عمل لیپوساکشن – ریکاوری و هزینه 1403

عمل لیپوساکشن

عمل لیپوساکشن

عمل لیپوساکشن در ایران یک عمل جراحی است که با هدف از بین بردن چربی اضافی از قسمت های خاصی از بدن انجام می شود. این روش برای بهبود شکل و ظاهر این قسمت ها استفاده می شود و لزوما راه حلی برای کاهش وزن نیست.

نکات مهمی در مورد لیپوساکشن وجود دارد:

انواع لیپوساکشن:

– لیزر لیپوساکشن: از لیزر برای شکستن چربی قبل از برداشتن آن استفاده می شود.
– لیپوساکشن اولتراسونیک: از امواج اولتراسوند برای شکستن سلول های چربی استفاده می کند.
– لیپوساکشن سنتی: برای از بین بردن چربی از یک لوله فلزی به نام کانولا و یک دستگاه مکنده استفاده می کند.

خطرات و عوارض:

مانند هر عمل جراحی، لیپوساکشن خطرات خاصی را به همراه دارد، مانند:
– عفونت
– خونریزی
– واکنش به بیهوشی
– تشکیل لخته
– درد و کبودی
– تورم
– نامنظم بودن خطوط بدن پس از جراحی.

مراحل قبل:

قبل از انجام عمل لیپوساکشن، باید موارد زیر را انجام دهید:
– معاینه پزشکی جامع انجام دهید.
– انتظارات و دلایل خود را برای انجام این عمل با جراح خود در میان بگذارید.
– اگر سیگاری هستید سیگار را ترک کنید زیرا سیگار می تواند بر سرعت بهبودی تأثیر بگذارد.
– از مصرف برخی داروها قبل از جراحی بر اساس توصیه های پزشک خودداری کنید.

بعد از عمل:

پس از لیپوساکشن، ممکن است نیاز داشته باشید:
– برای مدت معینی از لباس های فشرده کننده استفاده کنید.
– برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک مصرف کنید.
– از فعالیت بدنی شدید به مدت چند هفته خودداری کنید.
– در قرار ملاقات های بعدی با جراح خود شرکت کنید.

نتایج:

– نتایج ممکن است طولانی مدت باشد، به شرط اینکه وزن ثابتی داشته باشید.
– نتایج ممکن است بلافاصله به دلیل تورم آشکار نشود.

اگر تمایل به مشاوره با دکتر حسامی دارید ، لطفا روی دکمه زیر کلیک نمایید
نیاز به مشاوره دارم

عمل لیپوساکشن نوعی جراحی زیبایی است که باعث تجزیه و «مکیدن» چربی از بدن می شود. این معمولاً در مناطقی از بدن که رسوبات چربی تمایل به تجمع دارند، مانند موارد زیر استفاده می شود:

– شکم
– ران
– باسن
– پشت
– بازو
– گردن

این روش با استفاده از ابزار توخالی معروف به کانولا که زیر پوست قرار می گیرد انجام می شود. سپس یک خلاء قدرتمند و پرفشار روی کانولا اعمال می شود تا سلول های چربی را از جای خود خارج کرده و از بین ببرد.

 

توجه به این نکته ضروری است که عمل لیپوساکشن یک ابزار کاهش وزن نیست، بلکه یک عمل زیبایی با اثرات ظریف است. سلولیت یا ترک های پوستی را از بین نمی برد. این معمولاً در بیمارانی انجام می شود که نزدیک به وزن ایده آل خود هستند اما دارای رسوبات چربی موضعی سرسخت و مقاوم در برابر رژیم غذایی و ورزش هستند.

لیپوساکشن می تواند عوارض جدی و یا حتی تهدید کننده زندگی داشته باشد و اگر قصد انجام این روش را دارید، مهم است که این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید. خطرات بالقوه شامل عفونت، جای زخم، بی نظمی خطوط و در موارد نادر، عوارض مربوط به بیهوشی است.

