جراحی شکم چاق

جراحی شکم چاق

جراحی شکم چاق

جراحی شکم چاق نوعی عمل تهاجمی برای صاف و کشیده کردن شکم می باشد با انجام این جراحی  پوست وچربی اضافی از شکم تخلیه می شود و عضلات جدار شکم نیز با این جراحی سفت می شود.

یکی از دلایلی که افراد تمایل به انجام  جراحی شکم چاق دارند بد شکلی ونازیبایی شکم است به طور کلی قسمت هایی ازشکم این افراد دارای برجستگی بیش ازحد، شلی و افتادگی پوست شکم وهمچنین  وجود چین های در پوست شکم است.وجود ترک های در پوست شکم یکی دیگر از علت های انجام جراحی شکم چاق است.

انجام جراحی شکم چاق مناسب چه افراد است

جراحی شکم  برای بیشتر افراد  انجام می شود اما قبل از هر اقدامی سن وزن و قد بیمار در هرفرد مورد بررسی قرار می گیرد  و روشهای گوناگونی که متناسب برای هرفرد انجام می شود. به غیر از این موارد شرایط جسمی و روحی افراد نیز در نوع روش جراحی شکم موثر است.

و پزشک شما در ابتدا یک جلسه مشاوره باذشما خواهد داشت وبعد از بررسی شرایط شما در جلسه مشاوره بهترین و موثرترین روش متناسب با فیزیک و وضعیت کلی بدنی شما پیشنهاد می دهند. بعد از انجام جراحی داشتن شکم صاف، تخت و زیبا باعث  رضایت شما خواهد شد.بنابراین روشی که برای جراحی شکم چاق انتخاب می شود نهایت تاثیر را بر بدن فرد خواهد داشت.

جراحی شکم چربی چیست

لاغری و تناسب اندام از مواردی است که بیشتر افراد امروزه  به دنبال آن می گردند و برای حذف چربی در ابتدا به دنبال روش های طبیعی هستند که با کمک این روشها چربی های اضافه بدن خود را از بین ببرند و درصورت موفق نبودن در این روشها تصمیم به جراحی شکم چربی می گیرند.

داشتن اندام ایده آل و رهایی سریع از چربی های انباشته شده در شکم وپهلو،تا چند سال پیش برای افراد چاق یک رویا بود.

اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی ووجود روشهای جدید جراحی شکم داشتن یک اندام ایده آل برای افراد چاق دیگر رویا نیست زیرا با انجام جراحی هایی مانند  روش های پیکرتراشی و ابدومینوپلاستی به راحتی چربی های اضافی بدن از بین می رود.

همان گونه که می دانید لاغری با روش های طبیعی نیاز به زمان طولانی و صبر وتحمل فرد دارد وهمین موضوع باعث شده افرادی که به دنبال زمان کمتری برای لاغری باشند ایده آل نباشد.به همین جهت این  افراد به دنبال روش هایی هستند که در کمترین زمان بهترین  نتیجه را کسب کنند .یکی از روش های سریع برای لاغری ورسیدن به اندام ایده آل انجام جراحی شکم چربی است.

جراحی چربیهای شکم وپهلو

شکم و پهلو ازقسمتهای بدن می باشند که چربی در این نواحی نسبت به قسمت های دیگربدن بیشترانباشته می شود وبه همین دلیل افراد به دنبال کوچک کردن شکم و پهلو شان هستند تا به تناسب اندام برسند.

در چند سال اخیر روش های تهاجمی و کم تهاجمی برای لاغری شکم و پهلو انجام می شود که رایج ترین روش ها برای رفع چربی شکم انجام جراحی چربیهای شکم وپهلوبا روش لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی است.

شما می توانید از روش های مانند لیپوماتیک ، لیپولیز، اولتراسونیک ، لیپوساکشن و غیره برای رفع چربی تمام بدن  خود استفاده کنید.

به عنوان مثال شما می توانید با کمک روش ابدومینوپلاستی حجم بسیار زیادی چربی در شکم و پهلو وچربی موضعی در زیر شکم  را از بین ببرید.

برای انتخاب هر یک از روش لاغری و گرفتن یک  نتیجه خوب از جراحی چربیهای شکم و پهلو به یک فوق تخصص جراحی پلاستیک وزیبایی مشورت کنید ، زیرا در برخی مواقع جراح برای گرفتن نتیجه بهتر دو روش لاغری را همزمان با هم انجام می دهد پ.

درنهایت میزان چربی بدن مشخص می کند که بهترین روش جراحی برای فرد کدام است. جراح پلاستیک وزیبایی با معاینه شما در جلسه مشاوره  بهترین روش را برای تخلیه چربی شما در نظر می گیرد.

