جراحی پلاستیک پلک

جراحی پلاستیک پلک

جراحی پلاستیک پلک  از جراحی های زیبایی  است که امروزه انجام این جراحی در بین مردم بسیار رایج شده است.  بیشتر افرادی که برای جراحی پلاستیک پلک مراجعه می کنند دارای مشکلاتی مانند افتادگی پوست پلک بالایی وهمچنین وجود چین های پوستی درپلک فوقانی پلک می باشد.

 

 

البته برخی افراد ممکن است این جراحی را صرفا  به دلیل جنبه زیبایی انجام دهند و یا اینکه این جراحی را به دلیل احساس خستگی یا افتادگی پوست روی مژه ها انجام دهند که این مشکل باعث شده است درمحدوه دید این افراد مشکلاتی ایجاد شود.

چرا جراحی پلاستیک پلک انجام دهیم

جراحی پلاستیک از روشهای است که به شما کمک می کند تا زیباتر به نظر برسید، این جراحی که یکی از جراحی های زیبایی پلک است باید توسط جراح انجام شود.

و افرادی که می خواهند این جراحی را انجام دهند باید از لحاظ  جسمانی در سلامت کامل باشند  جراحی پلاستیک پلک بیشتر برای افرادی انجام می شود که دارای اختلال دید ،افتادگی پوست ،رسوب چربی در پلکها شکایت دارند .این موارد از دلایلی است که شما می توانید جراحی پلاستیک پلک راانجام دهید.

 

 

همچنین افرادی که پلکها ی بد شکلی دارند وبه همین دلیل این بد شکلی ظاهری مسن تری برای فرد ایجاد می کند . بیشتراین  افراد این جراحی را بیشتر به دلیل اصلاح دید و جوانتر شدن خود انجام می دهند.

جراحی پلاستیک پلک پایین

با انجام جراحی پلاستیک پلک پایین کیسه های اطراف وزیر چشم درمان می شوند اما به این نکته توجه داشته باشید که تیرگی اطراف چشم با جراحی برطرف نمی شودوشما برای برطرف کردن این مشکل می توانید از روشهای دیگرمانند لیزراستفاده کنید

 

جراحی پلاستیک پلک پایین

 

 

جراحی پلاستیک پلک پایین ازجراحی های رایج زیبایی می باشد . این جراحی بیشتر برای افرادی انجام می شود که به دلیل افزایش سن یا به دلایل مادرزادی دچار تورم در این ناحیه ازچشم هستند.

شما با انجام جراحی پلاستیک پلک پایین می توانید افتادگی و شلی پوست در این را برطرف کنید همچنین می توانید با این روش چربی اضافه در این ناحیه را تخلیه کنید و در نتیجه ظاهری زیباتر و جوانتر برای فرد ایجاد کنید.

 

 

جراحی پلاستیک پلک چه قدر دوام دارد

نتایج حاصل ازجراحی پلاستیک پلک مانند روش های دیگر جراحی های زیبایی  که برای جوان سازی به کار می روند دائمی نیستند. زیرا با افزایش سن پوست شما باز به حالت افتاده بر می گردد.

به همین دلیل  شما می توانید با رعایت نکاتی از پیری پوست خود تا حد ممکن جلوگیری کند تا روند افتادگی و شلی پوست به تاخیر بیفتد.

 

 

یکی از نکاتی که می توانید برای افتادگی پلک جلوگیری کنید در معرض آفتاب به مدت طولانی قرار نگیرید ، از مصرف سیگار خوداری کنید  و در صورت نیازمی توانید با استفاده از روش های مانند لیزرهای غیرتهاجمی روند افتادگی پوست را تا حد زیادی به تاخیربیاندازید.

نتایج  حاصل از جراحی پلاستیک پلک

بسیاری ازافراد بعد از انجام جراحی پلاستیک پلک به دلیل ظاهری جوان‌تر وداشتن اعتماد به نفس‌ بالاتر ، از این جراحی راضی  هستند در برخی افرادممکن است  نتایج  حاصل از این جراحی تا پایان عمر باقی بماند.

