه کاهش حجم سینه‌هایی است  که بیش از حد بزرگ به نظر می‌رسند که این حجم سینه در بیشتر افراد باعث مشکلات درد کمر، شانه و یا گردن می‌شود. کاهش وزن سینه‌ها می‌تواند باعث برطرف شدن ظاهر فرورفته شانه‌ها گردد. جراحی کوچک کردن سینه باعث رفع تمام این مسائل می شود و زنان می‌توانند سینه‌هایی کوچکتر، سبک‌تر و متناسب‌تر با بقیه بدن داشته باشند.

 

چگونگی انجام کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن سینه برای از بین بردن چربی، پوست و بافت اضافی غده‌‌های سینه وهمچنین کاهش اندازه هاله سینه که از حد واقعی بزرگتر است انجام می شود.عمل  زیبایی سینه به صورت سرپایی و با استفاده از یکی از این سه روش انجام می شود :نوع اول برش وارونه T شکل از آرئول به سمت پایین و در امتداد چین سینه نوع دیگربرش که گرداگرد آرئول انجام می‌شود و سپس به سمت چین سینه امتداد می‌یابد.نوع سوم برش دایره‌ای که در اطراف لبه آرئول ایجاد می‌شود.

این نوع برشها  به نوع آناتومی بدن بیمار، اندازه سینه ،مقدارو نوع بافتی که برداشته خواهد شد، بستگی دارد. پس ازاینکه برش ایجاد شد بافت اضافی سینه برداشته می شود ودر بافت باقی‌مانده، تغییر مکان و تغییر شکل داده می‌شود. مکان نوک سینه‌ها نیز تغییر داده می‌شود ودر نهایت، محل برش بسته می‌شود و بانداژ مخصوص بر روی آن قرار داده خواهد شد.

جراحی سینه
جراحی سینه

مدت زمان بهبودی بعد از جراحی

افراد می‌توانند فعالیت‌های عادی خود را در یک  یا دو روز بعد از عمل جراحی ازسر بگیرند. بهبودی کامل بعد از چند هفته حاصل می‌شود. با مصرف مسکن‌ها می توانید ناراحتی و تورم را کاهش دهید.

 

بزرگ کردن سینه

برای بزرگ کردن سینه با جراحی پروتز را در پشت هر سینه برای افزایش حجم و بهبودی شکل آن قرار می دهند .قرار دادن پروتز سینه می‌تواند دورسینه فرد را به اندازه یک کاپ سینه (یا بیشتر) افزایش ‌دهد.

باعمل بزرگ کردن سینه شما می‌توانید اندامی را که همیشه می‌خواستید بدست آورید . بیشتر زنانی که این جراحی را انجام داده اند متوجه می شوند که لباس‌های آن‌ها متناسب با اندامشان است و آنها احساس اعتماد به نفس بیشتری در مورد ظاهر خود دارند.

در جراحی  نحوه قرار گیری پروتز سینه  به آناتومی بدن بیمار و توصیه جراح بستگی دارد وپزشک هر گونه کاری را انجام خواهد داد تا برش در منطقه‌ای ایجاد شود که آسکار آن تا حد ممکن قابل مشاهده نباشد. سپس پروتز به طور مستقیم در پشت بافت سینه و زیر عضله دیواره قفسه سینه، قرار داده می‌شود.

 

عمل سینه در حدود یک یا دو ساعت طول می‌کشد. بعد ازیک یا دو روز فردی که عمل جراحی انجام داده است قادربه برخاستن و راه رفتن هستند و بعدازچند روز یا یک هفته بعد از جراحی ، به محل کار خود باز می‌گردند.

 

 فرم دهی سینه با جراحی

یکی از انواع عمل‌های جراحی سینه فرم دهی لازم به سینه‌هااست . اکثراً با بالا رفتن سن یا شیر دادن افراد با عوارضی چون افتادگی سینه‌ها روبرو می‌شوند دراین مواقع فرد با انجام عمل جراحی  فرم مناسب را به سینه‌های خود بازمی گرداند.

 

 

جراحی سینه و بارداری

برخی افراد سینه های بزرگی دارند و بزرگی سینه ها در بیشتر مواقع باعث اذیت‌ آنها می شود و احتمالا بارداری  باعث می شود این بزرگی بیشتر شود زیرا با تغییرات هورمونی و اضافه وزن به دلیل بارداری بزرگی سینه هم برای افراد اتفاق می افتد.

 

 

بنابراین اگر سینه های بزرگی دارید ودر کوتاه مدت قرار است باردار شوید بهتر است این جراحی را بعد از زایمان انجام دهید. اگر سینه‌های بزرگ دارید بارداری موجب می شود سینه های شما بزرگتر شود  و همانطور که گفته شد در صورت جراحی پیش از بارداری ممکن است غدد شیری شما به مشکل بربخورد.

 قیمت جراحی سینه

 

قیمت جراحی در هر فردی برحسی نوع جراحی که می خواهد انجام دهد  متفاوت است  وبه نوع جراحی که می خواهید انجام دهید بستگی دارد وجراح سینه دستمزد خود را با توجه به نوع وتکنیکهای جراحی و مهارت جراحی تعیین می کند.

 

به همین دلیل بیماران اول باید بدانند  چه نوع جراحی قصد دارند انجام دهند و سپس با توجه به مشکل خود هزینه را سوال کنند.

 

جای زخم ها درجراحی پلاستیک سینه

جای زخم پس از  جراحی یک عارضه نمی باشد و یک رویداد عادی محسوب می گردد. به طور کلی در عمل کوچک کردن سینه،  ممکن است جای زخم ها برای مدت طولانی  باقی بمانند و ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد تا التیام یابند.

