پروتز گونه

پروتز گونه

پروتز گونه با افزایش سن، هم بافت نرم و هم بافت سخت در صورت دست خوش تغییر می شوند. در گونه نیز با ایجاد تغییرات فوق، با کاهش حجم توده استخوانی و کاهش حجم و جابجایی چربیها، برجستگی گونه ها کاهش پیدا کرده و پوست آن افتادگی پیدا می کند.

هدف از اگمنت کردن گونه افزایش حجم گونه یا لیفت گونه است.  برخی از افراد از عدم برجستگی گونه یا افتادگی پوست آن با افزایش سن شکایت دارند.

پروتز گونه

برخی از افراد نیز هیچگاه گونه با حجم مناسب نداشته اند. بوسیله پروتز گونه و یا با کمک تزریق چربی ، با اصلاح بافت نرم ویا بافت سخت گونه می توان حجم مناسبی برای گونه ها فراهم کرد. . درصورت عدم تمایل به جراحی نیز با تزریق فیلرها می توان به حجم دلخواه تا حدودی رسید.

درصورت استفاده از پروتزهای با سایز بزرگتر، صورت اسکلتی به نظر می رسد ولیکن درصورت تزریق بیش از حد چربی در گونه، صورت ورم کرده بنظر میرسد و این، بزرگترین تفاوت در درمان عدم برجستگی صورت می باشد.

چه کسانی کاندید پروتز گونه هستند؟

کسانی که استخوان گونه برجستگی مناسب را ندارد و بیمار از گونه های مسطح شکایت دارد، از عمل جراحی پروتز گونه سود میبرند، بخصوص اگر چشمان کوچک و فرورفته نداشته باشند.

این افراد بایستی انتظارات واقعی از عمل داشته باشند، وضعیت طبی مناسبی داشته باشند و تغییرات وزن زیادی قبل و بعداز عمل نداشته باشند. همچنین مانند تمامی اعمال جراحی پلاستیک، استفاده از سیگار قبل و بعداز عمل جراحی موجب افزایش عوارض عمل جراحی می شود.

انواع پروتزهای گونه

دو نوع پروتز برای گونه وجود دارد و هریک شکلهای متنوعی دارند. پروتزهای سیلیکونی نرمتر می باشند ولیکن پروتزهای پلی اتیلنی متخلخل سخت تر می باشند.  پروتزهای سیلیکونی با توجه به ساختارشان، هنگامی که برروی استخوان قرار می گیرند، لبهای قابل لمس نخواهند داشت.

سیلیکون موجب واکنش بدن نسبت به آن نمی گردد و سالها میتواند در داخل بدن بدون ایجاد واکنشی بماند ولیکن احتمال ایجاد عفونت نسبت به پروتزهای پلی اتیلن بیشتر میباشد.

انواع پروتز گونه

پروتزهای پلی اتیلن با توجه به اینکه سخت تر میباشند، احتمال لمس شدن لبه های پروتز درصورت انتخاب سایز نامناسب و بزرگ وجود دارد. هر دوی این پروتزها بعداز قراردادن و فیکس کردن برروی اسنخوان، بصورت مشابهی موجب افزایش برجستگی گونه میگردند.

مراحل انجام پروتز گونه

مرحله اول بیهوشی: در اغلب موارد از بیهوشی عمومی برای این عمل استفاده می شود

مرحله دوم قراردادن پروتز: دو نوع برش جراحی برای این عمل استفاده می شود، برش زیر لبه پلک یا برش داخل دهان، اغلب جراحان از برش داخل دهان برای قراردادن پروتز گونه استفاده می کنند. بعداز ایجاد برش، پروتز در محل مناسب بر روی گونه قرارداده و فیکس می شود.

مرحله سوم بستن برش: درصورت استفاده از برش زیر لبه پلک، با نخهای قابل جذب یا غیرقابل جذب و درصورت استفاده از برش داخل دهان اغلب از نخهای قابل جذب جهت بستن برش در یک یا دو لایه استفاده می شود.

