فاکتورهای انتخاب پروتز پستان

انتخاب پروتز پستان

فاکتورهای انتخاب پروتز پستان

فاکتورهای انتخاب پروتز پستان در افراد مختلف با پستانهای کوچک، با انتخاب مناسب پروتز پستان می توان ظاهر مناسب پستان را بدست آورد. فاکتورهای انتخاب پروتز پستان متفاوت است.

 

اندازه پروتز:

یکی ازفاکتورهای انتخاب پروتز پستان سایز پروتزاست.اندازه پروتز سینه یکی از فاکتورهایی است که برای بیمار بسیار مهم می باشد. درهر جامعه ای، سایزهای متفاوتی مطلوب می باشد و در انتخاب پروتز هم بیمارهم جراح،با هم، بایستی سایز پروتز را انتخاب کنند. درهر بیمار با توجه به اندازه قفسه سینه و سایز پستان، محدودیت در انتخاب سایز پروتز پستان وجود دارد.

شکل پروتز پستان:

یکی دیگر از فاکتورهای انتخاب پروتز پستان شکل پروتز سینه است که به صورت round  ویا teardrop  می باشند. پروتزهای teardrop، ظاهری طبیعی تر دارند ولی درصورت چرخش پروتز مشکل ساز خواهند بود. پروتزهای round  قسمت فوقانی پستان را بهتر پر می کنند و درصورت چرخش مشکلی پدید نمی آورند.

جدار پروتز:

از فاکتورهای انتخاب پروتز پستان می توان به جدارپروتز سینه می باشد  تمامی پروتزهای پستان از جنس سیلیکون می باشد ولیکن برخی از پروتزها با جدار صاف (smooth) وبرخی با جدار texture میباشند که هرکدام معایب و محاسنی دارند. در پروتزهای smooth  ریسک کم ALCL بسیار کاهش پیدا می کند و در پروتزهای Texture، احتمال عوارض کپسول مانند capsular contracture کاهش می ابد.

ماده داخل پروتز:

ماده داخل پروتز یکی دیگرازفاکتورهای انتخاب پروتزپستان است . در داخل جداره پروتز با ماده ای پر می شود تا قوام شبیه به پستان طبیعی پیدا کند. این ماده می تواند سالین یا سلیکون باشد.

پروتزهای سالینی قبلا بیشتر استفاده می شدند ولی با ارایه پروتزهای سیلیکونی جدید با عوارض کمتر، درحال حاضر استفاده از پروتزهای سالینی محدودتر شده است.

قوام پروتزهای سلیکونی با توجه به نوع سیلیکون بکار رفته متغیر میباشد. هرچه زنجیره های جانبی در مولکول فوق بیشتر باشد قوام یا چسبندگی سیلیکون بیشتر خواهد بود. در پروتزهای سیلیکونی با قوام و چسبندگی بالاتر گاهی با وجود سوراخهای کوچک در جدار پروتز، نشت واضح سیلیکون به اطراف پروتز رخ نخواهد داد.

برش جراحی:

انواع برشهای جراحی برای قرار دادن پروتز پستان وجود دارد:

برش های که در جراحی سینه توسط پزشک انجام می شود می تواند در فاکتورهای انتخاب پروتز پستان تاثیر بگذارد .برش اطراف نوک پستان که در کسانی که پروتزهای خیلی بزرگ نمی خواهند مناسب خواهد بود. این برش به علت احتمال تماس پروتز با مجاری شیری احتمال کمی با افزایش عوارض پروتز پستان همراه خواهد بود.

برش زیر پستان که اغلب جراحان پلاستیک از آن استفاده می کنند، به خوبی در حالت ایستاده در زیر بافت پستان پوشیده می شود و اغلب 5 سانتی متر طول دارد.

روشهای گوناگون دیگری برای قراردادن پروتز پستان وجود دارد مانند از طریق زیربغل یا ناف که به علت مشکلات تکنیکی و افزایش عوارض آن اغلب توسط جراحان پلاستیک توصیه نمیشود.

