جراحی پلاستیک شکم

جراحی پلاستیک

جراحی پلاستیک شکم

جراحی پلاستیک شکم برای رفع شلی و افتادگی پوست وهمچنین خارج کردن چربی اضافه توسط جراح پلاستیک انجام می شود .

در جراحی پلاستیک شکم عمل های مختلف با روش های متفاوت با هدف جراحی  شکم  انجام می گیرد اما نکته مهم این است شما به عنوان متقاضی جراحی پلاستیک شکم بدانید کدام روش مناسب شماست و از آن نتیجه خواهید گرفت .

جراحی پلاستیک شکم مناسب چه کسانی است  و زمان جراحی چقدر است

جراحی پلاستیک  شکم برای تمام سنین مناسب است ولی این جراحی رابیشتر کسانی که دارای افزایش وزن و چاقی هستند و یا خانم هایی که دوران بارداری را پشت سر گذاشته اند انجام می دهند. جراحی شکم روشهای متفاوتی دارد و اغلب به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شود.

با توجه به میزان عمل جراحی، یک جراحی شکم کامل در حدود 1 تا 5 ساعت طول  خواهد کشید و یک جراحی جزئی شکم (مینی تکت شکم) می تواند بین 1 تا 2 ساعت به پایان برسد.

بهترین افراد برای انجام  جراحی شکم، اشخاصی هستند که چندین بار زایمان و حاملگی داشته اند و عضلات شکمشان سست و شل شده است. در صورتی که افراد قصد بارداری دارند و یا اینکه اقدام به رژیم غذایی و کاهش وزن خود کرده اند این عمل نباید انجام گیرد و  بلکه این جراحی 6 ماه بعد از ثابت شدن وزن برای فرد انجام می شود .

وجود خط ها و برش های موجود در شکم که به دلیل عمل های مختلفی که قبلا صورت گرفته است، می تواند برای فرد خطرناک باشد.پس بایستی که حتما قبل از جراحی شکم  نیز معاینه کاملی از شکم داشته و تمام این موارد بررسی شده باشند.

مراقبت ها و نکات قبل و بعد از جراحی پلاستیک شکم

معمولا بیماری که جراحی پلاستیک شکم را انجام می دهد معمولا بعد از چند ساعت پس از عمل هوشیاری خود را به دست می آورد.

-در روز و یا روزهای اول پس از جراحی شکم فرد باید از انجام حرکاتی که باعث فشار به ناحیه شکم می شود و همچنین از بلند کردن اشیا با وزن های زیاد و سنگین خودداری کند.

-محلی که جراحی شکم انجام شده باید بانداژ شود وبعد از برداشتن بانداژ بیمار به طور متوسط برای 6 هفته باید از گن شکمی استفاده کند.

-داروهای مسکن در محل جراحی شکم و برای تسکین درد مورد استفاده قرار می گیرند.این درد خفیف بعد از 3 الی 4 روز از بین خواهد رفت.

-برای پیشگیری از بروزعفونت، بیمار به مدت 7 روز باید آنتی بیوتیک مصرف کند.

-در هفته اول جراحی شکم بیمار نباید به صورتبه روی شکم  دراز بکشد یا بخوابد.

-بیمار پس از گذشت 4 روز از انجام این جراحی می تواند استحمام کند.

هزینه جراحی پلاستیک شکم

هزینه جراحی پلاستیک ناحیه ی شکم مانند سایر عمل های زیبایی ثابت و مشخص نیست و غالبا هم توسط بیمه های درمانی پوشش داده نمی شود. مشخص نبودن هزینه ی عمل به این دلیل است که متخصص جراحی پلاستیک بنا به وضعیت هر فرد و اهدافی که از جراحی مورد انتظار است، تکنیک ها و روش های گوناگونی را اجرا می کند و تقریبا هیچ دو عمل ابدومینوپلاستی کاملا شبیه به یکدیگر نخواهند بود.

قبل از جراحی پلاستیک شکم به این نکات توجه کنید

-بیمارانی که سیگار می کشند حتما باید از یک ماه قبل از جراحی پلاستیک شکم سیگار را ترک کنند. بهتر است بیماران حداقل سه  هفته قبل ازجراحی سیگار مصرف نکنند

-چنانچه  شما قصد بارداری دارید  باید عمل جراحی زیبایی شکم را به بعد از حاملگی موکول کنید در این عمل معمولا ساکشن پهلوها نیز به طور همزمان انجام می شود.

.-ساکشن ناحیه پهلوها نیز همزمان معمولا انجام می شود. محل اسکار جراحی روی خط سزارین است و به مرور کمرنگ می شود ولی بهتر است که سه ماه بعد از جراحی شکم محل اسکارلیزر نیز بشود تا اسکار به حداقل برسد.

