ماموپلاستی

ماموپلاستی چیست؟

ماموپلاستی ریداکتیو یا کاهش دهنده حجم پستان عمل جراحی زیبایی پستان می باشد که با کاهش حجم پستان موجب ایجاد ظاهری مناسب برای پستان میگردد.

شکایات معمول کسانی که با بزرگی پستانها مراجعه می کنند عبارتند از: درد گردن و پشت، ایجاد خط سوتین برروی شانه، سردرد، مشکل درپیدا کردن لباس با سایز مناسب و محدودیت انجام فعالیتها. مشکلات روحی هم ممکن است در افراد فوق وجود داشته باشد و دربرخی از بیماران افسردگی و کاهش فعالیتهای روزانه نیز ممکن است رخ دهد. ایجاد بثورات جلدی و حساسیتهای پوستی در چین زیر پستان نیز ممکن است وجود داشته باشد.

پستانهای طبیعی

ظاهر ایده آل پستان بستگی به نظر خود فرد دارد. بازسازی یا جراحی زیبایی پستان نه تنها شامل ظاهر پستان، بلکه قوام آن در لمس نیز می باشد. سایز، قرینگی، تناسب پستانها با اندام و قفسه سینه، محل مناسب آن برروی قفسه سینه موجب ایجاد پستانهای جذاب می گردند.

متوسط اندازه ترقوه تا نوک پستان 19 تا 21 سانتی متر، متوسط فاصله نوک پستانها ازیکدیگر 18 تا 22 سانتی متر می باشد. فاصله بین نوک پستان تا چین تحتانی پستان 5 تا 6 سانتی متر میباشد.

این اندازه ها حدودی می باشند و در نژادهای مختلف با اندازه های مختلف تنه متفاوت میباشند ولیکن جراحان پلاستیک اغلب آنها را جهت بازسازی پستانها درنظر میگیرند. نوک پستان بایستی در برجسته ترین قسمت پستان، کمی بالاتر از محل قرار گرفتن چین تحتانی پستان قرار داشته باشد.

انتخاب عمل جراحی زیبایی پستان

باتوجه به اینکه سایز پستان طبیعی درهرفردی متفاوت می باشد، نیاز به عمل جراحی لیفت یا پکسی یا بالاکشیدن پستان، تعبیه پروتز پستان و ماموپلاستی ریداکتیو باتوجه به نظر فرد و نرمال جامعه درنظر گرفته می شود.

بطورکلی اگر با پوشیدن سوتین از سایز پستان راضی می باشید بااین حال از ظاهر پستان خود ناراضی هستید، احتمالا نیاز به پکسی یا لیفت پستان دارید، اگر سایز سوتین به نظرتان بزرگ میباشد نیاز به ماموپلاستی (که اغلب همراه با پکسی میباشد) دارید،

نحوه انجام ماموپلاستی

اگر سایز سوتین به نظرتان کوچک است، نیاز به گذاشتن پروتز (که ندرتا همراه با پکسی پستان میباشد) دارید.بهترین روش انتخاب عمل جراحی پستان، مشارکت بیمار با جراح در انتخاب روش جراحی میباشد.

اقدامات لازم قبل از جراحی ماموپلاستی

یکی از سرطانهای نسبتا شایع در خانمها، سرطان پستان می باشد. بسیارمهم است که قبل از عمل جراحی ماموپلاستی، اثبات شود که شما ضایعه مشکوکی در پستان ندارید. طبق گایدلاینهای موجود، بعداز 40 سالگی هر خانمی بایستی یکبار در سال ماموگرافی پستان انجام دهد، درضمن معاینه پستان نیز جزیی از بررسیهای پستانها قبل ازعمل می باشد. درصورت وجود هرگونه ضایعه مشکوک، بررسی های لازم صورت میگیرد. پس از انجام ماموگرافی و معاینه پستان و درصورت لزوم سونوگرافی از پستانها، شما می توانید کاندید مناسبی برای ماموپلاستی باشید.

