قوز بینی

قوز بینی

قوز بینی به برآمدگی روی بینی های استخوانی گفته می شود جراحی قوز بینی یکی از عمل های زیبایی که در میان ایرانیان بسیار پرطرفدار می باشد،  در بسیاری از موارد برآمدگی روی بینی علتی می باشد که افراد خواستار انجام این جراحی می شوند و می خواهند با انجام این جراحی قوز روی بینی خود را برطرف کنند

 

رفع قوزو برآمدگی روی بینی در  فرم بینی و زیبایی صورت بسیار موثر می باشد و جذابیت چهره را چندین برابر می کند ، علت بروز این قوز استخوان و غضروفی است که در پشت بینی قرار دارد.

 

قوز روی بینی چرا به وجود می آید؟

دلیل به وجود آمدن قوزو برآمدگی روی بینی معمولا مادرزادی و ارثی است و قوز  دائمی در اغلب موارد یک ارثیه ی خانوادگی محسوب می شود. اما ممکن است ضربه به بینی و عواقبی مانند شکسته شدن بینی را درپی دارد. شکسته شدن بینی هم در برخی افراد باعث بروز یک پینه یا برآمدگی در نیمرخ بینی می گردد. گاهی در اوایل دوره ی کودکی یک ضربه یا جراحی به بینی وارد می شود اما نتیجه ی آن در دوره ی دوم رشد، یعنی نوجوانی بروز می کند.

برآمدگی بینی در کدام قسمت ایجاد می شود؟

ساختار بینی شامل یک قسمت استخوانی و یک قسمت غضروفی می شود. برآمدگی بینی ممکن است در یک سوم بالایی بینی (پل بینی) و قسمت استخوانی یا در یک سوم میانی و بخش غضروفی آن و یا بین این دو قسمت تشکیل شده و هر دو را درگیر کند که در اینصورت بینی فرم عقابی را به خود می گیرد. معمولا برآمدگی به وجود آمده در قسمت استخوانی کوچک تر از قوز بخش غضروفی است.

 

تشخیص قوز برای جراحی بینی

شما برای تشخیص  نوع برآمدگی  برای انجام  عمل  بینی باید به یک جراح متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی پلاستیک بینی مراجعه کنید تا شما را درتشخیص نوع قوز کمک کند.قوز  درافراد مختلف همان گونه که در بالا اشاره شد به سه دسته تقسیم می شود واقعی، کاذب و پنهان

 

جراح شما با تشخیص نوع برامدگی بینی  برای رفع و برداشتن آن  با انجام این جراحی این مشکل رابرطرف می کند. به عنوان مثال در جراحی قوز کاذب جراحی  برای رفع قوزهای کاذب جراح در ابتدا برآمدگی نوک بینی شما را اصلاح  می کند بنابراین در این نوع قوز  نیازی به جراحی بینی و برش زدن برآمدگی بینی نیست.

 

در این عمل  پزشک باید نوک بینی استخونی را نیزبه همراه رفع برامدگی اصلاح کند و یا در صورتی که در بینی شما انحرافی وجود داشته باشد  کمی آن را می چرخاند تا به  شکل طبیعی خود باز گردد.

 

اقدامات قبل از عمل بینی

-انجام آزمایش و سی تی اسکن در صورت تشخیص

-قطع سیگار و نوشیدنی های الکلی ترجیحاض دو هفته پیش از جراحی

-عدم مصرف دارو های رقیق کننده خون نظیر آسپرین و ایندومتاسین

-استحمام شب قبل از جراحی

-ناشتا ماندن 6 تا 8 ساعت پیش از جراحی بینی

جراحی قوز بینی

قوزو برآمدگی روی بینی از نظر اندازه می تواند بسیار متنوع باشد. شاید شما فقط یک برآمدگی کوچک روی بینی خود دارید که به دنبال اصلاح آن هستید یا شاید با موارد شدیدتر بینی قوز دار مواجه هستید و به همین خاطر احساس ناراحتی می کنید. به هر حال صرف نظر از اندازه برآمدگی روی بینی عمل جراحی زیبایی بینی می تواند به تغییر ظاهر بینی شما کمک فراوان کند.

 

برای همه افرادی که به دنبال استفاده از عمل جراحی  برای از بین بردن و برداشتن قوزو برآمدگی روی بینی خود هستند، مسائل متعددی وجود دارد که باید قبل از عمل جراحی از بین بردن بینی قوز دار مورد توجه قرار گیرند. در این حالت می توان از یک روش جراحی برای کاهش ناچیز اندازه برآمدگی روی پل بینی فرد استفاده کرد. در عمل جراحی رفع قوزو برآمدگی روی بینی اندازه واقعی بینی فرد تغییر نمی کند و این موضوع در حالی است که تغییر شکل بینی می تواند باعث کشیده تر به نظر رسیدن آن شود.

