جراحی لاغری شکم

جراحی لاغری شکم

جراحی لاغری شکم یکی از  جراحی ای زیبایی اندام است که بیشتر  افراد چاق  و دارای شکم برای لاغری به ان توجه دارند  همان گونه که می دانید  به تدریج با بالا رفتن سن پوست بدن  افراد دچار شلی  و افتادگی می شود همین طور  به دلیل زایمان های مکرر و کاهش و اضافه کردن وزن پوست شکم این افراد دچار شلی  می شود.

جراحی لاغری شکم

از جمله نواحی بدن که با افزایش سن و تغییر سایز بدن دچار شلی  و افتادگی می شود پوست شکم و پوست بازوها می باشد. در چند سال اخیر برای درمان چاقی افتادگی شکم از جراحی لاغری شکم و یا جراحی شکم و پهلو  استفاده می شود.

متخصصان زیبایی با  توجه به اینکه بسیاری از بانوان و حتی مردان دارای شکمی بزرگ و یا با شلی و افتادگی شکم رو به رو هستند  بهترین راهکاربرای تناسب اندام را جراحی شکم برای لاغری می دانند .

جراحی لاغری شکم چه مزیت هایی دارد

با انجام جراحی لاغری شکم شما اصلاح بافت و سفت شدن پوست شکم خواهید داشت ، وافتادگی و شلی آن برای شما جبران خواهد شد. همچنین جراحی لاغری شکم باعث می شود که خطوط استریا ایجاد شده روی پوست نیز با این روش از بین برود . بعد از جراحی لاغری شکم فرد  شکمی صاف و سفت خواهد داشت که در زیبایی اندام فرد تاثیر گذر خواهد بود.

یکی دیگر  از مزیت های جراحی لاغری شکم از بین بردن خطوط پوست و خطوط استریا است که به دلیل چاقی بر روی پوست شکم ایجاد می شو.همان گونه که می دانید از طریق ورزش تنها می توانید شکم خود را تا حدی لاغر کنید اما پوست اضافه شکم از بین نخواهد رفت، چرا که پوست اضافه ،دیگر خاصیت ارتجاعی خود را ندارد از این رو جراحی لاغری شکم  مستقیما با حذف پوست اضافی شکم و بهبود وضعیت خطوط استریا به منظور ایجاد شکمی محکم و سفت ایجاد می شود.

برداشتن  توده چربی اضافه شکم یکی دیگر از جراحی لاغری شکم است وقتی که پوست اضافه شکم شما حذف می شود توده چربی اضافی متصل شده به آن هم از بین خواهد رفت.

جراحی شکم همچنین باعث محکم و سفت شدن عضلات شکم خواهد شد همان طور که پوست شل شده و افتاده را می توان کشید، عضلات شکمی را نیز که دلایلی مانند بارداری افزایش وزن و یا کاهش وزن، شل و افتاده، نازک و ضعیف شده اند را نیز می توان بهبود داد .

جراحی لاغری شکم مناسب چه کسانی است

افرادی که پوست شل و اضافه در زیر شکم دارند.

افرادی که  در ناحیه شکم خطوط استریا  دارند.

افرادی که از عضلات شکم آنها  شل شده است

افرادی که به دلیل  کاهش وزن  زیادی د چار افتادگی درناحیه شکم شده اند .مناسب انجام جراحی لاغری شکم هستند.

 همچنین بیمارانی برای  کاهش وزن تحت اعمال جراحی لاغری شکم  قرار گرفته اند، می توانند برای جراحی افتادگی  شکم اقدام کنند برداشتن پوست اضافی و سفت کردن و کشیدن عضلات در این افراد بسیار مناسب است.

جراحی لاغری شکم

 سن مناسب جراحی لاغری شکم

جراحی شکم یک عمل زیبایی است که تنها برای خانم ها انجام نمی شود و آقایان نیز می توانند برای از بین بردن  چربی های شکم خود به آن روی آورند و هیچ محدودیت سنی برای انجام  جراحی شکم وجود ندارد . البته دراین جراحی فرد باید دارای سلامتی کامل باشد و البته این جراحی برای زنانی که قصد بارداری مجدد دارند زیاد توصیه نمی شود .

عمل جراحی شکم برای تمامی سنین انجام می شود، اما بیشترکسانی که تمایل به انجام جراحی شکم دارند ،زنانی  هستند که بارداری داشته اند و خواهان بازگرداندن ظاهر شکم خود به قبل از دوران بارداری شان هستند. این جراحی باید در افرادی که دارای سلامتی کامل هستند انجام شود.افراد سیگاری دو هفته قبل از جراحی شکم  باید سیگار خود را کنار گذاشته و بلافاصله پس از عمل نباید به کشیدن سیگار روی بیاورند.

