جراحی قوز بینی

جراحی قوز بینی

جراحی قوز بینی نوعی دیگر از جراحی زیبایی بینی است یکی از دلایلی که بیماران  تمایل دارند جراحی بینی  انجام دهند داشتن قوز بینی است . افردی که تمایل به انجام جراحی قوز بینی دارند در حقیقت می خواهند برآمدگی روی بینی شان را رفع کنند  وظاهری صاف بر روی پل بینی خود احساس کنند.  افرادی که قوز بینی دارند معمولا از نمای نیم رخ صورت خود رضایت ندارند.

 

 

بسیاری از بیمارانی که مشکل برآمدگی یا قوز بر روی بینی خود را دارند این مشکل به دلیل استخوان و غضروف موجود در پشت بینی  آنها است. دلیل ایجاد قوز بینی در بین بیماران مختلف متفاوت است و بنابراین در صورت  تشخیص مشکل قوز بینی پزشک می تواند بهتری نتایج درمانی را از این جراحی کسب کند .

برآمدگی روی بینی در بیشتر موارد به شکستن و آسیب دیدگی بینی مربوط  نمی شود بلکه  می توان گفت که این نوع بینی ارثی هست. قوز بینی انواع  مختلفی دارد.

انواع قوز بینی کدام است

قوز بینی واقعی

قوز بینی کاذب

قوز بینی پنهان

نحوه تشخیص قوز بینی برای جراحی

برای تشخیص قوز بینی وجراحی آن باید ازیک جراح متخصص گوش و حلق و بینی کمک بگیرید تا شما را درتشخیص نوع قوز بینی کمک کند.

همان گونه که گفته شد قوز بینی درافراد  به سه دسته تقسیم می شود واقعی، کاذب و پنهان و این  جراح است که نوع قوز بینی را تشخیص  می دهد و برای رفع و برداشتن قوز بینی وجراحی قوز بینی اقداماتی را انجام می دهد.

 

به عنوان مثال جراح برای از بین بردن قوزهای کاذب ابتداباید برآمدگی نوک بینی را اصلاح  کند در این نوع قوز بینی نیازی به جراحی بینی و برش زدن برآمدگی بینی نیست .

انجام جراحی قوز بینی

پزشک دراین نوع جراحی سعی می کند نوک بینی استخونی  را نیز اصلاح کند و یا در صورتی که در بینی شما انحرافی وجود داشته باشد  کمی آن را می چرخاند تا به  شکل طبیعی خود باز گردد.

برای تشخیص قوز کاذب تنها لازم است بینی خود را به سمت بالا فشار دهید اگه این قوز از بین رفت، قوز کاذب می باشد.

جراحی قوزهای شدید بینی

قوزهای که بسیار شدید می باشند ممکن است پس از جراحی در فرد، تنفس را مختل کنند. در این نوع بینی ها زمانی که جراح قوز بینی را برش  می دهد ممکن است کمی از قسمت راه هوایی نیز تراشیده شود که این عامل باعث می شود در تنفس فرد اختلال به وجود آید.

جراحی قوز بینی چگونه انجام می شود

این نوع جراحی بینی، باید با دقت فراوان و حساسیت بالا انجام شود . به همین منظور پزشک از همان ابتدا  یک عکس رادیولوژی از بیمار  می گیرد که بر طبق این عکس جراحی با موفقیت بیشتری انجام شود.

جراحی  که به دلیل از بین بردن قوز بینی و از درون سوراخ های بینی انجام می شود. بدین صورت که پزشک  یک برش را در زیر پره بینی و درون کانال های هوایی  فرد ایجاد می کند .

 

این برش به جراح کمک می کند که دسترسی به استخوان های قوز بینی راحت تر شود . به منظورجلوگیری از خون ریزی و کبودی جراح تلاش می کند این جراحی را بسیار آرام انجام دهد. جراح مقداری از استخوان را می تراشد تا این برآمدگی فرم بهتری پیدا کند.

جراحی قوز بینی چگونه است

در این جراحی بینی جراح باید به دقت این تراش را انجام دهد زیرا تراش قوز بینی مهم و حساس است و در انتها این  برش ها را بخیه می کنند. سپس بینی با یک آتل سبک و رنگ پوست  بسته می شود تا بینی در جای خود ثابت بماند.

اگر قوز بینی شما ارثی باشد، برآمدگی روی بینی به دلیل  استخوان نمی باشد و به غضروف  بینی مرتبط است. از مهم ترین کارها جراحی بینی، برداشتن قوز بینی است وشما می توانید با جراحی قوز بینی این مشکل را برطرف کنید .

