جراحی نوک بینی

جراحی نوک بینی

جراحی نوک بینی یکی از انواع جراحی های بینی است این مشکل یکی از شایع ترین و مهم ترین مواردی است که افراد بعد از انجام جراحی بینی به پزشک مراجعه می کنند . امروزه این نوع جراحی بینی و همچنین ترمیم نوک بینی به وسیله ی جراحی پلاستیک امکان پذیر است .

جراحی نوک بینی

دلیل انجام جراحی نوک بینی

یکی از دلایل انجام این نوع جراحی بینی  این است که این عمل موجب سربالا بودن و صاف شدن بینی می شود. اگر قصد دارید این جراحی  را انجام دهید.

بهتر از قبل از جراحی یک جراح ماهر وبا تجربه در این  زمینه پیدا کنید و قبل از جراحی با دیدن نمونه کارهای جراح تصمیم درستی در انتخاب جراح مناسب بگیرید سپس در خصوص جراحی نوک بینی اقدام کنید.

البته این نوع جراحی بینی برای بینی های استخوانی نسبت به سایر انواع بینی ها بهتر انجام می شود .زیرا افراد با بینی های گوشتی به دلیل ضخیم بودن پوست این ناحیه و نرم بودن پره های بینی مناسب جراحی  نوک بینی نیستند.

به طور کلی هر گونه تغییر در ساختار نوک بینی نیازمند روش ها و تکنیک هایی  مختلف است که می تواند نرمی و ضخامت جنس بینی را کاهش دهد.

روش های  انجام جراحی نوک بینی

جراح در هنگام انجام این  جراحی بینی  عمل را تنها بر روی استخوان های بینی ،وسط بینی و تنها غضروف های نوک بینی و بافت نرم  انجام می شود.

ان روش جراحی بینی معمولا از داخل برش  داده می شود و نخ بخیه های خود به خود  از داخل جذب می شود بعد از جراحی برای بیمار از  تامپون و اتل استفاده می شود.

 

 

جراحی نوک بینی  برای افرادی انجام می شود که می خواهند به بینی شان فرم بدهند این افراد معمولا بینی افتاده ای دارند، همان گونه که گفته شد  در جراحی نوک بینی بخیه ها از داخل بینی  زده  می شود و جراح تغییرات لازم را در داخل استخوان و غضروف بینی انجام می دهد.

 

 

این جراحی  با بیهوشی عمومی برای افراد  انجام  می شود و مدت زمان جراحی در این نوع بینی تقریبا 45 دقیقه می باشد و روز پس از جراحی فرد قادر به انجام کارهای روزانه خواهد شد از مهمترین مزیت های این نوع جراحی بینی این است که اثری از بخیه و اسکار در بیرون از بینی  باقی نمی ماند.

آیا ترمیم نوک بینی در مطب انجام می شود

برخی افراد تمایل دارند ترمیم نوک بینی  خود را با عمل سرپایی بینی و  در مطب انجام دهند .در صورتی که بیشتر پزشکان ترجیح می دهند هرگونه ترمیم بینی را در اتاق عمل انجام دهند، زیرا برای انجام جراحی در بیشتر مواقع جراح بینی نیازمند  امکانات بیشتری است که درمطب وجود  ندارد

درمان افتادگی بینی بدون جراحی امکان پذیر است

درمان افتادگی بینی بدون جراحی که شما امروزه در مورد آن بسیارمی شنوید وممکن است در داخل سایت ها ویا مجلات تبلیغاتی در این زمینه ببینید .این گونه تبلیغات جنبه واقعی ندارد زیرا برای درمان افتادگی بینی ، بالا بردن نوک بینی ، کوچک کردن بینی  وهر گونه تغییرات در ساختار بینی نیازمند  عمل جراحی می باشید.

انجام جراحی نوک بینی

و می توان گفت که هیچ گونه راه حلی برای بالا بردن نوک بینی  به غیر از جراحی وجود ندارد شما تنها با انجام عمل جراحی بینی می توانید  به فرم و ساختار دلخواه برسید

نکاتی که باید قبل از جراحی نوک بینی  بدانید

قبل از جراحی  مصرف سیگار و دخانیات و همچنین مصرف مشروبات الکلی را قطع کنید. و در صورت تجویز پزشک آزمایشات لازم را انجام دهید و اگر بیمار خاصی دارید ویا از داروی خاصی استفاده می کنید قبل از جراحی آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است جراح برای  شما دستور العمل هایی قبل از انجام عمل جراحی ارائه دهد بهتر است آن رابه طور کامل انجام دهید.

