لیپوماتیک

لیپوماتیک

لیپوماتیک دستگاهی است که با استفاده از امواج اینفراسونیک و ارتعاش  و نوسان ثابت حول محوری سلولهای چربی را از محل اتصالات آنها به یکدیگر جدا می سازد. بدون اینکه منجر به تخریب سلولهای چربی فرد گردد، سلولهای بافت چربی را سالم از زیر پوست با عمل ساکشن خارج می کند.

لیپوماتیک

همچنین سلولهای خارج شده چربی توسط این تکنیک مجددا به عنوان فیلر برای حجیم سازی گونه و صورت و یا سایر اعضاء استفاده می شود. قابل ذکر است که این چربی به مراتب دارای دوام بیشتر و تورم کمتر پس از تزریق به عنوان فیلر است ونسبت به چربی کشیده شده توسط ساکشن برای حجیم سازی بسیار سالمتراست.

 

 

چرا باید ازلیپوماتیک استفاده کنیم؟

اگرمی خواهید چربی‌های انباشته شده در بدن با هزینه کم و حداقل درد و عارضه از بین برود، لیپوماتیک بهترین گزینه برای شما خواهد بود. لیپوماتیک تکنولوژی جدید و پیشرفته‌ای می باشد.

لیپوماتیک فرآیند بسیار سریع‌ وملایم‌تراز لیپوساکشن است. که با استفاده از فن آوری هوای فشرده متصل به لوله ای کانولایی که به طور خودکار ٣۶۰ درجه چرخش می‌کند، بدون آنکه نیازی به نیروی فیزیکی باشد چربی های اضافه را خارج می کند.

 

مزایای لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک نسبت به روشهای دیگر مانند لیپوساکشن دارای مزایای بیشتری است که در اینجا به برخی از آنها اشاره شده است.

-این روش  بی‌خطر، موثر و آسان است

– اگر کانولا با بافتهای غیر چربی برخورد داشته باشد ، سیستم امنیتی فعال به سرعت چرخش و حرکت آن متوقف می‌ شود.

– این روش لاغری درد جزئی یا بدون درد است.

– لیپوماتیک می تواند  نواحی دشوار و ظریف را نیز مورد هدف قرار دهد.

 

 

-با لیپوماتیک پوست به بهترین شکل جمع خواهد شد  و در نتیجه فرد بعد از عمل ظاهر زیباتری خواهد داشت.

-مدت زمان عمل بسیار کوتاه تر است.

– به دلیل خونریزی و تورم کمتربهبودی سریع تر اتفاق می افتد.

-این روش لاغری روشی  مقرون به صرفه تراست.

تاثیر لیپوماتیک چه زمانی قابل مشاهده است؟

نتایج حاصل ازانجام عمل لیپوماتیک به سرعت قابل مشاهده است . امااز بین رفتن کامل چربی‌ها ممکن است حدود ٣ ماه طول بکشد. بر خلاف لیپوساکشن که نیازمند یک شب بستری در بیمارستان و طی کردن دو هفته دوران نقاهت است، لیپوماتیک کمترین زمان بهبودی را برای فرد دارد و بیماران می توانند تقریبا بلافاصله به فعالیت های روزمره‌ی خود بازگردند. علاوه بر این، سوزش، کبودی و تورم پوست به طور قابل توجهی در این روش کاهش می یابد.

 

 

 

 

مدت زمان انجام لیپوماتیک

مدت زمان انجام این عمل یکی از جنبه های مفید بی حسی موضعی است. عمل جراحی در عرض مدت 2 تا 3 ساعت و با توجه به مقدار چربی ساکشن شده، انجام می شود.

شما پس ازانجام این عمل می توانید پیاده روی داشته باشید. وبه کمک این روش، دروقت خود صرفه جویی کنید و سریع تر به محل کار خود بازگردید. درعین حال ، زمانی که چربی توسط کانولا های مرتعش، ساکشن می شوند، پوست و بافت ماهیچه خیلی سریع تر و موثرتر به یکدیگر می چسبند و باعث ایجاد احساس کشش و فشار می شوند. این امر باعث می شود که سفتی پوست، باعث شل شدن و افتادگی پوست نشود.

هزینه لیپوماتیک

لیپوماتیک چگونه انجام می شود؟

در اندامی قرار است  لیپوماتیک انجام شود، یک سوراخ با قطر 2 تا 5 میلی متر ایجاد می شود، سپس ، دستگاه از طریق سوراخ، وارد بافت چربی بدن فرد می شود و با استفاده از امواج ماوراء بنفش ، بافت چربی را از بین می برد و محلولی را برای بی حسی و جلوگیری از خونریزی به بدن فرد تزریق می کند و درنهایت چربی و محلول بی حسی از طریق منافذ بدن خارج می شوند. این دستگاه یک سیستم ایمنی فعال دارد که وقتی با بافت غیر چربی برخورد می کند، خطر پارگی اعضاء بدن و سوزش پوست به کمترین میزان خود خواهدرسید.