روشهای مختلف  جراحی پلاستیک شکم

همان گونه که می دانید جراحی پلاستیک شکم یکی از بهترین روش های تخت شدن شکم و رهایی از چربی محسوب می شود، با با توجه به اینکه جراحی زیبایی شکم روش های مختلفی دارد، درابتدا برای تصمیم نهایی بهتر است بدانیم که کدام روش مناسب شما است وکدام  جراحی نتیجه بهتری برای ما خواهد داشت. نوع جراحی زیبایی متناسب با سن فرد متقاضی، میزان چربی انباشته شده و مقدار افتادگی پوست شکم و پهلو تعیین می شود. انواع روش های جراحی زیبایی شکم عبارتند از:

جراحی لاغری لیپولیز

روشی دیگری که باعث کوچکی شکم می شود جراحی لیپولیز می باشد. این روش کاملاً تهاجمی  است و باعث تخریب سلول های چربی در بدن می شود.

در این روش پس از بی حسی در منطقه ای که لیزر زده شده است ، پزشک سوراخی روی پوست ایجاد می کند که از داخل آن یک میکروکانولا به قطر 1 الی 2 میلی متر به داخل چربی ها می فرستد و با حرکات رفت و برگشت بسیار ملایم و آهسته لیزر به سلول های چربی وارد می شود.

اشعه لیزر باعث تخریب و از هم گسیختن سلول های چربی شده و کم کم آنها را از حالت توده ای خارج می کند. تخلیه چربی های پاره شده به دو روش انجام می گیرد. یکی از روش فرآیند های طبیعی متابولیسم بدن، و دیگری پس از اتمام کار استخراج چربی ها به وسیله ساکشن.

جراحی آبدومینو پلاستی

این نوع جراحی معمولاً برای افرادی است که میزان بسیار زیادی افتادگی شکم و همچنین پوست شل در این ناحیه دارند. در روش ابدومینوپلاستی پوست فرد از ناف تا زیر شکم کاملاً برداشته می شود. این روش همانطور که گفته شد، برش و بخیه دارد و یک روش بسیار کلی و عمده برای از بین بردن و برداشتن چربی های جمع شده و آویزان به شمار می رود.

جراحی زیبایی لیپوماتیک

لیپوماتیک از روشهای جراحی شکم است که به دلیل ساده تر بودن و داشتن عوارض احتمالی کمتر، مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته است. در روش لیپوماتیک زیبایی و لاغری که تنها با یک میله فلزی انجام می گیرد، می توان چربی های خارج شده را برای اندام های دیگر نیز استفاده کند. از بین بردن چربی های شکم و پهلو بسیار سخت است و یکی از بهترین روش های ممکن این است که از لیپوماتیک با کمترین دوره نقاهت و عوارض احتمالی استفاده کرد و به اندام ایده آل رسید.

 

بارداری و جراحی پلاستیک شکم

یکی از مهم ترین مزیت هایجراحی پلاستیک شکم به غیر از تخلیه چربی رفع افتادگی پوست است یکی از این روشها که افتادگی پوست را برطرف می کند  ابدومبنوپلاستی است.

در دوره بارداری  به دلیل افزایش سایز شکم چربی های در شکم  انباشته می شود، پوست شکم دچار ترک و افتادگی نیز می شود که با کمک این روش علاوه بر تخلیه چربی اضافه می توانید افتادگی پوست خود را نیز برطرف کنید. بنابراین بانوانی که زایمان داشته اند بهترین کاندید برای انجام ابدومینوپلاستی هستند.

توصیه می شود که زمانی ابدومینوپلاستی را انجام می دهید که دیگر قصد بارداری مجدد نداشته باشید زیرا در ابدومینوپلاستی پوست شکم کشیده و دوخته می شود به همین دلیل امکان دارد اختلال در رشد جنینی که در رحم مادر است به وجود آید

البته به این نکته توجه کنید که انجام همزمان جراحی شکم و زایمان به صورت هم زمان امکان پذیر نیست زیرا در زمان زایمان بدن مادر دچار تغییراتی چون افزایش سایز لگن و پرخون شدن رحم می شود.

 

مزایای عمل جراحی پلاستیک شکم

 • دست‌یابی به شکمی خوش‌فرم ومتناسب
 • افزایش اعتماد به نفس
 • امکان پوشیدن لباس‌های خوش‌فرم تر و متناسب‌تر که قبلاً نمی‌توانستید آنها را بپوشید
 • توانایی انجام فعالیت‌هایی که قبلاً ً به دلیل بزرگ بودن شکم نمی‌توانستید انجام دهید
 • عمل جراحی پلاستیک شکم باعث می‌شود که شکم شما سفت و تخت شود.

