لاغری

لاغری

لاغری و تناسب اندام امروزه از آرزوهایی است که افرادی زیادی خواهان آن هستند. اما لاغر شدن وتناسب اندام برای اکثر افراد سخت است و احتیاج به رژیم غذایی و ورزش منظم دارد.

لاغری

 

امروزه با بالا رفتن آمار چاقی‌های مفرط روز به روز به طرفداران جراحی‌های لاغری افزوده می‌شود.  حتما می‌دانید روش‌های مختلفی از جمله اسلیو، بای‌پس، باندینگ، بالون، پلیکیشن و … برای  لاغری وجود دارد در واقع هر یک از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارد و برای گروه خاصی از افراد توصیه نمی‌شود.

چاقی های موضعی  یکی از بدترین نوع چاقی محسوب می شود. اگر فرد ی به طور کامل دچارچاقی شده  باشد با یک رژیم لاغری و ورزش نمی تواند به وزن دلخواه دست  پیدا کند افراد باید بدانند که  جراحی لاغری مثل تمام جراحی های دیگر خطرات خودش را به همراده دارد به همین دلیل دانستن نکات اصلی در این زمینه و اینکه چه نوع جراحی لاغری برای فرد  مناسب است اهمیت بسیاری دارد.

کدام جراحی های لاغری مناسب من است

از جراحی های  لاغری که در حال حاضر در دنیا  توسط جراحان استفاده می شود می توان به گاستریک بای پس، اسلیو گاسترکتومی و باندینگ یا حلقه معده اشاره کرد. البته جراحی های دیگری نیز وجود دارد  که به دلیل عوارض امروزه منسوخ شده  است.

انواع  روشهای جراحی لاغری

-اسلیو گاسترکتومی

در روش لاغری با  اسلیو گاسترکتومی حدود 75 تا 80 درصد معده  فرد با جراحی از شکم فرد  خارج می شود. این جراحی به این گونه است که  غذا از دهان به مری وارد می شود و بعد به معده و اثنی عشر می رود در این روش جراحی  این مسیر دست نمی خورد و فقط باریک می شود.

-پلیسه زدن معده

لاغری با روش پلیسه زدن معده یکی از ارزان ترین روش جراحی لاغری برای فرد محسوب می شود  در این روش از وسایل خاصی استفاده نمی شود. در واقع در این روش تنها معده روی هم بخیه می خورد و پلیسه می شود، به این ترتیب فضای آن کم می شود.

حلقه دور معده

در جراحی باندینگ یا حلقه دور معده یک بند  دور معده فرد  قرار داده می شود. اندازه این بند برای فرد قابل تغییر است و برحسب نیاز با تزریق مایع به درون آن تنگ تر نیز می شود و حجم معده کوچکتر می شود. به این ترتیب بیمار به تدریج وزن  خود را از دست می دهد. البته با خارج کردن بند از دور معده باز هم  امکان برگشت وزن وجود دارد. افرادی  که حلقه معده می گذارند، باید از خوردن مایعات پر کالری پرهیز کنند که باعث کاهش موفقیت جراحی  می شود.

گاستریک بای پس

در این روش جراحی لاغری ، حدود 30 تا 50 سی سی از بالای معده فرد  جدا می شود و باقی مانده معده کاملا بخیه می خورد. سپس بخشی از روده به آنجا پیوند زده می شود. به عبارتی بین راه غذا و صفرا حدود 170 تا 200 سانتی متر فاصله می گذاریم. این روش یک مقدار هم روی جذب تاثیر می گذارد. همچنین بر دیابت بسیار  تاثیرگذار است .

بالون معده

انجام بالون معده اغلب توسط متخصصان گوارش انجام می شود به این ترتیب که  پزشک به کمک دستگاه آندوسکوپ، بالونی به داخل معده فرد برده می شود و بعد در آنجا باد می شود به این صورت فضای معده کاهش پیدا می کند البته بالون هم باید بعد از مدتی از معده خارج شود و مثل روش باندینگ بعد از خارج کردن آن احتمال برگشت وزن وجود دارد.

