چسب بینی

چسب بینی

چسب بینی که بعد از جراحی بینی استفاده می شود به شما کمک می کند تا پس ازانجام جراحی ورم بینی شما هرچه زودتر روند بهبودی را طی کند.چسب زدن علاوه براینکه باعث  کاهش میزان التهاب و تورم بینی، می‌شود به  بینی شکل بهتری  می دهد.

چسب بینی

اگر شما به صورت صحیح  استفاده کنید فشار صحیح بر روی پوست بینی  باعث می شود که تورم تمام قسمت‌های بینی به شکل یکسان و متعادل از بین برود

 

تا چه زمانی  باید از چسب برروی بینی استفاده کرد

زمان استفاده از چسب  به نوع پوست روی بینی هر فرد بستگی دارد اما به طور متوسط توصیه می‌شود هرفرد به مدت 1  الی 1.5 ماه پس از عمل از  آن استفاده کند.

چسب  در دو هفته اول پس ازجراحی می تواند به شکل‌گیری صحیح بینی و همچنین به کاهش التهاب و تورم آن کمک کند.از هفته سوم به بعد  فقط به تسریع سرعت کاهش ورم و التهاب کمک می‌کند.

بنابراین تنها دو هفته اول پس از عمل استفاده از چسب   برای شما الزمی است اما با این وجود به شما توصیه می‌شود یک ماه تا یک ماه و نیم از آن استفاده کنید تا ورم بینی‌تان زودتر فروکش کند.

 

 

افرادی که پوست بینی با ضخامت متوسط یا نسبتا ضخیم دارند بهتر است مدت زمان بیشتری از آن استفاده  کنید تا روند شکل‌گیری بینی  سریع تر شود

 

چگونه باید چسب را از روی بینی جدا کنیم

دقت در باز کردن چسب همانند قرار دادن آن حائز اهمیت است. توجه داشته باشید یکی از اهداف چسب زدن پس ازعمل بینی، کمک به چسبیدن پوست به بافت های زیرین است، حالا اگر با بی‌دقتی از یک طرف شروع به کندن آن از روی پوست کنید به پوست خود آسیب می زنید

 

توصیه می‌شود در زیر دوش آب گرم اقدام به برداشتن  آن نمایید. طوری که چسب  به خوبی خیس خورده و روی آن مقداری صابون آغشته شده باشد. این کار کندن آن را تسهیل می‌کند.

برای این کار بهتر است از لبه‌ی چسب به آرامی شروع به برداشتن  آن کنید به طوری که تا حد امکان پوست از بافت های زیرین کشیده نشود.

نحوه جدا سازی چسب

چند وقت یک بار اقدام به تعویض چسب نماییم؟

زمان تعویض بستگی به نوع پوست بینی هر فرد دارد. در افرادی که پوست آن‌ها معمولی و با چربی نرمال است توصیه می‌شود یک روز در میان آن را عوض کنند، اما آن دسته از افرادی که پوست بینی بسیار چربی دارند می‌توانند هر روز این کار را انجام دهند و درنهایت آن دسته افرادی که پوست بینی خشکی دارند، هر 3 روز یک بار زمان مناسبی برای تعویض است.

 

پس از این که چسب   را از روی بینی خود باز کردید، دو الی سه ساعت اجا زه دهید پوست بینی هوا بخورد واصطلاحا تنفس کند و پس از آن اقدام به زدن مجدد کنید.

 

نحوه استفاده از چسب چگونه است

در ابتدا باید طول مناسبی از چسب را که تا محل اتصال بینی به گونه ادامه دارد جدا کنید.به همان صورت که به سمت نوک بینی حرکت می کنید باید طول مناسب  آنرا ببرید تا با پهنای این ناحیه مطابقت داشته باشد

دقت داشته باشید که چسب را روی پل بینی قرارگرفته شده باشد و تا جای ممکن  از دو طرف به سمت بیرون بکشید. بهتراست آن را در تماس با پل بینی قرار بگیرد ولی به طرفین بینی نچسبد.