قبل از در نظر گرفتن لیپوساکشن، توصیه می شود تغییرات سبک زندگی مانند رژیم غذایی و ورزش را برای کاهش وزن امتحان کنید. اگر بعد از آن همچنان به عمل لیپوساکشن فکر می کنید، پیدا کردن یک متخصص واجد شرایط که بتواند این روش و خطرات آن را به طور دقیق توضیح دهد بسیار مهم است.

عمل لیپوساکشن
عمل لیپوساکشن

انتظارات از عمل لیپوساکشن

عمل لیپوساکشن یک روش جراحی است و مانند هر عمل جراحی، انتظارات و نتایج بالقوه خاصی دارد. در اینجا چیزی است که به طور کلی می توانید انتظار داشته باشید:

قبل از انجام عمل لیپوساکشن :

1. مشاوره: شما با یک جراح مشورت خواهید کرد تا در مورد اهداف، گزینه ها، خطرات و مزایا و هزینه ها صحبت کنید. جراح شما همچنین یک معاینه فیزیکی برای تعیین اینکه آیا شما کاندیدای خوبی هستید انجام می دهد.

2. آماده سازی: دستورالعمل هایی در مورد نحوه آماده شدن برای جراحی دریافت خواهید کرد. ممکن است لازم باشد مصرف برخی داروها را متوقف کنید یا رژیم دارویی فعلی خود را تنظیم کنید.

در طی انجام عمل لیپوساکشن :

1. بیهوشی: بسته به وسعت لیپوساکشن، عمل تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام خواهد شد.

2. برش ها و برداشتن چربی: برش های کوچکی در پوست ایجاد می شود، معمولاً مایعی برای کاهش خونریزی و ضربه تزریق می شود و سپس یک کانول برای شکستن و مکش چربی وارد می شود.

پس از انجام مراحل:

1. بهبودی: بسته به وسعت لیپوساکشن، ممکن است پس از چند ساعت مشاهده در همان روز به خانه بروید یا ممکن است لازم باشد یک شب در بیمارستان بمانید. حداقل برای چند هفته کبودی، تورم و درد خواهید داشت.

2. گن مخصوص: برای کنترل تورم و کمک به سازگاری پوست با خطوط جدید باید یک لباس فشرده به مدت 1 تا 2 ماه بپوشید.

3. قرار ملاقات های بعدی: برای پیگیری پیشرفت خود و اطمینان از بهبودی روان، قرار ملاقات های بعدی با جراح خود خواهید داشت.

نتایج:

1. نتایج بلند مدت: نتایج نهایی ممکن است تا زمانی که تورم به طور کامل فروکش نکند، قابل توجه نباشد، که ممکن است چندین ماه طول بکشد. سلول های چربی که با لیپوساکشن برداشته می شوند، دوباره رشد نمی کنند. اگر بعد از لیپوساکشن وزن اضافه کنید، معمولاً در ناحیه تحت درمان متمرکز نمی شود. با این حال، لیپوساکشن مانع از افزایش وزن شما نمی شود، بنابراین یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم برای حفظ نتایج مهم هستند.

2. جای زخم: جای زخم های کوچکی در جایی که کانولا وارد شده است وجود خواهد داشت. اینها معمولاً کوچک هستند و با گذشت زمان محو می شوند اما به طور کامل ناپدید نمی شوند.

خطرات و عوارض:

مانند تمام روش های جراحی، لیپوساکشن نیز خطراتی دارد. این موارد می تواند شامل عفونت، خونریزی، واکنش به بیهوشی، تغییر در احساس پوست، آسیب به ساختارهای زیرین، بهبود ضعیف زخم، اسکارهای ناخوشایند و نارضایتی از نتایج زیبایی باشد. در موارد نادر، عوارض تهدید کننده زندگی ممکن است رخ دهد.

به یاد داشته باشید، قبل از تصمیم گیری برای انجام لیپوساکشن، بسیار مهم است که با جراح خود در مورد انتظارات و خطرات احتمالی خود صحبت کنید.