 

همچنین قبل از جراحی از دارو های ضدالتهاب، برخی دارو های گیاهی که سبب خون ریزی در حین عمل می شود  مصرف نکید .معاینات فیزیکی که پزشک قبل ازجراحی برای تعیین آمادگی جسمانی برای فرد تجویز کرده است را انجام دهد ودر صورت آمادگی جسمانی پزشک این جراحی را انجام می دهد.

مراقبت های بعد از جراحی نوک بینی

 بعد از جراحی  تا جایی که امکان دارد به روی شکم و پهلو نخوابید بهترین روش خوابیدن بعد از انجام جراحی خوابیدن به پشت بدن وبه زمین است  شما بهتر است در هنگام خواب از دو بالش استفاده کنید  زیرا بینی باید 30 درجه بالاتر ازبدن قرارگیرد

 

 بعد از جراحی  تا مدتی از غذاهایی که نیازی به جویدن ندارد استفاده کنید. درهنگام صحبت کردن و خندیدن تاجای که ممکن است مراقب باشید زیرا صحبت بیش از اندازه  یا خندیدن ممکن است ماهیچه های صورت را تحت تاثیر قراردهد  و به همین دلیل به  بینی فشار وارد شود .

مراقبتهای بعد از جراحی نوک بینی

در صورتی که پزشک شما داروهای تجویز کرده است سعی کنید ان را راس ساعت مصرف کنید.بهتر است تا مدتی فعالیت های ورزشی یا فعالیت های سنگین  انجام ندهید

اگر برروی بینی شما گچ یا اسپلینت بینی  قرار گرفته است نمی توانید صورت خود را شستشو دهید و برای تمیز کردن صورت خود می توانید از دستمال های مرطوب استفاده  کنید در صورت استحمام  در این مدت به هیچ عنوان صورت نباید خیس شود

هدف از انجام جراحی بینی چیست

 یکی از اهداف انجام جراحی بینی از بین بردن پهنی بینی ، برطرف کردن  افتادگی نوک بینی ،کم کردن فاصله ی بین صورت و نوک بینی ، همچنین از بین بردن قوز بینی ، کوچک کردن سوراخ بینی از اهداف جراحی بینی در بین افراد است .

مزیت های انجام جراحی نوک بینی

با انجام این جراحی بینی شکل، زاویه و اندازه بینی بهبود پیدا می کند همچنین این جراحی باعث می شود مشکلات ساختاری بینی که مشکلات تنفس برای فرد ایجاد می کند را اصلاح کرد. جراحی بینی تاثیر قابل توجهی بر روی اعتماد به نفس افراد می گذارد

مزیت جراحی نوک بینی

عوارض انجام جراحی نوک بینی

 جراحی نوک بینی  اگر به درستی انجام نشود ممکن است در پایه بینی شما زخم ایجاد کند. ودر برخی افراد شاهد مشکلات پوستی یا خرابی بافت های پوست خواهد شد پس در انتخاب جراح بینی خود دقت لازم را داشته باشید تا دچار عوارض بعد از جراحی نشوید.

این نوع جراحی بینی  درست مثل هر جراحی دیگری می‌تواند با عوارضی همراه باشد. از عوارض رینوپلاستی می‌توان به خونریزی بینی، عفونت یا واکنش منفی نسبت به ماده‌ بیهوشی اشاره کرد. سایر خطرات احتمالی و عوارض جراحی بینی عبارت‌ند از :

-تنفس سخت از راه بینی
-بی‌حسی دائمی در داخل و اطراف بینی
-احتمال ایجاد ظاهر نامتقارن و غیر یکدست در بینی
-درد، تغییر رنگ یا ورم مداوم بینی
-اثر اسکار ،سوراخ شدن تیغه‌ بینی، حتما باید در ویزیت‌های اولیه درمورد خطرات احتمالی و عوارض عمل بینی با جراح‌تان صحبت کنید.