نکاتی که قبل از جراحی لاغری باید رعایت کنیم

– بعد ازهر کاهش وزن سریع ممکن است پوست شما دچار افتادگی شود . افراد جوان تر و کسانی که ورزش می کنند کمتر دچار این حالت می شوند.به عنوان مثال در جراحی لاغری شکم بعد از جراحی در برخی افرادپوست شکم حالت افتاده پیدا می کند.

– باندینگ و بالن روشی موقتی است وممکن است مدتی بعد از جراحی  برای گرفتن نتایج طولانی مدت باید از روش هایی مثل بای پس معده و اسلیو استفاده کنید.روش باندینگ و بالون بیشتر برای کسانی کاربرد دارد که بنا به دلایلی می خواهند 15 تا 30 کیلو وزن کم کنند.

-ورزش بعد از عمل جراحی باید به صورت منظم انجام شود و مکمل های ویتامینی تحت نظر پزشک مصرف شود. در مواردی هم ممکن است نیاز به جراح پلاستیک باشد.

-ورزش بعد از عمل جراحی باید به صورت منظم انجام شود و مکمل های ویتامینی تحت نظر پزشک مصرف شود. در مواردی هم ممکن است نیاز به جراح پلاستیک باشد.

انواع دستگاه لاغری

دستگاه لاغری که به منظور کاهش چربی در نقاط خاصی از بدن استفاده می‌شوند. با عناوین متفاوتی این روزها در کلینیک‌ها لاغری مورد استفاده قرار می گیرد این  دستگاه لاغری عبارتند از:

-دستگاه کویتیشن

-دستگاه آر اف

-دستگاه مزوتراپی

-دستگاه اندرمولوژی

دستگاه لاغری

 دستگاه لاغری کویتیش

دستگاه‌ لاغری کویتیشن یکی از دستگاههای لاغری است  که وارد کنندگان و سازندگان آن‌ها ادعا می‌کنند، این دستگاه‌ها بدون هیچ درد، عمل جراحی و یا حتی عارضه‌ای باعث لاغری در بدن فرد می‌شوند.

دستگاه کویتیشن به کمک  امواج اولتراسونیک که فرکانس پایین و شدت بالایی دارند، باعث ایجاد لرزش در  بافت اضافه چربی می شود واین کاردر چربی ها فشارایجاد می کند که همین امر باعث می شود در بافت حباب‌هایی در بین سلول‌های چربی ایجاد شود. فشار ناشی از حباب‌های ایجاد شده و نیز لرزش، باعث پاره شدن غشای سلول‌های چربی شده و نهایتاً منجر می‌شود که چربی آزاد شده از سلول‌های چربی وارد رگ‌های لنفاوی و نهایتاً عروق خونی شوند. بافت چربی در مقابل لرزش ایجادشده از طریق دستگاه نمی‌تواند مقاومت کند و متلاشی می‌شود. امواج دستگاه لاغری  کویتیشن  اثرات کمی بر بافت عروقی، سیستم عصبی و ماهیچه‌ها می گذارد ولی نمی توان گفت که هیچ تأثیری بر بافت‌ها نیزنمی گذارد.

البته در مورد دستگاه کویتیشن این نکته را بدانید که استفاده از این روش برای افراد مبتلا به کبد چرب,فشار خون بالا دیابت و کلسترول بالا ممنوع می باشد.این دستگاه تنها در رفع چاقی موضعی موثر است.

دستگاه لاغری ار اف

دستگاه  اراف باعث گرم شدن سلول های چربی در لایه های چربی می شود. که این کارموجب شکسته شدن  بافت های چربی می شود وگرمای حاصل از آراف باعث آزاد سازی اسیدهای چرب و انتقال آنها به سیستم لنفاوی می شود  هنگامی که اسیدهای چرب از بافت چربی ها آزاد می شوند، آنها کوچک می شوند و بدن لاغرتر به نظر می رسد.