 

فرآیند بهبودی جراحی پلاستیک شکم

نتایج حاصل از این عمل را دو هفته بعد مشاهده خواهید کرد. برخی از مردم ممکن است نتایج عمل جراحی زیبایی شکم را پس از چندین هفته یا حتی چند ماه مشاهده کنند.شما باید حداقل مدت دو هفته مرخصی بگیرید اما برخی از بیماران ممکن است برای گذراندن دوران بهبودی نیاز به مدت زمان بیشتری برای بازیابی و بازتوانی داشته باشند به خصوص اگر عمل سنگینی انجام داده باشند.

عمل جراحی پلاستیک شکم یک عمل تهاجمی است و پس از آن بدن نیاز به تجدید قوای اساسی دارد. فشار زیادی بر خود وارد نکنید و دستورات پزشکی را به دقت رعایت کنید. همه فعالیت‌های سنگین و تمرینات شدید ورزشی باید برای شش هفته متوقف کنید، البته انجام تمرینات ورزشی سبک دو هفته پس از عمل می‌تواند به تسریع فرایند بهبودی و تجدید قوای بدن کمک کند.

 

انجام جراحی شکم برای چه اشخاصی ممنوع است ؟

بانوانی که در آینده قصد باردار شدن دارند ، نباید این جراحی را انجام دهند ؛ چرا که عضلات شکم که در طول زایمان از یکدیگر جدا می شوند و شکم دوباره به حالت سابق خود باز می گردد.

لذا توصیه می شود در صورتی که در آینده تمایل به بارداری دارید ، زمان انجام عمل ابدومینوپلاستی را به بعد از زمان زایمان خود موکول نمایید.

افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند و اضافه وزن قابل توجهی دارند نیز گزینه مناسبی برای انجام جراحی زیبایی شکم نمی باشند.

اشخاصی که پوست شان حساس بوده و بعد از جراحی با گوشت اضافی ( کلویید ) در موضع عمل مواجه می شوند ، هرگز نباید اقدام به انجام عمل ابدومینوپلاستی نمایند.

استفاده از گن پس از جراحی پلاستیک شکم 

هنگامی که شما هریک از روشهای جراحی شکم را انجام می دهید بهتر است به توصیه جراح شکم از گن استفاده نمایید،

جراحان پلاستیک در اکثر موارد علاوه بر شکم بند که به مدت سه تا چهار هفته بایستی بسته شود در برخی موارد به مدت یک تا دو ماه بر حسب شرایط بیمار لازم است که از گن استفاده شود.

 

جراحی زیبایی شکم چه خطرات و عوارضی دارد؟

 • خطرات  بیهوشی
 • عفونت
 • خونریزی
 • عدم رضایت از نتیجه جراحی
 • احتمال نیاز به جراحی ترمیمی
 • التیام یافتن طولانی مدت  زخمها

 

احتمال برگشت مجدد شکم بعد از جراحی 

یکی از سوالات متداولی که بیماران می پرسند این است که آیا ممکن است دوباره شکم به حالت قبل باز گردد  باید بگویم که اگر شما بعد از جراحی تغذیه مناسب داشته باشید و ورزش کنید این احتمال بسیار کاهش می ابد اما در صورت عدم رعایت این موارد شکم شما دوباره بزرگ و بد فرم خواهد شد

 

درد پس از جراحی پلاستیک شکم

با توجه به مزایایی که این نوع جراحی دارد باید بگوییم که تحمل درد می تواند باعث بهبودی شود و از این رو می توان این دردها را با کمک دارو به راحتی کنترل کرد معمولا در روزهای اول بعد از جراحی احساس ناراحتی خفیف تا شدیدی طبیعی است اما در صورت درد های بسیار وحشتناک داشته باشید لازم است به پزشک مراجعه کنید.

بارداری بعد ازجراحی زیبایی شکم

یکی از مهم ترین دغدغه های بیشتر افرادی که به دنبال رفع افتادگی پوست شکم هستند بارداری بعد از جراحی زیبایی شکم است که باید بگوییم به گفته بیشتر متخصصان و جراحان زیبایی کاملا بلامانع است و خانم ها می توانند بعد از جراحی شکم باردار شوند.

اما در نظر داشته باشید شکم به دلیل حاملگی، بزرگ می شود و شکم حالت افتاده و شل پیدا می کند و از این رو پزشکان توصیه می کنند خانم هایی که قصد بارداری دارند این عمل را شش ماه بعد از بارداری انجام دهند.

 

زیرا بسیار ممکن است که در خانم هایی که بارداری را تجربه نکرده اند، عضلات شکم در طی دوره ی بارداری و در زمان رشد جنین عضله ها به جای قلبی خود باز گردند و شکم حالت قبلی خود را بگیرد.

 

دکتر رضا حسامی -فوق تخصص جراحی زیبایی وپلاستیک