جراحی شکم

جراحی شکم

جراحی شکم امروزه بیشتر برای لاغری وجهت زیبایی و برداشتن چربی‌ها در ناحیه شکم و پهلو انجام می‌شود جراحی بیشترمناسب افرادی است که شکم و پهلوی بزرگی دارند و بعد ازانجام جراحی چربی های شکم و حالت بد فرم خود را به یک شکم صاف و زیبا و متناسب با اندام خود تبدیل می کنند.

 جراحی شکم

روشهای مختلف انجام جراحی شکم

امروزه برای زیباترشدن وکوچک شدن شکم  شما می توانید از روشهای  مختلف جراحی استفاده کنید تا به یک اندام مناسب برسید.
برای اینکه شما بهترین روش جراحی را انتخاب کنید باید از پزشک خود کمک بخواهید چرا که تشخیص روش مناسب برای جراحی به عهده جراح شما می‌باشد.

بنابراین برای اینکه شما بهترین نتیجه را ازجراحی داشته باشید بهتر است به جراح خود اعتماد کنید سپس نوع جراحی خود را انتخاب کنید  تا جراحی رضایت بخشی داشته باشید به طورکلی می توان گفت که از روش‌های رایج جراحی شکم لیپوماتیک و یا ابدومینوپلاستی و لیفت شکم است .

 البته پزشک شما نوع جراحی زیبایی شکم به میزان سن فرد و نیزمیزان بزرگی شکم و پوست وافتادگی شکم و پهلو بستگی دارد.

جراح زیبایی با معاینه بیمار بهترین نوع جراحیرا برای فرد ارائه می‌دهد و بیماربا توجه به نظرات پزشک تصمیم‌گیری می‌کند از کدام روش استفاده کند. البته ترکیب دو روش ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک نیز برای بعضی از بیماران کاربرد دارد .

روش های جراحی شکم

لیپوماتیک

 جراحی شکم با لیپوماتیک دراین نوع جراحی چربی اضافه به وسیله جراحی و به کمک دستگاه خارج می شود. درروش لیپوماتیک به کمک یک میله چربی‌های شکم خارج می‌ شود که دراین روش چربی‌های تخلیه شده را می‌توانند به اندام‌های دیگر بدن منتقل کرد البته به این نکته توجه کنید که در این روش نیاز به برش ندارید .

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یا جراحی پلاستیک شکم  دراین نوع از جراحی زیبایی برشی درشکم  فرد صورت می‌گیرد سپس چربی های اضافی از بدن خارج می شود. درروش ابدومینوپلاستی برش و بخیه در حین جراحی صورت می‌گیرد .این روش برای برداشتن چریی ها اضافه‌ ی وکسانی که شکم‌های شل و آویزان دارد بسیار مناسب است.

جراحی شکم با ابدومینوپلاستی

لیپولیزر

جراحی شکم با لیپولیزر که در این نوع روش جراحی  زیبایی چربی زیرپوستی با استفاده از لیزر خارج می‌شود

البته جراح شما می تواند برای جراحی از چند روش بالا به صورت ترکیبی نیزاستفاده کند.جراحی که بیشتر برای تخلیه چربی‌های زائد و صاف کردن شکم استفاده می شود. همان گونه که می دانید شکم و پهلو ازاعضای مهم در زیبایی و تناسب‌ اندام افراد می‌باشد .

لاغری در برخی افراد حتی با گرفتن رژیم‌های سخت غذایی و انجام ورزش‌ها سخت هم به وجود نمی آید بنابراین لاغری شکم برای این فرد نه تنها با رژیم و ورزش مشکل است بلکه نیاز به زمان طولانی و مداوم دارد و در صورت توقف کردن ورزش‌ها چربی‌ها  را به حالت اولیه بازمی‌گرداند.

انجام جراحی در این افراد نه ‌تنها باعث از بین رفتن چربی اضافه شکم در یک جلسه می‌شود بلکه اگر فرد تغذیه درستی بعد از جراحی داشته باشد و فرد مراقبت‌های لازم را انجام دهد چربی به شکم بازنمی گردد.