معمولاً شما بعد از جراحی تا مدتی کبودی و ورم رادراطراف چشم خود خواهید داشت که به مرورزمان برطرف می شود  اما محو شدن زخم  به دلیل عمل ممکن است چندین ماه طول بکشد. در طول این زمان مراقب آسیب دیدگی  پلک‌هایتان از نور مستقیم خورشید باشید.

محل برش جراحی پلاستیک پلک کجاست؟

محل برش در جراحی پلاستیک پلک در پلک فوقانی درمیان چین پلک بالا ودرپلک تحتانی در روی پوست فرد و نزدیک به محل رویش مژه های پلک پایین ایجاد می شود .این برش ها بعد ازعمل بخوبی محو می شوند.

نکاتی که بعد از جراحی پلاستیک پلک باید آن را رعایت کنیم

-بعداز جراحی پلاستیک پلک در صورتی که با هر یک از موارد زیر روبرو شدید فوراً به پزشک مراجعه کنید:

-تنگی نفس ،درد در قفسه سینه ،ضربان نامنظم قلب ، داشتن درد شدید در چشم ،خونریزی در چشم  ،مشکل در دید

-توصیه می شود  در طول روز دراز نکشید و به صورت نیمه نشسته باشید تا هرچه سریع تر تورم از بین رود.

-هنگام خواب سرخود راکمی بالاتر از بدن قرار دهید به همین دلیل از دو بالش برای زیر سر استفاده کنید.

 

-جای بخیه عمل پلک در طول دوره بهبودی از بین می رود .

 

-استفاده از کرم های موضعی که جراح پلک تجویز کرده است برای رفع جای بخیه موثر است پس به طور مرتب استفاده شود.

-از فشار دادن ناحیه پلک و اطراف آن به شدت خوداری کنید.

آیا بعد از جراحی پلاستیک پلک اسکاربر روی پلک می ماند؟

دربیشتر جراحی ها این امکان وجود دارد که پس ازانجام جراحی جای بخیه و عمل بر روی پوست فرد باقی بماند.اما در جراحی پلک در صورتی که جراح تبحر لازم را در این زمینه داشته باشد. بعد از جراحی جای هیچگونه اسکاری باقی نمی ماند.

مراقبت بعد از جراحی پلک

دوران نقاهت جراحی پلاستیک پلک

بازیابی حالت نرمال و طبیعی چشم تقریبا به چند هفته زمان نیاز دارد . بعد ازجراحی شما ممکن است دچار کبودی، تورم، قرمزی در روزهای بعد از جراحی  شوید .داروهای ضد التهاب به  شما  کمک می کند این موارد تا حد زیادی کاهش یابد.

پزشک شما ، دستورالعمل هایی را به منظور بهبودی هرچه سریعتر شما اتخاذ خواهد کرد تا علاوه بررسیدن به نتیجه مطلوب و مورد نظر، هرچه سریعتر دوران نقاهت و ریکاوری را طی کنید.

هزینه جراحی پلاستیک پلک

هزینه جراحی پلاستیک پلک مانند دیگر جراحی های زیبایی بسته به مهارت وتبحر جراح  ،منطقه‌ای که کلینیک در آن قرار گرفته است  نوع جراحی که قرار است فرد انجام دهد هریک درهزینه جراحی پلاستیک پلک تا ثیر می گذارد وبرای جراحی های زیبایی  قیمت مشخصی وجود ندارد.

در آخربه این نکته توجه داشته باشید که جراحی پلک برای افرادی که دارای بیماری‌های خاص چشم و یا بیماری‌های زمینه‌ای جدی هستند و یا  افرادی که ازداروهای ضد انعقادی برای بیماری قلبی وعروقی  استفاده می کنند و نمی توانند داروهای خود را برای مدت کوتاهی قطع  کنند و همچنین افرادی که به طورمکرر تاتوهای را در اطراف چشم و ابرو داشته اند انجام این گونه جراحی ها برای آنها خطرناک است.

 

مزایای جراحی پلاستیک پلک

از مزیت های جراحی پلک دادن جذابیت به چهره  فرد است که این امر باعث می شود اعتماد به نفس فرد افزایش یابد

همچنین شما با  با رفع پف زیرچشم و کیسه‌های زیر پلک پایین و افتادگی پوست پلک بالا، ظاهری  سالم و جوان‌تر خواهید داشت

از مهمترین مزیت جراحی پلاستیک پلک  برطرف کردن افتادگی پلک و مشکلات بینایی فرد است.  با انجام جراحی پلک تمام اسکار ناشی از جراحی پلک در چین طبیعی پلک پنهان می‌شود، به‌طوری که این اسکار غیر قابل تشخیص خواهد بود.