روش جراحی قوز و برآمدگی بینی

دراین عمل ، لازم به دقت زیاد و حساسیت فراوان است . جراح از همان اول عکس رادیولوژی می گیرد که مطابق عکس جراحی بینی را با حساسیت بالاتری انجام  دهد.

برای دسترسی راحت تر به استخوان های قوز و برطرف کردن قوز  جراح یک برش در زیر پره های بینی ایجاد می کند .

برای پیش گیری از خون ریزی و کبودی جراح سعی می کند این عمل را با دقت بالایی انجام دهد. دکترکمی از استخوان را تراش می دهد تا این برجستگی ظاهر بهتری ایجاد کند.

تراش قوزو برآمدگی روی بینی حساسیت بالایی را می طلبد و نیاز به مهارت و تجربه بالای پزشک دارد و در آخر این کار، برش های ایجاد شده را بخیه می زنند و در مرحله بعد بینی  شما با یک آتل نزدیک به رنگ پوست بسته می شود تا ازبینی محافظت کند.

 

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

به منظور کاهش ورم ناشی از جراحی بینی ، تا 48 ساعت از کمپرس یخ استفاده کنید .

تا مدتی از دو بالش زیر سرتان استفاده کنید .

توصیه می شود تا دو هفته پس از انجام جراحی بینی از مصرف سیگار خودداری نمایید .

مصرف دارو و شستشوی داخل بینی را تا زمانی که پزشک دستور داده ادامه دهید .

 

تشخیص قوزو برآمدگی بینی

قوزو برآمدگی روی بینی به سه گروه بخش بندی می شود. قوز  پنهان، کاذب و واقعی که پزشک جراح می بایست نوع قوز را تعیین نماید. با تعیین نوع قوز ، پزشک مشخص می کند که جهت رفع  این مشکل چه اقداماتی لازم است انجام دهد.

قوزهای شدید بینی

چنانچه قوز  بسیار شدید باشد برخی اوقات بعد از عمل بینی، فرد دچار اختلال تنفسی می شود. در این نوع بینی ها زمانی که روی قوزو برآمدگی روی بینی برش ایجاد می شود و تراشیده می شود امکان دارد کمی از ناحیه راه هوایی نیز تراشیده شود که این دلیل شکایت بیمار از مشکل در تنفس فرد می شود. جهت حل این مشکل پزشک جراح گرافت را در بالاترین ناحیه راه هوایی که در زیر غضروف جانبی فوقانی واقع است، قرار خواهد داد.

 

آیا بعد از جراحی، قوز بینی بازمی گردد

بعد ازجراحی وبرش استخوان برآمدگی بینی و برداشتن کامل قوز و امکان برگشت قوز غیر ممکن است. زیرا امکان رشد مجدد استخوانها و غضروف به هیچ وجه وجود ندارد.

 

بعد از جراحی ممکن است تنها در چند هفته اول شما دچارورم، کبودی، و خون ریزی محدودی خواهید شد.این تورم و کبودی بعد از جراحی بینی درچند هفته اول در صورت شما وجود خواهد داشت  بعد از این مدت کبودی اطراف بینی و چشم ها به تدریج بر طرف خواهد شد و شما برای بهبودی ورفع  سریع آن می توانید ازکرم های تجویز شده  استفاده کنید

البته بعد از جراحی شما تا مدتی تورم و کبودی به دلیل شکستن استخوان بینی خواهید داشت.این کبودی ها به مرور زمان برطرف  خواهد شد.

 

جراحی قوز بینی و تاثیر آن بر روی صورت

رفع برآمدگی قوز روی بینی یکی از دلایل مهمی  است که فردتمایل دارد جراحی بینی را انجام دهد همه افراد در اغلب جراحی ها در ابتدا می خواهند این مشکل را رفع کنند .قوز بینی از نظر اندازه وشکل در افراد مختلف متفاوت است این عمل در صورت و ظاهر وزیبایی فرد تاثیر بسیار خواهد داشت و ظاهر فرد را زیباتر می کند.

 

چه مقدار کاهش قوز بینی برای بیمار لازم است؟

تصمیم گیری درباره مقدار کاهش قوز بستگی زیاد به اولویت های شخصی بیمار و اهداف زیبایی مورد نظر وی دارد. جراح می بایست امکان شبیه سازی مقدار کاهش ایجاد شده در قوز بینی را با استفاده از تجهیزات دیجیتالی داشته باشد و به این ترتیب بتواند یک تصویر مناسب برای سطوح مختلف رفع قوز بینی برای اتخاذ تصمیم در اختیار بیمار قرار دهد.

بعضی بیماران ترجیح می دهند مقدار کمی از حجم پل بینی آنها پس از عمل جراحی باقی بماند. این شرایط می تواند به خاطر حفظ مقداری از ویژگی های قومی یا فامیلی بوده یا فقط به علایق شخصی بیمار ارتباط داشته باشد.