 

شرایط لازم برای انجام جراحی شکم

برای جراحی  فرد باید وزن ثابتی داشته باشد.

سلامت عمومی  لازم را برای جراحی داشته باشد.

 انتظارات منطقی از نتایج بعد ازجراحی داشته باشد.

افرادی که چندین بارداری داشته‌اند و پوست شل و همچنین چربی اضافه در شکم  دارند کاندیدای مناسبی برای جراحی هستند.

انواع جراحی شکم 

بهترین روش جراحی شکم

در زیرپوست بافت‌های چربی وجود دارد که در زیر این بافت‌ها لایه عضلانی است هرکدام از این لایه‌ها می‌تواند دچار مشکلاتی بشوند. برای از بین بردن این مشکلات از روش جراحی خاصی استفاده می‌شود.

 پوست شکم به علت کاهش وزن یا بارداری دچار افتادگی  می‌شود که درمان آن لیفت شکم می‌باشد .

برای افتادگی شکم همچنین از ابدومینوپلاستی می‌توانید استفاده کنید که برای این درمان برشی در زیر شکم زده می‌شود و از این ناحیه آزادسازی انجام می‌شود.

اما اگر فقط بافت چربی زیاد باشد از عمل لیپولیز استفاده می‌شود که از روش‌های لیزر ، لیپوماتیک یا اولترازد استفاده می‌شود.

 

جراحی شکم بعد از بارداری و زایمان

بیشتر زنان در دوران بارداری و زایمان دچار تغییراتی دربدن خود می شوند. این تغییرات باعث می‌شود تناسب‌اندام افراد در دوران بارداری وبعد از آن به هم بریزد وفضای شکم زنان که به دلیل بارداری  بزرگ  شده است بعد اززایمان با کاهش وزن شکم‌شل و افتاده ‌شود . این تغییرات باعث تغییردر تناسب‌اندام فرد وهمچنین باعث تضعیف روحیه و اعتمادبه‌نفس فرد می‌شود . با انجام این جراحی شما می توانید به تناسب اندام دلخواه خود برسید.

چه زمانی باید جراحی شکم را بعد از زایمان انجام دهیم

بیشترزنان می خواهند هم‌زمان با زایمان سزارین جراحی  را نیزانجام دهند بنابراین در این مورد ازپزشک خود سوالاتی را می پرسند .در این باره باید بگویم که این جراحی  با زایمان سزارین توصیه نمی‌شود.

زیرا دردوران بارداری اندام‌های لگن و رحم  فرد بزرگ‌ می شود و باید قبل ازانجام جراحی اندام‌های شما به شکل اصلی بازگردد.درضمن زایمان توسط پزشک متخصص زنان انجام می‌شود وجراحی زیبایی شکم  شما باید توسط جراح زیبایی انجام می‌شود زیرا این جراحی در حقیقت نوعی جراحی زیبایی است. و درنهایت  باید گفت که جراحان توصیه می‌کنند یک سال بعد از زایمان زنان می توانند جراحی زیبایی شکم را انجام دهند.

 

جراحی شکم و بارداری

نکاتی که قبل و بعد از جراحی شکم باید رعایت کنید

سه هفته قبل از جراحی سیگار نکشید

درصورت داشتن  بیماری خاص حتماً به پزشک خود اطلاع دهید زیرا برخی از بیماری‌ها باعث عفونت بعد از جراحی می‌شود .

-در چند روز اول در منزل استراحت کنید.

– به مقدار کافی مایعات و نوشیدنی بعد از جراحی استفاده کنید.

– فعالیت سنگین تا مدتی بعد از جراحی نداشته باشید.

– در صورت داشتن درد بعد از جراحی می توانید از مسکن استفاده کنید.

– شمابعد از یک یا دو هفته از جراحی به فعالیت های  روزانه خود بازمی گردید.