تکنیک های مختلف لیپوساکشن

تکنیک های لیپوساکشن از زمانی که این روش برای اولین بار معرفی شد، پیشرفت زیادی کرده است. در اینجا چند مورد از رایج ترین تکنیک هایی که امروزه استفاده می شود آورده شده است:

1. لیپوساکشن Tumescent:

این رایج ترین نوع لیپوساکشن است. جراح یک محلول استریل – مخلوطی از آب نمک که به حذف چربی کمک می کند، بی حس کننده برای تسکین درد و دارویی که رگ های خونی را منقبض می کند – به ناحیه تحت درمان تزریق می کند. مخلوط مایع باعث تورم و سفت شدن ناحیه می شود. سپس جراح بریدگی‌های کوچکی روی پوست شما ایجاد می‌کند و لوله نازکی به نام کانولا را زیر پوست شما وارد می‌کند و آن را به اطراف حرکت می‌دهد تا چربی قبل از ساکشن خارج شود.

2. لیپوساکشن به کمک سونوگرافی (UAL):

در این روش از سونوگرافی برای مایع سازی چربی استفاده می شود که حذف آن را آسان تر می کند. این تکنیک ممکن است به ویژه برای از بین بردن چربی از قسمت فوقانی شکم، پهلوها و پشت مفید باشد.

3. لیپوساکشن به کمک لیزر (LAL):

این روش از امواج کم انرژی برای مایع سازی چربی استفاده می کند که سپس از طریق یک کانول کوچک خارج می شود.

4. لیپوساکشن با کمک قدرت (PAL):

این تکنیک از یک کانولا استفاده می کند که در یک حرکت سریع عقب و جلو حرکت می کند. این ارتعاش به جراح اجازه می دهد تا چربی های سخت را راحت تر بیرون بکشد. PAL ممکن است گاهی باعث درد و تورم کمتری شود و به جراح اجازه دهد تا چربی را با دقت بیشتری از بین ببرد.

5. لیپوساکشن به کمک فرکانس رادیویی (RFAL):

در این تکنیک از انرژی فرکانس رادیویی برای گرم کردن چربی و سفت شدن پوست قبل از برداشتن چربی استفاده می شود.

6. لیپوساکشن با جت آب (WAL):

در این روش از جریان کمی تحت فشار نمک برای از بین بردن چربی و حذف همزمان سلول ها استفاده می شود. این نوع لیپوساکشن به جای تخریب سلول‌های چربی، سلول‌ها را شل می‌کند تا برداشت ملایم‌تری را تسهیل کند.

هر کدام از این تکنیک ها مزایا و خطرات بالقوه خود را دارند. بهترین تکنیک برای شما به نیازهای خاص شما، ناحیه تحت درمان و تخصص جراح بستگی دارد. مهم است که با جراح خود گفتگوی کامل داشته باشید تا بفهمید کدام تکنیک برای شما مناسب تر است.

هزینه و قیمت لیپوساکشن 1403

(هزینه لیپوساکشن شکم، پشت و پهلو)

  • هزینه جراحی لیپوساکشن بین 55 تا 110 میلیون تومان می باشد
  • معمولا یک شب اقامت در بیمارستان در نظر گرفته می شود
  • اگر ساکن تهران نیستید ،مدت اقامت 7 روز می باشد

هزینه جراحی لیپوساکشن 360 درجه در تهران

محاسبه قیمت جراحی  با احتساب هزینه حق الزحمه جراح + بیمارستان
سایر هزینه های مربوط به جراحی لیپوساکشن در تهران
هزینه آزمایش خون حدود 500 هزار تومن تفاوت بستگی به نوع آزمایش خون دارد
هزینه مشاوره با متخصص قلب حدود یک میلیون تومان برای افراد بالای 40 سال یا بیماران قلبی
قیمت گن مخصوص حدود دو میلیون تومان تفاوت قیمت بستگی به مارک و مدل گن دارد
قیمت بالش مخصوص بعد از تزریق چربی به باسن حدود یک میلیون تومان اگر تزریق چربی به باسن دارید
هزینه دارو و سایر اقلام بهداشتی حدود 500 هزار تومن
هزینه جراحی پلاستیک لیپوساکشن – اختیاری
هزینه ماساژ بعد از جراحی حدود یک میلیون تومان دو جلسه ماساژ توصیه می شود
هزینه پرستار (هر شب) 1 میلیون و پانصد هزار تومان اگر به تنهایی سفر می کنید
هزینه تعویض پانسمان توسط پرستار 750 هزار تومان