 

مراقبت‌های غذایی و داروییِ قبل و بعد از جراحی بینی

– از دو هفته قبل از عمل و تا دو هفته پس از آن مصرف داروهای حاوی آسپرین یا ایبوپروفن توصیه نمی‌شود، زیرا این داروها احتمال خون‌ریزی را افزایش می‌دهند. البته درمورد تصمیمات دارویی باید با جراح خود مشورت کنید

-اگر سیگار می‌کشید، سیگارتان را هم کنار بگذاریدشاید  جالب باشد که بدانید سیگار و قلیان کشیدن روند بهبودِ بعد از جراحی را کند می‌کند و موجب افزایش احتمال بروز عفونت و عوارض عمل بینی می‌شود.

 

جراح نوک بینی

انتخاب جراح نوک بینی

– برای  انتخاب جراح بینی  خود می توانید  از دوستان، نزدیکان، آشنایان، اقوام که این جراحی را انجام داده اند کمک بگیرید .

– می توانید ازروشهای مختلف مانند جستجو در اینترنت اسامی جراحان بینی ماهر را پیدا می کند و برای اطلاعات بیشتر به کلینیک و یا مراکز زیبایی آنها مراجعه کنید.

-شما می توانید در مورد اخلاق کاری جراح بینی خود وپرسنل کلینک خود تحقیق کنید.

– برای اینکه با جراح بیشتر آشنا شوید  با جراح نوک بینی  و جراحی بینی  خود جلسه مشاوره داشته باشید و درباره تکنیک های انجام جراحی و انتظارات خود بعد از جراحی صحبت کنید.

-درجلسه مشاوره تمامی اهداف خود را از انجام جراحی بینی به پزشک خود توضیح دهید.

 

 

هزینه جراحی نوک بینی

هزینه این نوع جراحی  بینی  بسته به نوع جراحی که شما می خواهید انجام بدهید متفاوت است اما به طورکلی بیشترین هزینه جراحی   مربوط به دستمزد جراح بینی است.

بنابراین در جلسه مشاوره از جراح خود درباره  دستمزد جراح بینی خود سوال کنید  و سپس هزینه قسمت های دیگری مانند آزمایشات وهزینه بیمارستان را نیز در نظر بگیرید.

به همین دلیل باید گفت که هزینه های گوناگونی برای جراحی بینی وجود دارد.حتی برخی از جراحان بینی فقط پس از معاینه بیمارهزینه جراحی را اعلام می کنند.

 

در آخر این نکته را درنظر بگیرید که انتخاب بهترین جراح بینی از اولین و اساسی ترین مراحل قبل ازانجام  جراحی بینی می باشد زیرا این انتخاب نقش موثری درنتایج جراحی بینی  شما خواهد داشت . جراح بینی باید دارای سابقه ای درخشانی در این زمینه باشدوتجربه کافی را  در انجام انواع جراحی های بینی مانند جراحی بینی گوشتی، جراحی بینی استخوانی ، جراحی بینی طبیعی داشته باشد.

جراحی نوک بینی استخوانی

کسانی که دارای بینی های استخوانی هستند جزبهترین کاندیدای  این نوع جراحی  بینی محسوب می شوند. چون کسانی که دارای بینی های گوشتی می باشند از نرم بودن پره های بینی و ضخیم بودن پوست این قسمت رضایت ندارند  و ناراضی هستند .  برای انجام شدن تغییراتی در این نوع بینی احتیاج به تکنیک و متدهایی است که بتوان از نرمی و ضخامت جنس بینی کاسته شود.

استخوان های بینی فقط بر روی تقسیم بندی وسط بینی و بتنها غضروف های نوک بینی و بافت نرم در این نوع جراحی بینی صورت می گیرد  بخاطر اینکه همه کارها در داخل بینی صورت گیرد تحت هیچ شرایطی پس از این نوع جراحی  بینی هیچگونه آثار عملی باقی نمی ماند . بینی از داخل بریده می شود نخ بخیه های داخلی خود به خود از بین می روند بعد از اتمام کار تامپون و آتل به کار گرفته می شود .

 

 

عمل نوک بینی شامل کدام قسمت های بینی می شود؟

یکی دیگراز روش های جراحی بینی، جراحی نوک بینی است .این ذوش بیشتر به منظور فرم دادن و زیباتر کردن نوک بینی در افرادی انجام می شود که نوک بینی آنان افتادگی و یا مشکلات مشابه دارد. جراحی نوک بینی تنها به نوک بینی مربوط می شود و هیچگونه ارتباطی با دیگر نواحی بینی ندارد.