نتایج جراحی شکم

نتایج جراحی بعد از جراحی  کاملاً قابل‌مشاهده است و شما می توانید گودی کمر خود را بعد از جراحی شکم وپهلو به‌خوبی مشاهده کنید.  اگر وزن بیمار بعد از جراحی ثابت بماند واختلاف وزن زیادی بعد از عمل نداشته باشد می‌توان گفت نتیجه این عمل غیرقابل ‌بازگشت می‌باشد.

 

مراقبت های پس از جراحی

یک روز پس از جراحی  مرخص میگردید.

در چند روز اول شما کمی دردو ورم دارید.

در دو سه روز اول شما بهتر است کمی خمیده راه بروید.

اگر میتوانید در یک هفته اول از شکم بند استفاده نمایید.

چنانچه ساکشن را انجام دادید بایستی از یک سری گن های به خصوصی استفاده نمایید.

به محض ترخیص مناسب است که راه بروید

جراحی شکم

افراد مناسب برای جراحی زیبایی شکم

-این جراحی به اشخاصی که از سلامت کامل برخوردارند  توصیه می شود .

-خانمی که زایمان های متعددی داشته و عضلات شکمش شل بوده و پوستهای اضافی زیادی داشته این عمل را برای کشیدن پوستهای اضافی و سفت کردن عضلات شکمی نیز انجام میدهد.

-پس این جراحی مناسب اشخاصی است که چربی زیاد داشته و پوستهای اضافه و شلی دارند.

چه کسانی نباید عمل شکم  انجام دهند

چنانچه که خانمی باشد که قصد بچه دار شدن را داشته باشد تا زمانی که زایمان نکرده باشد نباید سراغ جراحی برود چرا که با زایمان بافت و عضلات شکمی از هم بازگشته و جراحی شکم این عضلات را سفت مینماید. چنانچه پس از جراحی  بچه دار شود کاری بیهوده و عبث انجام داده است.

چنانچه که شخصی قصد لاغری زیاد بنماید نباید به این عمل فکر کند چرا که جراحی  همانطور که بیان کردیم آخرین راه حل برای لاغری محسوب می شودو راهی برای کاهش وزن به شمار نمیرود. پس از جراحی شکم احتمال باقی ماندن جای زخم وجود دارد و البته بهتر است که قبل از جراحی شکم از پزشک خود در این باره کمک بگیرید.

 

 بعد از جراحی شکم چه نکاتی را باید رعایت کنید

– اولین و مهمترین نکته ثابت نگه داشتن وزن به مدت ۶ ماه  است. برای داشتن وزن ثابت بهتر است  به یک مشاور تغذیه مراجعه کنید  تا  برنامه غذایی صحیحی داشته باشید.

-در این دوران بیمار باید  بیماری هایی مثل فشار خون بیماری های قلبی عروقی و دیابت را کنترل کند هر چند که یکی از علل مهم بروز این بیماری ها چربی اضافی به خصوص در ناحیه شکمی است.

– عادات و روش زندگی مناسب داشته باشید ، سیگار نکشید از نوشیدنی های الکل دار و گازدار استفاده نکنید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید و حرکات ورزشی و تحرک کافی روزانه را در برنامه خود قرار دهید.

-داشتن آناتومی مناسب در جراحی زیبایی شکم شما موثر است مثلا نداشتن اسکارهای قبلی و یا شکم بیش از اندازه برجسته است.

جراحی شکم

آیا جراحی  شکم برای فرد عوارضی به همراه دارد؟

این جراحی مانند هر جراحی دیگر ممکن است برای فرد عوارضی به همراه داشته باشد دراینجا به برخی از این عوارض اشاره شده است :

-احساس درد

-احساس بی حسی در ناحیه مورد نظر

-تورم و پوست

-باز شدن زخم

-داشتن خونریزی

-عفونت در ناحیه مورد نظر

لخته شدن خون

-تجمع مایع

-عدم قرینگی محل جراحی

-از بین رفتن پوست

-تغییر رنگ پوست

-شل شدن مجدد پوست

-احتمال نیاز به عمل مجدد

-تاثیرات داروهای بیهوشی

تمامی این عوارض احتمالی بوده و می توان با رعایت تمامی نکاتی که پزشک معالج به بیمار می گوید، از آنها جلوگیری کرد، با این وجود چنانچه عوارض بالا برای بیمار اتفاق بیافتد، با پیگیری به هنگام و زود به راحتی قابل درمان هستند، ولیکن اگر پشت گوش بیاندازید ممکن است کار شما به بستری شدن و جراحی مجدد کشیده شود.