توجه:

  • اگر بیماری زمینه ای یا دارویی دارید، به ما اطلاع دهید
  • اگر قبلا لیپوساکشن شکم یا ابدومینوپلاستی انجام داده اید، هزینه جراحی اندکی افزایش می یابد.
  • اگر کم خونی یا سایر بیماری های خونی دارید به ما اطلاع دهید

 

چه کسانی کاندید عمل لیپوساکشن هستند

عمل لیپوساکشن نوعی جراحی زیبایی است که می‌تواند با برداشتن چربی‌های ناخواسته از نواحی خاص مانند شکم، باسن، باسن، ران، زانو، بازوها، چانه، گونه‌ها و گردن به پیکرتراشی بدن کمک کند. با این حال، درک این نکته مهم است که لیپوساکشن یک روش کاهش وزن یا جایگزینی برای ورزش و یک رژیم غذایی سالم نیست.

کاندیدهای ایده آل برای لیپوساکشن  معمولاً افرادی هستند که:

1. از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستند: لیپوساکشن یک روش جراحی است و بیماران باید به اندازه کافی سالم باشند تا تحت عمل جراحی قرار گیرند. این بدان معنی است که آنها نباید هیچ گونه شرایط پزشکی جدی که می تواند خطر عوارض را در طول یا بعد از عمل افزایش دهد، داشته باشند.

2. در 30 درصد وزن ایده آل خود هستند: لیپوساکشن برای افرادی مناسب است که نزدیک به وزن ایده آل خود هستند، اما دارای مناطق خاصی از چربی هستند که نتوانسته اند از طریق رژیم غذایی و ورزش از شر آنها خلاص شوند.

3. پوستی سفت و الاستیک داشته باشید: بهترین نتایج در افرادی حاصل می شود که پوست آنها دارای خاصیت ارتجاعی کافی برای جمع شدن پس از برداشتن چربی است. اگر پوست خیلی شل یا غیر قابل ارتجاع باشد، ممکن است به خوبی به خطوط جدید تغییر شکل ندهد، و ممکن است برای سفت کردن پوست، اقدامات بیشتری لازم باشد.

4. سیگار نکشید: سیگار کشیدن می تواند هم عمل جراحی و هم روند بهبودی را پیچیده کند. اکثر جراحان از بیماران می خواهند که قبل از انجام عمل سیگار کشیدن را ترک کنند.

5. انتظارات واقع بینانه داشته باشید: لیپوساکشن می تواند شکل و خطوط بدن شما را بهبود بخشد، اما جادو نیست. مهم است که بفهمیم این روش چه کاری را می تواند انجام دهد و چه کاری نمی تواند انجام دهد. به عنوان مثال، لیپوساکشن سلولیت یا شلی پوست را از بین نمی برد.

به یاد داشته باشید، تصمیم به انجام لیپوساکشن باید با مشورت یک جراح پلاستیک واجد شرایط گرفته شود که می تواند وضعیت فردی شما را ارزیابی کرده و مطابق با آن به شما توصیه کند.

عمل لیپوساکشن
عمل لیپوساکشن

مراحل لیپوساکشن

عمل لیپوساکشن یک عمل جراحی است که با حذف رسوبات چربی اضافی به بهبود کانتور و تناسب بدن می پردازد. در اینجا یک نمای کلی از آنچه ممکن است شامل این روش باشد آورده شده است، اگرچه شیوه های خاص می تواند متفاوت باشد:

1. مشاوره: قبل از انجام عمل، شما با جراح خود برای مشاوره ملاقات خواهید کرد. در طول این جلسه، در مورد اهداف خود برای این عمل صحبت خواهید کرد و جراح روند، خطرات و بهبودی را توضیح خواهد داد.

2. آماده سازی: قبل از عمل، دستورالعمل هایی در مورد اقداماتی که برای آماده شدن برای جراحی باید انجام دهید، دریافت خواهید کرد. این ممکن است شامل دستورالعمل هایی در مورد خوردن، نوشیدن و استفاده از دارو باشد.