اگر قوز بینی به دلیل شکستگی بینی فرد باشد، رفع قوز  تنها به وسیله جراحی قوز بینی برطرف می شود انجام این نوع جراحی بینی محدوه سنی ندارد. اما  بهترین زمان  برای انجام  جراحی برای خانم ها 15 تا 17 سالگی است  و برای آقایان 17 تا 19 سالگی است

تاثیر عمل قوز بینی بر روی صورت

رفع برآمدگی یا حذف قوز بینی از شایعه ترین مسائلی  است که فرد ترجیح می دهد  جراحی بینی را انجام دهد همه افراد در اغلب جراحی ها به دنبال  این هستند که در ابتدا این مشکل را رفع کنند .قوز بینی از نظر اندازه در همه افراد متغیراست عمل یا عمل نکردن قوز بینی در صورت و ظاهر فرد تاثیر می گذارد.

عمل قوز بینی به چه میزان باید انجام شود

جراح  باید با در نظر گرفتن سلیقه بیمار وهمین طور با توجه به نوع گونه، لب و پیشانی فرد قوز روی بینی را  بر دارد وبه همان میزان قوز بینی برداشته می شود.

 

نتیجه جراحی قوز بینی

باز گشت قوز بینی بعد از جراحی قوز بینی

بعد ازجراحی  وبرش استخوان برآمدگی بینی و برداشتن کامل قوز بینی امکان برگشت قوز بینی غیر ممکن است. زیرا امکان رشد مجدد استخوانها و غضروف به هیچ وجه وجودندارد.

بعد از جراحی  ممکن است بینی شما ورم، کبودی، و خون ریزی محدود داشته باشد .تورم و کبودی بعد از جراحی بینی برای چند هفته در صورت شما وجود دارد بعد از این مدت کبودی اطراف بینی و چشم ها به تدریج بر طرف می شود  و شما می توانید برای بهبودی خیلی سریع  می از  کرم های تجویز شده  استفاده کنید

البته بعد از جراحی شما تا مدتی تورم و کبودی به دلیل شکستن استخوان بینی خواهید داشت که این امری طبیعی می باشد .این کبودی ها به مرور زمان برطرف  می شود.

دلیل ایجاد قوز بینی چیست

دلیل ایجاد قوز و برآمدگی های بینی، معمولا به علت غضروف یا استخوان اضافه بر روی پل بینی است و در برخی افراد هر دو مورد دیده می شود این برآمدگی هادر بیشتر افراد  ژنتیکی هستند وبا جراحی  برطرف می شود .

 

تشخیص قوز بینی استخوانی ازغضروفی

به طور کلی یک سوم بالا پل بینی از استخوان است  و دو سوم پایین آن از غضروف تشکیل شده است. قوزبینی برخی افراد در قسمت بالای بینی، یعنی روی  استخوان پل بینی  قرار دارد برای رفع قوز  در این قسمت استخوان اضافه ی را با جراحی  برطرف می کنند.

برآمدگیهای روی بینی برخی افراد به دلیل غضروف پل بینی آنها است . بهترین کار برای رفع قوز بینی آنها در این است که غضروفی آن را با جراحی قوز بینی بتراشیم.

 

سن مناسب جراحی  بینی قوزدار

در جراحی زیبایی بینی محدودیت سنی مشخصی وجود دارد و توصیه می‌شود قبل از سن تعیین شده این عمل بینی قوزدار  انجام نشود چرا‌که می‌تواند مشکلاتی را برای بیماران  به همراه داشته باشد. سن عمل جراحی زیبایی در دختران از سن 15 سالگی ودر پسران از سن 17 سالگی به شرط رشد کامل جسمی وفکری وداشتن انگیزه کافی فرد امکان‌پذیر است.

 قوز شدید استخوان بینی و مشکلات تنفسی

برداشتن یک قوز بینی بسیار بزرگ و برآمده می‌تواند تا حد زیادی  در تنفس شما اختلال ایجاد کند. در روند برش دادن و تراشیدن برآمدگی روی تیغه‌ی بینی، تا جایی که بینی عقابی ظاهر خوشایندی پیدا کند، ممکن است قسمتی از راه هوایی داخل بینی نیز تراشیده شود و در نتیجه راه هوایی باریک‌تر شود. از آنجایی که غضروف جانبی فوقانی دقیقا بعد از بالاترین قسمت راه هوایی بینی قرار دارد، قرار دادن گرافت برای بزرگ کردن راه هوایی در این نقطه، بهترین راه حل ممکن به نظر می‌رسد.

 

جراحی بینی قوز دار

مشاوره قبل از عمل بینی قوزدار عقابی و استخوانی

-طی جلسه‌ی مشاوره‌ی اولیه، پزشک تمامی ‌چیزی که باید در مورد برنامه‌ی جراحی و نحوه‌ی اجرای آن بداند را بررسی می‌کند. جراح فرم بینی بیمار، و را‌ه‌های هوایی داخلی بینی، انعطاف پذیری غضروف بینی و بافت پوست شما را بررسی می‌کند.