جای زخم ها بعد از جراحی کمی قرمز، بر جسته و حتی همراه به خارش است  اما به مرور زمان محو و صاف می شوند. این حالت روند طبیعی جوش خوردن زخم می باشد. اگر چه مهم است به یاد داشته باشید که این فرایند ممکن است دو سال طول بکشد تاکامل شود.

ماروی جای زخم ها در این دوره ی می توانید با ماساژالتیام ببخشید چون این کار باعث سریعتر شدن روندبهبودی می شود.

 

مراقبت های بعد از جراحی

بعد از اتمام جراحی ، سینه های شما با یک پانسمان مارپیچ یا باند پوشیده و ممکن است یک لوله زیر هر بازو قرار داده شود تا هرگونه خون یا مایع اضافی را از بین ببرد.
در چند روز اول و یا حتی تا هفته اول پس از جراحی ، ممکن است سینه های شما متورم و کبود باشد و جراح یک سینه بند فشرده الاستیک را برای محافظت از سینه به شما توصیه کند و بعد از آن باید فعالیت بدنی خود را محدود کنید.

 

بهبود ظاهر و فرم سینه‌ها می‌تواند تاثیر بسزایی در بازیابی اعتماد به نفس خانم ها داشته باشد و موجب شود که آنها احساس خوبی نسبت به بدن خود پیدا کنند. علاوه بر این بازسازی کردن سینه ها، دارای مزایای بسیار ارزشمندی است. امروزه این جراحی‌ با متدهای زیادی هم برای زنان و هم مرد ها انجام می‌شود که تاثیرات مثبتی نه تنها بر ظاهر آن‌ها بلکه بر اعتماد به نفسشان دارد.

 

عوارض جراحی سینه

انجام این جراحی، محدودیت سنی ندارد؛ اما در سنین بالاتر، بعضی از عوارض انجام جراحی  با شدت بیشتری سراغ بیماران می‌روند. به وجود آمدن عفونت در زخم‌ها و تاخیر در ترمیم آنها، از جمله عوارضی است که گروه وسیعی از زنان بالای 50 یا حتی 40 سال، بعد از انجام جراحی ، با آن درگیر می‌شوند.

 

اگرچه باید بدانید که یک جراح نمی تواند ظاهر نهایی زخم ها را پیش بینی کند و مهترین عامل در شکل اسکار بعد از عمل، بیشتر به جنس پوست بیمار در مورد ترمیم زخم بستگی دارد اگر فرد مستعد به تولید گوشت اضافی(کلوئید) باشد عموماً این حالت ایجاد می شود و نمی توان بطور قاطع از آن پیشگیری کرد. با این حال همانطور که ذکر شد ،جای زخم ها کمرنگ می شوند و به مرور زمان بهبود می یابند.

نتایج حاصل از جراحی سینه

در آخرباید گفت که عمل سینه در حدود یک یا دو ساعت طول می‌کشد. بعد ازیک یا دوروز فردی که عمل جراحی انجام داده است قادربه برخاستن و راه رفتن است و بعدازچند روز یا یک هفته، به محل کار خود باز می‌گردند.

همچنین به  شما توصیه می شود برای اینکه از جراحی  کمترین آسیب و عوارض ناشی از جراحی را داشته باشید بهتر است این  جراحیها  توسط فوق تخصص پلاستیک انجام دهید.

تاثیر کاهش وزن بر جراحی سینه

اگر قصد پایین آوردن وزن خود را دارید، سعی کنید قبل از انجام جراحی سینه این کار را انجام دهید. چراکه کاهش وزن بعد از این جراحی  ممکن است موجب  افتادگی دوباره سینه‌ها در فرد شود.

 

نکاتی درباره جراحی سینه

  • بی حسی در ناحیه نوک سینه از عوارض کوتاه مدت بعد از جراحی محسوب می شود.بعد از انجام این جراحی، ممکن است تا چند ماه در ناحیه نوک سینه، احساس بی‌حسی کنید اما نگران نباشید. بی‌حسی نوک سینه، یکی از عوارض کوتاه مدت جراحی و کوچک کردن سینه است و نشان دهنده وجود مشکلی در این ناحیه نیست.
  • به تعویق انداختن جراحی در صورتی که قصد دارید بچه دار شوید و باشیر خود او را تغذیه کنید. لازم به ذکر است اگر قصد دارید صاحب فرزند شوید و فرزندتان را تا مدتی با شیر خود تغذیه کنید، بهتر است انجام جراحی را به بعد از زایمان و شیردهی موکول کنید.
  • شما در هر سنی می‎ توانید این عمل را انجام دهید، نکته ای که هست این است که عوارض این جراحی در افراد با سنین بالاتر با شدت بیشتری به سراغ بیماران می‌رود مانند عفونت ها ، تاخیر در ترمیم زخم‌ها.
  • جراحی سینه جراحی ساده‎ ای نیست. نیاز به مراقبت دارد و شما باید حداقل در هفته اول به مراقب نیاز دارید البته بدن انسان توانایی در ترمیم بافت و بازیابی را دارد. در هفته‎ های بعد نیز نباید به انجام کارهای سنگین و ورزش کردن و غیره  بپردازید پس سعی کنید که این نکات را رعایت کنید.

 

دکتر رضا حسامی -فوق تخصص جراحی پلاستیک وزیبایی

 

 

0 0 رای ها
Scoring the article
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x