بارداری بعد از جراحی لاغری  شکم

جراحی شکم هیچ گونه مانعی برای بارداری بعد از جراحی برای خانم ها نخواهد داشت ، حتی هیچ اثرسویی بر بارداری آنها و رشد جنین شان نخواهد داشت. اما آنچه که در این میان مهم است، آن است که بیماران باید بدانند که بارداری می تواند ظاهر شکم آنها را دوباره تحت تاثیر قرار دهد.

آیا جراحی لاغری شکم  عوارض دارد

بیشتر افراد وبسیاری از مبتلایان به چاقی به جای استفاده از رژیم های درست ووانجام فعالیت های ورزشی به این نوع راهکار روی می آورند. عواملی مانند ژنتیک و محیط بر چاقی افراد بسیار تاثیر گذار است و معمولا این روند با الگوی غذایی نامناسب از قبیل پرخوری های زیاد زمینه بیشتر این معضل به ویژه چاقی در ناحیه شکم را به همراه خواهد داشت.

در حال حاضربرای انجام جراحی پلاستیک شکم از روش ابدومینوپلاستی (تامی تاک)، لیپوساکشن (خارج کردن چربی زیر پوستی) و یا ترکیب این دو روش برای جراحی لاغری شکم  استفاده می شود این جراحی در بیشتر موارد موفقیت آمیز بوده و موجبات رضایت فرد را فراهم می کند

عوارض جراحی لاغری شکم

در مورد عوارض جراحی شکم باید گفت این جراحی نیز برا فرد بدون عوارض نیست عفونت، تجمع مایع، از دست دادن پوست، تورم و درد پا از جمله عوارض جراحی شکم برای لاغری فرد است   و بسیاری از متقاضیانی که برای انجام جراحی زیبایی شکم مراجعه می کنند در مورد عواقب و عوارض های آن آگاهی ندارند.

باید بدانید ورزش و انجام فعالیت های ورزشی بهترین روش برای انجام کاهش وزن و برطرف کردم مشکل چاقی است که باید بیش از روش های دیگر لاغری از جمله اعمال جراحی مورد توجه قرار گیرد.

انتظارات افراد  ازجراحی  لاغری شکم و پهلو

نتیحه  حاصل از جراحی شکم و پهلوباعث  ایجاد شکم صاف و خوش فرم با حداقل چروک و ترک برای افراد می شود. البته  برای نهایی شدن فرم شکم گاهی باید  تا چند ماه صیر کنید .حداقل یک ماه قبل از عمل سیگار را ترک کنید . انجام هر گونه دستکاری مجدد یک سال بعد از جراحی امکانپذیر است. به بیمار پیشنهاد می شود که از نوسانات قابل توجه وزن جلوگیری کند و اگر تصمیم به کاهش وزن قابل توجه در فاصله نزدیک دارد توصیه می شود که اقدام به جراحی بعد از این تغییرات کنند.

 

مراقبت ها و نکات قبل و بعد از جراحی شکم

-بیماری که تحت عمل جراحی شکم قرار گرفته است، هوشیاری خود را چند ساعت پس از عمل به دست می آورد.

-بعداز جدا کردن درن که نوعی لوله لاستیکی نرم و انعطاف‌پذیری می‌باشد که در داخل زخم قرار گرفته تا ترشحات افزوده‌ بر جذب مانند خونابه‌ها را از محیط داخلی بدن خارج سازد از بیمار و درآوردن آن، مرخص خواهد شد. درن در دومین یا سومین روز بعد از عمل از بیمار جدا می شود.

-در  روزهای اول پس از جراحی شکم از انجام حرکاتی که باعث فشار آمدن به ناحیه شکم می شود و همچنین از بلند کردن اشیا با وزن های زیاد و سنگین خودداری کنید.

-محلی که جراحی شکم انجام شده باید بانداژ شود  وبعد از برداشتن بانداژ بیمار به طور متوسط برای 6 هفته باید کرست شکمی بپوشد.

 

-داروهای مسکن در محل جراحی شکم و برای تسکین درد مورد استفاده قرار می گیرند.این درد خفیف بعد از 3 الی 4 روز از بین خواهد رفت.

-برای پیشگیری از بروز عفونت، بیمار به مدت 7 روز باید آنتی بیوتیک مصرف کند.

-در هفته اول جراحی شکم بیمار نباید به صورت دمر دراز بکشد یا بخوابد.

-بیمار پس از گذشت 4 روز از انجام این جراحی می تواند استحمام کند.

-بخیه های جراحی شکم پس از گذشت 10 روز از عمل جراحی شکم توسط پزشک جراح، کشیده و برداشته خواهند شد.