 

آیا پوست بینی پس از رفع قوز آن به درستی بر روی تیغه بینی قرار می گیرد؟

این مسئله بستگی به مقدار کاهش ایجاد شده در اندازه قوز روی بینی در طول عمل جراحی دارد. این مشکل  را می توان در سطوح مختلف کاهش داد، برای بیمارانی که پوست ضخیم دارند، احتمالاً کاهش اندازه بینی بطور کامل با توجه به خواست بیمار امکان پذیر نیست. این مسئله معمولاً به نگرانی درباره این موضوع که پوست احتمالاً نمی تواند به مقدار کافی جمع شده و اطراف بینی کوچک شده را فرا گیرد،  این مشکل می تواند با ایجاد ظاهر نامطلوب در بینی و تشدید مشکلات آن همراه باشد.

 

نتایج حاصل از جراحی قوز بینی

بعد از عمل و رفع قوز روی بینی کبودی و ورم بینی تا یک الی دو هفته در صورت و اطراف بینی بیمار ظاهر می شود، نتیجه این عمل بعد از حدود دو هفته مشاهده می شود، نتیجه نهایی عمل را بعد از گذشت یک سال و پس از، از بین رفتن کامل ورم بینی می توان دید.

 

روش‌های انجام جراحی قوز بینی 

جراحی قوز و برامدگی روی  بینی معمولا  با دو روش انجام می شود جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته، که هرکدام از این روشها ویژگی و مزایای م خود را دارند جراح در یک جلسه مشاوره بعد از معاینه بینی روشی که بیشتر مناسب شما است را برای شما انتخاب می کند.

روش جراحی به طور کلی  نوعی روش تهاجمی محسوب می شود که ممکن است برای برخی افراد  عوارضی به همراه داشته باشد . توصیه می‌شود که اگر قصد انجام عمل بینی را دارید، حتما یک پزشک باتجربه را برای جراحی خود انتخاب کنید.

 

انواع روش‌های دیگر برای رفع قوز بینی 

برخلاف روش‌ های مانند جراحی  در سالهای اخیر  روش‌های غیر تهاجمی دیگری برای رفع این مشکل استفاده می شود که برخی افرادتمایل به استفاده از این روشها دارند این روش‌ها عبارت هستند از:

رفع  قوز با سوهان  یا رسپینگ کردن بینی  روشی است که جراح بدون بیهوشی وتنها با بی حسی موضعی به کمک  سوهان فلزی روی قوز را می‌تراشد و قوز بینی زا صاف می‌کند و در پایان با سرم شستشو می‌دهد. این روش مناسب افرادی است که به داروهای بیهوشی حساسیت دارند و یا اینکه قوز خیلی بزرگی بر روی بینی  ندارند.

رفع قوز روی بینی با  تزریق ژل یکی دیگر از روشهای رفع مشکل بینی است در این روش پزشک  به جای بیهوشی و برش دادن پوست، از ژل‌های مخصوص صورت، جهت رفع نقوص بینی استفاده می کند. لازم است بدانید که تزریق ژل یک روش  دائمی محسوب نمی شود.

رفع قوز بر روی بینی با تزریق چربی هم انجام می شو  پیوند چربی  یک روش دیگر برای اصلاح فرم بینی‌های قوزدار است. در این روش، مقدار کمی چربی از بدن  فرد ب به نقاط فرورفته بینی ،تزریق می شود.

لیفت با نخ برای رفع قوز و برآمدگی بینی یکی از روشهای است که پزشک  با وارد کردن نخ‌های جاذب از نوک بینی به سمت بالا می‌توان تا حدی، شدت قوز روی بینی را بهبود ببخشد. این روش حدود شش ماه ماندگاری دارد و سپس جذب بافت می‌شود.

انتخاب بهترین جراح بینی

اولین و مهم ترین گام برای جراحی زیبایی بینی یا برداشتن قوز و برآمدگی روی بینی ، انتخاب جراح ماهر می باشد ؛ زیرا ، میان جراح بینی و نتیجه دریافتی از این عمل زیبایی ، رابطه ای مستقیم وجود دارد. به طوری که هر چه میزان مهارت و تجربه پزشک در این زمینه بیشتر باشد ، امکان دریافت نتایج مطلوب از آن افزایش و احتمال بروز عوارض آن نیز کاهش می یابد.به همین علت ، همواره به بیماران توصیه به انتخاب بهترین جراح بینی می کنند.

مهم ترین مورد پس از انتخاب پزشک ، رعایت نکات و توصیه های پزشک قبل و بعد از جراحی می باشد ؛ کسانی که می خواهند اقدام به انجام عمل زیبایی نمایند ؛ به هیچ عنوان ، نباید در این باره سهل انگاری کنند.

 

دکتر رضا حسامی فوق تخصص جراحی پلاستیک وزیبایی