اگر قبلا سابقه جراحی پستان یا بیوپسی از پستان داشته اید، اگر سابقه ایجاد کلویید و مشکلات ترمیم زخم دارید، اگر سیگار می کشید، اگر سابقه خانوادگی توده های پستان را دارید، جراح را مطلع کنید.

در کسانی که سابقه کشیدن سیگار داشته اند، جراحی فوق همراه با افزایش میزان عوارض خواهد بود.

فتوگرافی پزشکی قبل از عمل جهت ثبت در پرونده و ارزیابیهای حین عمل تهیه میگردد

برش‌های عمل ماموپلاستی چگونه است

برش عمل ماموپلاستی بر اساس نوع برشها به چند روش انجام می شود

-برش بزرگ :درماموپلاستی یا برش بزرگ معمولا دور هاله سینه، خط وسط و زیر سینه فرد انجام می‌شود.

– برش کوچک : این برش در ماموپلاستی  دور هاله سینه ، خط وسط وبرش سوراخ کلیدی انجام می‌شود.

– برش بزرگ که با برداشتن سرسینه و پیوند مجدد آن انجام می‌شود.

برشهای ماموپلاستی

چه اسکارهایی درنهایت برروی پستان باقی خواهد ماند؟

روشهای مختلفی برای انجام ماموپلاستی وجود دارد. در تمامی روشهای فوق هیچگونه برشی دربالای نوک پستان  ایجاد نمی شود یک برش عمودی از نوک پستان تا چین زیر پستان وجود دارد، و باتوجه به نوع عمل جراحی و کاهش سایز پستان، یک خط افقی با اندازه های متفاوت در محل چین زیر پستان وجود دارد.

در اطراف هاله نوک پستان، باتوجه به نیاز به کاهش قطر آن، نیز برشی ایجاد می شود.اسکارهای فوق در اغلب بیماران بعداز گذشت چند ماه به سختی قابل رویت خواهند بود.

دلایل انجام ماموپلاستی

به دلایلی مختلف برخی زنان سینه‌های بسیار بزرگ دارند . یکی ازدلایل بزرگی سینه در این است که سینه‌های زنان به هورمون استروژن حساسیت نشان می دهند به همین دلیل سینه‌های این افراد بزرگتر به نظر می آیند همچنین برخی از زنان در سینه هایشان عدم تقارن قابل ‌توجه بین سینه‌ها دیده می شود که این افراد بهتر است عمل ماموپلاستی را انجام دهند.

شما می توانید با انجام جراحی ماموپلاستی  وزن یا افتادگی سینه‌ها ی خود را به راحتی برطرف کنید افرادی که می خواهند سینه های کوچکتری داشته باشند و سینه های آنها در محل  مناسب تری قرار بگیرد می توانند با انجام ماموپلاستی به نتیجه دلخواه برسند.

دلایل انجام ماموپلاستی

یکی از مشکلات که افراد تمایل دارند جراحی ماموپلاستی انجام دهند بزرگی نامتناسب سینه‌ ها و عدم تقارن سینه‌ها می باشد و دراکثر بیماران این عدم تقارن در،درجات خفیف دیده می‌شود ولی در بعضی از بیماران این عدم تقارن بسیار واضح و مشهود می باشد و فرد مجبور می شود جراحی زیبایی سینه انجام دهد.

مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی

بعد ازماموپلاستی پزشک سینه های شما را بانداژ می کند. بعد از جراحی ممکن است به سینه‌های شما لوله‌های پلاستیکی برای تخلیه خون متصل شود این لوله‌ها  بعد از دو روز ازسینه های شما برداشته می شود و شما می توانید به خانه بازگردید.

در روز های اول  بعد از ماموپلاستی شما درد را احساس  خواهید  کرد . پزشک شما برای کاهش درد از مسکن ها وداروهای ضد درد استفاده می کند که می توانید از این مسکن ها تا زمان کاهش درد استفاده کنید.

بعد از جراحی ماموپلاستی شما باید  دو تا شش هفته  استراحت کافی داشته باشید در این مدت شما  نباید ازفعالیت‌های ورزشی کششی و سنگین انجام دهید . فرد نباید هیچ گونه اشیا سنگین بلند نکنید . اگر بروی  قفسه سینه احساس درد دارید.رانندگی نکنید و از کمربند ایمنی نیزاستفاده نکنید.