نحوه استفاده از چسب

وقتی چسب  را به این روش برروی بینی  قرار دادید قطعه دوم  را بریده در حالیکه یک سوم تا نصف آن روی قطعه اول بینی قرار گیرد و این کار را درست تا  پشت نوک بینی انجام دهید. در اخر مطمئن شوید آن را به درستی بر روی بینی خود چسبانده اید تا بینی شما دچار آسیب دیدگی نشود.

 

 

استفاده از چه نوع چسبی برای شما توصیه می شود

به افراد توصیه می شود از چسبهای یک و نیم سانتی متر کاغذ استفاده کنند . قیمت این نوع مناسب هستند و به راحتی می توانید از دارو خانه ها تهیه کنید.

بعضی ازپزشکان به بیماران توصیه می کنند از چسب های میکرومنفذ دار استفاده کنند زیرا این نوع چسب  ازبروز آلرژی درافراد جلوگیری می کنند .

سعی کنید  قبل از چسب زدن بینی روی بینی و گونه ها را با آب ولرم و صابون و یا پنبه و الکل تمیز کنید . این کار موجب پاک شدن چربی و مواد آرایشی از روی پوست می شود . و چسب راحت تر به بینی شما می چسبد

 

چگونه باید چسب را از روی بینی جدا کنیم؟

درهنگام باز کردن چسب  دقت لازم داشته باشید توجه داشته باشید یکی از دلایل چسب زدن به بینی کمک به چسبیدن پوست به بافت های زیرین است، با بی‌دقتی در هنگام چسب زدن  باعث آسیب زدن به پوست بینی خود نشوید وبه ارامی و با دقت لازم چسب را از بینی خود جدا کنید

بهتر است برای جدا سازی آن از دوش آب گرم  استفاده کنید  به گونه ای که چسب خیس خورده و روی آن را با صابون آغشته کنید زیرا باعث می شود کندن آن راحت تر باشد.

جدا سازی چسب بینی

بعد از خیس کردن لبه‌ی سطحی آن را به آرامی شروع به برداشتن  کنید به طوری که تا حد امکان پوست از بافت های زیرین کشیده نشود

 

 بهترین نوع چسب برای بینی

چسب میکرو از بهترین نوع چسب ها  برای  استفاده از بینی می باشد زیرا این نوع چسب ضد حساسیت می باشدهمچنین چسبندگی خوبی  دارد .

چسب های با نام  شیشه ای  نیز وجود دارد که این گونه  باعث قرمزی و چرب شدن پوست  شما می شود و به همین دلیل  بهتر است ازاین نوع  استفاده نکنید .اما اگربینی شما مدت زمان کوتاهی نیاز به آن داشته باشد و یا اینکه بعد از جراحی بینی ، چربی پوست بینی کم شده باشد از این نوع  می توانید استفاده کنید .

 

نکاتی در مورد چسب زدن بینی

چسب زدن در دو هفته اول پس از جراحی، باعث شکل گیری بهتر و صحیح بینی میشود و همچنین  در کاهش ورم بینی موثراست به همین دلیل استفاده ازآن تا دو هفته بعد از جراحی بینی اجباری و لازم است.

هفته دوم به بعد چسب زدن به  کاهش ورم و التهاب کمک میکند و معمولا به بیمار توصیه میشود که تا یک ماه پس از جراحی، از آن استفاده کنند تا ورم بینی زودتر بهبود یابد اما اجباری به استفاده از چسب بعد از دو هفته اول نیست و اگر بیماری دوست نداشته باشد که از آن استفاده کند میتواند پس از دو هفته استفاده آن متوقف کند.

اما روند بهبود ورم بینی بیشتر خواهد بود. البته با توجه به نوع پوست بینی شخص و تشخیص پزشک جراح، مدت زمان استفاده از آن نیز متغییر خواهد بود و مدت زمان یک ماه برای همه تجویز نمیشود. بعنوان مثال افرادی که بینی آنها  که دارای پوست ضخیمی است بهتر است مدت زمان بیشتری پس از عمل جراحی از آن استفاده کنند.