آیا جراحی شکم چاق باعث لاغری می شود؟

درمورد نتیجه جراحی شکم چاق باید گفت که جراحی شکم باعث لاغری کامل شکم شما می شود. وبا انجام جراحی شکم چاق شما می توانید وزن خود را کاهش دهید و همچنین با انجام این جراحی برخی از بیماریهای افراد بهبود می یابد.و می توان گفت که جراحی شکم چاق در بسیاری از موارد باعث بهبودی و در بیشتر موارد باعث ازبین رفتن اکثرعوارض چاقی نظیر دیابت شده و اعتماد به نفس افراد را بهبود می بخشد.

برای جراحی شکم چاقی به کجا باید مراجعه کرد؟

برای انجام جراحی شکم چاق باید به مراکز و کلینیک های معتبر مراجعه کنید وجراح شما باید دارای مدرک جراحی پلاستیک  از مراکز معتبرباشد.

تغذیه بعد از جراحی شکم چاق

تغذیه در جراحی شکم چاق  بر حسب نوع جراحی که فرد انجام داده است متفاوت خواهد بود.

اما این رابدانید که پس از جراحی شکم چاق  غذایی که می خوریم بایدغذای نرم باشد بعد از جراحی بهتراست با مایعات آغاز به خوردن کنید.سپس از غذاهای سبک می توانید استفاده کنید تا دچار عوارضی مانند تهوع و استفراغ نشوید، بنابراین بهتر است توصیه های پزشک خود را درهنگام غذا خوردن رعایت کنید.

– حجم کمی غذا در وعدهای غذایی خود مصرف کنید و در هنگام غذا خوردن به خوبی آنها را بجوید.

-در حالت نشسته حتما غذا بخورید.و در محیطی آرام غذای خود را صرف نمایید.

-درحین غذا خوردن آب ننوشید اما می توانید مابین وعده های غذای خود به میزان کافی از مایعات استفاده کنید.

– پروتئین هایی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ را در وعده های غذایی خود مصرف کنید.

– ازمصرف انواع شیرینی جات ،  انواع  سس ، نوشیدنی های  گازدار وغذاهای چرب خودداری کنید.بعد از جراحی این رژیم غذایی برای شما به  مرور زمان  عادی  خواهد شد در ابتد ا ممکن است با این روش غذایی دچار محدویت هایی  شوید اما بعد از مدتی به آن عادت خواهید کرد.

و در آخر باید گفت بعد از جراحی رژیم  غذایی  خود  را به دقت رعایت کنید و  در  حد  توان  فیزیکی  خود فعالیت بدنی داشته باشید و به طور مداوم ورزش انجام دهید.بطور منظم به پزشک خود مراجعه کنید .تا نتیجه جراحی شکم چاق برای شما حفظ شود.

 

نکات لازم قبل و بعد از جراحی شکم چاق

عمل جراحی شکم چاق  نیز مانند همه عمل های جراحی اصولی است که برای محقق شدن آن باید نکاتی را قبل و بعد از انجام عمل رعایت کرد. قبل از عمل :

-دو هفته  قبل از انجام عمل از مصرف داروهای مسکن خودداری نمایید.

-به توصیه‌های پزشک معالج وضعیت جسمانی تا قبل از انجام عمل توجه کنید.

-از کشیدن سیگار و سایر مواد دودزا پرهیز کنید.

 جراحی شکم درمانی برای چاقی شکم است که در حالت بیهوشی انجام می شود. بنابراین از شخصی بخواهید که در روز عمل شما را همراهی کند. پس از انجام عمل جراحی داروهایی برای شما تجویز نموده و مراقبت‌هایی را  برای درمان چاقی شکم به شما یادآور می‌شود.  پس از انجام عمل نکات زیر را در نظر داشته باشید:

-در روزهای اول بعد از انجام عمل احساس درد خواهید کرد بنابراین از داروهایی که دکتر تجویز میکند را استفاده کنید.

– در روز اول بعد از عمل مرخص خواهید شد و به دلیل وجود درد قادر به راه رفتن عادی نیستید.

-بهتر است برای بهبود سریعتر راه بروید.

-از انجام ورزش های سنگین یا حمل وسایل سنگین خودداری کنید.

