جراحی پلک

جراحی پلک

جراحی پلک

جراحی پلک یک جراحی زیبایی است که به منظور اصلاح پلک و ایجاد ظاهری جوان تر وشاداب تر انجام می شود. جراحی پلک  از جراحی هایی است که امروزه در بین افراد طرفدارانی زیادی پیدا کرده است .

با افزایش سن در برخی از افراد پف زیر چشم‌ها بیشتر شده وهمچنین در این افراد پوست پلک‌ها سست می شود امروزه با انجام جراحی پلک چین‌وچروک‌های زیر چشم وهر چیزی که باعث شده است افتادگی پلک‌های شما بیشتر شده است این جراحی قابل‌درمان می باشد.گاهی اوقات افتادگی پلک بالایی به حدی می رسد که دید فرد را محدود می کند. وفرد می تواند با این جراحی به دید قبلی خود باز گردد .

اگر تمایل به مشاوره با دکتر حسامی دارید ، لطفا روی دکمه زیر کلیک نمایید
نیاز به مشاوره دارم

علائم پیری پلک بالایی برای جراحی پلک

-پوست اضافی روی پلک یکی از علائم پیری پلک است .در این بیماران افتاد گی پلک دیده می شود.

– پوست پلک در بیشتر این افراد چین می خورد.

– پوست اضافی بر روی پلک میدان دید فرد را محدود می کند.

جراحی پلک روشی است که می توانند بسیاری از نشانه های پیری در پلک بالایی را که در بالا ذکر شده است را از بین ببرد.

انواع جراحی زیبایی پلک

یکی ازجراحی زیبایی پلک جراحی پف بالای چشم است که با جراحی پلک به راحتی برطرف می شود این جراحی ممکن است برای دو پلک بالاو پایین ها چشم ها انجام شود. این جراحی به اصطلاح بلفاروپلاستی پلک تحتانی، بلفاروپلاستی پلک فوقانی و بلفاروپلاستی توام فوقانی و تحتانی نامیده می شود.

جراحی پلک بالا
جراحی پلک بالا
جراحی پلک پایین
جراحی پلک پایین

اقدامات لازم قبل از جراحی پلک

-دو هفته قبل از جراحی پلک از دارو هایی مانند آسپیرین، بروفن ، مفنامیک اسید استفاده نکنید و در صورت نیاز به مسکن فقط از استامینوفن ساده یا کود ئینه استفاده کنید .

-قبل از انجام  پلک از پلک ها عکس برداری انجام می شود تا بعد از جراحی با هم مقایسه کنید.

-دو هفته قبل ازپلک از استعمال دخانیات و نوشیدن مشروب الکلی خودداری کنید.

-اگر بیماری خاصی دارید و داروی خاصی مصرف می کنید قبل از جراحی جراح پلاستیک را مطلع سازید.

 

-آزمایشاتی لازم که در جلسه مشاوره قبل از جراحیتوسط پزشک تجویز شده است را انجام دهید ودر روز جراحی به همراه داشته باشید.

– شب قبل از جراحی  حمام کنید ودر روز جراحی هیچ آرایشی نداشته باشید.

-شب قبل از جراحی شام سبکی میل کنید و حدود 6 الی 8 ساعت ناشتا باشید .

جراحی پلک چگونه انجام می شود

در پلک بالا پزشک در ابتدا برشی بر روی چشم ایجاد می کند. که این برش بیشتردرچین طبیعی پلک بالا ایجاد می شود که توسط فرد قابل تشخیص نیست. بعد ازایجاد برش قسمتی ازپوست پلک برداشته می شود با برداشتن پوست پلک درصورت لزوم بافت های چربی با احتیاط و ظرافت خاصی خارج می شوند.

در عمل  پلک پایین در بعضی مواقع نیازی به برش پوست نیست ودر صورتی که نیاز باشد برشی انجام شود ، خط برش درست زیر مژه ها ایجاد می شود. در صورتی که جراحی بدون برش پوست انجام شودتنها یک برش کوچک در سطح داخلی پلک داده می شود و از این طریق چربی های بیرون زده پلک پایین خارج می شوند.
انتخاب هریک از این روشهای جراحی توسط جراح و براساس شرایط بیمار و نوع پلک بیمار انتخاب می شود .به طور کلی در جراحی پلک پایین بیشتر جراحی بدون برش پوست انجام می شود..

