جراحی شکم زیبایی

جراحی شکم زیبایی

جراحی شکم زیبایی یکی از جراحی های زیبایی وتناسب اندام است .در این روش پوست شکافته شده و چربی‌های انباشته‌شده در شکم تخلیه می‌شود وعضلات شکم برای مشخص شدن ظاهر زیبا و تخت شکم کشیده و بسته می‌شود.

جراحی شکم زیبایی

 

در این عمل می‌توان خطوط کشیدگی پوست که در اثر کاهش وزن یا حاملگی روی پوست ایجاد شده است را نیز بعد از تخلیه شکم برطرف کرد.

این نوع جراحی بیشتر برای دستیابی به شکمی لاغرتر، خوش‌فرم تر و سخت‌تر انجام می‌شود. جراحی زیبایی شکم یکی از محبوب‌ترین جراحی‌هایی است که ما انجام می‌دهیم و نتایج بسیار عالی را برای بیماران به ارمغان خواهد آورد.

 

مزایای جراحی شکم زیبایی

-شکم مسطح و تخت

-برداشته شدن پوست شل و افتاده

-از بین بردن خطوط کشیدگی پوست

–  داشتن ظاهر جوان‌تر

-افزایش تناسب‌اندام

 

چهار روش جراحی شکم

-جراحی زیبایی شکم با ابدومینوپلاستی که این نوع از جراحی با برش شکم صورت می پذیرد .

-جراحی شکم با لیپولیزر که در این نوع جراحی چربی زیر پوستی با استفاده از لیزر خارج می شود.

-جراحی شکم با لیپوماتیک

-درجراحی شکم زیبایی می توان از ترکیب چند روش با هم استفاده کرد .

 

جراحی شکم زیبایی لیپوماتیک

لیپوماتیک یکی از روش های نوین و جدید پیکر تراشی محسوب می شود که نسبت به روش لیپوساکشن جایگاه ویژه ای دارد. این روش کاملا بی خطر و ایمن است و هیچ گونه درد و خونریزی برای فرد ندارد.

 

جراحی شکم با  لیپوماتیک برای افرادی مناسب است که دارای شکمی بزرگ و بد شکل و چربی موضعی در ناحیه پهلو, بازو و شکم می باشند. همچنین عمل لیفت بازو هم در خوش فرم کردن این زوش بسیار موثر است.

در این روش  جراح به کمک یک لوله فلزی کلیه چربی های اضافی بدن را تخلیه می کنید وامکان تزریق آن به نواحی دیگر بدن از جمله سینه و باسن برای حجیم شدن آنها وجود دارد. برای انجام عمل زیبایی شکم لیپوماتیک درناحیه موردنظر دو سوراخ به اندازه 2 الی 5 میلیمتر ایجاد می شود و لوله ها از طریق آن وارد بافت چربی می شود و با استفاده از ضربه سلول های چربی تخریب می شود و با استفاده از مکش کلیه چربی ها تخلیه می شود.

 

 

جراحی شکم ابدومینوپلاستی

 

جراحی زیبایی شکم ابدومینوپلاستی برای افرادی کاربرد دارد که در ناحیه شکم دارای افتادگی و انباشت چربی هستند و یا خانم هایی که به دلیل زایمان دارای شکمی شل وترک های پوستی در این ناحیه هستند. درجراحی زیبایی شکم ابدومینوپلاستی همراه با برش و بخیه انجام می شود.

دراین روش چربی و پوست اضافه برش داده می شود و شکم از قسمت بالای ناف به سمت زیر شکم کشیده و جمع می شود. درروش  ابدومینوپلاستی علاوه بر حذف چربی های اضافه ترمیم ماهیچه های آسیب دیده شکم نیز انجام می شود و شما شاهد شکمی تخت و خوش فرم خواهید بود و جای برش به مرور زمان محو می شود

 

 

جراحی شکم زیبایی با لیپولیز

جراحی زیبایی شکم لیپولیزر با استفاده از امواج لیزر سلول های چربی سوزانده و ذوب می شوند. این روش برای افرادی که چربی اضافه زیادی  دارند توصیه نمی شود. برای چربی های موضعی ران ها، شکم، پهلو، غبغب و بازو بسیار مناسب است. در روش لیپولیز چربی های ذوب شده به صورت مایع از بدن فرد تخلیه شده و قابل تزریق به نواحی دیگر بدن نمی باشد.