-معمولاً بیمار 2 هفته بعد از عمل می تواند به سر کار خود برگردد.

-تا 3 ماه بعد از جراحی شکم، بیمار باید از انجام حرکت های ورزشی سنگین خودداری کند.

 

 

بهترین روش جراحی لاغری شکم

بافتهای مختلفی روی شکم وجود دارد . یکی از بافتها پوست می باشد که در روی شکم قرار دارد و در زیر پوست بافتهای چربی می باشد

در زیر این بافتها لایه عضلاننی می باشد . هر کدام از این لایه ها می تواند دچار مشکلاتی بشوند. در هر کدام از این روش ها از روش جراحی خاصی استفاده می شود. پوست شکم به علت کاهش وزن شدید یا بارداری قبلی دچار افتادگی خواهد شد که درمان آن لیفت شکم یا همان عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک می باشد.

اگر فقط بافت چربی زیاد باشد از عمل لیپولیز استفاده می شود که به یک از روش های لیزر ، لیپوماتیک یا اولترازد انجام می شود . در صورتی که لایه عضلانی و زیرین شل شده باشد از روش پلی کیشن یا سفت کردن عضلات شکم می باشد که معمولا همراه با پوست شل می باشد که همزمان با جراحی ابدومینوپلاستی یا تامی تاک انجام می شود.

 

آیا جراحی زیبایی شکم ایمن است؟

به طور کلی جراحی پلاستیک در  سال‌های اخیر  پیشرفت‌های چشمگیری داشته است و اگرچه هر عمل جراحی با احتمال بروز عوارض همراه است، جراحی زیبایی شکم برای متقاضیان که سلامت عمومی مناسبی دارند جراحی کاملاً ایمن است.البته این نکته را بدانید  این عمل  باید توسط جراح پلاستیک ماهر و آموزش دیده انجام شود تا ایمنی عمل تضمین گردد.

 

 

آیا نتایج جراحی زیبایی شکم دائمی است؟

نتایج جراحی زیبایی شکم در صورت داشتن رژیم مناسب دائمی است،  بیماران باید در حفظ نتایج جراحی کوشا باشند و ورزش منظم، سبک زندگی پرتحرک و سالم و رژیم غذایی متعادل را از یاد نبرند.

فرآیند بهبودی جراحی شکم

نتایج حاصل از این عمل را دو هفته بعدازجراحی مشاهده خواهید کرد. برخی از مردم ممکن است نتایج عمل جراحی زیبایی شکم را پس از چندین هفته یا حتی چند ماه مشاهده کنندو از آن لذت ببرند.

شما باید حداقل مدت دو هفته مرخصی بگیرید اما برخی از بیماران ممکن است برای گذراندن دوران بهبودی نیاز به مدت زمان بیشتری برای بازیابی و بازتوانی داشته باشند به خصوص اگر عمل سنگینی انجام داده باشند.

عمل جراحی  شکم یک عمل تهاجمی محسوب می شود به همین دلیل بدن نیاز به تجدید قوای اساسی دارد.در طی دوره نقاهت فشار زیادی بر خود وارد نکنید و دستورات پزشکی را به دقت رعایت کنید. همه فعالیت‌های سنگین و تمرینات شدید ورزشی باید برای شش هفته متوقف شود، البته انجام تمرینات ورزشی سبک دو هفته پس از عمل می‌تواند به تسریع فرایند بهبودی و تجدید قوای بدن کمک کند.

 

 

مواردی که قبل از عمل حتما باید بررسی شوند

شخصی که برای جراحی لیپوماتیک شکم و پهلو مراجعه می کند باید در یک جلسه مشاوره مواردی در وی مورد بررسی قرار بگیرد که دانستن این موارد قبل از جراحی لیپوماتیک شکم و پهلو بسیار حائز اهمیت است از جمله این موارد:

-بررسی سوابق بیماری در فرد

-بررسی سابقه بیماری دیابت در بیمار و در صورت داشتن دیابت حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

-اگر دارای فشار خون بالا هستید حتما با پزشک خود درمیان بگذارید.

-سابقه ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی

-بررسی جراحی های قبلی بیمار روی نواحی مورد نظر

-اطلاع از بارداری فعلی و یا اگر قصد بارداری دارید حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

لازمه این جراحی دقت بسیار بالای پزشک و میزان تسلط وی بر این عمل می باشد، پزشکی که این کار را انجام می دهد بسیار باید ماهر اشدو در این زمینه دارای سابقه درخشانی باشد تا از عوارض بعد از عمل جلوگیری شود و یک جراحی بی نقص از هر نظر انجام دهد و بیمار را به نتیجه مطلوب برساند.

 

 

دکتر رضا حسامی