جای زخم‌های شما تا چند هفته بعد از جراحی سینه متورم وتا حدودی قرمز است  .اکثر زخم‌ها بعد ازعمل به‌خوبی درمان می‌شوند، اما به‌طورکلی ظاهر سینه با گذشت زمان رو به بهبودی می رود.

 

بعد ازجراحی ماموپلاستی دکتر  سینه‌های فرد متقاضی را بانداژ می کند همچنین به سینه‌های شما لوله‌های پلاستیکی برای تخلیه خون وصل میکند بعد از گذشت دو روز ، لوله‌ها را  از سینه های شما برداشته و شما می توانید به خانه بازگردید. در چند روز ابتدایی احساس درد خواهید داشت که پزشک برای کاهش درد شما داروهای ضد درد تجویز می کند که می توانید آنها را مصرف کنید.

پس ازترخیص شما دو تا شش هفته به استراحت نیاز خواهید داشت . درطی این مدت فرد باید ازفعالیت‌های ورزشی کششی و سنگین دوری کند . بلند کردن هر نوع جسم سنگین برای بیمار ضرر دارد . تا زمانی که بر روی قفسه سینه احساس درد می کنید .رانندگی ممنوع است  و در مواقع ضروری از کمربند ایمنی نیز حتما استفاده نکنید.

جای زخم‌های شما تا شش هفته اول ممکن است کمی قرمز و متورم باشد  .اکثر زخم‌های ماموپلاستی بعد از جراحی  به‌خوبی درمان می‌شوند، اما در کل با گذشت زمان ظاهر سینه رفته رفته بهتر خواهد شد .

 

ماموپلاستی با روش برش بزرگ

ماموپلاستی با برش بزرگ راهی است که در مورد بیمارانی با سینه‌های بسیاربزرگ معمولاً انجام می‌شود در این برش ها معمولا دور هاله، زیر هاله در خط وسط سینه  و برش سرتاسری زیر سینه قرار میگیرد .این  نوع برش بیشتر برای افرادی که سینه‌های بسیار بزرگی داشته باشد استفاده خواهد شد .

 

 

 

همچنین درصورتی‌ که پوست سینه جنس خوبی نداشته باشد  و  افتادگی و شل و ترک‌های فراوان باشد ازاین نوع برش ها استفاده می‌شود.همچنین درصورتی که  افتادگی سرسینه زیاد باشد این روش به کار میرود .

 

ماموپلاستی با برش بزرگ چگونه انجام می شود


در جراحی ماموپلاستی به روش بزرگ اول فرد تحت بیهوشی قرار میگیرد ،قبل ازاینکه جراحی اغاز شود  طراحی روی سینه بیمار کشیده خواهد شد ، قسمت‌هایی از سینه بیمار برداشته می‌شود و سرسینه با حفظ عروق خون رسان به صورت طبیعی بالا کشیده میشود و پوست سینه جمع می‌شود.

ازمشخصه های  مهم این روش این است که در پایان جراحی، تقریبا سینه شکل واقعی به دست می آورد  و همین‌طور سینه حتی‌المقدور کوچک می شود ،از مشخصه های دیگر این روش عمدتاً مشکلی در حس سرسینه به وجود نمی‌آورد.

ماموپلاستی با برش کوچک

ماموپلاستی با برش کوچک معمولاً روشی است در افرادی که سینه‌های بزرگی ندارند، این برش جراحی در دور هاله و زیر هاله در خط وسط سینه انجام می‌شود . اسم دیگر این برش، برش سوراخ کلید است.

در عمل ماموپلاستی با برش کوچک، کیفیت پوست فرد خیلی تحت تاثیر جراحی قرار خواهد گرفت  زیرا دربیمارانی که از برش کوچک جهت کوچک کردن سینه‌هایشان استفاده می‌شود پوست نباید ترک‌ داشته باشد .روش‌های جراحی کوچک کردن سینه با برش کوچک معمولاً با روش پایه فوقانی،روش پایه داخلی ، روش پایه فوقانی داخلی انجام خواهد شد .منظورازپایه، پایه عروقی است که بر اساس  آن قسمت سرسینه جابجا می‌شود.