جراحی شکم زیبایی

افرادی که از این روش استفاده می کنند نه تنها چربی زیادی از دست می دهند بلکه پوست ناحیه مورد نظر را صاف و کشیده می کند.پس می توان گفت در رفع افتادگی پوست نیز بسیار موثر عمل می کند. استفاده از گن لاغری در تناسب اندام بسیار موثر است.

 

 

جراحی با ترکیب چند روش

این روش جراحی را جراح شما بر اساس شرایط کلی بدنتان، نیاز بدن شما پیشنهاد می دهد. جراح متخصص شما در ابتدا با معاینه دقیق می تواند بهترین روش را برای زیبا سازی ناحیه های مختلف بدنتان که مشکل چربی و افتادگی پوست و شلی دارند را به کار بگیرد اگر روش های ذکر شده در بالا  در برخی از افراد پاسخ نداد ،جراح از روش ترکیبی ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک برای کشیدن چربی و ترمیم نقاط بدن استفاده می کند

 

مراقبت های بعد از جراحی شکم زیبایی

-بعد ازانجام جراحی شکم زیبایی بهتر است بعد از جراحی راه رفتن آرام را شروع کنید زیرا باعث می شود احتمال ایجاد تورم و همچنین لخته شدن خون در پاهای شما کمتر شود.

-در صورتی که مشکل خاصی دارید بهتر است در رابطه با آغاز پیاده روی خود با جراح خود مشورت کنید . تا وقتی که به راحتی نمی توانید بدن خود را تکان دهید بهتر است از رانندگی پرهیز کنید.

-شاید به مدت دو هفته خونریزی داشته با شید به همین دلیل باید از فعالیت هایی که فشار خون را افزایش می دهند خوددرای کنید و داروهای انعقاد خون مصرف نکنید.

– در هنگام خواب  زیر زانوی خود و سر خود را با بالش بلند کنید  تا به زخم های شکمتان فشاری وارد نشود.

 

– بعد از دو روز که زخم ها بسته شدند می توانید به حمام بروید .البته فشار آب به طور مستقیم بر روی زخم های شما نباید باشد.

-تا یک ماه استخر نروید و در داخل وان حمام قرار نگیرید.

-بهتر است هر روز  زخم های خود را بررسی کنید  و به علائم عفونت دقت داشته باشید.

-در معرض آفتاب قرار نگیرید و در صورت اجبار از کرم های با اس پی اف مناسب استفاده کنید.

 

 

هزینه جراحی شکم زیبایی

ازآنجایی که جراحی شکم یک عمل زیبایی محسوب می شود به همین دلیل شما می توانید دررابطه با هزینه آن تحقیق کنید زیرا این نوع جراحی ها تحت بیمه قرار نمی گیرد. در ابتدا شکم شما بررسی می شود و جراح می تواند بر اساس تجربه خود و موقعیت شکم شما هزینه ایی را مشخص می کند.

 

 

 

 

 

همچنین هزینه جراحی به مرکز جراحی انجام شده و موقعیت جغرافیایی آن نیز وابسته است به طور کلی شما برای جراحی زیبایی شکم باید مبالغی که شامل دستمزد جراح،هزینه مرکز جراحی ،هزینه بی هوشی،داروها، لبا س های مخصوص جراحی  و هزینه آزمایش ها را پرداخت کنید.

 

در نهایت بهتر است بدانید که میزان موفقیت جراحی شکم  شما و احساس رضایتی که شما بعد از جراحی به دست خواهید آورد  از هر چیزی مهم تراست پس بهتر است  که  آن را در اولویت انتخاب های خود پیش از جراحی بگذارید تا بعد از مدتی دچار پشیمانی نشوید.