 

 

 

پاکسازی پوست پیش از چسب زدن به بینی

پاکسازی پوست  برای حفظ بهداشت و زیبایی پوست سطح بینی بسیار مهم است و اغلب از جانب بیماران بی اهمیت انگاشته می شود. لازم است پوست بینی و گونه های خود را کاملا تمیز کنید با کمک آب و صابون سطح پوست را شسته و بعد از آن با یک پنبه آغشته به الکل به آرامی اقدام به پاکسازی نمایید تا سلول های مرده، چربی های جمع شده و پوست های اضافی رفع شوند باقی ماندن این اجزا در زیر چسب به مدت زیاد باعث بروز مشکلات و آلرژی های پوستی و جوش های سر سیاه و بد ترکیب خواهد شد.

 

بهترین و مناسب ترین چسب برای دوره بهبود پس از جراحی بینی ، چسب های طبی کاغذی با سایز مناسب است. اکثر جراحان بینی خود مارک خاصی را به بیماران خود پیشنهاد می کنند با این حال انواع دیگر که دارای منفذ و بافت مناسب بوده و ضد حساسیت می باشند نیز برای این کار مناسبند.

 

چسب بینی بی رنگ

برای خرید دقت کنید که بتوانید بهترین مدل و مارک را تهیه کنید. برخی از مارک ها هستند که بعد از برداشتن ، آثار آن تا مدتی روی پوست می ماند. که زیاد جالب نیست. و حالت چسبندگی آن ممکن است شما را اذیت کند. همچنین چسب ها همانطور که عرض کردیم انواع مختلفی دارند. برخی از آن ها رنگی هستند و برخی بدون رنگ . استفاده از نوع  بی رنگ می تواند بسیار شکیل تر باشد.

 

قیمت چسب چقدر است

در هنگام خرید حواس تان به معتبر بودن مکانی که از آن خرید می کنید باشید. با خرید چسب های نامرغوب ممکن است به بینی خود آسیب وارد نمایید. قیمت این چسب  زیاد گران نیست و با یک قیمت ارزان و معقول می توانید آن را تهیه کنید.

 

 

آیا می توانیم در همه وقت، بینی خود را چسب بزنیم؟

توصیه می شود که اجازه دهید پوست بینی در طول روز نفس بکشد. چسب زدن بینی برای مدت های طولانی و بیش از حد، می تواند باعث رنجش آن شده و در واقع باعث افرایش التهاب و تورم آن گردد.

تنها در صورتی که پزشک به شما دستور داده است، بینی خود را چسب بزنید. بیشتر افرادی که به آن ها گفته شده بینی خود را چسب بزنند، این کار را به مدت 1 تا 3 ماه پس از عمل جراحی انجام می دهند. با این حال برخی از افراد برای مدت بیشتری این کار را انجام می دهند. مدت زمان آن به افراد مختلف و تفاوت در مدت زمان بهبودی و چسبندگی بافت نرم آن ها، بستگی دارد.

مزایای استفاده از چسب

بعد از عمل به کاهش سریع‌تر تورم، تسریع بهبودی، و کسب نتایج بهتر و قابل پیش‌بینی کمک می‌کند. فشاری که  وارد می‌شود باعث می‌شود ساختار جدید بینی در وضعیت بهتری قرار بگیرد و فرآیند بهبود تصویر شود. این فشار باعث کاهش تورم و التهاب بافت می‌شود. بیمارانی که پوست آنها ترکیبی از پوست نازک و کلفت است چسب زدن ضرورت زیادی دارد زیرا در اصلاح بینی و کسب نتایج دلخواه تاثیر به سزایی دارد. در برخی موارد، چسب باعث التهاب آن می‌شود. برخی از بیماران می‌توانند مدت زیادی آن را تحمل کنند اما عده ای دیگر قادر به تحمل آن نیستند.