 

هزینه عمل لیپوماتیک

هزینه لیپوماتیک به مکانی که درمان در آنجا انجام می گیرد، بستگی دارد. امروزه عمل لیپوماتیک به طرز ماهرانه ای توسط جراح لیپوماتیک انجام می شود ، این عمل برای بیشتر افراد نسبت به روشهای دیگر مقرون به صرفه است.

 

آیا انجام عمل لیپوماتیک بدون خطر است؟

لیپوماتیک یک عمل جراحی لاغری با حداقل تهاجم است که عوارض جانبی کمی را برای فرد به همراه دارد. اگر جراح خود را عاقلانه انتخاب کند و دستورات پس از عمل را به طور کامل رعایت کند ، هیچ چیز برای نگرانی وجود ندارد.

 

اقدامات قبل ازانجام  لیپوماتیک

-برای انجام این عمل جراحی باید ناشتا باشید.

– دو روز قبل ازعمل آسپرین مصرف نکنید.

-چند  قبل از عمل ا مصرف سیگارودخانیات نداشته باشید.

-آزمایشات لازم وتجویزشده توسط پزشک باید قبل از عمل انجام شود.

-در صورتی که سابقه ی بیماری خاصی را دارید قبل ازجراحی به پزشک خود اطلاع دهید.

– لازم است که عکس های قبل از عمل جهت تکمیل پرونده گرفته شود.

– پر کردن رضایت نامه قبل از عمل لازم است.

 

اقدامات بعد ازانجام  لیپوماتیک

برای بهبودی هر چه سریعتر بعد از انجام لیپوماتیک بهتر است برخی مراقبت ها را انجام دهید که این مراقبت ها شامل

-به مدت 2-3 هفته از گن استفاده نمایید.

-به مدت دو ماه بعد از لیپوماتیک از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی بپرهیزکنید.

-برای مدتی بهتر است از توالت فرنگی استفاده نمایید.

– به مدت 3-5 روز بهتر است که دراز بکشید و به صورت 90 درجه ننشینید.

– یک روز بعد از عمل بهتر است که پانسمان اولیه توسط پزشک تعویض گردد.

– داروهای تجویز شده توسط پزشک مانند آنتی بیوتیک ها باید به طورمرتب مصرف گردد.

– زمانی که سوراخ های ایجاد شده کاملا بسته نشده است از رفتن به جکوزی ، شنا و داخل وان دوری کنید.

-ازانجام فعالیت های سنگین به مدت یک هفته بعد ازعمل دوری نمایید.

 

نتیجه لیپوماتیک

این جراحی در محیطی کاملا مجهز واستریل انجام می شود . در روش لیپوماتیک زمان کمتری نیازمی باشد تا نتیجه مشاهده شود  ممکن است بعد از جراحی تا چند روز ورم داشته باشید و نتیجه لیپوماتیک ظاهر  شود . استفاده از گن ۲ الی ۳ ماه بعد ازتاثیر بسیاری در نتیجه آن دارد .

در صورتی که بعد از جراحی لیپوماتیک اگر تمام نکات و توصیه های پزشک خود را با نهایت دقت انجام دهید ، رژیم غذایی مناسب و پیاده روی در برنامه روزانه خود داشته باشید ، در نتیجه هیچ گونه بازگشتی نخواهید داشت.

چه قسمت هایی از بدن  می توان از عمل لیپوماتیک استفاده کرد

 • قسمت شکم
 • کمر
 • باسن
 • قفسه سینه
 • داخل زانوها
 • لگن
 • پهلوها
 • خط گردن و قسمت پایین چانه
 • ران ها (بیرون و داخل ران ها)
 • بازوها

انجام  لیپوماتیک و بارداری

یکی از نگرانی های افرادی که خواهان انجام لیپوماتیک هستند این است که نتوانند  در آیند ه باردار شوند در صورتی که این نگرانی کاملا بی مورد است و همانطور که گفته شد هیچ گونه خللی در بارداری بعد از لیپوماتیک بوجود نمی آید .

برخی از افراد تصور می کنند پس از انجام عمل لیپوماتیک پوست  قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد که این یک تصور اشتباه می باشد ، لازم به ذکر است که لیپوماتیک قابلیت لیفت پوست را دارد به همین علت است که بعد از آن پوست حالت افتاده و آویزان پیدا نمی کند ولی این موضوع بدین معنا نمی باشد که پوست حالت ارتجاعی خود را از دست می دهد .

فردی که لیپوماتیک انجام داده است به راحتی می تواند بعد از آن باردار شود و هیچ گونه مشکلی در بارداری آن بوجود نمی آید . در لیپوماتیک هیچ گونه برش طولانی بروی پوست زده نمی شود بلکه از طریق شکافت بسیار ریز لوله کانولا وارد پوست می شود. اما توصیه می شود زنانی که قصد باراداری دارند برای لیپوماتیک عجله نکند و بعد از زایمان اقدام به انجام این کار نمایند زیرا بعد از بارداری پوست کمی حالت افتاده و آویزان پیدا می کند که می توان با لیپوماتیک این مشکل را برطرف کرد .