3. بیهوشی: لیپوساکشن را می توان با بی حسی موضعی (ناحیه تحت عمل بی حس است و شما بیدار می ماند)، آرامبخش (شما بیدار هستید اما آرام هستید و نسبت به درد حساس نیستید) یا بیهوشی عمومی (کاملاً بیهوش هستید) انجام شود. بهترین انتخاب به ویژگی های عمل و سلامت کلی شما بستگی دارد.

4. انجام عمل جراحی: جراح یک برش کوچک ایجاد می کند و محلول مایع استریل را به ناحیه ای که قرار است چربی برداشته شود تزریق می کند. این محلول معمولا حاوی یک بی حس کننده موضعی برای کنترل درد و دارویی برای کاهش خونریزی است. سپس، یک لوله نازک به نام کانولا از طریق این برش‌ها وارد می‌شود تا با استفاده از یک حرکت کنترل‌شده جلو و عقب، چربی اضافی شل شود. سپس با استفاده از یک خلاء یا سرنگ جراحی که به کانول متصل است، چربی خارج شده از بدن ساکشن می شود.

5. پایان عمل: پس از ساکشن چربی، ممکن است برش ها با بخیه بسته شوند. همچنین ممکن است یک زهکش در برش ها قرار دهید تا به حذف مایع کمک کند.

6. بهبودی: به احتمال زیاد بعد از عمل اجازه خواهید داشت به خانه بروید، مگر اینکه به دلایل دیگری در بیمارستان باشید. ممکن است مجبور شوید برای کاهش تورم و حمایت از ناحیه تحت درمان در حین بهبود، لباس فشرده بپوشید. همچنین دستورالعمل‌های خاصی پس از عمل به شما داده می‌شود و ممکن است داروها یا نسخه‌هایی برای درد و آنتی‌بیوتیک‌ها برای جلوگیری از عفونت دریافت کنید.

7. پیگیری: شما یک ویزیت بعدی با جراح خود خواهید داشت تا بخیه ها را بردارد و بهبودی خود را بررسی کنید.

مهم است که به یاد داشته باشید که ویژگی های این روش بسته به هر بیمار و شیوه های جراح می تواند بسیار متفاوت باشد. همیشه با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی واجد شرایط مشورت کنید تا درک کاملی از آنچه که این روش برای شما در پی خواهد داشت.

اقدامات قبل عمل لیپوساکشن

آماده شدن برای عمل لیپوساکشن شامل چندین مرحله برای اطمینان از ایمنی و موفقیت عمل است. در اینجا چند مرحله کلی وجود دارد که ممکن است لازم باشد دنبال کنید:

آماده سازی پزشکی:

1. ارزیابی سلامت: جراح وضعیت سلامتی شما را ارزیابی می کند، اهداف جراحی شما را مورد بحث قرار می دهد و خطرات و مزایای این روش را بررسی می کند. ممکن است نیاز به آزمایش آزمایشگاهی یا ارزیابی پزشکی داشته باشید.

2. بررسی داروها: هر دارو، ویتامین یا مکملی را که مصرف می کنید به جراح خود اطلاع دهید. ممکن است از شما خواسته شود که مصرف برخی داروها را برای یک دوره قبل و بعد از جراحی متوقف کنید. این اغلب شامل آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی است که می تواند خونریزی را افزایش دهد.

آماده سازی سبک زندگی:

1. ترک سیگار: اگر سیگار می‌کشید، باید قبل و بعد از جراحی برای مدتی آن را ترک کنید. استعمال دخانیات می تواند خطر عوارض را افزایش داده و مانع از بهبودی شود.

2. محدودیت الکل: ممکن است به شما توصیه شود که مصرف الکل را قبل از جراحی محدود کنید، زیرا می تواند با بیهوشی تداخل داشته باشد و به طور بالقوه خطر خونریزی را افزایش دهد.

3. مصرف آب فراوان: هیدراته ماندن قبل و بعد از عمل برای بهبود ایمن مهم است.

4. وزن: در حالت ایده آل، باید حداقل چندین ماه قبل از انجام عمل لیپوساکشن وزن ثابتی داشته باشید.

