پیکرتراشی و لیپوساکشن

لیپوساکشن

پیکرتراشی و لیپوساکشن

پیکرتراشی و لیپوساکشن در حقیقت ساکشن و یا لیپوپلاستی عمل جراحی برداشتن چربیهای زیرپوست بدون نیاز به برشهای سرتاسری جراحی می باشد. لیپوساکشن موجب باریک شدن و فرم دهی مجدد ناحیه بخصوصی از بدن با برداشتن چربی اضافی و بهبود تناسب بدن و پیکرتراشی میگردد.

پیکرتراشی و لیپوساکشن درده سال گذشته، یکی از بیشترین اعمال جراحی پلاستیک انجام شده بوده است. جهت بهبود فرم اندام و بدن، 4 فاکتور کلیدی بایستی درنظر گرفته شود:

1-تغییر روش زندگی

2-رژیم درمانی

3-ورزش

4-پیکرتراشی

انجام عمل جراحی پیکرتراشی ولیپوساکشن بدون درنظر گرفتن 3 فاکتور کلیدی دیگر، موجب نتایج نامطلوب جراحی می گردد. در اغلب موارد قبل از جراحی باید رژیم غذایی را شروع کرد، روش زندگی را تغییر داد و ورزش را شروع کرد، سپس پس از انجام جراحی اقدامات فوق را ادامه داد تا بهترین نتایج را از انجام پیکرتراشی بدست آورد.

ناحیه هایی که پیکرتراشی ولیپوساکشن با آن درمان می شوند:

رانها، باسن، شکم و پهلو، بازو، پشت، داخل زانو، سینه، صورت و گردن

پیکرتراشی و لیپوساکشن می تواند به تنهایی و یا با سایر اعمال جراحی مانند لیفت صورت، ماموپلاستی، براکیوپلاستی یا ابدومینوپلاستی بکار برود.

روشهای نوین و جایگزین پیکر تراشی و لیپوساکشن سنتی

روشهای گوناگونی جهت برداشتن چربی زیرجلدی بدون برش جراحی درحال حاضر وجود دارند ولیکن اصول انجام آنها مشابه با پیکر تراشی و لیپوساکشن سنتی هستند.

اغلب آنها انتخابی جهت افرادی که نیاز به برداشتن حجم کم چربی می باشند یا برای بار اول نیاز به پیکرتراشی و لیپوساکشن چربی می باشند نیستند ولیکن درصورت نیاز به برداشتن حجم زیاد چربی یا جراحی های ثانویه برداشتن چربی، انتخابی می باشند.

لیپوماتیک، vaser، لیزرلیپولیز، لیپولیز با کمک اولتراسوند، کرایولیپولیز، PAL و… همگی با استفاده از منبعی بجز حرکات دست جراح برای جداکردن چربی، به سهولت خارج کردن چربی ها کمک می کنند.

در دستان جراحان ماهراینگونه مداخلات به تنها مشکل ساز نیست که با نتایج بهتری نسبت به پیکرتراشی و لیپوساکشن همراه است ولی درصورتیکه توسط افراد بدون تبحر انجام شود با مشکلاتی مانند ناهمواریهای جدار شکم، سوختگی پوست و… همراه خواهد بود.

محدودیت پیکرتراشی و لیپوساکشن

پیکرتراشی و لیپوساکشن برای درمان چاقی یا جایگزین رژیم غذایی و ورزش نمیباشد.

همچنین پیکرتراشی و لیپوساکشن اغلب برای درمان سلولیت (ناهمواریهای سطحی پوست که در تحتانی شکم و ران و باسن مشاهده میشود) نمی باشد.

در پیکرتراشی و لیپوساکشن در بیمارانی که پوست اضافی و افتاده دارند،انجام لیپوساکشن به تنهایی بدون برداشتن پوست اضافی، نمی تواند نتایج مناسبی ایجاد کند، در اینگونه موارد جراح توصیه به برداشتن پوست در همان نوبت جراحی یا در مرحله دیگری میکند.

چه کسانی کاندید پیکر تراشی ولیپوساکشن می باشند؟

بطورکلی کسانی کاندید مناسب برای پیکرتراشی و لیپوساکشن هستند که:

بالغینی که در محدوده وزن ایده آل براساس شاخص توده بدنی می باشند.افراد سالم که بیماری تهدیدکننده حیات ویا مشکل پزشکی حاد نداشته باشند که موجب اختلال ترمیم زخم شود.