 

افراد مناسب برای جراحی لیپوماتیک

 • افرادی که دارای اضافه وزن زیادی نیستند و تنها مقداری چربی در قسمت های مختلف بدن مانند: پهلو و ران ها دارند و تصمیم دارند تا اندامی ظریف و زیبا داشته باشند.
 • افرادی که وزن ثابتی دارند و دچار نوسان نمی شوند، افرادی که دائم چاق و لاغر نمی شوند و برای مدت زمان زیادی است که چاق مانده اند برای این جراحی مناسب هستند .
 • افرادی که چاقی های موضعی دارند، مثلا تجمع چربی آن ها در قسمت شکم و یا پهلو ها انباشته شده است و راهی برای از بین بردن آن ها ندارند .

هزینه لیپوماتیک چقدر است

هزینه لیپوماتیک به عوامل متعددی بستگی دارد که در اینجا به برخی از این موارد اشاره شده است

-نوع ناحیه ایی که قرار است لیپوماتیک  گردد، زیرا تعرفه لیپو برای ران با تعرفه لیپو شکم تفاوت دارد.

-میزان حجم چربی موجود در ناحیه مورد نظر، هرچه حجم این چربی بیشتر باشد ، پزشک متخصص وقت بیشتری را باید صرف انجام این کار کند و طبیعتا دستمزد بیشتری را طلب خواهد کرد.

-کیفیت مرکزی که قرار است در آن لیپوماتیک انجام شود و تجهیزات به کار رفته در آن نقش مهمی در تعیین قیمت دارند. مرکزی که امکانات بیشتری در اختیار مراجعین خود قرار می دهد به تبع آن هزینه بیشتری طلب می کند.

-میزان تبحر پزشک متخصص و دستیاران ایشان در انجام این عمل، بدیهی است که پزشک حاذق تر و با تجربه تر دستمزد بیشتری را طلب می نماید.

عوارض  احتمالی پس ازانجام  جراحی لیپوماتیک

در حالت کلی باید گفت که بیشتر عمل های جراحی زیبایی دارای عوارضی هر چند موقت برای افراد خواهد بود. در این میان لیپوماتیک هم مستثنی نیست و برخی معایب و عوارض احتمالی را برای فرد خواهد داشت که در ابنجا به برخی از این موارد اشاره شده است

-کبودی و تورم در نواحی که مورد عمل لیپوماتیک قرارگرفته است.

-زخم ناشی از جراحی

-خونریزی در زمان درمان با دستگاه

-کنار گذاشتن ورزش های سنگین تا مدتی پس از عمل

جراحی های همزمان با انجام لیپوماتیک

همزمان با انجام این جراحی  شما می توانید، از  چربی های استخراج شده در نواحی دیگر بدن  هم استفاده کنید. پس از خارج کردن چربی ها به کمک دستگاه مواد اضافی همراه چربی ها را، همچون سرم، مواد لیدوکائین، خون به کمک سانتریفیوژ جدا می کنند و چربی خالص را برای تزریق مجدد می توانیم استفاده کنیم.

از این چربی ها می توان درخط خنده، اخم، یا زیر پوست دست برای جوانسازی، چین و چروک نقاط مختلف بدن، فرم دادن و حجیم کردن سینه، باسن وغیره استفاده کرد.

بنابراین قبل از مراجعه به پزشک می توانید فکر کنید و تحقیق کنید تا متوجه شوید  چه مشکلات دیگری را می توانید همزمان با این جراحی  حل کنید.در برخی موارد ممکن است  که حجم زیادی از چربی خارج می شود و پوست فرد به صورت آویزان و شل شود، به گونه ای که استفاده از گن نیز فایده ای ندارد، قسمتی از پوست بریده خواهد شد.

 

آیا عمل لیپوماتیک برای من مناسب است؟

به طور کلی جراحی های کاهش وزن مقدار زیادی چربی را حذف می کنند اما باید دقیق تر به این موضوع نگاه کنید. لیپوماتیک و سایر جراحی هایی که چربی را با ساکشن از بدن خارج می کنند تنها روی چربی های زیر پوستی تمرکز می کنند.

چربی های زیر پوستی در واقع بی خطر ترین نوع چربی در بدن محسوب می شوند و مشکل اصلی کسانی که اضافه وزن دارند چربی های احشایی است، که متاسفانه خودمان از آن خبر نداریم.

چربی های احشایی به چربی هایی گفته می شود که اطراف اعضای حیاتی بدن را در بر می گیرند. مقدار متعادل این چربی ها بد نیست و در حقیقت از اندام های حیاتی محافظت می کنند اما شخص مبتلا به اضافه وزن مسلما چربی احشایی زیادی هم دارد.

چربی احشایی از عوامل ایجاد التهاب و بالا بردن خطر بیماری های مزمن دیابت نوع دو، بیماری های قلبی، سکته مغزی و انواع سرطان ها هستند. جراح شما با بررسی ومعاینه در جلسه مشاوره تشخیص می دهد که برای جراحی مناسب هستید یا خیر.

 

دکتررضا حسامی