مشاوره برای جراحی زیبایی شکم

در این مرحله فرد متقاضی بعد از تصمیم نهایی، به فوق تخصص مراجعه می کند و از وی مشاوره می خواهد. در این مشاوره که پس از آزمایشات کامل و بررسی های دقیق پزشک انجام می شود، جراح پلاستیک با متقاضی درمورد صلاحیت و دوره انجام جراحی با وی صحبت می کند.

بیمار در این جلسه فرصت این را می یابد تا در مورد هدف و انتظارات خود از این جراحی حرف بزند و نظرات دکتر معالج خود را نیز بشنود. شرایط هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است بنابراین نمی توان گفت نیازی به جلسه مشاوره ندارید چرا که یکی از دوستان یا آشنایان شما این جلسه را گذرانده، پزشک معالج با در نظر گرفتن شرایط خاص هر بیمار و توانایی بدنی وی بهترین پیشنهاد و برنامه ریزی را برای جراحی شکم وی ارائه خواهد داد. در این مشاوره به بررسی موارد ذیل می پردازیم:

  • شرح دقیق از وضعیت بیماری و سابقه مصرف هر دارویی و یا سابقه داشتن جراحی در گذشته
  • معاینه دقیق شکم و پوست شکم و بررسی سابقه جراحی قدیمی شکم و جای آن
  • پزشک معالج در مورد خطرات و یا عوارض احتمالی با شما سخن می گوید تا با اطلاع دقیق تصمیم بگیرید
  • گرفتن راهنمایی ها برای استفاده از داروها و عادات غذاخوردن و نوشیدن
  • حداقل یک ماه قبل و بعد از آبدومینوپلاستی از مصرف سیگار باید پرهیز کرد، چرا که کشیدن سیگار روند بهبود زخم را کند می کند.

 

دوره نقاهت این جراحی چقدر طول می‌کشد

مراقبت و عوارض احتمالی بعد از جراحی، یکی از مواردی است که بیمار باید آمادگی کامل برای مواجهه با آن را داشته باشد. لوله‌های تخلیه باید تا یک هفته بعد از عمل باقی بمانند. اغلب کبودی و تورم تا چند هفته بعد از جراحی وجود دارد. معمولا 2 تا 3 هفته بعد از جراحی، بیمار می‌تواند به انجام کارهای سبک بپردازد.

 

 

 

در اکثر موارد بیمار چند روز بعد از جراحی می‌تواند راه برود در این مدت توصیه می‌کنیم که آرام آرام قدم بزنند. اما تا بهبودی کامل اغلب 8 هفته زمان لازم است که در این مدت نباید اشیاء سنگین را بلند یا جابه‌جا کنند.

نتیجه جراحی کوچک کردن شکم

شما بعد از جراحی و بعد از گذارندن دوره نقاهت می توانید تغییراتی همچون از بین رفتن پوست شل و اضافی را مشاهده کنید  و اینکه شکمتان به مقدار قابل توجهی صاف می شود.البته در رابطه با ماندگاری این تغییرات باید گفت زمانی  نتایج جراحی ابدومینوپلاستی با دوام خواهد بود که شما سبک زندگی خود را تغییر داده باشید و وزن خود را بعد از جراحی کنترل کنید.

بعد از گذشت دو هفته تورم بعد از عمل می شود و شما می توانید به راحتی سرپا قرار بگیرید.البته شاید برخی از مشکلات بعد از جراحی تا شش ما همچنان ادامه داشته باشد که  این زمان در جراحی مینی ابدومینوپلاستی کمتر است.