مراقبت های بعد از جراحی پلک چیست

به دلیل حساسیت چشم مراقبت های بعد از آن به دقت زیادی نیاز دارد تا نتیجه جراحی به درستی انجام شود. درچند روزاول از پماد و پدهای مخصوص استفاده می شود وفرد باید استراحت کامل داشته باشد .وحتما باید مراقبت ها لازم در این زمان  انجام شود

-انجام هرگونه فعالیت چشم که باعث شود چشم ها خشک شود، ممنوع می باشد مانند مطالعه، تماشای مانیتورو غیره

– تا چندین هفته بعد از جراحی  از عینک آفتابی تیره در برابر باد و نور خورشید استفاده کنید.

– تا مدتی از انجام ورزش سخت، خم شدن و بلند کردن اجسام بعد از جراحی جلوگیری کنید.

-بعد از جراحی به دلیل نخ های قابل جذب در بخیه نیاز به کشیدن بخیه نیست .

-بعد ازجراحی استفاده از کمپرس یخ بلافاصله شروع شود و تا یک روز ادامه یابد.

-میزان تورم دراطراف چشم متفاوت است. ورم های شدید و کبودی ها معمولا بعد از دو تا سه هفته اول رفع می شوند.

انتخاب جراح پلک مناسب

جراحی چشم یک جراحی بسیار دقیق، ظریف و فوق تخصصی است بنابراین بهتر است جراح این عمل دانش مهارت وتجربه کافی در این زمینه را داشته باشد .زیرا اگر جراح مهارت وعلم کافیرا در عمل پلک داشته باشد شما با اطمینان بیشتری می توانید این جراحی را انجام دهید و از نتیجه جراحی رضایت کامل داشته باشید.

چه کسانی مناسب جراحی زیبایی پلک هستند

در صورتی که پوست اضافی چین طبیعی بین پلک بالا و زیر ابرو را پنهان کند می توانید جراحی  انجام دهید .همچنین اگر پوست شل از پلک بالا آویزان باشد لازم است این جراحی را انجام دهید.افتادگی پلک پایینی.اصلاح نا زیبایی های پلک نیز با این روش انجام می شود.

هزینه و قیمت جراحی پلک

هزینه این جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد وقیمت جراحی بیشتر به تجربه ومهارت جراح ودستمزد فرد بستگی خواهد داشت. البته به این موضوع دقت داشته باشید که هزینه  اینجراحی بیشتراز سایرجراحی‌های پلک نیست.

 

ازجمله علت های این جراحی می توانید به درمان پف پلک بالا و پلک پایین ،افتادگی پلک ،عمل جراحی بالا کشیدن پلک بالایی و برداشتن پف زیر چشم درزیبایی و جوان‌سازی پلک‌ها هریک قیمت های متفاوتی در جراحی دارد.

آیا نتیجه جراحی پلک دائمی است

به طور کلی می توان گفت که هیچ یک از روش های جراحی برای جوان سازی دائمی نیستند و حالت افتادگی پوست به گذشت زمان و افزایش سن به تدریج بازمی گردد. اما شما می توانید با پیشگیری از پیری پوست، افتادگی و شلی پوست را به تاخیربیاندازید . یکی ازنکات برای پیشگیری از پیری پوست دوری از اشعه های مضر آفتاب و دود سیگارمی باشد البته امروزه می توان با روش های مختلفی مانند لیزرهای غیرتهاجمی، روند افتادگی پوست را به تاخیر انداخت.

نکاتی که در جراحی پلک باید بدانیم

همان گونه که می دانید در این جراحی پزشک با چشم و نواحی حساس چشم سروکار دارد بنابراین در انتخاب  انتخاب پزشک متخصص برای این جراحی  دقت لازم را داشته باشید.

قبل از جراحی بهتر است در انتخاب جراح تحقیقات و بررسی های لازم را داشته باشید  تا دچار  عوارض جانبی بعد از جراحی نشوید. زیرا در صورتی که جراح باتجربه را برای جراحی انتخاب نکنیدممکن است بعد از جراحی دچار عفونت چشم، کاهش بینایی به دلیل خونریزی، دوبینی قرارگیری پلک در جای نامناسب، مشخص شدن خط بخیه   شوید.