دوران بعداز عمل

بعداز عمل جراحی شما ممکن است بانداژ صورت برای کاهش تورم ناحیه عمل داشته باشید. اگر از طریق برش داخل دهان پروتز گونه کار گذاشته شده است، بعداز عمل بایستی شستشوی داخل دهان انجام دهید و بعداز عمل با مایعات رژیم غذایی را آغاز کنید.

داروهای تجویز شده که شامل انتی بیوتیک میباشند بایستی بصورت منظم استفاده شوند. تورم ناحیه عمل جراحی یک تا دو هفته بعداز عمل کاهش می ابد. شما می توانید 3-7 روز بعداز عمل به کار خود بازگردید.

بررسی انواع پروتز گونه

کاشت پروتزگونه در سه شکل مختلف انجام می شود

پروتز سینه چیست

پروتز گونه ای

این نوع پروتزها مستقیما در استخوان گونه گذاشته می شود و برجستگی بیشتری را برای فرد به همراه دارد

پروتز زیرگونه ای

این پروتزها گونه های پرتری را برای شما ایجاد می کند و افتادگی یا لاغری گونه را برطرف می کنند.

ترکیبی

نوعی دیگر پروتز یک پروتز ترکیبی است که  باعث بهبود وضعیت استخوان گونه و گونه می شود.

بعضی از پروتزها مثل پروتز های سیلیکونی را می توان بعدها از صورت خود خارج کنید.

هزینه پروتز گونه

برای انجام پروتز هزینه دقیقی را نمی توان برای آن مشخص کرد . هزینه پروتز گونه بسته به پزشک و نوع پروتز یا ژل مصرف شده  متفاوت است بنابراین هزینه پروتز متفاوت است و نمی توان مقداری دقیق و یا حتی تخمینی را برای آن در نظر گرفت؛ اما قبل از هرگونه عمل جراحی از پزشک خود درمورد هزینه پروتز گونه پرس وجو کنید.

نحوه انجام پروتز سینه

چه کسانی نیاز به پروتز گونه دارند؟

معمولاً جراحی پروتز گونه در مورد افرادی انجام می‌شود که استخوان گونه آن‌ها به درستی رشد نکرده یا اگر رشد کرده به شکل برجسته درنیامده است. همچنین افرادی که تروما و آسیب‌هایی که ممکن است در ناحیه صورت دیده اند باعث آسیب دید گی گونه‌ها شده که از دلایل دیگر جراحی پروتز گونه هستند.

ماندگاری ایمپلنت‌ها درون گونه چقدر است؟

عمر پروتزگونه به ده‌ها سال خواهد رسید. با توجه به اینکه پروتزگونه بر روی ساختار استخوانی عمیق زیر پوست قرار می‌گیرد و از طریق یک پیچ مخصوص کوچک در جای خود قرار می گیرد ، امکان حرکت و جابجایی برای این پروتزها  وجود ندارد.

بر خلاف ژل‌های تزریقی و تزریق چربی گونه و عمل جراحی پیوند، ایمپلنت‌های گونه یک بخش دائم از استخوان‌های صورت خواهند بود. به خاطر داشته باشید و باید گفت که نتایج این عمل بطور گسترده با دوام است، با این وجود امکان برداشتن ساده پروتز گونه با بی هوشی موضعی در هر زمان وجود دارد.

فواید جراحی پروتز گونه

با افزایش سن، زیبایی وجوانی صورت کمتر می شود. پروتز گونه باعث جوانسازی و بازگرداندن زیبایی به صورت می‌شود. پروتز گونه، یک ساختارقوی در زیر پوست های شل و سست صورت دارد که چروکیدگی‌های اطراف بینی را کاهش می‌دهد، با انجام این روش گوشه‌های دهان کمی به طرف بالا می‌چرخند و قالب زیبایی برای بینی و چشم‌ها ایجاد می‌شود.

