لیپوساکشن

لیپوساکشن

لیپوساکشن یک تکنیک جراحی است که طی آن بخشی از چربی های زیر پوست، با ایجاد شکافی کوچک در سطح پوست و با استفاده از یک سوند یک لوله فلزی توخالی و پمپ مکشی، برداشته می شوند و موجب فرم دهی و کاهش چربی های آن ناحیه می شود.

لیپوساکشن

آمادگی قبل ازانجام لیپوساکشن

قبل از انجام لیپوساکشن جراح درمورد نتایج مورد انتظار از لیپوساکشن با شما صحبت خواهد کرد. قبل از هر کاری جراح سابقه پزشکی شما بررسی خواهد کرد.

همچنین پزشک داروها، ویتامین ها و مکمل های مصرفی شما را بررسی می کند. قبل از انجام لیپوساکشن پزشک مصرف برخی داروها مانند داروهای رقیق کننده خون یا ضد التهاب های غیر استروئیدی را حداقل به مدت دو هفته قبل از جراحی قطع خواهد کرد.

اگر لیپوساکشن در نواحی کوچکی از بدن انجام شود می توان این  جراحی را در مطب انجام خواهد داد. اما اگر نیاز به انجام لیپوساکشن وسیع تری باشد در آن صورت این عمل در بیمارستان انجام خواهد شد. بهتر است برای انجام لیپوساکشن یک فرد همراه با خود داشته باشید.

 

قبل از انجام لیپوساکشن جراح زیبایی ابتدا خطوطی را روی نواحی از بدن که قرار است لیپوساکشن روی آن انجام شود مشخص می کند. ممکن است تصاویری قبل و بعد از لیپوساکشن گرفته شود تا امکان مقایسه وجود داشته باشد.

 

 

روش انجام لیپوساکشن

برای انجام این جراحی پزشک از دستگاه لیپوساکشن و دستگاه های ویژه ای به نام کانول استفاده می کند. تیم جراحی قسمت هایی از بدن شما را که تحت درمان قرار می گیرد، آماده می کند. سپس شما بیهوشی محلی یا عمومی دریافت خواهید کرد. سپس با  یک برش پوستی کوچک،و یک لوله مکش با انتهای تیز به قسمت چربی وارد می شود و از طریق منطقه ای که چربی برداشته می شود، جابجا می شود.

 

 

چربی ریزش شده از طریق لوله مکش خارج می شود. یک پمپ خلاء یا یک سرنگ بزرگ عمل مکش را فراهم می کند.

برای درمان مناطق بزرگتر ، ممکن است پزشک چندین حفره روی پوست ایجاد کند. جراح ممکن است به مناطقی که از جهت های مختلف درمان می شوند روبرو شود تا بتوانند بهترین شکل را انتخاب کنند. در طول عمل جراحی، شما مقدار زیادی مایع یا خون را از دست می دهید،. در موارد بسیار نادر، انتقال خون لازم باشد.

لیپوساکشن

اقدامات پس از عمل لیپوساکشن

 

پس از عمل جراحی برای کاهش و تسکین درد باید اقدامات زیر انجام شود

-تمامی‌داروهایی که پزشک برای شما  تجویز کرده ، به خصوص قرص های مسکن را مصرف کنید.

-لباس های مخصوص تجویز شده به وسیله پزشک را بپوشید.

-پس از عمل جراحی لوله های باریکی به ناحیه عمل شده وصل می‌شوند تا خونابه را از آن خارج کنند، این لوله ها را باید مطابق دستور پزشک و در جای خود قرار دهید.

-استراحت کنید و از هر گونه استرس و تشویشی دور باشید.

-آب و مایعات زیاد بنوشید.

-نمک نخورید تا ورمتان بیشتر نشود.