 

باتوجه به ساختار پوست و نوع جراحی که یک فرد می خواهد انجام دهدجراحی پلک در حدود یک ساعت زمان لازم دارد . اگر شما به جز عمل پلک، عمل دیگری نیز داشته باشید، قطعا مدت این زمان برای فرد بیشتر طول خواهد کشید. حدود یک ساعت زمان لازم است تا فرد به هوش بیاید

عوارض جراحی پلک چیست

این جراحی نیز همانند هر عمل جراحی دیگر  برای فرد عوارضی  به دنبال دارد  مخصوصا که عمل جراحی در ارتباط با بینایی فرد می باشد به همین دلیل شما بایداین جراحی  را نزد فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم انجام دهید تا  آشنایی کامل با آناتومی دقیق این ناحیه داشته باشد  تا عارضه ای برای بینایی فرد ایجاد نشود.

مسلما با انجام جراحی نزد جراح با تجربه عوارض این جراحی به مراتب کمتر خواهد شد و احتمال عوارضی در برخی افراد به صورت عفونت محل زخم یا حساسیت به ماده بیهوشی نیز مشاهده شده است . البته شما با با رعایت دستورات پزشک قبل و بعد از عمل جراحی احتمال بروز عوارض را  کاهش می دهید.

عوارضی که بعد از جراحی پلک به وجود می آید

ممکن است فرد بعد از جراحی دچار عوارض شود که با گذشت زمان برطرف خواهد شد

-دوبینی یا تاری دیدکه چند روزبعد از جراحی در بیشتر افراد  برطرف خواهد شد.

-تورم پلک در  برخی افراد بعد از جراحی دیده شده است.

-عدم تقارن محل برش در دو طرف

-جوش های کوچک در محل بخیه ها

تمامی این این عوارض برای بیشتر بعد از چند روز از بینی خواهد رفت  و پس از چند هفته برطرف خواهد شد.در موارد بسیار نادری ممکن است پس از عمل جراحی  فرد دچار ،خونریزی شدید شود که این امر موجب فشار آوردن بر عصب بینایی و کاهش دید شدید و دایمی فرد می شود.

شما می توانید برای پیشگیری ازهر گونه  عارضه  بهتر است تا مدتی  از خم کردن سر و فعالیت های سنگین پرهیز کنید و در صورت بروز هرگونه درد و یا کاهش دید  به سرعت توسط چشم پزشک معاینه شوید.

جراحی با بیهوشی یا بی حسی موضعی انجام می شود

جراحی پلاستیک پلک هم با بیهوشی عمومی هم با بی حسی موضعی انجام می شود. درواقع تصمیم گیری در این مورد بستگی به نوع عمل و شرایط بیمار دارد. افرادی که نیازمند جراحی طولانی تر روی هر چهار پلک یا انجام جراحی های دیگر صورت هستند، بهتر است تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرند زیرا در این حالت بیمار راحت تر است و در تمام مدت عمل هیچ دردی را حس نخواهد کرد.

 

زمان عمل نیز براساس نوع و وسعت جراحی از یک تا سه ساعت متغیر است. این جراحی ها باید در اتاق عمل مجهز و کاملا استریل انجام شوند به همین دلیل در بیمارستان ها یا کلینیک های جراحی مجهز قابل انجام هستند.

دوران نقاهت جراحی پلک چقدر است؟

بخیه ها در این جراحی معمولا با نخ های قابل جذب بوده و نیاز به کشیدن ندارند. بستری بیمار هم ممکن است از نصف روز تا حداکثر یک شب متغیر باشد. علاوه براین بلافاصله بعد از جراحی، بیمار قادر به باز کردن چشم هایش خواهد بود و تنها ممکن است تا چند روز ورم و کبودی دور چشم داشته باشد، بنابراین بهتر است دو روز در منزل استراحت کند.

استفاده از کمپرس یخ نیز باید بلافاصله بعد از عمل شروع شود و تا یک روز ادامه یابد. آب زدن به چشم ها بعد از ۴۸ ساعت اشکالی ندارد، همچنین در چند روز اول موقع خوابیدن سر تخت باید با زاویه ۳۰ درجه بالاتر باشد.

این اعمال معمولا درد ندارند و اگر هم داشته باشند ظرف ۲۴ تا ۷۲ ساعت اول برطرف می شوند. میزان تورم در عمل های مختلف، متفاوت است. ورم های شدید و کبودی ها معمولا طی دو تا سه هفته اول رفع می شوند. ورم های متوسط نیز بعد از حدود سه ماه در ناحیه پلک و صورت اصلاح می شوند. نتیجه نهایی اعمال جراحی هم معمولا بعد از ۶ تا ۱۰ ماه در نظر گرفته می شود.