 

 

کاندیدای مناسب جراحی پلاستیک پلک

 

افتادگی پلک با افزایش سن در افراد بیشتر می شود معمولا این افتادگی دربیشتر افراد در سنین بالای ۴۵- ۵۰ سال رخ می دهد در اکثر افراد جراحی پلک برای  افراد دارای سن ۳۵ سال یا بیشتر قابل انجام است.

البته درصورتی‌ که افتادگی  پلک و پف پلک ارثی باشد جراحی پلک  در سنین پایین‌تر نیز انجام می شود . همان گونه که می دانید شل شدن پوست و چربی اضافه در اطراف چشم معمولاً به دلیل بالا رفتن سن در افراد ایجاد می گردد.

هر چند برخی افراد به دلیل  ژنتیکی این مشکلات را دارا هستند  و از همان دوران جوانی با افتادگی پلک و پف زیر چشم رو به رو هستند و می توانند با انجام جراحی پلک تهران این مشکل را برطرف سازنند.

 

جراحی پلک همزمان با چه جراحی میتواند انجام شود ؟

 

همزمان با جراحی پلاستیک پلک  می توانید جراحی هایی مانند بلفاروپلاستی پلک پایین، لیفت ابرو، لیفت صورت و گردن، لیفت قسمت هایی از صورت، لیپوساکشن گردن ،جوانسازی پوست جراحی‌های زیبایی دیگررا نیز می تواند انجام گیرد .

جراحی پلک

زمان مورد نیاز برای انجام  جراحی پلک

 

زمان مورد نیاز برای انجام جراحی پلک باتوجه به نوع پوستی فرد و مقدارپوست اضافی  درحدود یک ساعت  به طول می انجامد.در صورتی که فرد به جزعمل پلک نیاز باشد عمل دیگری نیز انجام دهد جراحی ممکن است در زمان طولانی تری انجام شود پس از اتمام جراحی افراد پس از ۵ ـ ۴ ساعت بعد از پذیرش مرخص می شوند.

 

اگر می خواهید جراحی پلک را انجام دهید  در انتخاب جراح متخصص دقت لازم را داشته باشید زیرا در این جراحی پزشک شما مستقیم با چشم و نواحی اطراف حساس چشم شما در ارتباط می باشد .

بنابراین بهتر است در انتخاب پزشک متخصص در این زمینه دقت لازم را داشته باشید  و پیش ازانجام جراحی پلک تحقیقات و بررسی های لازم را انجام دهید تا  پس ازعوارض جانبی این نوع عمل را انجام دهید.

 

اقدامات بعد از جراحی پلاستیک پلک

 

پس ار جراحی تا مدتی محل برش و بخیه ها را با پماد چرب کنید البته دراین جراحی نیازی به پانسمان نمیباشد.

بعد از جراحی اگر شما درد داشته باشید  یا کاهش بینایی در این مدت داشتید حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

پس از انجام جراحی  پلک تا دو روز از کمپرس سرد استفاده نمائید در هنگام خواب  نیز چندین  بالش در زیر سرخود  قراردهید.

پس از جراحی  پلک  ممکن است شما برای مدت کوتاهی ترشحات خفیف یا حالت چسبندگی داشته باشند.که با مصرف قطره های مناسب این حالات برطرف خواهد شد .

 

 

ممکن است درچندین روز اول  جراحی پلک  فرد تا مدتی  ریزش اشک ،حساسیت به نوروتغییراتی مانند تاری دید یا دوبینی داشته باشد.

بعد از جراحی پلک  در صورت  دیدن  قرمزی بر روی ناحیه برش ، درد یا گرما درمحل برشها حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

نتیجه جراحی زیبایی پلک

 

داشتن تورم بعد از جراحی زیبایی پلک طبیعی است و جای نگرانی ندارد شما می توانید  با استفاده از کمپرس سرد بعد از جراحی پلک و قرار دادن سر بالاتر از حد معمول هنگام استراحت ورم چشم بعد از عمل پلک را کاهش داد .