سن مناسب لیپوساکشن

اکثر افرادی که قصد انجام  این عمل  را دارند ، در رده های مختلف سنی قرار دارند. از نوجوان زیر هجده سال تا افراد بالای هفتاد سال ممکن است قصد انجام  لیپوساکشن را داشته باشند. اما باید گفت که توصیه پزشکان در مورد سن مناسب برای لیپوساکشن در هر ناحیه از بدن، بالای هجده سال است.

 

 

 

نتایج درمان لیپوساکشن

این را بدانید که نتایج این جراحی تا زمانی که التهاب  جراحی کاهش یابد، مشخص نخواهد شد. در برخی موارد ممکن است برای مشاهده تغییرات ایجاد شده در بدن چند ماه زمان نیاز باشد. بعد از تقریبا چهار هفته، بیشتر تورم ایجاد شده از بین رفته و ناحیه ای که چربی اش برداشته شده است خود را نشان خواهد داد.

 

افرادی که وزن خود را در حد متعادل حفظ می کنند معمولا نتایج دائمی را مشاهده  خواهند نمود. کسانی که بعد از این عمل وزن اضافه می کنند ممکن است متوجه شوند که توزیع چربی در بدنشان تغییر کرده است.

لیپوساکشن

مزایای لیپوساکشن

یکی از مهمترین مزیت های هدف از انجام این عمل  زیبایی است . اما خارج کردن چربی های زائد و اضافه خاصیت درمانی نیز دارد به این معنا که تخلیه چربی های اضافه و کاهش وزن موجب بهبودی فشار و دردهای ستون فقرات ، جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی که مرتبط با چاقی دور شکم است .

کاستن از فشار بر روی قلب و شش ها ، کم شدن فشار خون ، کنترل راحت تر قند خون و کاستن از فشار گردن درد و ستون فقرات در خانم هایی که سینه های بزرگ و سنگین دارند . البته کار این جراحی کاهش وزن نیست بلکه با این روش می توان به لاغری موضعی و زیبایی اندام دست یافت .

 

 

لیپوساکشن شکم

 

شکم، شایع ترین ناحیه ای است که اکثر بیماران از چربی آن  شکایت می کنند و درصد بالایی از لیپوساکشن، مربوط به ناحیه شکم است. مردان و زنان، هردو می توانند با لیپوساکشن در ناحیه شکم درمان شوند.

 

البته  برخی از عوامل می تواند  بر نتیجه لیپوساکشن شکم تاثیر گذارباشد ای ن عوامل شامل افزایش وزن و از دست دادن آن، حاملگی، سن، جنس و محل ذخیره چربی است. شکم، به عنوان یکی از رایج ترین مناطق درمانی لیپوساکشن، نیاز به مراقبت دقیق و توجه به جزئیات دارد. به همین دلیل  پزشک، به منظور ایجاد خطوط طبیعی و صاف، از روشی ملایم و بسیار محافظه کارانه برای از بین بردن چربی در شکم استفاده می کند.

 

پزشک با در نظر گرفتن همه عوامل فردی، تضمین می کند که نتایج شما به طور کامل، رضایت بخش است  و بهترین لیپوساکشن شکم را ارائه می دهد.

 

علاوه بر این، هماهنگی شکم با سایر اندام های بدن کاملا در نظر گرفته شده و مقایسه های لازم انجام می شود. با انجام این کار، تکنیک پزشک، به طور کلی مناسب  به نظر می رسد. در مجموع، اگر شما به دنبال کاهش ذخیره چربی در ناحیه شکم هستید،  لیپوساکشن شکم ممکن است کلیدی برای موفقیت و هدف نهایی شما باشد

 

خطرات لیپوساکشن چیست؟

 

لیپوساکشن جراحی جدی با خطرات متعدد است. قبل از انجام این روش مهم است که همه خطرات ابن عمل را با پزشک خود در میان بگذارید.