از طریق همین فرایند بافت های چربی کوچک تر شده و سایز اندام هایی بدن که دچار چاقی موضعی می باشند مانند شکم ، پهلو ، ران ، بازو ، سینه ، غبغب کاهش می یابد .علاوه بر لاغری با این دستگاه به علت انقباض وارد شده به پوست ،پوست سفت تر شده و با افزایش میزان ساخت کلاژن در پوست به راحتی شاهد جوان سازی پوست نیز خواهیم بود.

انواع دستگاه لاغری

دستگاه لاغری مزوتراپی

دستگاه  مزوتراپی یک نوع درمان برای سلولیت است که هدف آن حذف  چربی اضافه است.مزوتراپی شامل تزریق یک محلول مخصوص مایع زیر پوست برای تجزیه سلول های چربی است.

مزوتراپی از یک محلول که معمولا ترکیبی از عصاره های گیاهی، هورمون ها، آنزیم ها، ویتامین ها و مواد معدنی، و همچنین مواد شیمیایی مانند آمینوفیلین است تشکیل شده است.. این محلول معمولا به مقدار کمی تزریق می شود. به نظر می رسد این عمل برای کمک به تنظیم لنف و گردش خون، و همچنین تجزیه چربی های رسوب کرده از جمله سلولیت  روش مناسبی است .

دستگاه  مزوتراپی برای کاهش وزن بدین صورت عمل می کند که  محلول تزریقی چربی های رسوب کرده در بدن را حل می کند. وبه کاهش وزن افراد کمک می کند.

 

کدام لاغری مناسب‌تر است؟

نوع روش  برای لاغری  را نمی‌توان براساس BMI انتخاب کرد. در واقع این موضوع به فاکتورهای متعددی از جمله نوع تغذیه و بیماری‌های همراه بستگی دارد. برای مثال کسانی که ریفلاکس معده دارند توصیه به جراحی اسلیو نمی‌شوند یا کسانی که سابقه سرطان فامیلیال معده دارند نباید جراحی بای‌پس انجام دهند زیرا در این عمل دو قسمت معده از هم جدا می‌شود و دیگر با آندوسکوپ به آن دسترسی نخواهیم داشت تا معده را بررسی کنیم.

به عنوان مثال  عمل اسلیو برای این افراد مناسب‌تر است زیرا در این عمل 75 تا 80 درصد معده برداشته می‌شود و احتمال سرطان معده نیز 75 تا 80 درصد کم می‌شود. در عین حال بخش باقی‌مانده معده نیز با آندوسکوپ قابل بررسی است. علاوه بر این جراحی اسلیو برای کسانی که عادت به ریزه‌خواری دارند، غذا زیاد می‌خورند و نمی‌توانند خودشان را کنترل کنند، مناسب نیست زیرا بعد از عمل با این حجم غذا خوردن دوباره معده می‌شود و فرد اضافه وزن پیدا می‌کند. البته انتخاب خود بیمار هم در این رابطه اهمیت دارد.

 

 

لاغری

بعد از روشهای لاغری  ورزش کنید

همان گونه که می دانید افراد مبتلا به چاقی مفرط از عوارض و بیماری‌های مختلفی رنج می‌برند و ریسک بسیار بالاتری برای ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت، چربی خون بالا، فشار خون بالا، سکته مغزی، سکته قلبی  دارند. درمان این بیماران به سختی از طریق رژیم غذایی و ورزش با یا بدون درمان دارویی میسر می‌شود و مسلما نتایج درمان در طولانی‌مدت مایوس‌کننده‌تر خواهد بود  طوری که میزان عود برای درمان‏های غیر جراحی چاقی تا 90درصد گزارش شده است.

بنابراین اگر فرد مبتلا به چاقی مفرط باشد، از آنجایی که ممکن است به هر یک از بیماری‌هایی که در بالا ذکر شد مبتلا شده باشد یا در آینده نزدیک مبتلا شود، نیاز است تا با درمان جراحی به وزن مطلوب برسد اما باید متذکر شد که درمان جراحی تنها یک روش کمکی برای کاهش وزن است و بیمار متعهد است تا آخر عمر از رژیم غذایی مناسب و افزایش فعالیت بدنی  پیروی کند تا به وزن قبل از جراحی بازنگردد.

 

دکتر رضا حسامی