روش جراحی شکم

روش جراحی شکم

روش جراحی شکم برای رسیدن  به نتیجه ایده آل  بسیار مهم است .روش های زیادی برای کاهش چربی شکم وپهلو در انجام می شود که شما با انتخاب یکی ازاین روشهای جراحی می توانید بااطمینان به پزشک خود جراحی شکم را انجام دهید و فرم شکم خود را زیبا ومناسب کنید.

روش جراحی شکم

انواع روش جراحی شکم

همان گونه که می دانید روشهای جراحی وغیر جراحی زیادی در چند سال اخیر برای کاهش وزن شکم انجام می شود که شما می توانید مناسب به شرایط بدن خود یکی از این روشهای جراحی را انتخاب کنید. با توجه به حجم چربی هایی که در ناحیه شکم وجود دارد جراح شکم روش مناسب را برای انتخاب جراحی بیان می کند.

جراحی شکم  برای زیبایی در کشور ما بیشتر به سه روش لیپوماتیک ، ابدومینوپلاستی (تامی تاک) ، لیپوساکشن (خارج کردن چربی زیر پوستی) و یا ترکیب این دو روش م می شود.

این روشهای جراحی شکم در بیشتر مواقع برای افراد با موفقیت انجام شده است و موجب رضایت فرد در این زمینه شده است اما با این وجود دارد.

البته این را بدانید که این جراحی شکم ممکن است برای شماعوارضی نیز به دنبال داشته باشد. تنها تفاوتی که روش های جراحی شکم با هم دیگر دارند میزان برشی است که برای جراحی شکم زده می شود .

انواع روشهای جراحی شکم

روش جراحی شکم با ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یکی  روشهای جراحی شکم است.در روش جراحی شکم با ابدومینوپلاستی پزشک شما در قسمت تحتانی شکم شما برشی روی پوست ایجاد می کند. کلیه پوست و چربی جدار شکم ازپایین ناف برداشته می شود و ناف طبیعی شما تا بعد ازانجام جراحی از سوراخ دیگری در سطح پوست بیرون آورده می شود.

گاهی ممکن است چربی تنها در زیر شکم فرد وجود داشته باشد ولی گاهی هم شکم و هم پهلو چربی های اضافی دارند به همین دلیل نیاز است تا برش بزرگتری برای جراحی شکم زده شود.

روش های جراحی شکم با ابدومینوپلاستی با سه روش متداول است :

-مینی آبدومینوپلاستی یا جراحی محدود شکم

مینی ابدومینوپلاستی در این نوع جراحی پزشک شما تنها یک برش در زیر شکم  شما ایجاد می کند.

انواع روش جراحی شکم

-آبدومینوپلاستی کامل یا جراحی شکم کامل

در روش جراحی شکم کامل پزشک  برشی از یک پهلو تا پهلوی دیگر ایجاد می کند.

-آبدومینوپلاستی گرداگرد یا جراحی شکم گرداگرد

در دو روش اول  همان گونه که گفته شد برش ها در روی بدن فرد ایجاد می شود ولی در جراحی شکم گرداگرد ، برش ها تا پشت بدن فرد امتداد پیدا می کند زیرا روش ابدومینوپلاستی گرداگرد وسیع ترین روش جراحی زیبایی شکم است.

لیپوساکشن یا لیپولیزر

جراحی شکم به کمک  لیپوساکشن یا لیپولیزرنیز انجام می شود دراین روش با استفاده از سرم ترکیبات خاص به داخل چربی های زیر پوست تزریق می شود.پس از تزریق مایع و چربی به کمک  لوله های مخصوصی و از طریق سوراخ های ریز ایجاد شده در سطح پوست ، خارج می شود میزان تزریق برای تخلیه چربی برطبق وزن و سلامت جسمانی فرد تعیین می شود ومی توان گفت که میزان چربی که خارج می شود به همان محلول تزریقی بستگی دارد.

البته این را بدانید که افرادی که در دور شکم و پهلو چربی ضخیم بیشتری دارند به بیش از یک جلسه تزریق احتیاج دارند. این روش جراحی شکم بیشتر برای افرادی مناسب است که چربی شکم دارند اما پوست شکم آنها خوب است و شلی و افتادگی پوست در شکم آنها مشاهده نمی شود.

جراحی شکم با لیپوساکشن  لیپولیزر از پرطرفدارترین جراحی‌ها ی محسوب می شود. در این روش جراحان به کمک لیپوساکشن  چربی های اضافی، زیر پوست بدن را بیرون  می کشند. این روش کاهش وزن  زیادی برای فرد به همراه ندارد و فقط چربی های موضعی را از بین می برد تا اوضاع شما بهبود یابد.

جراحی شکم بالیپولیزر

لیپوماتیک

در جراحی شکم با روش  لیپوماتیک  جراح از یک میله فلزی برای تخلیه چربی  استفاده  می کند تا چربی های اضافه را از شکم فرد  خارج کند.