آمادگی قبل عمل لیپوساکشن:

1. برای کمک هماهنگ کنید: به شخصی نیاز دارید که شما را به سمت جراحی و برگرداندن شما ببرد و حداقل شب اول بعد از عمل در کنار شما بماند.

2. خانه خود را آماده کنید: ممکن است بخواهید خانه خود را ترتیب دهید تا بهبودی شما آسان تر شود. به عنوان مثال، ممکن است اقلامی را که اغلب استفاده می کنید در سطح کمر قرار دهید تا از خم شدن خودداری کنید.

3. لباس: لباس‌های گشاد و راحت (ترجیحاً پیراهن‌های دکمه‌دار یا بالاتنه‌هایی که روی سرتان نمی‌روند) و یک جفت کفش لیز آماده برای روز جراحی داشته باشید.

4. ملزومات بعد از عمل: قبل از جراحی، نسخه‌های داروهای مسکن و آنتی‌بیوتیک‌ها را پر کنید تا در صورت نیاز آماده شوند.

به یاد داشته باشید، اینها دستورالعمل های کلی هستند. همیشه دستورالعمل های خاص ارائه شده توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود را دنبال کنید. اگر سؤال یا نگرانی دارید، در گفتگو با پزشک خود دریغ نکنید.

بهبودی پس از عمل لیپوساکشن

بهبودی پس از لیپوساکشن بسته به وسعت عمل، نواحی تحت درمان و میزان بهبودی فردی می تواند متفاوت باشد. با این حال، در اینجا یک جدول زمانی کلی و آنچه ممکن است انتظار داشته باشید آمده است:

بلافاصله بعد از جراحی:

– ممکن است در اتاق ریکاوری بیدار شوید که در آن کادر پزشکی می توانند شما را تحت نظر داشته باشند، زیرا بیهوشی از بین می رود. بسته به میزان لیپوساکشن، ممکن است بتوانید در همان روز به خانه بروید.

– احتمالاً یک لباس فشرده یا باند کشی برای پوشاندن نواحی تحت درمان در نظر گرفته شده است. اینها به کنترل تورم و فشرده شدن پوست به خطوط جدید بدن شما کمک می کنند.

چند روز اول:

– انتظار کمی درد، تورم و کبودی را داشته باشید که در عرض 1-2 روز به اوج خود می رسد. جراح شما احتمالاً دارویی برای کمک به مدیریت درد تجویز خواهد کرد.

– همچنین ممکن است در ناحیه تحت درمان بی حسی را تجربه کنید که معمولاً در عرض چند هفته کاهش می یابد.

– بسته به شغلتان، ممکن است بتوانید ظرف چند روز تا یک هفته به کار خود بازگردید.

– ممکن است مجبور شوید برای یک یا دو هفته اول لباس فشرده سازی را به طور مداوم بپوشید.

چند هفته اول:

– تورم معمولاً ظرف یک یا دو هفته پس از عمل شروع به کاهش می‌کند، اما ممکن است چند ماه طول بکشد تا نتایج نهایی آشکار شود.

– بیشتر بخیه ها (در صورت استفاده و غیر قابل جذب) در هفته اول تا 10 روز برداشته می شوند، اما تورم و کبودی می تواند تا چند هفته باقی بماند.

– احتمالاً می توانید در عرض یک یا دو هفته به اکثر فعالیت های عادی بازگردید و در عرض چهار هفته ورزش را شروع کنید.

بلند مدت:

– نتایج نهایی لیپوساکشن ممکن است تا 3 تا 6 ماه پس از عمل مشخص نشود.

– حفظ یک سبک زندگی سالم، از جمله رژیم غذایی مناسب و ورزش، برای بهره مندی از مزایای کامل درازمدت عمل لیپوساکشن بسیار مهم است.

– پیگیری های منظم با جراح برای نظارت بر پیشرفت و بهبودی شما برنامه ریزی می شود.