 

کاندیدای مناسب برای انجام جراحی شکم

کاندیدای مناسب عمل جراحی شکم، مردان و زنان سالم هستند که پوست شکم اضافی دارند، این افراد باید وزنشان ثابت باشد و چاق نباشند و هدف‌های واقع بینانه داشته باشند ، مشکلات جسمانی که مانع التیام درست زخم باشد  اگر مشکلی دارید که ممکن است سلامتی شما را به خطر بیاندازد، حتما ترتیبی دهید که جراح پلاستیک و پزشک معالج تان با یکدیگر تبادل نظر کنند.

خانم هایی که قصد دارند در آینده باردار شوند بهتر است که عمل جراحی شکم  خود را به تعویق بیاندازند. عمل جراحی شکم در بارداری اختلال ایجاد نمی کند، با این همه نتایج مثبتی که از این عمل نصیبتان شده است به دنبال بارداری تا حد زیادی از دست می‌رود

 

چه افرادی نباید اقدام به جراحی شکم نمایند؟

– خانم هایی که قصد بارداری و بچه دار شدن  دارند توصیه می شود که این جراحی را به بعد از دوران بارداری خود انجام دهند.

-افرادی که قصد لاغر شدن دارند، باید ابتدا به وزن ایده آل خود برسند و سپس نسبت به جراحی شکم اقدام نمایند.

توجه داشته باشید که برای انجام جراحی شکم ، برشی طولی در زیر شکم ایجاد خواهد شد که جای آن برای همیشه باقی خواهد ماند. البته رد آن پس از ۶ الی ۱۲ ماه بسیار کمرنگ تر می شود. اما در موارد خیلی نادر ممکن است در محل برش گوشت اضافی ایجاد شود یا ظاهر ناخوشایندی ایجاد شود.

 

 

آیا پس از جراحی زیبایی شکم  اسکار و جای زخم باقی خواهد ماند ؟

 

یکی از عوارض مهم جراحی زیبایی شکم  می توان به برجای ماندن جای زخم اشاره نمود، در صورت انتخاب یک جراح با تجربه در این زمینه می توانید از بروز این عارضه تا حدودی جلوگیری نمایید زیرا یک جراح با تجربه برش های لازم را در نواحی ایجاد می کند که اسکار و جای زخم به راحتی بعد از انجام جراحی زیبایی شکم قابل مشاهده نباشد.

به هیچ عنوان نگران اسکار و جای زخم باقی مانده بعد از جراحی زیبایی شکم ( کوچک کردن شکم) نباشید زیرا روش های بسیاری مانند لیزر برای رفع اسکار ناشی از جراحی مطرح شده است

 

 

عوارض جراحی شکم

جراحی زیبایی شکم نیز همانند سایر جراحی ها ، با خطر و عوارضی برای فردخواهد داشت. اما از عواملی که از بروز عوراض احتمالی جلوگیری می کنند ، باید به جراح ماهر و چیره دست و رعایت نکات و مراقبت های قبل و بعد از آن اشاره کنیم ؛ در صورتی که جراحی زیبایی شکم خود را به دست بهترین فوق تخصص پلاستیک ،انجام دهید و نسبت به رعایت مراقبت های قبل و بعد از آن سهل انگاری نکنید ، هیچ گونه خطری شما را تهدید نمی کند.

 

طول دوره نقاهت  جراحی زیبایی شکم

 

به طورکلی طول دوره نقاهت در افراد مختلف ، متفاوت است، در بعضی افراد بازگشت به حالت طبیعی ممکن است دو هفته بیشتر طول نکشد در حالی که در بعضی دیگر به ۳ تا ۴ هفته استراحت بعد از عمل نیاز باشد.

 

ورزش به ترمیم زودتر پوست خیلی کمک می کند ، ورزش می تواند باعث برطرف شدن سریع تورم، جلوگیری از تشکیل لخته های خونی و کمک به برگشت توان عادی عضلات شود ولی از ورزش های سنگین تا زمان برگشت به شرایط عادی باید اجتناب کرد.