اگر کسی باوجود کاهش وزن با رژیم و ورزش مقداری چربی موضعی در ناحیه ای از بدن دارد، جهت درمان چربی فوق لیپوساکشن درمان مناسبی می باشد.غیرسیگاریها هم گزینه خوبی برای لیپوساکشن هستند.

مراحل پیکر تراشی و لیپوساکشن:

1-طراحی قبل از عمل پیکرتراشی و لیپوساکشن

ابتدا به صورت ایستاده محلهایی که نیاز به برداشتن چربیها هست و مقدار حدودی برداشتن چربیها و همچنین محلهایی که نبایستی برداشتن چربیها انجام گردد، طراحی میگردد.

2-بیهوشی در پیکرتراشی و لیپوساکشن

در اغلب موارد نیاز به بیهوشی کامل برای ساکشن یک ناحیه محدود نمی باشد وبا خواب آلوده کردن بیمارهمراه با داروی ضد درد موضعی می توان عمل ساکشن را انجام داد، ولیکن اگر نیازبه ساکشن مقدار زیادی چربی یا نیاز به ساکشن نواحی متعدد بدن باشد، ترجیحا بیمار بیهوشی عمومی دریافت کند، بهتر خواهد بود

3-تزریق تومسنت و انسزیون در پیکرتراشی و لیپوساکشن

بعد از بیهوشی مناسب، محل های ورود کانولا سوراخهای کوچکی ایجاد می شود تا مایع در داخل چربیهای زیرجلدی تزریق گردد. مایع تزریق شده فوق اغلب شامل اپی نفرین (جهت کاهش خونریزی)، لیدوکایین (جهت بیدردی موضعی) و حجمهای متنوعی از انواع سرم می باشد.

4-برداشتن چربی در پیکرتراشی و لیپوساکشن

بعداز گذشتن مدت زمان لازم، ساکشن به صورت سنتی ویا روشهای گوناگون دیگر انجام می گردد تا چربی ها ازهم جدا و از زیرپوست خارج گردند.

درطول دوران ریکاوری پیکرتراشی و لیپوساکشن  انتظار چه پیامدهایی را داشته باشیم؟

بعداز انجام پیکرتراشی و لیپوساکشن لباسهای فشاری و گن جهت پوشیدن دراندام های ساکشن شده داده می شود تا تورم قسمتهای فوق را کنترل کند و همچنین پوست را به بافتهای زیرین که پیکرتراشی شده است بفشارد.

همچنین گاهی درن گذاشته می شود یا محلهای کوچکی باز نگهداشته می شود تا ترشحات و خونابه از زیر پوست خارج شود.

نگهداری از محلهایی که ترشحات از آنها خارج می شوند، تعویض منظم پانسمانها، مصرف منظم داروهای تجویز شده، زمان ویزیت بعدی، زمان بازگشت به فعالیتهای طبیعی بایستی به دقت رعایت شود تا نتایج مطلوب حاصل گردد.

چه انتظاراتی از جراحی پیکر تراشی ولیپوساکشن داشته باشیم؟

هنگامی که تورم کاهش پیدا کرد، ظاهر پیکرتراشی شده شما نمایان خواهد شد. با افزایش سن، بافتهای بدن بصورت طبیعی، ظاهر و فرم خود را از دست میدهند ولیکن اکثر بهبود ظاهر اندام شما پایدار خواهد بود.

باوجود این که نتایج مطلوب مورد انتظار شما و جراحتان می باشد، هیچ تضمینی جهت بدست آوردن نتایج عالی با یک عمل جراحی وجود ندارد و گاهی نیاز به دو یا چند عمل جراحی برای بدست آوردن نتایج مطلوب لیپوساکشن می باشد.

امکان بهبود پوست شل با لیپوساکشن وجود ندارد. در چنین مواردی نیاز به برداشتن پوست اضافی در همان عمل جراحی یا در عمل جراحی جداگانه میباشد.

اجرای دستورات جراح شما، کلید بدست آوردن نتایج مطلوب برای لیپوساکشن میباشد.