این روش جراحی شکم تقریبا همانند جراحی شکم با لیپو لیزراست وتنها  فرق این روش ومی توان گفت که  مهمترین تفاوت آن در این است که  که در روش جراحی شکم با لیپوماتیک جراح قادر به انتقال چربی های خارج شده به جاهای دیگر بدن  نیز می باشد. همچنین در این روش از برش و تیغ جراحی برای فرد استفاده نمی شود.

در روش لیپوماتیک سلول های چربی به صورت  کاملا فیزیکى از بدن خارج می شود ونیازی به اشعه نیست و یا حرارت تخریب شده که این روش توسط حرکات لرزشی لوله  کانولاو به صورت امولسیون درمی آید و سپس این چربی به آرامی توسط خود دستگاه از بدن خارج می شود.

 

 روش لیپوماتیک مشکل ایمنی که در روش لیپوساکشن وجود دارد را ندارد با روش لیپوماتیک وزن بدن کم می شود همچنین با این روش تغییر سایز، حجم و فرم  نیز صورت می گیرد. می توان گفت که عمل  لیپوماتیک یک عمل راحت ،ایمن  و بدون عارضه است و نتیجه آن برای فرد رضایت بخش است.

 

مشکل ایمنی  در روش لیپوماتیک برای فرد وجود ندارد و بیمار بعد از جراحی تفاوت ایجاد شده را به خوبیمشاهده می کند.دوره ی نقاهت این عمل  کوتاه است و بیمار بعد از یک هفته می تواند به کارهای روزانه بازگردد.

متقاضیان درمان جراحی شکم چه شرایطی باید داشته باشند

متقاضیان جراحی شکم باید برخی شرایط  جراحی را داشته باشند تا این جراحی برای آنها انجام شود.

– سلامت عمومی مناسب و وزن ثابت داشته باشید.

– انتظارات واقع‌بینانه از نتیجه جراحی زیبایی شکم داشته باشید.

-بانوانی که بارداری متعدد دا شته اند می‌توانند از این روش  برای سفت کردن عضله‌های شکم و همچنین  کاهش پوست اضافی استفاده کنند .

به طور کلی روشهای جراحی شکم مناسب کسانی است که زمانی چاق بودند و هنوز چربی اضافی یا پوست شل و افتاده در اطراف شکم‌شان دارند.

 

 

مزایای انجام  روشهای جراحی شکم چیست؟

– کاهش وزن وحفظ آسان وزن بعد از جراحی ، افرادی که به منظور کاهش وزن  جراحی شکم انجام داده اند بعد از جراحی راحت تر از بقیه ی افراد می توانند وزن مناسب خود را حفظ کنند.

-در روشهای جراحی شکم  خونریزی کمی وجود دارد.

-بعد از جراحی شکم درد کمی وجود دارد که قابل کنترل است.

 

دوران بهبود روشهای جراحی شکم

اکثر عمل‌های زیبایی شکم جراحی بزرگی را شامل می‌شود و بیماران باید برای یک دوران بهبود نسبتاً طولانی آماده شوند. از بیمار خواسته می‌شود تا مدت کوتاهی پس از جراحی بلند شود و حرکت کند، اما در عین حال انجام فعالیت‌های سنگین تا چند هفته برای فرد ممنوع خواهد یود.

اکثر بیماران می‌توانند پس از سه هفته به سر کار خود بازگردند. به بیماران توصیه می‌شود تا هر چه سریع‌تر ورزش‌های سبک را شروع کنند، البته دستیابی به سطح کامل فعالیت دست‌کم شش هفته طول می‌کشد.

لوله‌های تخلیه گاهی پس از جراحی در محل زخم قرار داده می‌شود و برای کاهش  درد نیز مسکن‌های با اثر درازمدت در اختیار بیمار قرار داده می‌شود. لوله تخلیه پس از یک هفته برداشته می‌شود. ورم تا چند هفته وجود دارد و به تدریج ظرف چند ماه فرو می‌نشیند. نتایج نهایی پس از برطرف شدن کامل ورم و پس از ۶ ماه تا یک سال مشخص می‌شود.

روش جراحی شکم

آیا جراحی زیبایی شکم ایمن است؟

جراحی های زیبایی در چند سال اخیر به پیشرفت‌های چشمگیری دست یافته است و اگرچه هر عمل جراحی با احتمال بروز عوارض همراه است، جراحی زیبایی شکم برای متقاضیان دارای وضعیت سلامت عمومی مناسب کاملاً ایمن است. این عمل باید فقط و فقط توسط جراح پلاستیک ماهر و آموزش دیده انجام شود تا ایمنی عمل تضمین گردد.