این نوع عمل بینی معمولا از داخل بینی انجام می شود و جراح تغییرات را از داخل بینی روی استخوان و غضروف ها اعمال می کند و در پایان عمل نیز بخیه ها را از داخل بینی می زنند و به همین دلیل هم هیچگونه اسکار و اثری در بیرون بینی دیده نمی شودکه یکی از مزیت های مهم این جراحی بینی محسوب می شود . با استفاده از جراحی ترمیم نوک بینی  می توان نوک بینی را بالا برد و فرم و ظاهر بهتری به آن بخشید.

مراحل انجام عمل بینی در این روش متفاوت است.دراین عمل بینی از بیهوشی عمومی استفاده می شود و زمانی در حدود ۴۵ دقیقه نیاز دارد. به طور معمول دراین جراحی از بخیه های جذبی استفاده می کنند و دیگر نیازی به کشیدن بخیه نیست. پس از پایان جراحی نوک بینی، بینی را پانسمان کرده و فرد می تواند از فردای روز جراحی ترمیم نوک بینی عمل شده فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرد.

 

 

 

نتیجه جراحی نوک بینی

با انجام این جراحی و سربالا و صاف کردن نوک بینی می توانید فرم دلخواه خود را در بینی ایجادکنید،همان گونه که در بالا اشاره شد افرادی که بینی های استخوانی با غضروف قوی دارند گزینه مناسب تری برای انجام این جراحی هستند و می توانند نتایج بسیار بهتری را دریافت نمایند .

در افرادی که بینی های گوشتی با نوک افتاده ای دارند انجام این جراحی بدلیل نرم و پهن بودن پره های بینی و غضروف ضعیف کمی سخت تر می باشد بنابرین این افراد باید در انتخاب جراح بینی خود بسیار دقت نمایند. برای انجام این جراحی در بینی های گوشتی نیاز به تکنیک و روش هایی است که باید با دقت بسیار بالایی صورت گیرد.

 

برخی از نکات مهم بعد از جراحی نوک بینی

  • عدم مصرف سیگار و دخانیات
  • عدم مصرف مشروبات الکلی
  • نخوابیدن به روی  شکم و پهلو ،  بهترین حالت خوابیدن زمانی است که پشت بدن به زمین باشد و از دو بالش زیر استفاده شود زیرا بینی باید حداقل 30 درجه بالاتر از تنه بدن باشد .
  • مصرف غذاهایی که نیازی به جویدن ندارد و مصرف زیاد مایعات
  • بهتر است در صحبت کردن و خندیدن کمی مراعات کنید زیرا در صورتی که بیش از اندازه صحبت کنید یا بخندید ماهیچه های صورت تحت تاثیر قرار میگیرند و به بینی فشار وارد می شود .
  • داروهای تجویز شده را راس ساعت مصرف کنید.
  • از انجام فعالیت های ورزشی یا فعالیت های سنگین پرهیز کنید.

توضیحات درباره جراحی نوک بینی

در این جراحی برای افراد دارای بینی استخوانی، این جراحی تنها بر روی افرادی  انجام می شود که  تقسیم بندی وسط بینی و بافت سکتوما،  دارای غضروف های نوک بینی و بافت نرم باشند.

همچنین در این جراحی  تمامی اقدامات حین جراحی در داخل بینی انجام می شود، و در نوک و بیرون بینی هیچ جای بخیه ای باقی نمی ماند. زیرا بینی از داخل برش خورده و داخل بینی هم بخیه زده می شود. همچینن بعد از اتمام جراحی بینی، تامپون و اتل استفاده می شود.

 

عمل نوک بینی با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می شود و حدودا یک ساعت زمان می برد. به طور معمول از بخیه های جذبی استفاده می شود که نیاز به کشیدن بخیه نیست. پس از اتمام جراحی  ، بینی را پانسمان می کنند و فرد قادر خواهد بود از فردای روز عمل به فعالیت های روزمره ی خود بپردازد . پانسمان بینی نیز معمولا پس از پنج روز باز می شود.

دکتر رضا حسامی -فوق تخصص جراحی پلاستیک وزیبایی