 

 عوارض جراحی شکم چاق

جراحی شکم چاق یکی از آخرین تلاش ها برای درمان چاقی شکم است. بنابراین اگر تمایل دارید که به لاغری و کاهش وزن بسیار زیاد دست پیدا کنید این عمل مناسب شما نیست. قبل از انجام عمل برای درمان چاقی شکم خود با پزشک تان مشورت کنید و هدف از انجام آن را بررسی نمایید. عوارض احتمالی جراحی شکم عبارتند از:

 احتمال خونریزی

 احتمال بروز مشکل در ترمیم پوست پس از عمل و جوش نخوردن درست

 احتمال بی حس شدن پوست شکم در محل جراحی

 وجود درد و تورم

بروز آمبولی

نیاز به انجام دوباره عمل برای رسیدن به نتیجه مطلوب

در نظر داشته باشید پس از انجام عمل به عنوان درمان برای چاقی شکم تصمیم به رژیم لاغری شدید نداشته باشید. همچنین بانوانی که تصمیم به بارداری و بچه دار شدن دارند مناسب این عمل نیستند و روش دیگری را باید در نظر بگیرند.

 

آیا جراحی  شکم چاق  برگشت پذیر است

خیر. چون سلول چربی در افراد بالغ قدرت تقسیم ندارد. اگر وزن بیمار ثابت هم باشد نتیجه عمل برگشت پذیر نیست. حال اگر بیمار متعاقب جراحی شکم رعایت رژیم غذایی و ورزش های مناسب را بکند، مطمئنا با گذشت زمان نتیجه بهتر هم خواهد شد.

موارد منع جراحی شکم چاق  چیست؟

بیماری های قلبی و ریوی قابل توجه، دیابت کنترل نشده، بیماری های روماتیسمی  گزینه مناسب این جراحی نیستند .

تأثیرات حاملگی بر جراحی شکم چاق

در بعضی از خانمها تغییر در مکانیسم متابولیکی بدن که در دوران حاملگی رخ می دهد و افزایش چربی در ناحیه شکم و باسن دائمی می شوند. به این دلیل که چربیهای این نواحی سر سخت هستند. آنها به سختی در مقابل رژیم و ورزش مقاوم هستند. اینها چربیهایی هستند که به آسانی نمی سوزند. این بافت چربی باعث افتادگی در ناحیه شکم می شود.

چه زمان می توان گفت جراحی زیبایی شکم انتخاب صحیح است؟

جراحی زیبایی شکم زمانی برای شما بهترین انتخاب محسوب می شود که شما  به کمک ورزش و رژیم لاغری توانسته اید وزن خود را کم کرده اید اما چربی های شکمتان هنوز اب نشده و نافرم می باشد ،همچنین پس از بارداری ،پوست و عضلات شکمتان کشیده و شل شده باشد،و یا اینکه پس از کاهش وزن بسیار ،دور شکمتان پوست های اضافه اویزان شده باشد.

رژیم های سخت و فعالیت های سنگین ورزشی برای شما کار ساز نبوده باشد و همچنان در ناحیه شکم چربی زیادی باشد، به خاطر کاهش وزن شدید دچار افتادگی یا ترک خوردگی پوست شکم شدید. اگر تناسب اندام خوبی دارید و تنها در ناحیه ی شکم دچار چاقی هستید.شما گزینه خوبی برای این جراحی هستید.

هزینه جراحی زیبایی شکم چقدر است؟

هزینه جراحی زیبایی شکم برای همه یکسان نمی باشد  این هزینه ها به عواملی مانندهزینه بیهوشی ،هزینه بیمارستان یا کلینیک ،قیمت دارو های تجویز شده ،هزینه ازمایش ،قیمت گن پس از جراحی دستمزد جراح متخصص بستگی دارد .هزینه جراحی زیبایی شکم در ایران نسبت به بقیه کشور ها کم تر می باشد .

 

دوره بهبودی جراحی شکم چند وقت است؟

جراحی شکم اگر چه ممکن است عوارض های زیادی نداشته باشد اما به دلیل از دست رفتن و ضعیف شدن انرژی پوست، ممکن است نیاز به مراقبت طولانی تری بعد از عمل داشته باشد.

دوره ی بهبود محل جراحی شکم بستگی به مشکل درمان، روش جراحی (ها) و سایر عوامل دارد. این دوره بهبودی می تواند یک تا چهار هفته به طول بیانجامد و به بیماران توصیه می شود تا پایان این دوره از کار های سنگین اجتناب نمایند و در این مدت زمان بهتر است از بلند شدن خودداری کنند.

در اوایل این دوره بهبودی، ممکن است در محل جراحی شکم کبودی و تورم ایجاد شود، که به وسیله یک کمربند و یا گن مخصوص می توان تورم و کبودی را به پایین ترین حد خود رساند و از بافت های بازسازی شده حمایت کرد. این گن مخصوص همچنین در کمک به بهبود پوستی که در ناحیه تحت درمان بوده بسیار موثر است.

 

دکتر رضا حسامی