بهترین سن انجام جراحی شکم چیست؟

نمی‌توان سن ایده‌آلی را برای جراحی زیبایی شکم تعیین کرد، اگرچه اکثر بیماران علاقمند به جراحی در سنین جوانی تا میانسالی قرار دارند. هر فرد سالمی، صرف نظر از سن خود، می‌تواند هزینه جراحی زیبایی شکم را تقبل کند. بانوانی که احتمال بارداری آنان در آینده وجود دارد، باید صبر کنند، چون بارداری بر نتایج ابدومینوپلاستی تاثیر گذار است.

توصیه هایی بعد از جراحی شکم

 • داروهای تجویز شده توسط پزشک متخصص را مطابق دستور و به طور منظم مصرف کنید.
 • می توانید از روز اول بعد از عمل ، به آرامی پیاده روی کنید.
 • بروز تورم در ناحیه شکم ، پس از عمل جراحی شکم امری عادی است و با رعایت مراقبت های پس از عمل رفع می گردد.
 • به دلیل خشکی بدن پس از جراحی شکم ممکن است دچار حالت تهوع شوید ، بنابراین به منظور رفع این حالت توصیه می شود که به میزان زیاد مایعات مصرف نمایید.
 • استفاده از گن مخصوص تجویز شده توسط پزشک متخصص جهت دستیابی به نتایج ایده آل اکیدا توصیه می شود.
 • انجام حرکات ورزشی پس از جراحی شکم ، مشکلی ایجاد نمی کند البته باید در رابطه با این مسئله حتما با پزشک متخصص مشورت نمایید.
 • انجام فعالیت های سنگین بدنی در این مدت و تا زمان بهبودی کامل ممنوع می باشد.
 • جهت اعمال فشار کمتر به ناحیه جراحی شده ، از خم نمودن بدن پرهیز نمایید.

آیا هزینه جراحی شکم تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد ؟

عمل جراحی شکم یک عمل زیبایی است و در نود درصد مواقع تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد. در مواردی که شکم آنقدر بزرگ و افتاده است که عوارضی برای پشت و کمر به وجود می‌آوردترمیم برخی از نواحی مربوطه ممکن است تحت پوشش بیمه قرار گیرد.. در این موارد حتماً باید پیش از عمل تاییدیه بیمه گر را بگیرید.

 

بارداری و جراحی شکم

یکی از مهم ترین مزیت های این جراحی به غیر از تخلیه چربی ، رفع افتادگی پوست است. ابدومینوپلاستی یکی از این روش هایی است که افتادگی پوست را برطرف می کند.

در دوره بارداری به دلیل افزایش سایز شکم و چربی های انباشته شده در آن، پوست شکم دچار ترک و افتادگی نیز می شود که با کمک این روش علاوه بر تخلیه چربی اضافه ، می توانید افتادگی پوست خود را نیز برطرف کنید. بنابراین بانوانی که زایمان داشته اند بهترین کاندید برای انجام ابدومینوپلاستی هستند.

توصیه می شود زمانی ابدومینوپلاستی را انجام دهید که دیگر قصد بارداری مجدد نداشته باشید؛ زیرا در ابدومینوپلاستی پوست شکم کشیده و دوخته می شود و به همین دلیل امکان دارد اختلال در رشد جنینی که در رحم مادر است به وجود آید.

البته به این نکته توجه کنید که انجام همزمان جراحی شکم و زایمان به صورت هم زمان امکان پذیر نیست. زیرا در زمان زایمان بدن مادر دچار تغییراتی چون افزایش سایز لگن و پرخون شدن رحم می شود. به همین دلیل امکان انجام این جراحی برای آن ها وجود ندارد و تا زمانی که رحم و لگن به حالت عادی برنگردند نمی توان جراحی شکم را انجام داد. برای انجام جراحی بهتر است چند ماه پس از زایمان اقدام کنید.

نکات مهم قبل از عمل زیبایی شکم

همانند جراحی های زیبایی دیگر، عمل زیبایی شکم نیز اقداماتی نیاز دارد که پیش از عمل آنها را انجام داد تا نتیجه ای بهتر بتوان از این جراحی گرفت. توصیه ای که متخصص زیبایی به فرد متقاضی برای قبل از جراحی زیبایی را می بایست رعایت کرد تا بتوانیم در روند بهبود تسریع ایجاد کرده و از نتیجه جراحی راضی بود. با داشتن اطلاع کافی از این شرایط می توانید به روند جراحی خود نهایت کمک را بکنید. مهرمترین نکات قبل از جراحی زیبایی شکم را در ذیل برایتان نام می بریم:

 • انجام تمام آزمایشات لازم که متخصص تجویز می کند
 • مصرف روزانه مولتی ویتامین و داروهایی همانند ویتامین
 • استفاده نکردن از سیگار حداقل 2 هفته قبل و بعد از جراحی شکم
 • اجتناب از مصرف رقیق کننده های خون و داروهایی همانند دیکلوفناک، بروفن، اندومتاسین و … حداقل 10 روز قبل از جراحی شکم
 • اجتناب از مصرف اسیدهای چرب همانند امگا3 و چای سبز

 

 

 

دکتر رضا حسامی