– یادر صورتی که پوستی  ضخیم و دارای چربی زیرپوستی زیاد باشید، معمولا نتایج جراحی زیبایی بینی استخوانی در این نوع بینی ها پنهان می‌شود، بنابراین ممکن است به این بیماران توصیه شود که جراحی زیبایی بینی انجام ندهند چرا که ممکن است با وجود انجام جراحی و صرف هزینه جراحی بینی استخوانی ، نتیجه‌ی جراحی، توسط پوست ضخیم بیمار کاملا پوشش داده شود و پنهان باشد

 

-تصمیم‌گیری برای بارداری  بعد از جراحی بینی  یا قبل از آن کمی دشوار است. خطرات این روش بیشتر از زمانی است که بیمار باردار یا در حال شیردهی نباشد. بنابراین در این مورد نیز باید با پزشک خود در جلسه مشاوره، مشورت نمایید.

معاینه قوز بینی

معاینه دقیق صورت و بینی بایدبرای جراحی باید توسط پزشک انجام شود. پزشک با استفاده از عکس های رادیولوژی ارزیابی استانداردی از وضعیت بیمار انجام می دهد. با استفاده از ارزیابی های به دست آمده جراح علت قوز بینی را پیدا خواهد کرد و برآمدگی بینی در بیشتر موارد به علت بزرگ شدن استخوان و تیغه پشتی بینی خواهد بود.

 

علت دیگر برآمدگی یا قوز بینی بخاطر جلو آمدگی کمتر از مقدار بهینه سر بینی می باشد. پس نیاز است که به هنگام معاینه بیمار سر بینی شخص مورد بررسی قرار بگیرد. به هنگام جراحی بینی قوزدار اگر به وضعیت سر بینی توجه نشود این احتمال وجود خواهد داشت که نتیجه عمل بینی مناسب نباشد.

در حین بررسی علاوه بر سر بینی پایه بینی نیز باید بررسی شود. در صورت کوچک بودن پایه بینی ظاهر بینی فرد نیز دارای برآمدگی نمایان تری خواهد بود.

 

پس از معاینه بیرونی بینی معاینه داخلی بینی نیز باید انجام شود. این معاینه به این شکل است که باید وضعیت تیغه و مخروط بینی بیمار را بررسی شود. زمانی که پزشک به اصلاح برآمدگی پشت بینی دست میزند وجود ناهنجاری در تیغه بینی می تواند بر عملیات اصلاحی برای کاهش اندازه قوز بینی تاثیربگذارد. به همین دلیل قبل از جراحی حتما باید بررسی های لازم انجام شود.

 

بهترین جراح برای عمل قوز بینی کیست؟

بهترین جراح قوز بینی با تفاوت های ظریف در این نوع رینوپلاستی بسیار آشنا است و در نتیجه با انجام جراحی برداشتن قوزبینی به طور  به نتایج موفقیت آمیز می رسن. بنابراین بهتر است در انتخاب جراح بینی بسیار دقت کنید و جراحی با مهارت حرفه ای ومیزان تجربه بالا را برای جراحی بینی خود انتخاب کنید.

 

 نتیجه حاصل از عمل قوز بینی

دراین نوع  جراحی جراح بر روی پل بینی فرد یک سطح صاف ایجاد می کند . جراح در جراحی بینی تلاش می کند با شکستن استخوان های بینی ظاهر بینی و قوز بینی را اصلاح کند و شما بعد ازجراحی  یک بینی بدون برآمدگی وصاف خواهید داشت .

 

ممکن است در چند روز اول کمی از نتیجه جراحی بینی خود راضی نباشید که علت آن می تواند ناشی از جراحی قوز روی بینی باشد با کمی حوصله و صبر و رعایت برخی از نکات می توان این تورم را از بین برد و نتیجه نهایی را دید .

 

 

 

یکی از اقداماتی که در کاهش تورم بینی می تواند بسیار موثر باشد، استفاده از کمپرس یخ می باشد در روزهای اولیه بعد از جراحی قوز روی بینی استفاده از کمپرس یخ در اطراف بینی بسیار پیشنهاد می شود.

همچنین هنگام استراحت سعی نمایید که سر خود را از سطح بدنتان بالا تر قرار  دهید ، نحوه قرار گیری سر به این شکل در کاهش تورمات و کبودی های اطراف بینی تاثیر گذاراست.