افزایش سن چه تاثیری روی پلک ها دارد؟

تاثیر افزایش سن برروی پلک بالا و پایین، مقداری باهم متفاورت هستند. در پلک بالا این تاثیر معمولا به شکل افزایش تدریجی مقدار پوست پلک، خود را نمایان می کند اما در مواردی این افزایش پوست به قدری زیاد است که میزان دید فرد را نیز محدود می کند، ولی نمایان کردن افزایش سن در پلک پایین معمولا به شکل باد کردن و برآمدگی پلک وچین های ظریف و  بیرون زدگی کیسه های چربی بروز می کند.

 

جراحی زیبایی پلک

بلفاروپلاستی برای بهبود و رفع مشکلات پلک انجام می شود تا در نهایت فرد چشمانی زیباتر داشته باشد .

در جامعه امروزی ارتباط برقرار کردن اهمیت بسیار بالایی دارد و تاثیر روابط اجتماعی بر روی موفقیت افراد بسیار زیاد است .

یکی از مواردی که در برقراری ارتباط با دیگران تاثیر گذار است گیرایی چشم ها است .

چشم اگر حالت طبیعی داشته باشد قطعاً در برقراری ارتباط با دیگران موثر خواهد بود .

افتادگی پلک بالا باعث می شود چشم  خسته دیده  شود و این موضوع می تواند هنگام مکالمه با افراد دیگر دردسر ساز باشد و به افراد حس بی اعتنایی یا کم توجهی دهد .

همچنین چشم ها در بروز احساسات نیز نقش بسیار مهمی دارند و مشکل در پلک باعث می شود نتوانیم از چشم فرد احساس او را متوجه شویم . بنابراین رفع مشکلات پلک علاوه بر زیبایی چهره بر روی بهبود روابط اجتماعی افراد نیز تاثیرگذار است .

مشاوره قبل از جراحی پلک

ممکن است با وجود داشتن افتادگی پلک همچنان تردید برای انجام این عمل زیبایی داشته باشید و از عوارض و دوره نقاهت آن نگران باشید، به شما توصیه می کنیم برای کمک به تصمیم گیری و انتخاب بهترین راه، درباره انتظارات خود با یک جراح پلک خوب صحبت کنید و از وی بخواهید درباره مزایا، عوارض و حتی دوره درمانی و فرایند جراحی برای شما صحبت کند.

جراحی زیبایی پلک نزد چه جراحی انجام می شود

بعضی از متخصص های چشم که دوره تکمیلی را گذرانده اند و جراحان فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی هستند می توانند بلفاروپلاستی انجام دهند ولی برای انجام این جراحی توصیه می شود تا به جراح فوق تخصص پلاستیک مراجعه شود زیرا این پزشکان به دلیل تجربه بالای جراحی در این حوزه به راحتی می توانند نتیجه رضایت بخشی را ایجاد نمایند.

جراحان فوق تخصص پلاستیک بدلیل اشراف کامل به تمام آناتومی صورت و بدن حتی می‌توانند این عمل را به صورت عملهای ترکیبی صورت انجام دهند.

دلایل انجام جراحی پلک چیست

عمل جراحی زیبایی پلک در افراد به دلایل مختلفی انجام می گیرد. دلایل مهم انجام عمل زیبایی پلک به شرح زیر می باشد:

-پف زیر چشم با بالا رفتن سن فرد بر اثر کشیدگی بیش از اندازه لایه های پلک پایین ایجاد می گردد. این مشکل را می توان به راحتی با جراحی زیبایی پلک رفع نمود.

-افتادگی پلک پوست اضافه بالای چشم، باعث ایجاد پف در بالای چشم می شود. وهمچنین ظاهر فرد را  خسته و ناراحت نشان می دهد. و حتی در برخی مواقع باعث می شود، در دید فرد مشکل ایجاد شود

-افتادگی پوست و چین و چروک زیر چشم زمانی که بافت زیر چشم سست می شود، چین و چروک در زیر چشم فرد ایجاد می گردد و باعث می شود فرد ظاهری پیر و مسنی داشته باشد. با استفاده از جراحی افتادگی پلک پایین می توان مشکل چین و چروک زیر چشم و افتادگی پوست را نیز برطرف کرد.

 

 

دکتر رضا حسامی – فوق تخصص جراحی پلاستیک وزیبایی 

0 0 رای ها
Scoring the article
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x