جراحی پروتز گونه

گونه گذاری (پروتز گونه) باعث خوش فرم شدن گونه هایی می شود که برجسته نیستند. افرادی که ساختار گونه ضعیفی دارند، صورت آنها باریک یا صاف است، یا به دلیلی اثرات سن فرم گونه خود را از دست داده اند، می توانند از عمل پروتز گونه بهره مند شوند. سادگی جراحی کاشت گونه و هزینه نسبتا کم کاشت گونه باعث می شود که افراد زیادی به انجام برجسته سازی گونه علاقمند باشند .

دوره نقاهت پروتز گونه

اغلب بیماران بعد از پروتز گونه در عرض یک هفته پس از جراحی زیبایی گونه به سرکار برگردند و فعالیت های روزمره خود را دوباره آغاز می کنند و در عرض سه تا چهارهفته پس از جراحی زیبایی گونه می توانید  ورزش و فعالیت های سنگین را از سر بگیرند.

تا دو هفته پس از جراحی پروتز گونه شما  کمی کبودی و ورم خواهید داشت. با این حال، با استفاده از کمپرس یخ و کمی آرایش در قسمت میانی صورت، می توانید آنها را به حداقل برسانید.

آیا جراحی پروتز گونه دردناک است؟

می توان گفت که تقریبا هیچ یک از بیماران، جراحی پروتز در گونه  این جراحی را درد آور توصیف نمیکنند. احساس سفتی و پُری در صورت بعد از عمل طبیعی است . البته درد مختصر و سوزش با دارو برطرف میگردد.از آنجا که اغلب موارد جراحی از راه داخل دهانی انجام میشود، هیچگونه اثری از عمل  بر روی صورت شما باقی نخواهد ماند.

مراقبت‌های بعد از عمل پروتز در گونه

بعد از عمل جراحی پروتز  یک پوشش پارچه‌ای تنگ شبیه ماسک برای پوشاندن صورت بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پوشش کمک می‌کند ورم‌های ایجادشده پس از عمل جراحی حداقل شوند و ایمپلنت در محل صحیح خود در سطح استخوان باقی بماند و در بافت نرم صورت شناور نباشد.

– ۴۸ ساعت اول بعد از عمل پروتز هر ۲۰ دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید. در صورت ایجاد کبودی، از روز سوم هر نیم‌ساعت به‌مدت پنج دقیقه از کمپرس گرم استفاده کنید.

 

 

 

-در عمل جراحی پروتز  ورم ناحیه‌ی عمل از زمان عمل تا ۴۸ ساعت به‌مرور بیشتر می‌شود و پس از آن کاهش پیدا می‌کند. تورم گونه تا حدود دو هفته طول خواهد کشید و در عرض شش ماه شرایط بافت کاملا عادی می‌شود.

-روزی چهار بار بخیه‌ها را با دهان‌شویه یا آب‌نمک شست‌وشو بدهید؛

-در عمل پروتز  معمولا روی ناحیه‌ی صورت کبودی ایجاد می‌شود که بعد از دو هفته برطرف می‌شود.

-سه تا چهار هفته بعد از عمل پروتز  از فشار روی پروتز خودداری کنید.

چه کسانی نمی توانند پروتز گونه انجام بدهند؟

کسانی که از سلامتی جسمانی متعادلی برخوردار نیستند و یا به بیماری خاصی مبتلا هستند، نمی توانند پروتز گونه را انجام دهند. این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و کسانی که بدنی ضعیف دارند شاید با مشکل مواجه شوند پس بهتر است این عمل را انجام ندهند.

کسانی که توقعات بیجا و انتظارات نامعقولی از پروتز دارند نیز کاندیدای خوبی برای این عمل جراحی نیستند. پس کسانی که تمایل دارند این عمل را بر روی گونه شان انجام دهند باید از قبل درباره نتایج آن واقع بین باشند و تفکرات منفی درباره این عمل را از خود دور کنند.