عمل جراحی ماموپلاستی با برش کوچک چگونه است

دراین نوع جراحی فرد تحت بیهوشی عمومی قرار میگیرد ، قبل ازشروع عمل  برای حذف بخشی از سینه ،طرح سینه نهایی بر روی سینه بیمار کشیده می‌شود و سرسینه بر روی پایه‌ای عروقی قرارگیرد. و سینه به سمت بالا کشیده شود و پس‌ازآن پوست سینه جمع خواهد شد .

 

کاندید مناسب جراحی ماموپلاستی

-افرادی که در سلامت کامل جسمی و روحی هستند.

-بانوانی که به علت سینه های بزرگ در انجام فعالیت های خود مشکل دارند

-اشخاصی که سینه آن ها متقارن نمی باشد.

-افرادی که به علت گذراندن دوره های بارداری و شیردهی ، سینه آن ها دچار افتادگی شده است.

-بانوانی که سینه آن ها بیش از اندازه بزرگ می باشد.

اشخاصی که به علت داشتن سینه های بزرگ اعتماد به نفس خود را از دست داده اند.

 

عوارض انجام جراحی ماموپلاستی

در افرادی که  ماموپلاستی کاهش سینه انجام داده اند، مشاهده شده است که در صورتی که مراقبت های لازم را نداشته باشند  با برخی از عوارض و جانبی و خطرات احتمالی عمل جراحی سینه مواجه شده اند. در پایین برخی از عوارضی که به مقدار بیشتری در بیماران تحت درمان عمل زیبایی ماموپلاستی کاهش سینه مشاهده شده ، نام برده شده:

1. خونریزی

2. عفونت

3. واکنش منفی به ماده بیهوشی تزریق شده

4. زخم

البته فقط در صورتی ممکن است شما با عوارض جانبی و خطرات احتمالی گفته شده بعد از انجام عمل زیبایی سینه مواجه شوید که نکات مراقبتی قبل و بعد از انجام عمل جراحی سینه را رعایت نکرده باشید و برای انجام عمل ماموپلاستی پزشک مناسبی را انتخاب نکرده باشید.

نتایج نهایی  انجام ماموپلاستی

عمل زیبایی ماموپلاستی کاهش سینه موفقیت آمیز می تواند باعث کاهش درد در قسمت فوقانی کمر، گردن و شانه های شما شود و از بروز بیماری و مشکلات مختلف دیگر بر اثر بزرگ بودن سینه جلوگیری کند. انجام عمل زیبایی ماموپلاستی کاهش سینه همچنین می تواند توانایی شما را در مشارکت در فعالیت های بدنی و ترویج چهره ای مثبت تر افزایش دهد و با افزایش اعتماد به نفس شما تاثیر زیادی در میزان رضایت و امید به زندگی شما بگذارد. بعد از انجام عمل زیبایی ماموپلاستی کاهش سینه شما می توانید نتایج عمل را بلافاصله بعد از اتمام جراحی مشاهده کنید.

ماموپلاستی

هزینه ناشی از انجام ماموپلاستی

هزینه های انجام عمل زیبایی ماموپلاستی کاهش سینه به موارد مختلفی بستگی دارد که برخی از مهم ترین موارد تاثیر گذار در این هزینه ها برای شما در پایین نام برده شده اند:

1. پزشک متخصص زیبایی و میزانی تجربه و معروفیت پزشک

2. بیمارستان و یا کلینیک

3. تحت پوشش بیمه قرار گرفتن

4. نوع مواد بیهوشی مصرف شده

و موارد دیگر. به همین دلیل نمی توان عدد دقیقی به عنوان هزینه ماموپلاستی در نظر گرفت؛ اما میزان هزینه های مصرفی نباید باعث شود که شما فرد نامناسبی را برای انجام عمل زیبایی سینه خود انتخاب کنید.