 

 

اسکارها ممکن است در طی ۳ تا ۶ ماه بعد از عمل بسیار زشت باشند ولی این  اسکارها طبیعی هستند و انتظار می رود که اسکارها در طی ۹ ماه تا ۱ سال آینده صاف شوند ، اگر چه ممکن است هیچ وقت برای همیشه کاملا محو نشوند.

 

 

مهم ترین نکات درباره جراحی شکم زیبایی

-در صورتی که تغییرات زیاد وزنی به دلیل  کاهش بیش از اندازه وزن و یا  زایمان داشته اید شما می توانید جراحی زیبایی شکم انجام دهید.

-اگر افتادگی شدید پوست شکم دارید، که با انجام فعالیت های ورزشی و یا رعایت رژیم غذایی مناسب نمی توانید آن را از بین ببرید، بهتر است با جراحی زیبایی شکم آن را رفع کنید.

جراحی زیبایی شکم برای اشخاصی که از برآمدگی شکم خود ناراضی هستند بسیار مناسب است. اما این نکته رابدانید که تنها خارج کردن چربی توسط روشهای مانند لیپوماتیک برای برخی افراد کافی نیست.

این افراد برای زیبایی ظاهری پوست خود و افتادگی پوست باید جراحی  ابدومینوپلاستی را در کنار جراحی لیپوماتیک  انجام دهند  تا بتواند در مرحله اول چربی ها ی اضافه را از بدن خارج کنند  و در مرحله دوم پوست اضافه این ناحیه را برطرف کنند.از عوامل ایجاد کننده افتادگی شکم بالا رفتن سن، ژنتیک، زایمان های متعدد و…. که فرد نیازبه جراحی ابدومینوپلاستی پیدا می کند.

 

تغذیه جراحی شکم زیبایی

بعد از جراحی شکم چاق تغذیه بر حسب نوع جراحی که فرد انجام داده است متفاوت خواهد بود.

اما این را بدانید که پس از جراحی شکم  غذایی که می خوریم باید نرم باشد بعد از جراحی بهتراست با مایعات آغاز به خوردن کنید.سپس از غذاهای سبک می توانید استفاده کنید تا دچار عوارضی مانند تهوع و استفراغ نشوید، بنابراین بهتر است توصیه های پزشک خود را درباره غذا خوردن رعایت کنید.

– حجم کمی غذا در وعدهای غذایی خود مصرف کنید و در هنگام غذا خوردن به خوبی آنها را بجوید.

– سعی کنید در حالت نشسته غذا بخورید.و در محیطی آرام غذای خود را صرف نمایید.

-درحین غذا خوردن آب ننوشید اما مابین وعده های غذای خود به میزان کافی از مایعات استفاده کنید.

– پروتئین هایی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ را در وعده های غذایی خود مصرف کنید.

طول دوره نقاهت  جراحی زیبایی شکم

 

به طورکلی طول دوره نقاهت در افراد مختلف ، متفاوت است، در بعضی افراد بازگشت به حالت طبیعی ممکن است دو هفته بیشتر طول نکشد در حالی که در بعضی دیگر به ۳ تا ۴ هفته استراحت بعد از عمل نیاز باشد.

 

ورزش به ترمیم زودتر پوست خیلی کمک می کند ، ورزش می تواند باعث برطرف شدن سریع تورم، جلوگیری از تشکیل لخته های خونی و کمک به برگشت توان عادی عضلات شود ولی از ورزش های سنگین تا زمان برگشت به شرایط عادی باید اجتناب کرد.

 

 

اسکارها ممکن است در طی ۳ تا ۶ ماه بعد از عمل بسیار زشت باشند ولی این  اسکارها طبیعی هستند و انتظار می رود که اسکارها در طی ۹ ماه تا ۱ سال آینده صاف شوند ، اگر چه ممکن است هیچ وقت برای همیشه کاملا محو نشوند.

 

 

 

 

دکتر رضا حسامی -فوق تخصص جراحی پلاستیک وزیبایی