 

داروها و پمادهای چشمی که جراح تجویز نموده است را به طورمرتب و طبق دستور استفاده نمایید .

 

برای مشاهده نتیجه جراحی زیبایی پلک باید تا فروکش کردن تورم صبر کرد . همچنین باید از دستکاری بخیه ها خودداری نمود و جای بخیه عمل پلک باقی نخواهد ماند به این دلیل که برش ها به نحوی داخل خط پلک پایین یا پشت چین پلک بالا ایجاد شده که بعد از مدتی محو خواهد شد.

 

افزایش سن چه تاثیری روی پلک ها دارد؟

تاثیر افزایش سن برروی پلک بالا و پایین، مقداری باهم متفاورت هستند. در پلک بالا این تاثیر معمولا به شکل افزایش تدریجی مقدار پوست پلک، خود را نمایان می کند اما در مواردی این افزایش پوست به قدری زیاد است که میزان دید فرد را نیز محدود می کند، ولی نمایان کردن افزایش سن در پلک پایین معمولا به شکل باد کردن و برآمدگی پلک وچین های ظریف و  بیرون زدگی کیسه های چربی بروز می کند.

 

رژیم غذایی بعد از جراحی پلک

  • بهتر است بیماران پس از به هوش آمدن رژیم غذایی خود را با مواد غذایی نرم و آبکی شروع کنند تا از کم آبی بدن جلوگیری شود.
  • وجود مواد غذایی پروتئین دار در رژیم غذایی بیمارانی که جراحی زیبایی پلک انجام داده اند ، بسیار مهم می باشد.
  • لازم به ذکر است تغذیه بیماران بعد از جراحی پلک بسیار حائز اهمیت است ، بیماران باید تمامی وعده های غذایی خود را مصرف کنند چرا که  در این صورت حال آن ها مساعد تر خواهد بود و علاوه بر آن از میزان درد آن ها نیز کمتر شده و بهبودی نیز سریع تر رخ می دهد.
  • در دوره نقاهت عمل پلک ، به علت کاهش فعالیت احتمال یبوست افزایش می یابد ، به همین علت بهتر است بیماران میوه‌ و سبزیجات را به رژیم غذایی خود اضافه کرده و مصرف مایعات را افزایش دهند.

آیا نتایج حاصل از درمان جراحی پلک دائمی هستند ؟

نتایج جراحی زیبایی پلک ، به گونه ای است که برای مدت زمان طولانی ، دارای قابلیت ماندگاری باشند. با این وجود با افزایش سن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و کیفیت ماهیچه های پایه پوست صورت شما ، در واکنش به پیری و افزایش سن و دیگر فاکتورهای محیطی ، روند نزولی را طی می کند. پزشک معالج اغلب اقدامات روتین و مراقبت از پلک ها ، از قبیل مرطوب نمودن و محافظت از پوست در برابر نور آفتاب ، را به منظور حفظ نتایج جراحی پلک ، در بالاترین سطح ممکن ،توصیه می کند.

 

 

عمل جراحی پلک چه مشکلاتی را حل نمی کند؟

– داشتن خطوط پنجه کلاغی الگویی خاص از چروک های دور چشم با این عمل بهبود نمیابد.
-افتادگی ابرو که مشکلی فراگیر است و با بلفاروپلاستی حل نمی شود بلکه باید از عمل لیفت پیشانی و لیفت ابرو استفاده کرد
– کبودی زیر چشم نیز با این جراحی برطرف نمی کند.

 

نتایج عمل جراحی زیبایی پلک

ترمیم زخم یک فرایند تدریجی است. محل برش معمولاً تا شش ماه ته رنگ صورتی دارد و پس از این مدت کم کم به صورت یک خط ظریف سفید درمی آید و تقریباً محو می‌شود.

جراحی زیبایی پلک یا جراحی افتادگی پلک نتایج مفیدی به دنبال دارد که عبارتند از:

-بهبود میدان دید جانبی

-افزایش اعتماد به نفس

-باقی ماندن نتیجه عمل برای سالهای متمادی و گاهی تا پایان عمر

 

دکتر رضا حسامی فوق تخصص جراحی پلاستیک وزیبایی