زخم های متخلخل یا جراحات دیگر اعضا

عوارض بیهوشی

سوختگی از تجهیزات، مانند پروب های فراصوت

آسیب عصبی

شوکه شدن

لخته شدن خون در ریه ها

مایع بیش از حد در ریه ها

لخته های چرب

عفونت ها

 

تغذیه بعد از لیپوساکشن

-از نکات بسیار مهم در مراقبت های بعد از لیپوساکشن رژیم غذایی می باشد که رعایت آن بسیار حائز اهمیت است.

-تا می توانید مصرف مواد پروتئین دار را افزایش دهید.

-از مصرف غذای  هایی که دارای نمک بسیار هستند پرهیزکنید.

-از مصرف خوراکی های شیرین اجتناب نمایید.

-غذا های پر چرب و غذا های حاوی فیبر بسیار ، را مصرف نکنید.

-از روغن های گیاهی ، جهت سرخ نمودن خوراکی هایی که نیاز به سرخ کردن دارند استفاده کنید.

 

دوره نقاهت عمل لیپوساکشن

پس از انجام لیپوساکشن معمولا نیازی به بستری شدن در بیمارستان وجود ندارد و با گذشت چند ساعت فرد از بیمارستان ترخیص خواهد شد و استراحت در منزل به مدت سه روز به وی توصیه می شود. زمان بهبودی کامل بعد از عمل لیپوساکشن به عوامل بسیاری از قبیل وضعیت جسمی فرد ، سن ، ناحیه ای که لیپوساکشن در آن صورت گرفته است و در آخر به رعایت صحیح مراقبت ها ی و لازم پس از لیپوساکشن بستگی دارد.

 

 

کاندیداهای مناسب برای انجام لیپوساکشن

اگرچه هر کسی می‌تواند کاندیدای مناسبی برای لیپوساکشن باشد، اما وجود برخی ویژگی‌ها باعث می‌شود یک شخص کاندیدای بهتری برای این عمل باشد. لیپوساکشن بیشتر کسانی توصیه می‌شود که وزن طبیعی یا نزدیک به طبیعی دارند، پوستشان خاصیت ارتجاعی خوبی دارد و چربی اضافی در جاهای خاصی از بدنشان قرار دارد. لیپوساکشن چاقی مفرط را درمان نمی‌کند، اما می‌توان از آن برای رفع چربی‌هایی که به رژیم غذایی و ورزش جواب نمی‌دهند استفاده کرد.

لیپوساکشن به تنهایی درمان خوبی برای سلولیت نیست. اما جراحی ابدومینوپلاستی، که با کمک لیپوساکشن پوست و چربی اضافی را حذف می‌کند، گزینه مناسب‌تری برای رفع سلولیت و صاف‌تر کردن پوست است.

 

مواد غذایی ممنوع بعد از انجام عمل لیپوساکشن

اگرچه رعایت رژیم غذایی شدید بعد از لیپوساکشن امری غیر ضروری است، مطمئناً غذاهایی وجود دارند که در صورت عدم اعتدال، می‌توانند بر روی نتایج عمل تأثیر منفی بگذارند. غذاهای سنگین فرآوری شده و یخ زده و همچنین نوشیدنی‌های قندی مانند را باید تا حد امکان از انتخاب‌های غذایی روزمره خود حذف کرد.

آیا بعد از عمل جراحی زخم وجود دارد؟

از آنجا که لیپوساکشن از یک کانولای ریز برای مکش بافت چربی استفاده می‌کند، برش‌های لازم بسیار اندک هستند و معمولاً فقط چند میلی متر می‌باشند. این عمل جای زخم مهمی را به همراه ندارند. پزشک همچنین برای قرار دادن این برش‌ها در محتاط ترین مکان ممکن کار می‌کند و تیم پزشکی دستورالعمل‌های مراقبت دقیق را برای شما فراهم می‌کند تا از بهبودی سریع و زیبایی اطمینان حاصل شود.

 

 

 

دکتر رضا حسامی