پاکت پروتز:

چند محل گوناگون برای قراردادن پروتز پستان می توان درنظرگرفت که هریک از این محل های گوناگون می تواند درفاکتورهای انتخاب پروتز پستان موثر باشد.

ساب گلندولار: ایجاد پاکت در زیر بافت پستان، از لحاظ تکنیکی راحت تر میباشد ولیکن در بیمارانی که بافت پارانشیم پستان بسیار کم میباشد، انجام آن مقدور نمیباشد و موجب افزایش احتمال عوارض آن میگردد.

ساب فاشیال: ایجاد پاکت در زیر فاشیای عضه پکتورال

ساب پکتورال: ایجاد پاکت در زیر عضله پکتورال

پروتزهای پستان در طول سالیان گذشته تحول زیادی پیدا کرده اند و علاوه بر کاهش عوارض موجب افزایش رضایت بیماران شده اند. در حال حاضر انواع مختلف پروتز پستان با روشهای مختلفی ازاعمال جراحی برای قراردادن آنها وجود دارد.مشاوره با جراح پلاستیک درانتخاب بهترین پروتز برای هر بیمار بسیار کمک کننده می باشد.

عواملی که درفاکتورهای انتخاب پروتز پستان موثر هستند

سبک زندگی

همان گونه که در بالا اشاره شد انتخاب سایز پروتز سینه ازعواملی است که در فاکتورهای انتخاب پروتز پستان تاثیر گذار است می توان گفت که انتخاب سایز پروتز سینه به شیوه زندگی فرد نیز بستگی دارد . فردی که به دنبال زیبایی موقت می باشد از پروتز های بزرگ می تواند بدون اینکه توجه ای به داشتن هماهنگی با سایر اعضای بدن داشته باشد استفاده می کند. اما اگر برای مدت طولانی می خواهد از این پروتز سینه استفاده کند بعد از گذشت چند سال از جراحی به دلیل وزن زیاد پروتزها دچار درد در ناحیه شانه و کمر می شود و به تدریج فرد دچارافتادگی سینه و پروتز می شود .

تناسب و هماهنگی

یکی از فاکتورهای انتخاب پروتز پستان که در سایز پروتز سینه موثر می باشد میزان هماهنگی اندازه سینه با دیگر اندام بدن می باشد . انتخاب پروتز سینه بزرگ بدون درنظر گرفتن هماهنگی با اعضا دیگر بدن  تاثیرمعکوس برزیبایی فرد می گذارد .همچنین باید به تقارن در دو طرف سینه نیز توجه داشته باشید که این مورد بیشتر به دقت و تبحر جراح بستگی دارد .

عواملی که فاکتورهای انتخاب پروتز پستان را محدود می کند

۱-اندازه و حجم سینه فرد

شما برای انجام پروتز سینه نیازمند بافت طبیعی سینه هستید تا پوشش مناسب روی پروتز شما ایجاد کند و در مواردی که بافت مطلوب درسینه فرد وجود نداشته باشد نمی توان از یک حدی پروتز را بزرگ تر انتخاب کرد بنابراین همین عامل می تواند فاکتورهای انتخاب پروتز پستان را محدود کند.

۲-پهنا وقاعده  قفسه سینه

یکی دیگر از عوامل محدود کننده فاکتورهای انتخاب پروتز پستان پهنا و قاعده پروتز سینه می باشد. امروزه انواع پروتزهای سینه  با پهنای سینه متنوع و برجستگی های مختلف وجود دارد که برهمین اساس شما باید درفاکتورهای انتخاب پروتز پستان مناسب ترین سایزی را که حالت ممکن را برای تان بوجود می آورد را انتخاب کنید.

 

در آخردرفاکتورهای انتخاب پروتز پستان  عوامل متعددی می تواند در آن تاثیر بگذارد از جمله قد ،عرض شانه ها ی فرد، وضعیت سینه ها یک فرد از نظر حجم و افتاده گی و کیفیت پوست ، محل نوک سینه است

بیشتر افرادی که تمایل دارند جراحی سینه انجام دهند هدف از انجام آن را داشتن سینه ای با حجم مناسب و زیبا می دانند ولی سایز پروتز باید به گونه ای برای افراد انتخاب شود که زیبایی سینه برای طولانی مدت حفظ شود .پروتزهای بزرگ ممکن است برای کوتاه مدت زیبا به نظر برسند ولی بعد ازچند سال با افتاده گی روبرو می شوند بنابراین تاکید می شود در فاکتورهای انتخاب پروتز پستان به سایز آن دقت شود.