مراقبتهای بعداز پیکر تراشی و لیپوساکشن

لباسهای فشاری در طول دوران بعداز عمل پیکرتراشی و لیپوساکشن برای تمام طول روز استفاده می شوند. گاهی  در روزهای اول بعداز عمل پیکرتراشی و لیپوساکشن پد جهت کاهش خونمردگی و بهبود کانتور و کاهش تورم استفاده میگردد.لباسهای فشاری حداقل برای 2 هفته در تمام طول روز بایستی استفاده شوند و فقط جهت استحمام برداشته میشوند.

 استحمام 1 تا 2 روز بعداز عمل جراحی بلامانع است. بازگشت به فعالیتهای عادی در 3-4 روز تا دو هفته بعداز عمل براساس میزان حجم لیپوساکشن و تعداد نواحی ساکشن شده امکان پذیر است.

 

در چند روز اول بعداز جراحی افزایش وزن قابل انتظار است که در 3-5 روز اول بعداز عمل بیشترین میزان افزایش وزن وجود دارد. این افزایش وزن موقت بدلیل تورم محلهای عمل و انتقال مایعات داخل رگ به فضای میان بافتی بوده و نگران کننده نمی باشد.

کبودی های بعداز عمل 10-7 روز بعداز عمل شروع به کاهش می کنند. بعداز2هفته کانتور شروع به بهبود می کند،و در6 هفته بعداز عمل تغییرات پیکرتراشی شده قابل مشاهده می باشد. با افزایش میزان فعالیت و رعایت رژیم غذایی فرم پیکرتراشی شده بهتر خواهد شد و نتایج نهایی زیبایی 3 تا 6 ماه بعداز عمل بدست خواهد آمد.

پیکر تراشی ولیپوساکشن برای چه افرادی مناسب نیست؟

پیکر تراشی ولیپوساکشن برای تمامی افراد مناسب نیست و دارای محدودیت هایی می باشد مانند افراد زیر

-افرادی که دچار بیماری دیابتی هستند.

-افرادی که دارای کم خونی نسبتا شدید هستند.

-افرادی که دچار بیماری عروق کرونر هستند .

-کسانی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند.

 

رژیم دارویی و غذایی بعد از عمل لیپوساکشن

قبل از عمل لیپوساکشن بیشتر پزشکان در مورد چگونگی عمل با بیمار صحبت می کنند و تمام شرایط بیمار اعم از سابقه بیماری ،عمل های انجام شده ، داروهای مصرفی و غیره بررسی می شود . پزشک شما به شما توصیه می کند که  قبل از عمل لیپوساکشن بعضی از داروهای مانند رقیق کننده خون و ضد التهاب را مصرف نکنید تا بعد از عمل با مشکل مواجه نشوید .

در بعضی مواقع اگر نیاز به حذف مقدار کمی چربی با عمل لیپوساکشن باشد عمل در مطب انجام می شود ولی اگر مقدار آن زیاد باشد باید عمل در بیمارستان انجام شود  و یک شب بیمار در بیمارستان بستری شود که بهتر است یک همراهی داشته باشد .

در لیپوساکشن چقدر چربی معمولا برداشته می شود؟

در طول لیپوساکشن،معمولا به اندازه کافی چربی برای رسیدن به نتیجه مناسب و طبیعی برداشته می شود. چربی برداشته شده به شرایط شما بستگی دارد. هدف این است که چربی را تا حد ممکن حذف نکنیم، بلکه فقط مقدار مناسب را در مناطق مناسب حذف کنیم.

آیا در این روش عوارض جانبی  وجود دارد؟

به طور کلی لیپوساکشن روشی امن با عوارض جانبی بسیار کم است.  به طور متوسط دو کیلوگرم چربی برداشته شده در بیماران بدون عوارض قابل توجهی بوده است.

 

لیپوساکشن در چه سنی مناسب است

اگر تمام شرایط فیزیکی دیگر در فرد برای عمل جراحی مهیا باشد، لیپوساکشن می تواند به صورت فنی بر روی افراد 20 تا 60ساله انجام شود. با این حال،پوست هنگام انجام لیپوساکشن اهمیت دارد. در سنین بالا  انعطاف پوستی ضعیف تر و ضعیف تر می شود. اگر دکتر احساس می کند که کشش پوستی شما به قدری نیست که پس از عمل لیپوساکشن پوست با حالت جدید از نظر زیبایی شناختی هماهنگ شود، ممکن است یک عمل دیگر پوستی برای کمک به شما در دستیابی به اهداف زیبایی شناختی خود پیشنهاد کند.

دکتر رضا حسامی