 

حساسیت به چسب

برخی از افراد برای تمیز کردن بینی خود به مشکل برمی‌خورند، بهتر است این افراد اجازه دهند بینی به طور طبیعی این کار را انجام دهد. علائم حساسیت  عبارنتد از: التهاب، قرمزی، و تودهای ملتهب زیر چسب. در صورت بروز هرگونه حساسیت، از چسب خودداری کنید یا چند روز به بینی استراحت دهید سپس مجددا به آن چسب بزنید.

 

توصیه هایی پیش از چسب زدن

قبل استفاده  ، صورت خود را به خوبی با صابون و آب ولرم بشویید. آنگاه پوست بینی خود را با استفاده از پنبه آغشته به الکل پاک نمایید تا هیچ آثاری از چربی روی پوست بینی باقی نماند. در پایان پس از خشک کردن پوست آن را بزنید.

 

 

 

می بایست با دو دست از پوست خود جدا کنید؛ به طوری که با یک دست پوست بینی را نگه داشته و با دست دیگر آن را از روی بینی آهسته بردارید. در صورتی که پوست همراه با چسب به یکباره کشیده شود، پوست بینی از بافت زیرین جدا می شود و با گذشت زمان موجب تشکیل بافت اضافه زیر پوست خواهد شد.

استفاده از آن  در شب و پیش از خواب توصیه می شود. ضمن اینکه در مواقعی که صبح از خواب بیدار می شوید آنرا از بینی خود بردارید. لازم به ذکر است که تعویض بیش از حد آن ممکن است موجب افزایش تورم بینی شود. البته تورم بینی به مرور زمان و با استفاده صحیح از آن رفع خواهد شد.

آیا طولانی تر شدن مدت چسب زدن مشکلی ندارد؟

بعد از جراحی بینی در افراد با پوست ضخیم طولانی تر شدن چسب زدن به مدت حتی 6 ماه گاهی انجام می شود و عارضه ای ندارد. اما در پوست های نازک بهتر است که چسب زدن طولانی نباشد.

 

توصیه هایی پیش از چسب زدن

قبل استفاده از چسب، صورت خود را به خوبی با صابون و آب ولرم بشویید. آنگاه پوست بینی خود را با استفاده از پنبه آغشته به الکل پاک نمایید تا هیچ آثاری از چربی روی پوست بینی باقی نماند. در پایان پس از خشک کردن پوست چسب بزنید.

چسب را باید  با دو دست از پوست خود جدا کنید؛ به طوری که با یک دست پوست بینی را نگه داشته و با دست دیگر چسب را از روی بینی آهسته بردارید. در صورتی که پوست همراه با چسب به یکباره کشیده شود، پوست بینی از بافت زیرین جدا می شود و با گذشت زمان موجب تشکیل بافت اضافه زیر پوست خواهد شد.

استفاده از چسب در شب و پیش از خواب توصیه می شود. ضمن اینکه در مواقعی که صبح از خواب بیدار می شوید آن را از بینی خود بردارید. لازم به ذکر است که تعویض بیش از حد چسب ها ممکن است موجب افزایش تورم بینی شود. البته تورم بینی به مرور زمان و با استفاده صحیح از چسب بینی رفع خواهد شد.

از چه نوع چسبی استفاده کنیم؟

توصیه می شود که افراد، حدودا یک و نیم سانتی متر از نوار چسب های پزشکی ساخته شده از کاغذ  استفاده کنند. این نوار چسب ها در داروخانه موجود است و قیمت آن ها به هیچ عنوان بالا نیست. برخی از پزشکان نوار چسب های دارای میکرو منفذ را ترجیح می دهند؛ چرا که این نوار ها در افراد پاسخ آلرژیک ایجاد نمی کنند.

 

 

دکتر رضا حسامی فوق تخصص جراحی پلاستیک وزیبایی