 

فاکتورهای انتخاب پروتز پستان وسایز پروتز سینه

 

یکی از فاکتورهای انتخاب پروتز پستان انتخاب سایز پروتز سینه است. این امر در طی مشاوره قبل از جراحی پروتز سینه شروع می شود و بر اساس درخواست بیمار و ارزیابی جراح صورت می گیرد.بطور کلی فاکتورهای مهم و اصلی در انتخاب یک سایز پروتز سینه خاص عبارتند از:

ابعاد و اندازه اولیه پستان

پروتزهای سینه موجود در بازار  دارای اندازه های مختلفی می باشد .اما پروتز سینه شما باید به گونه ای انتخاب شود که متناسب با پهنا و قاعده سینه  شما باشد که پزشک با توجه به این فاکتور می تواند جراحی را انجام دهد.

 

خصوصیات پوششی بافت نرم پستان فرد و میزان تحمل آن برای افزایش حجم

 

برای بزرگ کردن سینه باید به اندازه آن و میزان بافتهای سینه توجه داشت که همین موضوع یکی از فاکتورهای انتخاب پروتز پستان می باشد   . در صورتی که بافتها در این قسمت دارای کیفیت مطلوبی نباشد یا دارای حجم مناسبی نباشد انتخاب سایز بزرگ برای پروتز سینه امکان پذیر نیست .

 

حجم درخواستی پروتز سینه

قطر پستان در ارتباط با قطر قفسه سینه بیمار بوده و متناسب با ساختار جسمانی کلی فرد می باشد و ضروری است که در طی عمل بزرگ کردن پستان این ابعاد مورد توجه قرار گرفته شود.

نکات قابل توجه در فاکتورهای انتخاب پروتز پستانو انتخاب سایز مناسب پروتز سینه

 

– مشاوره و صحبت با جراح قبل ازپروتز سینه

-یک جراح ماهر و با تجربه می تواند تصمیم درستی در این رابطه داشته باشد.

-علایق خود و ظاهرایده ال خود را بعد ازجراحی در جلسه مشاوره توضیح دهید.

-مطابقت اندازه و سایز سینه با طرز زندگی فرد

– تناسب داشتن سایز سینه ها با اندام کلی بیمار

بهتر است بیش از اندازه به سایز و اندازه سینه های  خود توجه کنید تا در جلسه قبل ازجراحی  پروتز سینه وجلسه مشاوره معیارها و علایق خود را با جراح خود در میان بگذارید تا در طی جراحی پروتز سینه جراح بتواند شما را به علایق و خواسته هایتان برساند .

 

فاکتورهای انتخاب پروتز پستان وانتخاب بهترین جراح

 

یکی از نکات مهم پیش از انجام جراحی پروتز سینه، انتخاب جراح ماهر و با تجربه در این زمینه می باشد جراحی که انتخاب می کنید باید برخی از ویزگی ها را داشته باشد به عنوان مثال  دارای بورد تخصصی از انجمن جراحان پلاستیک آمریکا باشد

دوره شش ساله آموزش جراحی را گذرانده باشد، آزمون های کتبی و شفاهی را داده باشد ،دوره های آموزش پزشکی را کامل ادامه داده باشد.

فاکتورهای انتخاب پروتز پستان وهزینه‌ های پروتز سینه

قبل ازجراحی هزینه اعمال جراحی پلاستیک باید مد نظر باشد که بسته به نوع پرتز، تجربه جراح و محل انجام عمل متفاوت خواهد بود. در مورد هزینه با جراح صحبت کنید.

هزینه‌ها در جراحی سینه بیشتر شامل موارد زیر هستند:

-دستمزد جراح

-هزینه بیمارستان که قرار جراحی را انجام دهید.

-هزینه بیهوشی

-هزینه داروها

-هزینه آزمایش‌ها