رعایت برخی از اقدامات در روز های اولیه پس از جراحی قوز روی بینی ضروری می باشد تا شما بتوانید نتایج مطلوب و خوبی  را دریافت نمایید، مصرف همه  داروهای تجویزی پزشک الزامی می باشد در زمان مشخص شده به صورت کامل داروهای تجویز شده توسط مهمترین جراح بینی در تهران  را استفاده نمایید.در مواردی که قوز بینی خفیف باشد با تراشیدن سطح کمی از استخوان بینی مشکل برآمدگی روی بینی برطرف می شود . اما در مواردی که قوز و برآمدگی روی بینی زیاد باشد با کاستن از استخوان بینی قوز روی بینی برطرف می شود.

از بین بردن قوز بینی بدون جراحی

از بین بردن قوز بینی بدون جراحی، بین ۶ ماه تا دو سال دوام دارد. این روش به وسیله بی حسی موضعی قابل انجام بوده و در حدود نیم ساعت طول می کشد. جراح بینی با استفاده از فیلرها اقدام به پر کردن نواحی فرو رفته نموده و به این ترتیب باعث ایجاد سطح صاف و متقارن بر روی بینی شما می نماید. این روش نسبت به جراحی بینی بسیار ارزان تر بوده، عوارض کم تری داشته و مدت زمان بهبود کوتاه تری دارد.

 

افراد مناسب برای جراحی قوز روی بینی

– افرادی که در اثر ضربه بینی آن ها دچار بر آمدگی و نا فرمی شده است

– افرادی که نیاز به تغییرات در فرم بینی نیستند و تمایل به رفع قوز دارند.

– افرادی که تمایل به جراحی بینی طبیعی دارند.

تزریق ژل یا چربی به بینی برای رفع قوز بینی

تزریق ژل یا چربی به بینی از روش‌های کارآمد برای برداشتن قوز بینی بدون عمل جراحی محسوب می شود. البته این روش درمانی موقتی دارد که اثرات آن بعد حدود شش ماه از بین می‌رود. برای پرکردن برآمدگی‌ها از فیلرها و پرکننده‌هایی مثل ژل یا چربی استفاده می‌شود.

 

کبودی و تورم بینی بعد از جراحی بینی قوزدار

در روزهای اول  پس از جراحی بینی قوزدار، صورت شما متورم و کبود خواهد شد. تورم و کبودی موقت اطراف چشم و بینی در روز دوم و سوم به حداکثر می‌رسد. معمولاً تورم و کبودی ایجاد شده طی مدت دو هفته بهبود می‌ابد اما گاهی اوقات ورم بینی تا چند هفته از بین نمی‌ رود.

در صورتی که پزشک استخوان بینی شما را دستکاری کرده باشد اطراف چشم و بینی شما به مدت یک یا دو هفته متورم و کبود خواهد بود.

 

مراقبت‌های پس از عمل بینی قوز دار

-داشتن  استراحت کافی

– راه رفتن و پیاده روی بعد از عمل توصیه می شود زیرا باعث کاهش تورم می شود و همچنین مانع از ایجاد لخته خون می شود.

– استفاده از رژیم غذایی متعادل

– مصرف مواد غذایی فیبر دار مانند میوه و سبزیجات، مصرف زیاد مایعات

-مصرف به موقع داروهای تجویز شده توسط پزشک

-از مصرف داروهایی نظیر آسپرین و داراهایی که حاوی آسپرین هستند جدا خوداری کنید.

-از استعمال دخانیات ، سیگار کشیدن  به مدت دو هفته خوداری کنید.

 کبودی و تورم بینی

در روز اول  پس از جراحی بینی، صورت شما متورم و کبود خواهد شد. تورم و کبودی موقت اطراف چشم و بینی در روز دوم و سوم به حداکثر می‌رسد. معمولاً تورم و کبودی ایجاد شده طی مدت دو هفته بهبود می‌ابد اما گاهی اوقات ورم بینی تا چند هفته از بین نمی‌رود. در صورتی که پزشک استخوان بینی شما را دستکاری کرده باشد اطراف چشم و بینی شما به مدت یک یا دو هفته متورم و کبود خواهد بود.

 

استفاده از عینک بعد از جراحی قوز بینی

هیچ گونه محدودیتی در خصوص استفاده از عینک و قرار دادن آن روی گچ بینی در دوران بهبود وجود ندارد. اما پس از آن که پزشک گچ بینی شما را برداشت باید تا شش هفته پس از جراحی از قراردادن مستقیم هرگونه عینک اعم از آفتابی و طبی روی بینی خودداری کنید زیرا وزن عینک می‌‌تواند باعث جابجا شدن استخوان در حال بهبود بینی شود. در صورتی که استخوان بینی شما در حین جراحی دستکاری نشده باشد می‌توانید هر لحظه که بخواهید از عینک استفاده کنید.

 

 

دکتر رضا حسامی – فوق تخصص جراحی پلاستیک وزیبایی