به یاد داشته باشید، روند بهبودی هر فرد متفاوت است و مهم است که دستورالعمل‌های بعد از عمل جراح خود را به دقت دنبال کنید تا بهترین نتیجه ممکن را تضمین کنید. اگر درد شدید یا علائم غیرمنتظره ای را تجربه کردید، فوراً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

Liposuction in Iran

تزریق چربی با هدایت سونوگرافی – روش جدید لیفت باسن برزیلی 1403

 

شاخص توده بدنی (BMI) چیست؟

شاخص توده بدنی (BMI) اندازه گیری است که برای ارزیابی وزن نسبی افراد با توجه به قد آنها استفاده می شود. این شاخص به طور گسترده ای به عنوان شاخصی برای طبقه بندی اضافه وزن و چاقی در بزرگسالان استفاده می شود.

شاخص توده بدنی به صورت زیر محاسبه می شود:
[ text{BMI} = frac{text{وزن به کیلوگرم}}{(text{قد بر حسب متر})^2}]

یا اگر اندازه گیری ها بر حسب پوند و اینچ باشد:
[ text{BMI} = frac{text{وزن به پوند}}{(text{قد به اینچ})^2} times 703]

شاخص توده بدنی (BMI)
شاخص توده بدنی (BMI)

بر اساس مقدار محاسبه شده، افراد را می توان به دسته های زیر طبقه بندی کرد:

– کم وزنی: BMI کمتر از 18.5
– وزن طبیعی: BMI بین 18.5 تا 24.9
– اضافه وزن: BMI بین 25 تا 29.9
– چاقی درجه 1: BMI بین 30 تا 34.9
– چاقی درجه 2: BMI بین 35 تا 39.9 است
. چاقی مرضی (درجه 3): BMI 40 یا بیشتر

عمل لیپوساکشن
عمل لیپوساکشن

توجه به این نکته مهم است که BMI بین وزن ناشی از چربی و وزن ناشی از توده عضلانی تفاوتی قائل نمی شود. بنابراین، افرادی که توده عضلانی بالایی دارند، مانند ورزشکاران، ممکن است بدون داشتن چربی اضافی بدن، BMI بالایی داشته باشند. در مقابل، افراد مسنی که توده عضلانی خود را از دست داده اند ممکن است BMI در محدوده طبیعی اما با درصد بالایی از چربی بدن داشته باشند. بنابراین برای ارزیابی وضعیت سلامت فرد علاوه بر شاخص توده بدنی باید از شاخص های دیگری نیز استفاده کرد.

عمل لیپوساکشن برای چه افرادی مناسب نیست

عمل لیپوساکشن ممکن است برای افراد زیر مناسب نباشد:

1. افراد چاق: عمل لیپوساکشن جایگزینی برای کاهش وزن نیست و برای افرادی که نیاز به کاهش وزن زیادی دارند موثر نخواهد بود.
2. افراد با انتظارات غیر واقعی: بیمارانی که انتظار تغییرات چشمگیر یا نتایج فوری را دارند ممکن است ناامید شوند.
3. افرادی که مشکلات سلامتی خاصی دارند: شرایط پزشکی مانند اختلالات خونی، بیماری قلبی، دیابت کنترل نشده و اختلالات سیستم ایمنی ممکن است خطرات این عمل را افزایش دهند.
4. افرادی که نمی توانند وزن ثابت خود را حفظ کنند: ترجیحاً بیماران قبل از انجام عمل لیپوساکشن ، مدتی وزن سالم و ثابت خود را حفظ کرده باشند.
5. سیگاری ها: سیگار می تواند روند بهبودی را تحت تاثیر قرار دهد و خطر عوارض را افزایش دهد.
6. افرادی که دارای افتادگی پوست یا کاهش خاصیت ارتجاعی پوست هستند: عمل لیپوساکشن چربی را از بین می برد اما ظاهر افتادگی پوست را بهبود نمی بخشد.

مهم است که بیماران قبل از انجام عمل لیپوساکشن در ایران توسط یک جراح متخصص به دقت مورد ارزیابی قرار گیرند تا مشخص شود که آیا آنها کاندیدای مناسبی برای این عمل هستند یا خیر. این ارزیابی باید شامل بحثی صریح در مورد اهداف، خطرات و انتظارات باشد.

توضیحات لیپوساکشن

پیکرتراشی

نمونه لیپو بدن

0 0 رای ها
Scoring the article
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x