آیا پروتز گونه خطرناک است؟

جراح فوق تخصص پلاستیک خطرات و عوارض جانبی و احتمالی این جراحی را در جلسه مشاوره برای شما بازگو می نماید. لذا به منظور حصول اطمینان از اینکه تمامی مشکلات  آن را متوجه شوید، در صورتی که تمایل داشتید می توانید این جراحی را انجام دهید.برخی از عوارض جانبی و احتمالی جراحی پروتز گونه به شرح زیر است

  • خونریزی
  • عفونت
  • روند کند بهبود زخم ها
  • لخته شدن خون
  • ریسک ها و خطرات مربوط به بیهوشی
  • جمع شدن مایعات
  • از بین رفتن بیش از حد بافت پوست
  • بی حسی و یا سایر تغییرات در حساسیت پوست
  • تغییر رنگ پوست و یا تورم آن
  • اسکارهای نامطلوب باقی مانده از جراحی

 

سن مناسب برجسته کردن گونه

معمولا افراد از سن ۲۰ تا ۴۵ سالگی می توانند برای این جراحی مراجعه کنند اما هرچه می‌گذرد سن تقاضای جراحی زیبایی پایین تر می‌رود و حتی دختران دبیرستانی به ما مراجعه می‌کنند.

اگرچه این روش ها منعی ندارد لیکن بهتر است در سنین پایین قبل از بیست سالگی انجام نشوند زیرا بلوغ صورت حدود بیست سالگی به بعد است و صورت تا آن زمان لاغر است و خود را نشان نمی دهد.

 نکات زیر قبل از پروتز گونه در نظربگیرید

-لطفا دو هفته قبل از جراحی مصرف هر نوع آسپرین و داروهای مشابه را قطع کنید. همچنین مصرف ویتامین E را قبل از عمل جراحی متوقف کنید. قبل از جراحی میتوانید برای از بین بردن درد از تیلنول استفاده کنید. اگر درد غیر قابل قبول است، لطفاً با دکتر خود تماس بگیرید.

 

– برای اولین معاینه بعد از عمل جراحی، یک وقت معاینه برای 5-7 روز پس از جراحی بگیرید.

 

– روز قبل از جراحی شروع به مصرف آنتی بیوتیک نمایید و صبح روز عمل، آنتی بیوتیک خود را مصرف نکنید، مگر این که به شما دستور داده شود. اگر شما مستعد ابتلا به عفونت های مخمری دورهای هستید یا این عفونت ها را دارید، لطفاً به پزشک اطلاع دهید تا داروهای مناسب برای شما تجویز یا توصیه شوند.

 

– به یاد داشته باشید: اگر قرار است عمل شما با بیهوشی عمومی یا بیهوشی ملایم درون رگی انجام شود، روز قبل از عمل جراحی بعد از نیمه شب هیچ چیزی نخورید یا ننوشید .

جنس پروتزهای گونه از چیست؟

در حال حاضر از دو نوع پروتز مختلف استفاده فراوان می شود. شایعترین پروتز گونه ای که در ایران استفاده می شود، پروتز سیلیکونی است. بسیاری از بیماران به دلیل ارزان بودن و تهیه آسان این پروتز، آن را انتخاب می کنند.

برای برجسته کردن گونه ها  از چه روشهای جایگزینی می توان استفاده نمود؟

از روشهای دیگر برجسته سازی گونه می توان به تزریق چربی، تزریق ژل و استفاده از نخ های لیفت اشاره کرد.  این روشها با افزایش حجم بافت نرم گونه، باعث برجسته سازی گونه می شوند. از میان روشهایی که بافت نرم گونه را برجسته می کنند، تزریق چربی در صورت مانند پروتز گونه، ماندگاری دائم دارد ولی اثر موارد دیگر به صورت موقتی اس

دکتر رضا حسامی